• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

cabage kaže:
Evo slika kako sam ja to radio neki dan.
slika101.jpg
slika102.jpg
slika103.jpg
slika104.jpg
Na prvoj slici se vidi da plug mora na španeru biti pomaknut jer bi inače prva brazda grabila 22 cola a ne 14.
Nisu oba zategnuta, jer bi nešto popucalo naravno. I mislim da ovom oranju ništa ne fali.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

Svako radi onak kak oče,ja nemam ništa protiv tvoga oranja.
Ali da ja zašpanam plug ovaj 3×16 u sredinu prednja brazda bi malo grabila jer je traktor preuzak za 16cola,tak da on mora bit slobodan da se prednja brazda posloži s ostalim..
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,891
Re: Oranje,oranje,oranje...

moja filozofija :) naštimavanja pluga je takva da plug treba poštelat prema traktoru tako da se na plugu pomakne posmak lijevo ili desno ovisno o širini traktora tak da nakon toga ispadne širina prve brazde kao i ostale,španeri da i ne ali su obavezni sve ovisi kakav je otpor tla može bez njih ak si u nekoj laganoj zemlji
od plugova imam Lemken opal 90 e njega sam trebal dokraja pomaknut u stranu da sam dobil širinu prve brazde jer mi je traktor širok 2190 i Eberhardt 14" s njim nije bilo brige nastimavanja
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

markach kaže:
moja filozofija :) naštimavanja pluga je takva da plug treba poštelat prema traktoru tako da se na plugu pomakne posmak lijevo ili desno ovisno o širini traktora tak da nakon toga ispadne širina prve brazde kao i ostale,španeri da i ne ali su obavezni sve ovisi kakav je otpor tla može bez njih ak si u nekoj laganoj zemlji
od plugova imam Lemken opal 90 e njega sam trebal dokraja pomaknut u stranu da sam dobil širinu prve brazde jer mi je traktor širok 2190 i Eberhardt 14" s njim nije bilo brige nastimavanja
filozofija ti je dobra ali mjeri se unutarnji razmak između točkova ,tko je kupio vogel noot vjerovatno zna o čemu pričam jer uz njega smo dobili i tablicu koja ti pokazuje na koju rupu treba naštimati plug prema određenoj širini traktora ,ja sam na svom traktoru izmjerio razmak i plug naštimao prema tablici i mogu reći da sam super zadovoljan jer su mi španeri u oranju slobodni,a isti mi služe samo za teže strojeve da mi ne udara na rupama.pokušao sam staviti tabelu na forum ali nikako ne uspijevam.
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Re: Oranje,oranje,oranje...

Znate kaj ako vam ne trebaju španeri molim vas pošaljite ih meni ja ću več nekako smislit kako da ih iskoristim. :mrgreen:
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ronin kaže:
Znate kaj ako vam ne trebaju španeri molim vas pošaljite ih meni ja ću več nekako smislit kako da ih iskoristim. :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

nakon što je navožena gnojnica po grašku u četvrtak, u petak sam se odmah prihvatil oranja, kolega mi je posudil pluga i to je onda bilo to :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:








i pranje :D
prije:


poslije:
 

TOMICA7340

Član
Tu od
1 Pro 2008
Poruka
118
Re: Oranje,oranje,oranje...

kojom brzinom oreš s tim plugom? na 14 cola je plug stvljen?zašto ne kuiš okretač?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: Oranje,oranje,oranje...

čitam ovo o španerima i baj ga al kak god sam početnik i nemrem o oranju i iskustvu se nosit s vama.

al evo meni je lakše naštelati i delat sa 2x12 neg sa 10cola.

evo ja sam ovak štelal i traktorič išel bez problema.

prvo brazdu u špici izmeril da mi je točno 30cm od nutarnje strane gume španerom napel sam malo tak da šeta nekih 5 cm znači da mi ide na do nekih 35cm,
prvu špicu nekih dva prsta od poda i ide.eventualno u njivi doštelam i piči.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: Oranje,oranje,oranje...

Šanana, se to meni čini ili je to tak zemlja kod tebe suha :?: ,
bu tu kukuruz niknul ak nebude kiše :scratch
Inače kod mene kiša počela pomalo navlaživat suhu zemlju tak da se je i danas na dva put se izlilo ko iz kabla ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

Dobro oranje 8)
Samo nekak je mali zahvat pluga :mrgreen: :mrgreen: gdje je to do 3×16 :blackeye :mrgreen:
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
Re: Oranje,oranje,oranje...

lijepo suho oranje samo mi nije jasno zašto prva brazda ne grabi kao i ostale dvije :mrgreen:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Oranje,oranje,oranje...

ajde konacno da Same vidi sta je posao..
po tome koliko grabi,cini mi se da je to na 12"? :scratch ali kolko bilo da bilo,glavno da su 3 brazde ;)
sta ce tu ici? silazni kukuruz?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

gmiža kaže:
Šanana, se to meni čini ili je to tak zemlja kod tebe suha :?: ,
bu tu kukuruz niknul ak nebude kiše :scratch
Inače kod mene kiša počela pomalo navlaživat suhu zemlju tak da se je i danas na dva put se izlilo ko iz kabla ;)

mislim da se je i kod šanane onak pošteno izlila kiša,sam ak nije koru sad napravila, vidim ja s brijega kad u podravini kiša pada jer jako dobro vidim papuk, medvednicu, kalnik, sve okolo vidim, baš sam na dobrom mjestu

šanana
inače fino suho oranje :mrgreen:
el si i iznutra opro traktor sa šlaufom :mrgreen:

đuka
ne grabe sve bazde jednako jer je to posuđeni plug, pa ga ne preštelava za tih ral i pol, samo na polugama ga naštela

inače i ja sam po grašku posijao kukuruze isto u suhu zemlju i fino niču :D pa tak budu i ovi ak se kora ne ulovi od pljuska jer je zemlja bila prašina kod šanane
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

:D da vam po redu odgovorim :mrgreen: :!: :roll:

tomica zetor kaže:
kojom brzinom oreš s tim plugom? na 14 cola je plug stvljen?zašto ne kuiš okretač?
orem u 4. radnoj na 2000 okr, znači nekih 6,5-7 kmh, plug je naštelan na 12'', netreba mi okretač

gmiža kaže:
Šanana, se to meni čini ili je to tak zemlja kod tebe suha :?: ,
bu tu kukuruz niknul ak nebude kiše
Inače kod mene kiša počela pomalo navlaživat suhu zemlju tak da se je i danas na dva put se izlilo ko iz kabla
Je, suho je ko barut, dobro ti se čini, evo jučer i danas se dobrano ispadala kiša, nadam se da bude dobro niknula :!:

marko93 kaže:
Dobro oranje
Samo nekak je mali zahvat pluga :mrgreen: gdje je to do 3×16 :blackeye :mrgreen:
A čuj, 3x12'', dosta :mrgreen:

đuka kaže:
lijepo suho oranje samo mi nije jasno zašto prva brazda ne grabi kao i ostale dvije :mrgreen:
plug je naštelan za zetora 7340, a nema smisla da ga ja preštelavam za te 2 rali oranja, da prva brazda mi malo grabi ;)

..ja.. kaže:
ajde konacno da Same vidi sta je posao..
po tome koliko grabi,cini mi se da je to na 12"? :scratch ali kolko bilo da bilo,glavno da su 3 brazde
sta ce tu ici? silazni kukuruz?
Bome je vidio posao :mrgreen: , da to je 3x12'', sve štima, gore je posijan silažni kukuruz.

bogec kaže:
mislim da se je i kod šanane onak pošteno izlila kiša,sam ak nije koru sad napravila, vidim ja s brijega kad u podravini kiša pada jer jako dobro vidim papuk, medvednicu, kalnik, sve okolo vidim, baš sam na dobrom mjestu

šanana
inače fino suho oranje
el si i iznutra opro traktor sa šlaufom

đuka
ne grabe sve bazde jednako jer je to posuđeni plug, pa ga ne preštelava za tih ral i pol, samo na polugama ga naštela

inače i ja sam po grašku posijao kukuruze isto u suhu zemlju i fino niču :D pa tak budu i ovi ak se kora ne ulovi od pljuska jer je zemlja bila prašina kod šanane
Bome se pošteno izlila kiša, nije se baš prefino napravilo, tak da se nadam da se nebude pokorica napravila ;)
Nisam ga iznutra oprao, nije to IMT :lol:

SVE ĆE BITI DOBRO :D
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: Oranje,oranje,oranje...

Pozdrav svima!
ŠANANA - kolko si ovo pisao...mogla bi pasti dobra kiša... :lol: dok sam čitao,dvije rakije sunuo...
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

joekiki kaže:
Pozdrav svima!
ŠANANA - kolko si ovo pisao...mogla bi pasti dobra kiša... :lol: dok sam čitao,dvije rakije sunuo...
Pozdrav Joe! :mrgreen:

Pa živio nam 100 godina :!: :!: :!: , nek si samo živ i zdrav :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
pozdrav ŠANANA :!: :lol:
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: Oranje,oranje,oranje...

Hvala! Takođe...
Samo da smo živi i zdravi,,,a za ostalo ćemo lako...
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

Pa zaoravanje:
i539523_Fotografija129.jpg


Malo sam uzeo vremena i poigrao se s plugom i ide na bolje ;)
Još moram neke preinake napravit i bit ču zadovoljan.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,109
Re: Oranje,oranje,oranje...

eo ja sam kupio nove lemese za lemkena. Kom 450kn i sada cekam zetvu pa se bacam na oranje.
Inace do sada sam imao jako lose i tupe lemese,pa sada ocekujem razliku u potrosnji.
>Eo koja slika :



 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh