• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Re: ORAH

Znači da i nije tako loš tj. preduge vegetacije. Mada je ova godina kad sve prije odlazi u mirovanje.
Kako se ponašao prethodnih godina?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

Ovi su stari 2 godine malo je neuredno nisam stigao izmalčirati, vrlo rano opadne list
 

Prilozi

  • WP_20140930_002.jpg
    WP_20140930_002.jpg
    15.8 KB · Pregleda: 283

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: ORAH

Bobostar hvala na odgovoru ali, molim te bda malo pojasniš ovu rečenicu "5-6 metara oko stabla"
Radi se o tome ako je razmak između stabala 12 m; onda svako staablo ima cca. 5-6 m prostora za širenje; i to je prostor za rast. I orah, kao i svaka druga voćka, najbolji rod daje na osvijetljenim dijelovima krošnje.
Ukoliko ga sadiš gušće (primjerice 6 m; onda mu ostaje svega 3 metra za širenje/rast) dolazi do križanja grana, i u tom djelu će napraviti vrlo malo roda (zato kod većine guste sadnje, orah "bježi" u visnu, jer traži svijetla).
"Problem" je jedino što sadnja oraha na tako veliki razmak u prvim godinama izgleda smiješno; imaš po jednu šibu svakih 10-12 metara, međutim orah (i kesten) nisu jabuke da se gusto sade; u rod dolaze kasno, i u načelu postoji korelacija između razvijenosti krošnje i potencijalnog roda.
:(mm):
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

ja sam prvi nasad sadio po "preporuci" savjetodavne službe 8 međured 6 red, več sada se nakon 8 godina vidi da je pregusto posađeno planiram ih posijeći svaki drugi za 3-4 godine jer neće biti ni sunca ni mjeseca unutra već sad negdje ima oko 1,5 m razmak između krošnji u redu, ovo ostalo sam 10x10 i 10x9
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Re: ORAH

Da ne bi bila smiješna sadnja, mislim da međukultura dolazi kao logično rješenje.
Koje se međukulture mogu saditi sa orahom, a da ih orah juglonom ne uništi?
Većinom se spominju marelice i breskve.
Kesten treba isto veliki razmak, da ne dobijemo samo stabla za el. stupove ili krovne grede bez ploda. Što ide u međukulturu sa kestenom?
No kesten treba baš tlo kakvo imam (kiselo), a za orah trebam kalcificirati tlo (iako trenutna stabla rastu odlično i bez kalcifikacije). Osa šiškarica i prof. Bounous su napravili to da ostajem na probnom nasadu kestena (hibrida i marona) :-(
 
Posljednje uređivanje:

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Re: ORAH

Sad sam vidio preporuke iz Slovenije za sadnju oraha - Pridelava orehov.
Tu se nadopunjuje ono što je Debljević izjavio u vezi razmaka sadnje, oblika krošnje, načina pripreme sadnje,...
Ali se vidi i da je preporuka sadnje na razmak 8m isto u redu, kao i uzgojni oblik piramida i vreteno - ali za lateralno rodne sorte.
Citat:
Razdalja sajenja je odvisna tudi od sorte. Tako imenovane klasične sorte s terminalnim razvojem plodov (elit, franquette, G-139, parisienne, jupiter, rasna) sadimo bolj narazen kot moderne sorte z lataralnim načinom razvoja plodov (lara, fernor, fernette, adams, chandler). Način rodnosti pogojuje tudi gojitveno obliko. Terminalno rodne sorte gojimo v obliki kotla ali vaze, za lateralno rodne sorte pa sta primernejša piramida ali vreteno.
Piše dalje i o načinu uzgoja/održavanja nasada koji je različit za te dvije skupine orahovih sorti. Zanimljivo!
 

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Re: ORAH

Danas sam krenuo u lagani obilazak mojih oraha i video da me je opet zestoko napada zeuzera ili podkornjak ili kako se vec ova dosadna stvar zove ..Od 10 tak oraha u 5-oj godini polovina ima nekoliko rupa na stablu..





Sutra krecem u tretiranje nekom hemijom pa cu videti sta mi je ciniti.
Pozdrav !!
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Re: ORAH

Neće tu confidor ništa pomoći, trebalo je pratiti let i tući imago, sad je kasno za sve.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

dok nisam biop u eko samo sam njega koristio i pokazao mi se svemoćan hahahaha, doduše u pravu si sad je gotovo
 

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Re: ORAH

Hvala,Spyder i Tatkodvd...
Moram da vidim kako funkcionise ovaj preparat kao i kakav je zivotni ciklus ovog insekta jer me je opasno zakacio. Skunuo sam i nekoliko vrsnih grana gde se on vec *uselio* i pronasao sam crva u nekoliko velicina i stadijuma .Ne znam da li bi pomogao neki preparat koji ume da isparava..Citao sam o nekim madjarskim feromonskim mamcima i probao bi ih sledece godine ali ne znam da li neko na forumu ima iskustva sa istima..
Pozdrav !!
 
Posljednje uređivanje:

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Re: ORAH

Nadam se da ne znaci da cu izgubiti sadnice vec da ne treba prskati i trositi hemiju uzalud vec treba uloviti imago*mada mi ta rec nije jasna i ista je i na Engleskom a predstavlja verovatno pravi trenutak tj. kada polete zenke , poloze jajasca i kada se izlegle gusenice pojavljuju iz jajasaca * i razlicit je za krajeve u Evropi a sve vezano za klimu i temperature .
Vidim u literaturi da kao visoku stetu pominju negde gde ima cak 50 rupa na jednom duzinskom metru grane sto ja katastrofa ali ipak treba ovog insekta i narocito njegovog crva shvatiti ozbiljno. Sa druge strane neko kao veliki problem i stetu u vocnjacima potenciraju kada je napadnuto 5% sadnica ali nisam pametan..Ja imam 20tak sadnica a mogu zamisliti haos koji bi nastao da sam , kao mnogo ljudi u Hrvatskoj ili Srbiji posadio hektare, i onda primetio ovu stetocinu .Ljude koji imaju odredjena iskustva bih zamolio da nam svima pomognu sa savetima i nacinima na koji su se ili se bore sa ovom zveri imajuci u vidu da ljudi koji uzgajaju masline vec dugo se bore sa istom .
Ja sam inace u medjuvremenu sve rupe na drvetu koje sam primetio napunio insekticidom i zatvorio* to sam imao pri ruci* gomilom zvakacih guma.Dobro sam pogledao i vrsne grane , odsekao sve gde sam sumnjao, video pucanje kore ili primetio karakteristicne rupe ili crvenu masu koja ih odaje , nozem polovio grane i ulovio dosta gusenica u razlicitim stadijumima , sve to pokupio i zestoko spalio u plamenu ..
Pozdrav !!
 
Posljednje uređivanje:

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Panta hvala na odgovoru, spominješ literaturu, možda da me uputiš na neku.
Kod nas sam našao samo jednu prilično oskudnu knjigu profesora Šoškića.

Posebno me zanima tema zaštita i obrezivanje oraha.
možda nam tatkodvd objasni pojam imago jer ni meni nije baš jasan.
Google prevoditelj kaže da je to "konačni i potpuno razvijen odrasli stadij kukaca"


Pozdrav svim orašarima.
 
Posljednje uređivanje:

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Re: ORAH

Uzgajivac,
izgleda da ucimo iz iste knjige jer i ja imam samo tu knjigu Orah i leska od Soskica..Imam mnogo nekig sitnica skinutih sa interneta ali se , verovatno i ti primetio, cesto iste price prepisuju i ponavljaju .Probacu da prikacim jedan link gde ces mozda uspeti da skines skriptu koju je neki Nisllija napravio jer je pokupio neke tekstove od gomile sa interneta i objavio kao dobru pricu za pocetak ucenja o orahu ako to ne smeta ljudima i moderatorima na forumu .Izgleda da sve price i savete treba procitati pa onda na osnovu neke svoje logike praviti odluke pa i o rezanu oraha i formiranju krune.Ja sam svoje npr. formirao relativno visoko po savetu coveka koji mi je prodao sadnice*prva bocna grana na stablu mi je na nesto oko 2 metra* a sada sam poludeo jer treba se penjati i glumiti kaskadera u pokusaju da vidim grancice zarazene ovim crvom ..
https://sr.scribd.com/doc/102074942/Kako-Nabaviti-Posaditi-Gajiti-i-Prodati-Orahe

Pozdrav !!
 
Posljednje uređivanje:

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Uzgajivac,
izgleda da ucimo iz iste knjige jer i ja imam samo tu knjigu Orah i leska od Soskica..Imam mnogo nekig sitnica skinutih sa interneta ali se , verovatno i ti primetio, cesto iste price prepisuju i ponavljaju .Probacu da prikacim jedan link gde ces mozda uspeti da skines skriptu koju je neki Nisllija napravio jer je pokupio neke tekstove od gomile sa interneta i objavio kao dobru pricu za pocetak ucenja o orahu ako to ne smeta ljudima i moderatorima na forumu .Izgleda da sve price i savete treba procitati pa onda na osnovu neke svoje logike praviti odluke pa i o rezanu oraha i formiranju krune.Ja sam svoje npr. formirao relativno visoko po savetu coveka koji mi je prodao sadnice*prva bocna grana na stablu mi je na nesto oko 2 metra* a sada sam poludeo jer treba se penjati i glumiti kaskadera u pokusaju da vidim grancice zarazene ovim crvom ..
https://sr.scribd.com/doc/102074942/Kako-Nabaviti-Posaditi-Gajiti-i-Prodati-Orahe

Pozdrav !!

Bar češ ostati u dobroj kondiciji, zbog penjanja.
Hvala na informacijama.
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

U svjetlu novih informacija koja bi visina prve osnovne grane bila optimalna, ako se ide na plod.
sa čime tretirati sadnice nakon što otpadne lišče, odnosno prije zime.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

U svjetlu novih informacija koja bi visina prve osnovne grane bila optimalna, ako se ide na plod.
sa čime tretirati sadnice nakon što otpadne lišče, odnosno prije zime.

po meni 140-150 cm, premaži ih gašenim vapnom i to je to
 

Najnoviji postovi

Na vrh