• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

F

frenky9415

Guest
Pozdrav Decki sa Kosova procitah sve postove o orahu ja imam nekoliko divljaka a posadio sam danas i pre neki dan 2 kalemljena da imam za sebe moguce da cu posaditi u jednoj njivi koju slabo obradjujem jednu plantazu od svih sorti po neko stablo ali otom potom .Sto se tice pepela to me je djed ucio ako bacis pepeo oko oraha divljaka koruba postaje meka lako se lomi ,krca a ako nema pepela orah je tvrd kao kamen tako ja svaki put kad istesam pepeo iz sporeta sipam u jedno bure i kad se nakupi odnesem i rasturim lopatom oko stabla imam jedan veliki orah divljak radja u punom rodu visok je preko 10 metara a sirina ne pitaj pre neki dan sam posekao suve grane kojih ima dosta dovukao sam stajnjak bacio jedan kilogram vestackog i malo kreca (vapna )da smanji kiselost zemljista za neki dan krecim stabla sva sa vapnom i cetkom toliko za sada
 

nikola2101

Član
Tu od
3 Kol 2010
Poruka
94
pozdrav!

Moze malo objašnjenje sadnje oraha 10x10? znaci svakih 10 metara se sadi jedan orah, jedan orah u krugu 10 metara?
Koju sortu bi preporučili za klimu Hrvatskog zagorja? malo veca nadmorska visina, nije u nizini..
Prvenstveno bi bilo za plod ali i kombinacija za drvo.. znaci da se deblo ostavi na 2 metra i onda u krošnju?
Zahvaljuejm na odgovorima i sugestijama.
 
M

MOCO

Guest
Ja sam planirao zasaditi 2ha oraha, ali prvo sam zakasnio s narudžbom sadnica,a onda su ukinuli poticaj pa sam se malo ohladio.
Ovako, preporučuje se sadnja 10x10 DIJAGONALNO jer se onda i stablo dobro razvije pa nakon 30god. prodaš orahove trupce -što bi trebalo biti kao šlag na tortu nakon iskorištenja plantaže oraha.
 

nikola2101

Član
Tu od
3 Kol 2010
Poruka
94
znaci na sjecištu dijagonala kvadrata 10x10 se posadi orah?
A koju sortu preporučaš za moj kraj?
Nema više poticaja? :)
 
M

MOCO

Guest
ne u sjecištu dijagonala nego jedan red kreneš normalno svakoh 10m jedna sadnica, a drugi red uvučeš za 5 m, pa onda isto razmak 10m, treći red kreneš kao prvi,četvrti red kao drugi...cik-cak s razmakom 10m između sadnica. Sorte dogovori s rasadnikom, oni trebaju najbolje znati.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Znaci red od reda je nekih 8,7 m da bi pojedina stabla bila medjusobno udaljena 10m
 

nikola2101

Član
Tu od
3 Kol 2010
Poruka
94
Hvala na pomoći dečki! :)
a poticaji su ukinuti za trajne nasade?
Jos da vas pitam, kakva mora biti kvaliteta zemlje za orahe?
 
M

MOCO

Guest
Znaci red od reda je nekih 8,7 m da bi pojedina stabla bila medjusobno udaljena 10m

tebi je geometrija jača strana, što?:rolfer:

uzmeš papir i crtaš pravokutnik 10x20, treba ti 5 sadnica: za vrhove po jedna i jedna u sjecište dijagonala iliti sredinu. I tako slažeš pravokutnik do pravokutnika s tim da dva susjedna pravokutnika imaju zajedničku stranicu i vrhove dok ne skužiš kako to ide na njivi.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
ne nego nacrtas istostranicni trokut u vrhovima kojega je jedno stablo, sa stranicama 10m, i uz pomoc Pitagorinog teorema izracunas da je visina tog trokuta 8.7 metara (a moze se i na milimetarskom papiru nacrtati trokut sa stranicama 10cm pa vidjeti da je visina oko 8.7cm). Dakle, ako sadis svakih deset metara, sa pomakom u redu od 5 m, red treba biti oko 8,7m da bi medjusobno orasi bili udaljeni 10m ;)

evo i slikice ;)


Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Hvala na pomoći dečki! :)
a poticaji su ukinuti za trajne nasade?
Ukinuti su poticaji za podizanje trajnog nasada, ali postoje poticaji za odrzavanje.
Jos da vas pitam, kakva mora biti kvaliteta zemlje za orahe?
Ne znam. I mene bi interesiralo kako orah podnosi zimske podzemne (i lagano nadzemne) vode? (Usput, nas licki hrast, ne znam koja je to vrsta, uziva. Puna mi ih zivica. )
 

nikola2101

Član
Tu od
3 Kol 2010
Poruka
94
znaci nasad mogu podici ali nema poticaja za trajni nasad nego onda samo mogu dobiti poticaj za održavanje nasada?
kolko taj poticaj iznosi?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
znaci nasad mogu podici ali nema poticaja za trajni nasad nego onda samo mogu dobiti poticaj za održavanje nasada?
kolko taj poticaj iznosi?
Da, kada zasadis sa certificiranim sadnicama na zemlju upisanu u upisnik OPG i ARKOD mozes slijedece godine traziti poticaj za pdrzavanje.

Po zakonu poticaj za odrzavanje iznosi cini mi se oko 2500kn/Ha (2250+250), a isplacuju po nepoznatoj odluci nekoga oko 2000 kn/Ha.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Da, kada zasadis sa certificiranim sadnicama na zemlju upisanu u upisnik OPG i ARKOD mozes slijedece godine traziti poticaj za pdrzavanje.

Po zakonu poticaj za odrzavanje iznosi cini mi se oko 2500kn/Ha (2250+250), a isplacuju po nepoznatoj odluci nekoga oko 2000 kn/Ha.

sadnice nemoraju biti certificirane,možeš kupiti na crno ili sam napraviti rasadu,to više nema veze jer nema poticaja. bitno da se voćnjak poslije vidi na arkodu i to je to.
 

nikola2101

Član
Tu od
3 Kol 2010
Poruka
94
hvala na odgovoru!
razmišljam o tome da posadnim neku vecu količinu oraha pa mi je svaka informacija dobro došla..:)
a koja je po vama najbolje vrsta oraha?koja sorta?
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
pa tako negdje, oko 800 metara..
A vise bi moglo biti problema?

Pa da...iznad toga moze dolazi do smanjenog i kasnijeg cvjetanja te s tim smanjenog ili lošijeg prinosa ploda. Ako je cilj trupci/drvo onda nema problema. Plod je vec riskantan....
 

Najnoviji postovi

Na vrh