• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ja sam u više navrata sadio orahe i to na više načina. Presađivanje samoniklih ne bum opisival jer je to manje više kao kod ostalih voćaka.
Sa sadnjom sjemena imam slijedeća iskustva.
1. posadio sam ujesen plodove doma u vrt. Razmak sadnje oko 10 cm. Na proljeće su nikli orehi i pustil sam ih nek rastu na tom mjestu do jeseni. Do jeseni su narasli više od metra. Onda su se pojavili problemi kod vađenja. korijenje je bilo jako razvijeno i međusobno isprepleteno i tak da nisam mogel izvaditi jednog po jednog nego po najmanje 5-6 komada koje sam onda vani razdvojil. Tu sam zapazil na gotovo svakom orahu jednu zanimljivost. Oćito sam ih kod sadnje okrenul naopako pa je korjenova klica izbila prema gore i onda napravila polukrug u zemlju, a stabljika obrnuto. To mjesto je izgledalo kao veća kvrga. Nakon presadnje su se sve sadnice primile i prije nekoliko godina sam dobil prvi urod.

Mene zanima kakvi su plodovi dobiveni odnosno koliko liče na posađene.

A za klijanje je lako uzmeš plastičnu gajjbu, staviš na dno plastičnu mrežicu npr onu za komarce (da ne propada pijesak). Zatim stavljaš red pijeska (Riječni - Savski), red orasa i sve do kraja dok ne napuniš gajbu. Gajbu ukopaš u pjesk na dubinu oko 50 cm (preko gajbe). To mjesto polivaš vodom redovno da ima vlage. Orase stavljaš sredinom 11 mjeseca. Odprilike treba im oko 140-150 dana da proklijaju. Stratifikala mora da bude na oko 4-6 stepeni. Onda sredinom 3 mjeseca kreneš provjeravati svakih 7 dana jel počelo klijanje. Kad klice budu oko 1 cm, sadiš ih u zemlju. Klijavost mora biti najmanje 50%. Ako proljeće bude toplo onda prebacim u frizider (prepravljen stari zamrzivač).Ja tako godinama proizvodim orase, pošto imam mini rasadnik.

Ono što me intresuje ne znam šta dobijem, uglavnom sadim krupne i mekane orase. Ove godine probavam i kalimiti, pa vidjet ćemo šta će da bude.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
tatkodvd, hvala na savjetu. Jedino me malo buni onih 50 cm preko gajbe. Možda se radi o tipfeleru, 5 cm mi je logičnije.

Plodovi na prije opisnoj sadnji su kao i oni koje sam sadil. Teško je tvrditi da su baš takvi jer nakon toliko godina sam zaboravil kakve sam točno posadil. Kod ovih normalne debljine ima očito više sorti, ranijih, kasnijih, malo debljih i malo sitnijih. Moguće da je to posljedica sadnje različitih sorti. Ovi izrazito debeli su su ostali debljine kao i sjemenski, jedino su sjemenski bili crvenkasti, a ovi imaju uobičajenu boju oraha.

U subotu sam 8 komada tih debelih ukopal u vrt na razmak oko 25 cm i pokril s 5 cm zemlje, a 4 kom sam stavil u 4 male teglice za cvijeće. Zemlja uzeta iz vrta. Jedne i druge sam zalijal. Teglice su u podrumu u kojem je trenutna tmperatura +5°C.

Ako na proljeće nekaj bude, super, a ako propadne nije neki problem.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Jedino me malo buni onih 50 cm preko gajbe. Možda se radi o tipfeleru, 5 cm mi je logičnije.

Da 50 cm iznad gajbe, kako bi temperatura i vlaga bila konstantna. Sadnja dirktno u njivu je lutrija. Sve zavisi kakva je zima, ako je topla nevalja (manjak vlage), ako je veliki minus opet nevalja jer staje stratifikala. Zato je mali procenat klijanja. Znači mora biti odgovarajuća temperatura i vlaga.

Uradi kako sam gore napisao i budi bez brige, ako su dobri orasi bude klijavost i do 90%.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako od ovih koje sam posadil ove godine nebu ništa, iduće zime mogu probati po tvojoj preporuci. Prošla zima je kod mene bila takova da imam nekoliko samoniklih u starom voćnjaku, ali nisu ovi debeli.
Još jednom hvala na savjetu. :drink: :icon_pidu:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
A jel bi bilo ok napraviti rasadnik od nekoliko kvadrata i posadit plodove u zemlju i koji sastav zemlje bi bio najbolji?
 

Poljoamater

Novi član
Tu od
23 Kol 2015
Poruka
11
Poštovanje,

kupili smo dvije sadnice oraha, visine cca 1.90m. Zanima me da li trebamo skraćivati te sadnice na neku normalnu veličinu, tipa pol metra - metar, nakon što ih zakopamo ili da ih ostavimo tako dugačke.

Hvala
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Pa zavisi od namjene sadnica.
Ako ih sadiš za plod, onda sadnicu reži na 150-170 cm.
Ako ih sadiš za trupce-klade, onda ih nemoj skraćivati. Samo na vrhu ostavi 3-4 pupa, a donje pupove ili donje grane potrgaj.
 

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Poštovanje,

kupili smo dvije sadnice oraha, visine cca 1.90m. Zanima me da li trebamo skraćivati te sadnice na neku normalnu veličinu, tipa pol metra - metar, nakon što ih zakopamo ili da ih ostavimo tako dugačke.

Hvala

Ima 2 razlicite tehnologije koje izgleda na kraju daju slicne rezultate
Prva tradicionalna je da ih ne kratis sadnice i da formiras krunu tj.prvu granu na nekih 1,5 - 1,8 m..
Drugu sada forsiraju a to je da, zbog nerazvijenog korena i njegovog prilagodjavanja stablu , odmah skratis na pola metra i odatle pustas mladar koji ces sledece godine skratiti na zeljenu visinu..Deluje da gubis jednu godinu ali ima moyda logike da ce u sledecim godine takvo stablo stici i prestici *tradicionalno* formirano drvo .
Pozdrav !
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam ovogodišnje sadnice koje sam uzgojil doma u vrtu (prošle jeseni sam posadil plodove). Sad su još dosta male, od 25 do 40 cm. Još se dvoumim, jel da ih presadim ovaj mjesec, ostavim još godinu dana gdje jesu, ili presadim doma na bolju lokaciju. Doma je bolja zemlja i pod kontrolom su (eventualno zalijevanje), a na mjestu gdje trebaju nastaviti trajni rast je teška ilovasto glinasta zemlja.
Ostavljanje na istom mjestu mi nosi dva problema. Prvo, niknule su uz red vinove loze (brajda). Drugo, nakon još jedne godine budu imale jaki korijen i teško ih je izvaditi. Zato sam razmišljal da ih presadim doma na povoljniju lokaciju i prilikom presadnje skratim centralni korijen.

Svaki komentar i/ili prijedlog je dobro došel.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Imam ovogodišnje sadnice koje sam uzgojil doma u vrtu (prošle jeseni sam posadil plodove). Sad su još dosta male, od 25 do 40 cm. Još se dvoumim, jel da ih presadim ovaj mjesec, ostavim još godinu dana gdje jesu, ili presadim doma na bolju lokaciju. Doma je bolja zemlja i pod kontrolom su (eventualno zalijevanje), a na mjestu gdje trebaju nastaviti trajni rast je teška ilovasto glinasta zemlja.
Ostavljanje na istom mjestu mi nosi dva problema. Prvo, niknule su uz red vinove loze (brajda). Drugo, nakon još jedne godine budu imale jaki korijen i teško ih je izvaditi. Zato sam razmišljal da ih presadim doma na povoljniju lokaciju i prilikom presadnje skratim centralni korijen.

Svaki komentar i/ili prijedlog je dobro došel.

Presadi ih sada, dok im je korijen manji, lakše češ ih presaditi.
Već nagodinu korijen je veći, više se zakorijeni u zemlju, i onda je presađivanje teže.
Ako je zemlja glinasta iskopaj široku i duboku rupu za sadnju. I nemoj ih saditi na mjesto nakojem leži voda, istrunut će.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja bi ih sadio što kasnije tj. ostavio bi to još u školi, kakve veze ako imaju veliki korijen? Sadnica se iskopa promjera 30cm možda malo više, dok kopaš presijećeš korijenje i još ga poslije ionako skratiš.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala hrva. :drink:
Jel rupa 1x1m, dubine 70-80 cm dovoljno velika. Bi li koristilo da neposredno ispod korijena stavim nekoliko lopata kvalitetnije (vrtne ili za cvijeće) zemlje i svinjskog stajnjaka (nije potpuno zreli)? Možda je bolje stajnjak iznad korijenja? :icon_scratch:

Nemam puno sadnica, svega 5 komada i planiram ih posaditi na razmak 13-14 m u trokut raspored. Jel to možda prerijetko? Zato mi nije problem po potrebi dopelati i malo kvalitetnije zemlje. Npr. do jednog kubika, pa stavit u svaku jamu sloj 70x70 cm dubine oko 35 cm, ispod i oko korijena. Cijelu površinu budem u proljeće zasijal lucernom.

Hele,
hvala i tebi na mišljenju. :drink:
Problem mi ih je imati na tom mjestu još godinu dana. Nisam dobro odabral mjesto sadnje sjemena. :redface:
Jako ih je teško iskopati kad puste jaku centralnu žilu. Imam neugodna iskustva. Treba skroz okolo otkopati jarak na nekih 35 cm i onda presječi centralni korijen. Kako su sad pored trsa jačim otkapanjem bi mogel oštetiti trsovo korijenje.

Ako bi presadnja bila uspješna na gore opisani način, to bi mi bolje odgovaralo.
 
Posljednje uređivanje:

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
U principu koliko je sadnica duboko u zemlji prije presađivanja, toliko ide duboko u presađivanju.Širina 50 x 50 cm.
Prvo stavi stajnjak u rupu. Pa na njega zemlje. Pa stavi sadnicu.Pa oko sadnice zemlje za cvijeće.Pa iznad možeš stajnjaka.Pa zemlja. Zalij vodom.
Raspored sadnje u trokut od 13-14 m je dovoljan ako sadiš za plod.
Presađuješ kada padne list.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zoran1506

Član
Tu od
5 Tra 2015
Poruka
41
Eko orah

Pozdrav!
Iako ima slična tema (orah), ja sam stavio ovu.

Naime imam dva hektara zapuštenenog brežuljkastog zemljišta koje planiram privest svrsi.
Mislim posaditi orah ob. ili crni orah, pa me zanima sve oko toga.
način upisa u eko proizvodnju..?
Koliki razmak preporučujete, za jedan i drugi orah?
Crni orah vjerojatno nejde pod eko proizvodnju.
pa, da li je potrebno posaditi certificirane sadnice, i za crni orah?
Način priznavanja od nadzorne službe?
Također koji su poticaji po ha?
Hvala za sada...
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Imam pitanje...
Susjedd ima orahe i po arkodu vidim da dobiva poticaje na to...
Sad me zanima,
Posto on to nista ne odrzava nego eno sve je pospricao s herbicidom sve se trava zuti...
Dali je to dovoljno tako samo pospricati i dobiti poticaje ili je ipak potrebno voditi brigu-kositi itd?
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
a4psp3.jpg


Moze pomoc oko definiranja bolesti i savjeta o tretiranju.

Unaprijed hvala !
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
To su Eriofidne orahove grinje iliti Eriophyes erineus
Suzbijanje u ekološkoj sa Neem oil
U konvencionalnoj nekim od insekticida.
 

Najnoviji postovi

Na vrh