• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,093
Koliko vi pčelari trošite alkohola za proizvodnju propolisa i gdje se snabdjevate ?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
ja još nisam stigao do faze proizvodnje propolisa,ali takodjer me zanima gdje kupiti alkohol osim u kauflandu,tamo je 130kn/l 96% alkohol.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,093
Ja bih mogao proizvoditi, pa se raspitujem koliko jedan pčelar troši toga u jednoj godini.

Cjena bi bila povoljnija od te iz kauflanda.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
To je individualno , kako koji pcelar , onaj tko spravlja za svoje potrebe treba veoma malo alkohola , onaj tko radi za prodaju po sajmovima i kojekuda taj treba vise !
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Dogodilo mi se nekaj neobjašnjivo, a to je da su se pčele jučer izrojile dosta kasno 3-4 sata i smjestile su se na jako visokom orahu, a ja nemogu nikak do te grane gdje su i mislil sam da budu do večeri otišle, ali su one ostale preko noči iako je jako padala kiša i danas ih gledam one se još drže za granu i lete ko da su počele tamo izgrađivati sače pa se ja pitam hoče li one pasti sa grane i preživjeti tako da im stavim ispod košnicu da se uvuku u nju.

Nisam više pametan šta da radim pa mi pomagajte.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Prije da ce otici na drugo mjesto nego da ce pasti..ali probaj nekako,mozda uspijes.
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
I jesu, danas nekad su otišle, ali nikad nisam čul da je roj tak dugo ostal na jednom mjestu i da im nije bilo ništa pošto je prvu noč bila oluja.
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
pozdrav svima ja sam nov na forumu a i nema dugo kako se bavim pcelarstvom pa me interesira dali je pametno da ih spustim samo na jedan nastavak preko zime i kada to uraditi :icon_question:
 

kukas

Član
Tu od
8 Pro 2012
Poruka
154
pozdrav pcelari imo bi pitanje jedno ja i otac smo poceli ove godine pcelariti pomalo imamo nekih 20 drustava . e problem je u tome sad bi trebali da ih prenesemo na drugo mjesto nekih 50 metara udaljeno od sadasnjeg. kako postupiti dali samo da ih prenesemo ili treba odvesti nesto vise udaljeno da nebi radilice isle na staro mjesto radi orjentacije
 
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
cekaj zimu da ne izlaze van i onda kada izadju ponovno ce se orijentirati,
ako morate sada micati drustva stavite im ispred leta neku prepreku,staklenu da se zalete po izlasku iz kosnice,tako da ce se ponovno orjentirati..
treca i najsigurnija stvar je da ih preselis par kilometara od sadasnje lokacije,i onda za 15ak dana na novu zeljenu poziciju!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
pozdrav svima ja sam nov na forumu a i nema dugo kako se bavim pcelarstvom pa me interesira dali je pametno da ih spustim samo na jedan nastavak preko zime i kada to uraditi :icon_question:

Kod zazimljavanja bitno je puno faktora,prvo i osnovno dali je društvo mlado,znaci dali su rojevi ili starija drustva.
Drugo dali si prihranjival u 8mj?
Koliko meda ima unutra i dali su napravile mednu kapu?

Dosta vizualno možeš kao početnik vidjet na i you tubeu upisi zazimljavanje pčela i puno ćeš lakše polovit neke stvari.

Jako je bitna ventilacija košnica i da su zasticene od vjetrova.
Svatko ima svoju teoriju i drukčije rade,pa pogledaj vise različitih mišljenja i metoda pa si sam napravi kako Želiš.
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
Kod zazimljavanja bitno je puno faktora,prvo i osnovno dali je društvo mlado,znaci dali su rojevi ili starija drustva.
Drugo dali si prihranjival u 8mj?
Koliko meda ima unutra i dali su napravile mednu kapu?

Dosta vizualno možeš kao početnik vidjet na i you tubeu upisi zazimljavanje pčela i puno ćeš lakše polovit neke stvari.

Jako je bitna ventilacija košnica i da su zasticene od vjetrova.
Svatko ima svoju teoriju i drukčije rade,pa pogledaj vise različitih mišljenja i metoda pa si sam napravi kako Želiš.
hvala na odgovoru drustva su proslogodisnja hranio sam tu i tamo a posto imaju nesto meda mislio sam da sve spakujem dolje a gornji nastavak spremim negdije za sljedecu godin kad je najbolije vrijeme da to uradim i dali mogu hraniti jos i sad dali sa sirupom ili sa pogacom :icon_scratch:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nikakva pogača,pogača se daje kad pčele ne lete i kad je hladno a med je pri kraju.
Moral bi imati po društvu barem 12-15kg meda da prezime dužu zimu.
Ako nema toliko već je kasno al možeš 5dana još davati sirup u omjeru 2:1
2kg šećera u litri vode po 1l po košnici u hranilice,al noćna temperatura nesmije padati ispod 12stupnjeva,Daješ im navečer pred noć i do jutra ga moraju prenjet dolje.
Ako su Jaca društva ja bi zazimio u dva nastavka.
I gornji nastavak slazes tako da su ti prvi i zadnji okviri med,pa pelud pa u sredini legla sa mednom kapom.
 
Posljednje uređivanje:

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Ako nema dovoljni pčela i ako vidiš da je dosta okvira prazno bolje je da ih spustiš na jedan nastavak. A inače je dosta teško odgovorit na ovakvo pitanje bez da se vidi situacija u košnici, najbolje da pitaš nekog iskusnijeg pčelara u okolici da ti pogleda i onda da savjet.
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
neko kaze da spustim sve dole i da raspodielim med po ksnicama koja ima dsta da stavim u onu koja ima malo i da to mogu uraditi i sada :icon_exclaim::icon_exclaim:
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
pozdrav pcelari imo bi pitanje jedno ja i otac smo poceli ove godine pcelariti pomalo imamo nekih 20 drustava . e problem je u tome sad bi trebali da ih prenesemo na drugo mjesto nekih 50 metara udaljeno od sadasnjeg. kako postupiti dali samo da ih prenesemo ili treba odvesti nesto vise udaljeno da nebi radilice isle na staro mjesto radi orjentacije
pzdrav kukas ja sam pcetnik i oko izbora pzicie imao sam dosta problema na jednom mijestu neko kao iskusan veli ne valja vijetar ovo ono pa ih selim na drugom mijestu ne valija susijed se buni smeta itako ja sam ih selijo tako da rano u jutro zatvorim izlaz sa ljepljivom trekom i onda omotam sa istom trakom od podnice preko poklopca i ubacim u konbi i odvezem negdje dalije tamo odlozim na neke gajbe pive i za neko vrijeme istim postupkom vozim na lokaciju di mi odgovara u tom vremenu prebacijo sam pstolje i nisam imao problema :(y):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
neko kaze da spustim sve dole i da raspodielim med po ksnicama koja ima dsta da stavim u onu koja ima malo i da to mogu uraditi i sada :icon_exclaim::icon_exclaim:

Možeš i tako,al ako su jaca društva možda je bolje u dva nastavka.
Samo vodi računa da po društvu imaš prije početka zime bar 12kg meda.
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
ako spremim nastavke saokvirima za sljedecu godinu sada krajem 9 mjeseca valjda miih nece napasti moljac negdje sam cuo da ima neko srestvo za zastitu:icon_scratch:
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
budem vidjel dali ima to negdie kod nas ili dali miovi mgu poslat ja inace nisam koristio nista neko veli da moljac radi samo ako je tenperatura preko 20 nko veli da mora u komoru ja sam ih prosle zime imao u podrumu i nisam imao problema
 

Najnoviji postovi

Na vrh