• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo malo sličica protekla tri dana(boli me svaka kost tjero sam po 13h na dan,od 6 ujutro do 7 naveče)ore se najbolje što je moguće u ovom trenutku ali nema 6km/h nego ako ide i 4km/h to je super.evo malo gline za kipare.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

od mraka do mraka

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bravo Bogec to ja nazivam poljoprivrednikom i stočarom,najbolje iskoristi zemlju ali i u tu istu zemlju i vrati ono što je odnio sa nje.Zemlja nikada nije prazna što je bolje negoli da je gola.Problem je u tome što nema puno stoke.O tome sam ja več negdje pisao da na nekoj površini može biti i po nekoliko kultura u jednoj godini
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

bogec kaže:
ja imam zimsku brazdu samo gdje će ići jara zob i jari grašak.mali savjet svi vi koji orete silne zimske brazde jel ste kad pomislili da se tu može zaradit dosta dobre pare :?: :?: :?: :?: :?: :?:
pazi sad:posijte talijanski ljulj jedan il dva otkosa pa kukuruz početkom svibnja il još bolje stočni grašak sa pšenicom il crnom zobi , napravite bakterizaciju ( 40 kn za 100 kg sjemena), posijete početkom 10 mj kosite početkom 5. mj kad grašak cvate , na hektar cca 50 bala po 700 kn i više, AL VAM OSTAJE 100-300 KG DUŠIKA U ZEMLJI, pa onda kukuruz.
puno ljudi nema dosta zemlje tak da se kvalitetna sjenaža super može prodat, zemlja ne zjapi prazna , ostaje puno organske tvari u tlu popravlja se struktura , mikrobiološki procesi, ljulj il grašak ne iskoriste do kraja gnojivo pa i to ostaje i još ga obogačuju, uglavnom to se zove INTENZIVNA POLJOPRIVREDA i ona ne poznaje zimsku brazdu i time se samo poboljšava tlo i vaš đep :D :D :D :D :D :D
zarada garantirana a ne jedna kultura godišnje pa pol godne ništ.
frajer jedan došao kod mene neki dan i pita dal imam sjena ja kažem da imam krave i sve meni treba , pa me moli da mu prodam jednu roto balu sjenaže , ja pitam koliko nudi , kaže on 1000 (tisuću) kuna. :!: :!:
el normalan, toliko nudi a ja mislio tražt 700,pa to je men za 2 dana hranit, pa kaj on radi sa zemljom, tu vi svi sa zimskom brazdom možete super zaradit, jer je neiskorišten potencijal :scratch :scratch :scratch :scratch
svaka ti cast...a nije li to malo previše posla?cuj imas krave i to sve...svaka ti cast ako sve stignes...
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

JD4755 ... puno mi je 13 ha za 13 sati sa trobrazdnim plugom i brzinom od do 4 km/h , zapravo to je nemoguće ili sam nešto krivo shvatio ?
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
JD4755 ... puno mi je 13 ha za 13 sati sa trobrazdnim plugom i brzinom od do 4 km/h , zapravo to je nemoguće ili sam nešto krivo shvatio ?

mozda jutara??
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

po slici mi izgleda brazda ne da je smrznuta već mokra i jako je zaglađena , šta se može desiti, sad ak dodje malo toplije vrijeme i nebude više smrzavice(ko prošla godina) zemlja se neče raspadat i nečeš moč ni potanjurat kak spada, pazi šta radiš!ne treba se radit sve po datumu nego po uvijetima na polju :evil: :cry: :oops:
ostavi to, poori kad dodje normalno vrijeme i uvijeti , zatvori brazdu drljačama i sve super, ko da je zimska brazda. :scratch :scratch :scratch :scratch
inače kod intenzivne poljoprivrede je reducirana obrada ,tj ovak: nakon što pokosite grašak i zaradite na hektar cca 35000kn minus troškovi uzgoja , slijedi samo tanjuranje i sadnja kukuruza , moji kukuruzi nikad nisu vidjeli kan ni kultivaciju , samo zbog graška jer ima gnojiva dost sam dam 15icu, kukuruz fenomenalan , zemlja sipka makar sam bilogora.
dogovorite se sa stočarima da im to prodate, ja nemam balirku pa tu ima računice, ja vas nemam kaj zeznut, svi mi volimo poljoprivredu , zemlju i dobre traktore al najbitniji je novac i treba znat zaradit, a ne da zemlja stoji prazna a može nešto rasti preko zime, i to međukulture :idea: :idea: :idea: :idea:
 
S

sapat

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

bogec kaže:
svi mi volimo poljoprivredu , zemlju i dobre traktore al najbitniji je novac i treba znat zaradit, a ne da zemlja stoji prazna a može nešto rasti preko zime, i to međukulture :idea: :idea: :idea: :idea:

... zemlji treba sluga, a ne gospodar...
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

a kako graška ovrsiti?i koliko ti ostane novaca od baliranje?sad im je cijena po bali 2 kune, i sta ti ostane jos pogotovo ako nemas kombajna?
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

bogec ... ja te baš i nisam razumio .
Evo recimo površim pšenicu i šta onda sijem ili nije bitno da je pšenica ... površim kukuruz ili povadim repu i šta onda sijem ? Grašak ?
Ozbiljno pitam , ne zafrkavam te .
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

nije to pre puno posla, ja imam 30 komada u štali i polako povečavam i imam skoro 30 ha zemlje.
u jednoj vegetacijskoj sezoni može se posijet 3 kulture kako :?: :?: :?: ovako
jesen grašak i pšenica , svibanj kukuruz posiliran u rujnu pa ide ljulj, od jeseni do jeseni 3 kulture , nema zimske brazde, sve se iskoristi umjetno, organska tvar super ,zemlja sipka, nema erozije vjetrom ko kod zimske brazde :idea: :idea:
sad da ste na mojem mjestu mogli ste čovjeku prodat rotobalu za 1000 kuna, ovak trgate sve po ledu i blatu, a ja naranim u štali , podojim i crkivam cjeli dan do popodnevog hranjenja
ulaganja nisu ništa veća ali ko radi zemlju u najmu taj ju bogovski iskoristi i da je neznam kakvi nespretnjaković mora bar za gače zaradit :mrgreen:
MOŽETE IMAT 3 HEKTARA SA JEDNOM KULTUROM ILI 1HEKTAR SA 3 KULTURE RAZLIKA JE NEBO I ZEMLJA A TO BAR RAZLIKUJETE :!:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

bogec kaže:
po slici mi izgleda brazda ne da je smrznuta već mokra i jako je zaglađena , šta se može desiti, sad ak dodje malo toplije vrijeme i nebude više smrzavice(ko prošla godina) zemlja se neče raspadat i nečeš moč ni potanjurat kak spada, pazi šta radiš!ne treba se radit sve po datumu nego po uvijetima na polju :evil: :cry: :oops:
ostavi to, poori kad dodje normalno vrijeme i uvijeti , zatvori brazdu drljačama i sve super, ko da je zimska brazda. :scratch :scratch :scratch :scratch
inače kod intenzivne poljoprivrede je reducirana obrada ,tj ovak: nakon što pokosite grašak i zaradite na hektar cca 35000kn minus troškovi uzgoja , slijedi samo tanjuranje i sadnja kukuruza , moji kukuruzi nikad nisu vidjeli kan ni kultivaciju , samo zbog graška jer ima gnojiva dost sam dam 15icu, kukuruz fenomenalan , zemlja sipka makar sam bilogora.
dogovorite se sa stočarima da im to prodate, ja nemam balirku pa tu ima računice, ja vas nemam kaj zeznut, svi mi volimo poljoprivredu , zemlju i dobre traktore al najbitniji je novac i treba znat zaradit, a ne da zemlja stoji prazna a može nešto rasti preko zime, i to međukulture :idea: :idea: :idea: :idea:

na glini u proljeće nema duboke obrade...ona nije ovakva samo u 8 mj kad ispuca 10 cm široko i preko 0,5 m duboko
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

bogec kaže:
nije to pre puno posla, ja imam 30 komada u štali i polako povečavam i imam skoro 30 ha zemlje.
u jednoj vegetacijskoj sezoni može se posijet 3 kulture kako :?: :?: :?: ovako
jesen grašak i pšenica , svibanj kukuruz posiliran u rujnu pa ide ljulj, od jeseni do jeseni 3 kulture , nema zimske brazde, sve se iskoristi umjetno, organska tvar super ,zemlja sipka, nema erozije vjetrom ko kod zimske brazde :idea: :idea:
sad da ste na mojem mjestu mogli ste čovjeku prodat rotobalu za 1000 kuna, ovak trgate sve po ledu i blatu, a ja naranim u štali , podojim i crkivam cjeli dan do popodnevog hranjenja
ulaganja nisu ništa veća ali ko radi zemlju u najmu taj ju bogovski iskoristi i da je neznam kakvi nespretnjaković mora bar za gače zaradit :mrgreen:
MOŽETE IMAT 3 HEKTARA SA JEDNOM KULTUROM ILI 1HEKTAR SA 3 KULTURE RAZLIKA JE NEBO I ZEMLJA A TO BAR RAZLIKUJETE :!:
ajd pokusaj sa 60 ha...e ja sijem 4 kulture...tako da...nebi to islo...a di ces u mojem kraju nači ko ce kupiti rolo balu za 1000 kuna?nije li to previse malo računica?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Oranje,oranje,oranje...

a sijeno će kupovat i po većoj cijeni,zrine moj..sunce je spalilo ovogodišnju travu,tako da je sijena malo...Svatko tko ga ima za prodat dobro će zaradit..Ja razmišljam da posijem sve njive sa dts-om i prodam sijeno,kupim zrno i još mi ostaje novca..
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

abrkili kaže:
a sijeno će kupovat i po većoj cijeni,zrine moj..sunce je spalilo ovogodišnju travu,tako da je sijena malo...Svatko tko ga ima za prodat dobro će zaradit..Ja razmišljam da posijem sve njive sa dts-om i prodam sijeno,kupim zrno i još mi ostaje novca..
ma zar je problem posijati?pa vise im se isplati posijati nego kupovati sijeno...ma ja sam za oranje zimsku brazdu...poorem i miran do proljeca...sta mi još i grašak fali?ma nema sanse...nije tako lako kao sto on kaze...dok radi 30 ha stigne....
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
bogec ... ja te baš i nisam razumio .
Evo recimo površim pšenicu i šta onda sijem ili nije bitno da je pšenica ... površim kukuruz ili povadim repu i šta onda sijem ? Grašak ?
Ozbiljno pitam , ne zafrkavam te .
ti se time nisi bavio pa ču ti objasnit, početak listopada siješ na istu parcelu grašak i pšenicu , graška ide 100 kg isto toliko i pšenice, gnojiš sa 250 kg 15 ice u prolječe kan 150 kg po ha , to je sve tvoje ulaganje, kosiš početkom svibnja , cca 50 roto bala po 120 kn ak nemaš svoju balirku ko ni ja , to prodaš , možeš tražit u sezoni 700 kn jer je kvaliteta veča čak i od soje bar po mlijeku, grašak ti ostavi dušik ,15 ica, potanjuraš , posiješ kukuruze (5.mj)rane pobereš il posiliraš, rujan posiješ ljulj i to talijan koji če ti dat otkos tu istu jesen i u prolječe..... i tak dalje, to je krmni sljed kultura :!: :!:
nema zimske brazde , a pošto se često obrađuje zemlja pa makar i reducirano u super je stanju a i vaš đep
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Oranje,oranje,oranje...

a zrine,nije problem nama posijati,već onima u dalmaciji koji nemaju gdje posijati,ili ako ti propadne urod,kao ove godine...ljudi baliraju kukuruzovinu i hrane s njom,što je najgora moguća opcija...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

ZRINE nečeš to radit na parceli gdje imaš ječam ,gdje če iči zob , al do kukuruza je glupo ostavit zemlju praznu.
1000 kuna je meni frajer nudio ja nisam ništa tražio jer neču prodavat, 2003.god kad je bila suša čovjek iz lasovca je prodao 100 bala po 1000 kuna jer je imao intenzivnu poljoprivredu, zaradio da tuđem jadu i neznanju.
ja imam svoje sjeme ljulja i graška , ljulja na hektar dobiš cca 700 kg a na hektar ga siješ 50 kg! :!: :!: :!:
kupi za neku malu parcelu ljulj novi iskombajniraj drugi otkos to je negdje iza pšenice dođe, to sij sam da nije zemlja prazna.
ja se približavam 7000 litara po kravi , bez soje i supera samo na osnovu voluminoze.
vi meni niste konkurencija i ja vam hoču pomoć da zaradite , jer i vi meni pomažete kad ja nešta neznam, samo tako možemo biti jaki i pomagat si :!:
 
B

branko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

sve je to lijepo kaj bogec pise ali ja npr. imam pola parcela koje ako poorem na proljece tj. kak on pise mogu samo sjesti na medju i plakati a ne u nju sijati kukuruz jer jos nisu izmislili strojeve koji ce ovu moju ilovacu usitniti kak spada nakon proljetnog oranja.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

ratarko mi pod riječju kositi smatramo da se kosi kao trava, a žetva je kombajniranje ili vršidba , tako da se grašak i pšenica kose kao trava i spremaju u roto bale za sjenažu, inače grašak za kombajnirat dodje tek u 7. mjesecu. malko drugačije mi i vi koristimo istu riječ, ma znat češ ti
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bogec onda nemam pšenice za kombajniranje ako tako radim ? :shock:
Mislim da to nije za mene ... žita mora biti svake godine , ja drugačije ne znam .
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh