• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

branko kaže:
sve je to lijepo kaj bogec pise ali ja npr. imam pola parcela koje ako poorem na proljece tj. kak on pise mogu samo sjesti na medju i plakati a ne u nju sijati kukuruz jer jos nisu izmislili strojeve koji ce ovu moju ilovacu usitniti kak spada nakon proljetnog oranja.
imam i ja svakakve zemlje i sigurno neću sujat tri puta na komad od 2 rali koji je po izgledu čisti trokut , pa se ti vrti po njemu.tu sijem klasično.
nakon graška nema oranja jer iza košnje i baliranja vam ostane ko obrijano strnište pa ide samo tanjuranje, kod mene je zemlja teška al sam ju sredio
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
Bogec onda nemam pšenice za kombajniranje ako tako radim ? :shock:
Mislim da to nije za mene ... žita mora biti svake godine , ja drugačije ne znam .
ti možeš ovako:pokombajniraj pšenicu krajem kolovoza posij ljulj, pokosi jednom u jesen i jednom u prolječe evo love jer ti nemaš krave , pa kukuruz , a pošto ti imaš repu ,samo u jesen pokosi, organska tvar korjena ti ostaje pa preori. nisam nikad imo repu pa si ti u tom djelu bolji od mene
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bogec: Zanimljivo ti pises tu, i mogu ti reci da smo pokusavali i mi imati vise od jedne kulture ove godine, sto je vise-manje uspjelo, ali nam je to poremetilo druge planove, zbog specificnih vremenskih uvjeta (suse, mrezevi...)

Ne znam bas kome bih mogao ovdje prodati rolo balu, jer svi koji imaju krave imaju i dovoljno sjena i silaze, pa su mirni.

mozda male cetvrtaste bale, ali majko mila, opet posla da ti kicma otpadne. Mi se poljoprivredom bavimo, tako usputno, pa nam nije bas niti bitno da iskoristavamo sve sto se iskoristiti moze...

Tko od zemlje zivi i ima viska vremena a zemlja zjapi prazna, zasto ne zaraditi dodatnih prihoda, ako se moze...

Takodjer nikada u zivotu nisam zimsku brazdu orao, jer jednostavno se nije ukazala potreba za tim. Samo za duhan malo dublje oranje nego obicno, a to je za pojam oranja opet relativno plitko (25-30cm)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

ma godine su ako gledaš sve lošije i lošije , sve sami ekstremi, ja se več u svibnju osiguram pa me nije briga kakva če bit suša i led.
tu se dade zaradit jer su svi stočari neki spretniji neki ne, konkurencija je za zemlju ,al valja iskoristit zemlju ak je več uzmeš u arendu ilti najam, zovu iz gorskog kotara i like pitaju za krmu ko ima za prodat. kako koji kraj al kod nas se več osječa da proizvodnja pada, kad sam im ja pričao oni su pili pivu pred dučanom i meni se smijali zakaj tolko radim, pa od tog živim :!:
sam par rali imam uzorano za zimsku brazdu, za zob, grašak i sirak al tam moram gnoj vozit
 
K

krx pozega

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kaže:
Ne znam bas kome bih mogao ovdje prodati rolo balu, jer svi koji imaju krave imaju i dovoljno sjena i silaze, pa su mirni.)

Bobo uvijek je to tražena roba...ove godine pogotovo...onu zemlju kod zaoblaznice što radim imam već duže vrijeme u planu zatravit..nekako mi se ne investira u kosu,balirku,omotač...skup sport...uglavnom kad prestanem sadit duhan na svoje površine ću posadit voćnjake(vjerojatno višnje) a ovo ostalo u zakupu ću zatravit...jedino se još tako vidim i pronalazim u poljoprivredi kroz nekih desetak godina...ili farmu krava al da nemoram ništa radit :blackeye :mrgreen:
 
Š

šlep

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
Šlep dobre slike !!!
Koliko kilograma je teško ono bure naprijed na traktoru ?
Da li ti radi grijanje u kabini ?
Bure je teško cca 550-600 kg, punjeno je betonom 4/1+ nabacano unutra dosta otpadnog zeljeza, cak sam i olovne celije iz jednog akumulatora ubacio :mrgreen: -takav uteg me je koštao 200 kn dok bi orginalni bio cca 1000 E
Grijanje u kabini radi naravno, ili bolje reci "kuhanje" 8) , nijedan drugi traktor od mojih nema tak dobro grijanje, mislim da je to jedna od prednosti zracnog hladenja- to i mirno spavanje po zimi
 
R

ROKI

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

krx pozega kaže:
...uglavnom kad prestanem sadit duhan na svoje površine ću posadit voćnjake(vjerojatno višnje)...

Jel ja to vidim možda mog budućeg kooperanta? :D
 
Š

šlep

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

igor_peradar kaže:
Hej Šlep daj mi reci jel stalno oreš kad je snijeg i smrznuto, kod mene se to nikad ne radi prvenstveno jer kad je jako smrznuto ko danas kod nas -5 u 11h možeš sjebati plug, a drugi razlog je što po snjegu ne vidiš gdje je međa!
Svake godine orem po smrznutome, al ne dok je jako smrznuto (ovo jucer je bilo smrznuto na nekih 6-7 cm dubine)
Recimo ja do sada nisam uopće mogao orati zbog blata koje je bilo, kod mene je dovoljno da se malo okisi i više nema jesenske brazde (ja za to kazem da je dovoljno da se zaba popisa), takva su tla kod mene- nepropusna s dugo stajaćim oborinskim vodama, bez strukture-nekakva loša ilovača sa više gline. Tako da tu nema kvalitetne pripreme u proljece na proljetnu brazdu. Recimo da u tom slučaju treba 2-3 x tanjurati + 2 x rotodrljacom ici, a ako je jesenska ili zimska brazda dovoljno je (ako je osnovna gnojidba bila sa oranjem) npr. jednom plitko rotodrljacom proci i to je to. Ja kazem da je i neko osrednje oranje u jesen bolje od bilo kojeg oranja u proljece u takvim uvjetima.
Probao sam ja i krmni slijed sto bogec kaze ( prije nekih 8-10 god), probao tri godine i odustao, svake godine neki vrag- ili previse vlage kad je ne treba ili premalo kad je treba, tako da zemlja ispuca kako je i ratarko rekao po 10-15 cm siroko i pola metra i vise dubine.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ROKI kaže:
krx pozega kaže:
...uglavnom kad prestanem sadit duhan na svoje površine ću posadit voćnjake(vjerojatno višnje)...

Jel ja to vidim možda mog budućeg kooperanta? :D


Ma, doso je u 5 ujutro kuci iz grada pa onda na forum... Vidis da prica gluposti... Nema tu nikakva kooperacije, jer je duhan jaci od svih vocnjaka ovog svijeta ;) 8)

;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

kod nas ni zadruga ne ore a imaju velike john dereee, sve stoji, kod nas je pseudoglej, znači teško tlo ,sporo se suši ,ali u suši drži vlagu zato naš kraj ima največe prinose kukuruza, trava super raste, i ima stoke, al ljudi loše gospodare uvijek čekaju neka bolja vremena , sve im skupo, šparaju a krave hoče kvalitetu i količinu.
i tak godna prođe pa idu posuđivat novce da kupe sijeno, ma ja kad dam kravama sjeno nema više mlijeka zasuši, nema 7000 litara s takvim radom. :cry:
sve mora bit intenzivno da ak nešto omune i loše ispadne nakraju ne osječam velike gubitke , a ak je sve super il bar dobro onda sam na iber profitu. :D
mi smo se počeli više bavit poljoprivredom 2004, do tad je bilo, sve nešto na sitno i čista klasika kukuruz kukuruz i kukuruz,
pošto me nisu uzeli u ledu za stalno radit, odlučio sam bit svoj gazda jesti svoja gov.., il pristojno živjet :idea:
u početku je bilo teško al s vremenom je to krenulo i sve se intenziviralo, gradimo štalu kupujemo traktor balirku omotač utovarivač, sve moram odlučivat, ne spavam nekad ni ja mirno , a šta če oni koji imaju muktarošku politiku bude država dala , treba radit.
da se razumijemo imam i ja zimske brazde al manje od svih vas, više različitih kultura od svih vas, manje korova , strukturu sam popravio tla, manje štetnika
trošim više na sjeme al manje na zaštitu.
neke su zemlje jako gadne za obradu, iskoristite bolje komade, pogodnije za obradu, dogovorite sa nekim stočarom koji nema zemlje da vi proizvedete da uzme od vas.
sad je bila poljoprivredna , koliki kukaju da nemaju hranu, mogli ste im vi prodat :!: :!: :!: a ne da stoji zemlja do kukuruza prazna. ja ču vam pomoč koliko god mogu, MARIO me je več poslušao u nekim stvarima, svatko prema mogučnostima .
meni je drago kad mi pomognete nešto što ja neznam ili radim krivo
 
R

ROKI

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Oranje, oranje, oranje...

Tako naslov glasi.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Oranje,oranje,oranje...

BOGEC
Super je tvoj sistem, ali ne zadugo, jer oni koji neće moći proizvest dosta hrane za svoje krave neće opstat, jer je to potpuna neisplativost kupovat voluninoznu hranu.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

ROKI kaže:
Oranje, oranje, oranje...

Tako naslov glasi.
je to je naslov al bi trebao bit i podnaslov i uništavanje zemlje sa oranjem u mokrom i smrznutom, jer nas ima podosta( čitaj prijašnje postove)koji su protivnici ovakvog oranja što gledamo na slikama, to je sve počelo sa jakim traktorima, to dugoročno uništava zemlju, ja hoču imat kvalitetnu zemlju i za 10 godina, ono sve što sam pisao je vezano za oranje tj da se ne dočeka mokro da zemlja ne stoji prazna jer posijana zemlja je isplativija od najbolje zimske brazde koja utaman stoji, tu če se svi stočari složit :!:
 
R

ROKI

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Lako je to kad imaš par hektara i sve stigneš na vrijeme, a kad imaš puno zemljurine i jesenskih kultura onda te to odvuče u zimu sa oranjem. Znam i ja da nevalja ort mokro tlo, al sad dok se ore po zmrznutom manje se narušava struktura tla nego po mokrom i otpuštenom. Stavi na papir gubitke koje imaš sa proljetnim oranjem i smanjenim prinosom od tog proljetnog oranja. I kolko je teža priprema proljetnog oranja (broj prohoda orudjima da se dobije prava struktura tla koju na kraju nemožeš dobit kao sa jesenjskim oranjem :!: ), kvaliteta sjetve i nicanja, zadržavanje vlage itd. itd... Znamo mi šta valja, al nemoš sve uvijek radit po PS-u ma kolko god se ti trudio. ;) Bolje bilo kakvo jesenjsko i zimsko oranje od proljetnog. Na pjeskovitijim i struktorno lakšim tlima to još nekako i prolazi, al na iole težem tlu bez mraza i zime nema ništa. Probaj repu posijat na proljetnu brazdu pa ćeš vidjeti rezultat.

Što se tiče prodaje sijena i hrane za stoku to će još malo iće, al ne zadugo. Mali će otpast, a od velikih tko nebude imao hrane završit će ko i mali tj. sa ključem u bravi i marvom u klaonici il na vašaru. ;) Nažalost, ali je tako.
 
S

seljaček

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Nije baš pametno sada orat ako se mora treba kad je povoljno vrijeme suho i ne smrznuto tlo ovo što kaže bogec je 100% ok skineš pšenicu posiješ ljulj pokosiš ljulj sadiš kukuruz bereš kukuruz siješ grašak+zob+ječam kosiš to i sadiš kukuruz siješ ječam kosiš ječam siješ soju . ma super samo novaca treba za uložit i zarada je tu.
 
K

KRESO

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ma to je smrznuto samo par centimetara ma prva liga je za oranje ,a i gnojivo je bačeno tako da bi bilo pametno ga zaorati , čak nije ni mokro ispod ! ;)
 
S

seljaček

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

KRESO kaže:
ma to je smrznuto samo par centimetara ma prva liga je za oranje ,a i gnojivo je bačeno tako da bi bilo pametno ga zaorati , čak nije ni mokro ispod ! ;)
A to onda štima u protivnom se pokvari zemlja.
 
K

KRESO

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

a u ostalom moram svaki trenutak iskoristit jer ima još dosta za poorati,
bilo je mokro nisamstigao prije jedva sam pšenicu posijao!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

ROKI kaže:
Lako je to kad imaš par hektara i sve stigneš na vrijeme, a kad imaš puno zemljurine i jesenskih kultura onda te to odvuče u zimu sa oranjem.
ja imam skoro 30 ha, možda nemam ko ti ni približno, al jesenske kulture koje ja sijem su trave talijanski, engleski , križanci ljuljeva, ječam , crna zob, grašak sa pšenicom, i to je na cca 20 ha, moram u štalu , sve pripremit za stoku, tako da ja ne jedem nekad po cjeli dan al posao napravim kak spada i s voljom, teška zemlja, bregovi sam šta se ne prekrenem, pa zetor 4320 i 14 coli dvobrazni fužinar sve naprave.
član koji je poslao slike(jd???) ima jako zaglađenu brazdu, vadi glinu, zato sam ga upozorio, kvari tlo!
dok krešo ima dobru brazdu, vidim da je iz virovitice, tamo je zemlja lirska pjesma spram naše, kod nas sve šlajdra , zato zadruga naša ni ne ore.
tu ima malih kolko hočeš, nikak da odustanu, možda loše zvuči al ja zaradim na takvim koji neče ulagat u zemlju koji očekuju stalno da če država pomagat, pa na kraju skupo plačaju hranu, to iskorištavam , premda se nebudem obogatio na tome.
mi sa proljetnom brazdom nemamo problema, sve je isto ko u jesen, čak nekad i jako puno bolje, jer kad sijete npr jaru zob, na nepooranu zemlju možete zači i orat , tanjurat sijat, al na pooranu nemrete zači jer se sporo suši, pseudoglej je jako gadan
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh