• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
506
Zasto tako duboko orete, sad vec skoro u proljece? ako te brazde sad sunce zapekne onda bude belaja..
tu bude na proljeće išla dijetelina i zato da đubar zaoremo zbog toga je tako duboko a i ovo što Mike kaže da na plitko idemo nikad nebi povadili kamenje tu bi nam dobro došao podrivač sa jednim radnim tijelom da se to još malo počupa van al dobro na to sad padne kiša pa malo sunce i rasteplo se bude to sve do kraja ovog mjeseca al nije to tak strašno bilo je i gorih gromada http://www.mojalbum.com/zekson/oranje-2012/foto/19670457#19670470 to je oranje od proljeća 2012 ta livada nije bila orana više od 20 godina :(happy):
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
506
sta je sa hidraulikom, sporo reagira, i dobro bi mu dosli naprijed tegovi

da hidraulična pumpa malo zeza stavili smo novu ali očito da nije u njoj problem nego u nečem drugom diže on ali treba malo jači gas a tegovi su bili naprijed betonski al kad je tata orao onda je zapeo u jednom kanalu i u kanal sa vodom je pao uteg odnaprijed još je u vodi treba se voda povuč pa čemo ga na ljeto izvadit :icon_keel:
@ tino izgleda da nikad možda kad bude išao na generalno onda budemo sigurno ravnali smo ga več ručno ali nejde treba ga sagrijeti pa onda probati
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
da hidraulična pumpa malo zeza stavili smo novu ali očito da nije u njoj problem nego u nečem drugom diže on ali treba malo jači gas a tegovi su bili naprijed betonski al kad je tata orao onda je zapeo u jednom kanalu i u kanal sa vodom je pao uteg odnaprijed još je u vodi treba se voda povuč pa čemo ga na ljeto izvadit :icon_keel:
@ tino izgleda da nikad možda kad bude išao na generalno onda budemo sigurno ravnali smo ga več ručno ali nejde treba ga sagrijeti pa onda probati

daj železni bat i poravnal bum ga ;)
samo da ne pukne opet kak jemput kad sam kamenje drobil xD
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
506
daj železni bat i poravnal bum ga ;)
samo da ne pukne opet kak jemput kad sam kamenje drobil xD
heheh mi smo ga isto s batom ravnali ali nejde jednostavo se vrati opet kak je i bil
bum ti ga na poligon donesel pa ga dole zgrejete i zravnate heh :icon_weed:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
heheh mi smo ga isto s batom ravnali ali nejde jednostavo se vrati opet kak je i bil
bum ti ga na poligon donesel pa ga dole zgrejete i zravnate heh :icon_weed:

hahaha plinači su na vanjskoj praksi.,..ja sam ti keramičar,neam veze s grijanjem xD
u srijedu ga fazanima odnesi ;)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
sta je sa hidraulikom, sporo reagira, i dobro bi mu dosli naprijed tegovi

Ovo je katastrofa od oranja i stvarno preduboko nema potrebe za tom dubinom.
Al traktor je stroj netrebaju mu utezi nego nove zadnje gume,a prvi kraj mu poskakuje jer je teren uzas pun kanala i kanalica.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Ovo je katastrofa od oranja i stvarno preduboko nema potrebe za tom dubinom.
Al traktor je stroj netrebaju mu utezi nego nove zadnje gume,a prvi kraj mu poskakuje jer je teren uzas pun kanala i kanalica.

kaj si mislil,pa tak je to kod nas h zagorju ;)
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
I ja danas orao neku zemlju sto sam uzeo jucer u zakup. komad dva jutra, nije radjen ja se ne sjecam. nmjiva zarasla u korov i onda je jedan covjek 2-3 godina napasao krave i ovce tamo i to "pocistio". ja danas pun elena dosao u 13 sati i u 17 i sitno dosao kuci... cjelo popodne 2 kj orao s 549 i 2x12" plugom. krave ugazile, utabano da glava boli, 4. i 5. spora su bile brzine za rad, njiva relativno ravna. oranje nekih 20-25 posto je korov tamo rastao a da nije, isao bih malo i plice. sutra tanjuranje da se razleti u prasinu, i poslije prve kise drljanje i neka ceka sjetvu kukuruza ;)

Nisam slikao ali sam na onaj IMT 754 namontirao i prednje crtalo... Decki moji, FANTAZIJA kako sad tek plug ore, komotno na natjecanje moze ici.

jos nismo izorali sve njive za kukuruz jel nije prekasno za oranje za kukuruznu sjetvu?Da li se isplati orati sada?
 
B

Bobo

Guest
Mogao sam samo jucer orati ranije posto sam jucer dogovorio zakup za tu zemlju. sutra to idem pretanjurati da se brazde ne zasuse previse i podrljam i nek ceka do sjetve, onda gnojivo, sjetvospremac i sjetva... Nije velika mudrost.

Za soju imam 15-ak kj odvojeno jesenskog oranja kao i za proljetni jecam 15-ak. za kukuruze imam 1.5kj na "coskovima" i ova 3 kj sto sam uzeo neka bude kukuruz kakav-takav... nije veliki trosak, travuljina je bila i kultivator uz malo kemije i bit ce nekog usjeva tu... da idem sa sojom ili jecmom pre velik mi je rizik...



Imam jos iskrciti jedno jurto stari sljivik i to cu orati cim se iskrci i kad povadimo panjeve i tu ce biti isto tako neki kukuruz... jer drugo jednostavno nemam sta...
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Mogao sam samo jucer orati ranije posto sam jucer dogovorio zakup za tu zemlju. sutra to idem pretanjurati da se brazde ne zasuse previse i podrljam i nek ceka do sjetve, onda gnojivo, sjetvospremac i sjetva... Nije velika mudrost.

Za soju imam 15-ak kj odvojeno jesenskog oranja kao i za proljetni jecam 15-ak. za kukuruze imam 1.5kj na "coskovima" i ova 3 kj sto sam uzeo neka bude kukuruz kakav-takav... nije veliki trosak, travuljina je bila i kultivator uz malo kemije i bit ce nekog usjeva tu... da idem sa sojom ili jecmom pre velik mi je rizik...



Imam jos iskrciti jedno jurto stari sljivik i to cu orati cim se iskrci i kad povadimo panjeve i tu ce biti isto tako neki kukuruz... jer drugo jednostavno nemam sta...

Znaci preporucas mi da orem ali da potanjuram odmah? Da li orati mozda malo plic posto je proljetna brazda ili to nema veze?
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Znaci preporucas mi da orem ali da potanjuram odmah? Da li orati mozda malo plic posto je proljetna brazda ili to nema veze?

Mozes orat kak hoces nema veze dubina mozes potanjurat a isto nemoras jedino ako je kakva teska zemlja pa da ti ne zapece lakse ti je sad potanjurat dok je vlazno!
 
B

Bobo

Guest
Plice, plice... do 20cm dublje ne bi trebalo... i po mogucnosti odmah isti dan pretanjurati da se zemlja ne spekne u velike grude... onda cekas kisu i pripremas zemlju za sjetvu i sijes... po mogucnosti nakon sjetve povaljati posto proljetna oranja bez obzira na sve brzo gube vlagu a valjanje daje bolji kontakt sjemena sa zemljom i dok jos ima imalo vlage sjeme ce proklijati.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Počelo je i kod mene...današnje oranje, površina 1kj, sutra ide jara zob gore!

Slika2582.jpg


Slika2583.jpg


Slika2581.jpg


Slika2585.jpg
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Pa dobro jel kod vas bilo išta snijega??? Kod mene ga još ima sigurno oko 15-tak cm tako da o oranju mogu samo sanjat.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa dobro jel kod vas bilo išta snijega??? Kod mene ga još ima sigurno oko 15-tak cm tako da o oranju mogu samo sanjat.

E bas gledam slike i ne vjerujem da vi orete i to dosta suha zemlja.
Kod nas jostima snjega evo danas jos oko 5cm,tak da jos ne pomisljamo van s traktorom samo smo poceli rezidbu vocaka. Jostje blato.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh