• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
R

ROKI

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja takodjer imam Pseudoglej obronačni, lesivirani. Tako da znam šta je to. Sad kad se ore na nekim djelovima izvire voda iz brazde dok oreš.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

od kud si ti ROKI?vidim kužiš se u to tlo.
kod nas ima izvora da to čudo jedno, nekad zna propast zemlja, znaš kak je to opasno, ideš orat na bregu i cocneš u jamu metar duboku. ist je opasno kad moram jašit među da je odorem, neki tak duboko odoru da mi traktor nasjedne na među.
pitanje?vidio sam plugove u jurvalu unia grupa trobrazni 12-14 coli( 1500 ojira), koliko bi on hvatao tj da li i s timplugom moram jašit među?te bi plugove vozio case jx 95
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Gledaj, u pravilu sa trobraznim plugom gazis po medji kad odorivas...

izmjeri sirinu traktora unutar zadnjih guma u usporedi sa 3x12" i sa 3x14" pa ces vidjeti koliko ti ostaje viska, ako ista bude i ostajalo...
 
R

ROKI

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Zemlju radim od Sl. Broda do Vinkovci. I kod mene ima izvora. Čak sam i kanal ove godine kopao kroz sred table (800 m) jer mi je voda tekla u normalnoj godini po po njive. Užas živi.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

hvala BOBO
na većini parcela ni nema međe, ostavimo svakih cca 50 m malo da se vidi međa da imamo pravac i to super funkcionira.
al stara garda mora imat među 30 cm ko da je rubnjak na cesti, to zna bit teško odorat na nagnutom, uznojiš se na minus 10 stupnjeva
ak to hvata tak da ne moram jašit to je prava stvar :D :D :D :D
ove godine sam izorao nečije crtalo na zemlji koju radim 7 godina, ležaj radi, malo je hrđav, al funkcionira.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Kod mene da izvadis medju, mislim da bi dobio "jezikove corbe" od susjeda i odmah taj dan bi mjernik izlazio na teren, a susjed bi ti sjedio za vratom da platis mjernika... Tu se naravno ubraja i neka odsteta za dusevne boli, zbog diranja u medju ;)

Ovdje je medja svetinja i u nju nitko ne dira ;)
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
Bogec onda nemam pšenice za kombajniranje ako tako radim ? :shock:
Mislim da to nije za mene ... žita mora biti svake godine , ja drugačije ne znam .
ako nemas nista za orati zimsku brazdu kao sto on misli da popunimo svu zemlju onda repu ne sijemo??lako je reči...a drugo je to napraviti...

bogecnaravno da se nemoze orati zimska brazda jer vi onda poslije otkosa idete 2 puta tanjurati...a da racunam da tanjurača nabije zemlju pa ti izvoli orati po smrznutom....na 30 cm... :idea: :idea:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Oranje,oranje,oranje...

BOGEC
Neznam dal si prolistao cijelu temu o oranju, pa ti ja stavljam link od stranice gdje član ŽELJKO ore sa CASE JX
Obrisan neispravan link.
 
K

KRESO

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kaže:
Kod mene da izvadis medju, mislim da bi dobio "jezikove corbe" od susjeda i odmah taj dan bi mjernik izlazio na teren, a susjed bi ti sjedio za vratom da platis mjernika... Tu se naravno ubraja i neka odsteta za dusevne boli, zbog diranja u medju ;)

Ovdje je medja svetinja i u nju nitko ne dira ;)
ha,ha,ha ista stvar je ikod mene :blackeye
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

kaže ZRINE 892:bogecnaravno da se nemoze orati zimska brazda jer vi onda poslije otkosa idete 2 puta tanjurati...a da racunam da tanjurača nabije zemlju pa ti izvoli orati po smrznutom....na 30 cm... :idea: :idea:[/quote]




ispravak netočnog navoda;može se orat SMRZNUTO ali da izgleda brazda ko kod KREŠE, kod nas isto sad neki oru al je brazda očaj a siju klasiku ko i večina .
da se jedno razumijemo ovaj listopad sam posijao grašak u svibnju kad ga srolam, ja tu parcelu tanjuram jer zemlja nije nabita, možete i orati i samo kad prođete običnom drljačom možete sijat kukuruz, to isto posiliram, u rujnu opet orem i ide trava, tri puta sam iskoristio površinu u istoj vegetacijskoj sezoni.
oko repe i duhana se ja ne petljam , ja mogu sad orat al kod mene na poljima su kulture a ne pustoš!
ČESTOM OBRADOM SE PORAVLJA STRUKTURA, PLODNOST, SUZBIJAJU KOROVI, SMANJUJU ŠTETNICI :!: :!: :!: :!:
SVE VIŠE SE U SVIJETU IZOSTAVLJA ORANJE JER SA ORANJEM U AMERICI SA 1 HA EOLSKA EROZIJA ODNOSI 24 TONE NAJKVALITETNIJE FRAKCIJE TLA ŠTO SE NEMOŽE NIKAKO VIŠE VRATIT, POJEDINA PODRUČJA SU POSTALE PUSTOŠI, NEMA VIŠE NIKOG TAMO.znanstvenici su rekli da za 20 godina SAD če postat uvoznik hrane, zato sad šibaju pare u ARGENTINU.
i ja spajam parcele tak da ostavim mjestimično za pravac a uzglavnice(uvratine)orem duž ko da je jedan komad, al neki su tvrdi za među i tu ju ostavljam kak je bila, al ako preduboko odore ja ju moram izorat pa ju nagodinu vratim sam što je malo niža, nemreš na bregovima drukčije
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

mogu ja baciti karbo-kalk pa ce mi zemlja biti plodna...dobro...mozda kod tebe drukciji uvijeti rada i mozda je zemlja drukcija...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

kaj je taj karbo kalk :?: :?:
ja nisam ništa bacao za podizanje ph.
koje je vapno il kaj več najbolje za to?el ima kaj da je ko umjetno, granule, da ne bacam prašinu utušim se od tog :?: :?: :?: :?:
namjeravam jedan komad lucernu šišnit , moram napravit analizu , tak da znam kaj da si kupim , koliko to upopće dodje?
na koliko da to zaorem?
ja nemrem nikud danas na polnočku krava se priprema za telit, nazdravite za mene
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Oranje,oranje,oranje...

Imaš i granuliranog, mislim da je taj mnogo skuplji.
Pa ne teliš se ti nego krava, nek se sama oteli :D :D
 
P

paor

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Kvernland - namještanje pluga

[youtube:3f9e8]iGvNqz2X6oI[/youtube:3f9e8]
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Zanimljiv clip... odmah sam si ga skinuo, jer se to treba pokazati nekim ljudima...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

mario kaže:
BOGEC
Neznam dal si prolistao cijelu temu o oranju, pa ti ja stavljam link od stranice gdje član ŽELJKO ore sa CASE JX
Obrisan neispravan link.

sad sam vidio , treba meni da skužim. :scratch :scratch
ide ko zmaj, čovjek u Lasovcu je kupio jx 95 , orao je sa imt trobraznim plugom 16", kaže da ide traktor ima snage , a tamo su veliki bregovi, ništ ne šteka, ima prednji utovarivač i utege napred tak da mu je to dost težine,al ni on nema balirku, uhhhhhhh
oro je u drugoj brzini sad koja grupa to neznam.
ŽELJKO šta ti veliš na taj traktor?svi kažu da je poletan, brz, okretan, joj kad mi dodje, moram si kupit minivoš
 
Č

Čugi

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Paor, kradeš klipove! :mrgreen: ;) Hteo sam ga juče postaviti, al' zaboravih.
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

bogec kaže:
kaj je taj karbo kalk :?: :?:
ja nisam ništa bacao za podizanje ph.
koje je vapno il kaj več najbolje za to?el ima kaj da je ko umjetno, granule, da ne bacam prašinu utušim se od tog :?: :?: :?: :?:
namjeravam jedan komad lucernu šišnit , moram napravit analizu , tak da znam kaj da si kupim , koliko to upopće dodje?
na koliko da to zaorem?
ja nemrem nikud danas na polnočku krava se priprema za telit, nazdravite za mene

karbo-kalk ti poboljšava kiselosti zemlje...a neznam na koliko ga zaoravas jer to nisam jos upotrebio a trebao bi zbog repe...mislim da na 30-40 cm zaoravas....to mozes kupiti u secerani...samo moras nabaviti kamiona gdje ce ti dovesti i prikladno mjesto gdje ce ti to iskipati....
 
B

branko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

nisam vidio clip jer moram se strpiti dok ova moja sporohodna veza to skine, ali siguran sam da ce mi se dopasti cim je crvena makina u prvom planu
 
K

KRESO

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

he,he,he saigurno si alene policajac :mrgreen:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh