• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

B

Bobo

Guest
Evo, posto mi se brat bavi pcelama i konstantno se siri u tom poslu. Jako mu dobro ide, pa mu ja i pomazem nekada. Evo, npr, danas smo selili pcele na pasu kestena, i izbolo me 19 komada, od ceka je bilo 15-16 u desno bedro, koje je sad pravo oteklo...

Uglavnom, Pcelarstvo je kod nas u protekle 3 godine dozivjelo pravi boom i mogu vam reci da je to jako isplativa grana poljoprivrede, sve dok ne postanete pre pohlepni. Ostavi se kod kuce parsto kila da se prodaje na teglice, a ostatak se prodaje velikim otkupljivacima, sto je opet dobra zarada, a siguran novac, jer meda bas i nema...


Stavit cu i par slika s bratovog pcelinjaka, cim ih nadjem na njegovom racunalu...


Koja su vasa misljenja o pcelarstvu, medu, i slicnim radnjama?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Krx ako sam dobro svatio tekst stari tvoj prodaje pcele
 
K

krx pozega

Guest
zvona kaže:
Krx ako sam dobro svatio tekst stari tvoj prodaje pcele
Moj otac ti je sad pred mirovinu čovjek..kako bih ti rekao...i sad on već kombinira kako bi se on lagano preorijentiro na pčele...znači i nemamo pčele, budemo ih kupili
Najbitnije ti je što imam idealne uvjete za to poš¡to imamo ranč na jednom izletištu(selu) iznad požege tako da bi tamo bio med vrhunski pošto ima dosta bagremove šume i tih osttalih stvari
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
A ja razumio da prodajete kosnice i pcele pa mislio da kupim 1-2 kosnice
 
B

Bobo

Guest
Ekoloskom proizvodnjom meda se milijun % nece baviti, jer su uvjeti nemoguci... Izmisljaju 50 bezveznih pravila, a Laze mislim da ne spadaju ni pod teren gdje je moguca eko proizvodnja meda...
Uglavnom, nije toliko ni isplativije koliko se misli, a posla je bar 10 puta vise...

@suljos: I danas se vrca med na centrifugalnom sistemu, samo sto se to malo moderniziralo, paimas i vrcaljke s elektromotorima koje sve same rade automatski...

Sto se tice kupovine kosnica, idu se raspitaj u PIP oni imaju sve za pcelarstvo, pa tako i kosnice. Roj ti kosta oko 200Kn, a prvi (najbolji) rojevi su odavno prosli, tako da se neces dobro ogrebati. Sad nama izljecu drugi rojevi koji su takodjer dobri, ali su nesto manji...

trece rojeve nemoj ni pod zivu glavu kuovati, jer su veliki ko rukometna lopta i tu su u koliko znam nesto losije matice...

Evo, jucer su i dva roja izletjela... Srecom, pa su bili na pol metra od zemlje, pa nije bilo problema pri "skidanju".
Obrisan neispravan link.
 
M

maksica6

Guest
Ja nemam problem sa pcelama, ali imam sa sersunima napravili su mi u vrhu kuce veliko gnijezdo ispod kojeg je balkon.Gnijezdo je jako veliko kao jedna kanta od cca 15 litara kako se rijesiti ovih napasnika :twisted: :twisted: :twisted:
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
sersunima, šta je to?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
sersuni su vjerojatno po naški stršenovi,zar ne?
e pa najbolje ih se riješiti da im gnijezdo brenerom spališ,ali ima još jedno rješenje,malo je dugotrajnije...
uzmeš flašu od coca cole,onu veliku,odrežeš grlo do dijela gdje se širi,i taj odrezani dio okreneš prema unutra u flašu,naliješ u flašu nekog soka ili slično,nečeg slatkog,i kad stršen unutra uđe,nazad ne može i utopi se....a flašu stavi na balkon,nakon tjedan dana bit će puna.znam iz iskustva da je jako djelotvorno..
 
A

alkemichar

Guest
Postoji još jedna solucija:
Nekakvu dugačku kabanicu, čizme, kacigu(bilo kako pokrivalo), plinsku masku,rukavice, i SPREJ PROTIV OSA I STRŠENOVA, malo skuplji, pa da onda vidiš "stršenov let".
 

karlo22

Član
Tu od
22 Srp 2009
Poruka
122
Pozdrav mislim si kupiti na proljeće koju košnicu pćela de mi recite šta predlažete i di da kupim koju opremu hvala
 
G

Giggy

Guest
Prije kupovine samih košnica ima par stvari koje bi trebao analizirati:
1. da li će to biti hobi ili nešto ozbiljnije
2. koliko si vremena spreman odvojiti za poslove oko pčela
3. posljednja i možda najvažnija stvar da li si alergičan na pčelinji ubod

Općenito LR ti je najrašireniji tip košnice i najviše su prilagođene za suvremeno pčelarenje. LR ti je najbolji izbor ako misliš imati veliki pčelinjak. Ako pak misliš imati samo par košnica LR je također dobar izbor ali oko nje treba dosta znanja što je možda previše za početnika. Alternative su AŽ košnica koja je odlična zato jer se radi sa okvirima a ne cijelim nastavcima, stoga nema dizanja 20-ak kg teških nastavaka ali najveći nadostatak joj je mala zapremina pa iziskuje malo više posjeta pčelinjaku i otvaranje samih košnica. Postoje još i DB košnice i pološke ali se one danas jako malo koriste. Znači ja bi preporučio da biraš između LR i AŽ. Sve ovisi u kakvom si zdravstvenom stanju jer LR više vole fizikalac ;) . Nakon košnica treba ti oko 2 kg satnih osnova po košnici, pčelarki kombinezon ili jakna sa šeširom, pčelarski dlijetao, vilica za otklapanje saća, vrcaljka, dimilica, itd. Opremu uglavnom imaš u trgovinama oko Osijeka, a možeš nabaviti i u Vinkovcima na pčelarskim danima. Pčele se prodaju obično na okvirima i to nakon bagremove paše znači krajem 5 ili početak 6 mjeseca. Ali prije svega nabavi si punooo literature jer pčelarstvo zahtijeva puuno znanja! Ili još bolje idi kod nekog pčelara da ti dočara zanat :D .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karlo22

Član
Tu od
22 Srp 2009
Poruka
122
evo da se malo javim alat je kupljen sav nisam alergićan na pčelinji ubod sada se još nisam odlućio za košnice zanimam me jer bi kasnije mislio nabavit kamijon šta predlažete lr ili až
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Bolje LR,imas mogucnost povecanja volumena sto je velika prednost. Dok kod AŽ to nemozes.
AŽ su pune okova. Ali po meni je njihova prednost sto sa tim kosnicama mozes imat selidbeno pcelarenje-za to su super.
LR kosnica je u prednosti,pitaj iskusnije pcelare pa ces vidjeti da oni u vecini slucajeva imaju LR kosnice,i da se sa njima moze kvalitetno i profitno pcelarit.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ima li negdje u Hrvatskoj rasadnik u kome se mogu kupiti sadnice evodije?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
pogledaj prethodni odgovor, kod njih imate varolik, šalju poštom kući, mislim da je 30tak kn.

pa ako niste ništa dosad uradili sad je krajnje vrijeme, ali ja nisam baš neki pčelar:oops:

imate pčelarski forum ili spos forum, tamo imate odgovor na sva takva pitanja
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Nazvat cu ih sutra.
Mogu ih tretirati i u proljece.
Imam dvije kosnice,bas sam jucer provjeravao sve mi izgleda ok.
Ali to za varou cu se potrudit napravit do 11mj:roll:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
može i u prolječe, ako budu žive:weedman:
a oksalna ???
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Nabavio sam oksalnu ali bilo hladno onih dana dok sam bio kuci pa nisam tretirao.
Sada cemo morati sa secerom u prahu izgleda iako nemam resetkaste podnjace.To moram kupiti.

Nego zelim reci,ako je netko isao u Gudovac na pcelarski sajam neka napise kak je bilo :?:
 

Najnoviji postovi

Na vrh