• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Kad se ovaj snijeg i otopi treba proć još barem tjedan dana bez kiše da se zemlja malo posuši da bi uopće mogal izać na njivu orat.
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
506
Ma stvarno ubijanje pluga i lemesi su koma.
Al traktor je za 5.

tu smo barem testirali snagu IMT pluga :icon_thumright: lemeši su prošlu sezonu stavljeni na proljeće a stari uvijek tako ore na toj dubini traktoru netrebaju zadnje gume ovdije se vide lošije jer je blato na ripnama prednje su nove a zadnje oko 65 % :icon_surprised:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
tu smo barem testirali snagu IMT pluga :icon_thumright: lemeši su prošlu sezonu stavljeni na proljeće a stari uvijek tako ore na toj dubini traktoru netrebaju zadnje gume ovdije se vide lošije jer je blato na ripnama prednje su nove a zadnje oko 65 % :icon_surprised:

Ma traktor je nema kaj al ga cuvajte i netreba tak duboko ici nema potrebe.
Koju marku guma imas gore i kak si zadovoljan?
 
B

Bobo

Guest
Ma kakav snijeg o cemu vi pricate... danas sam cjeli dan tanjurao sutra gnojivo, sjetvospremac i sjetva jarog jecma pocinje...

Nesto se muvaju oko nekih kisa niskih temperatura pa cemo drugu polovicu planiranog za jecam pripremati iduci tjedan.

Oranje u proljece, zao mi sto nemam slika ni danas od tanjuranja da vidite kako se fino poorala ledina koju ja ne pamtim da je ikad radjena. danas da se nije pocelo dimiti iz jednog lezaja na tanjuraci prosao bih cjelu njivu dva puta ali dok je lezaj skripao i islo je sad kad se zadimio, mir ;)

Jednostavno u proljece treba pogodoti vrijeme kad se sto radi. npr oranje po meni nikako dublje od 20-ak cm, i odmah isti dan ili naj kasnije sutradan te brazde dooobro istanjurati da se ne zapeknu ako pofali oborina do sjetve. poslije prve kise ide drljanje da se isparavanje vlage malo uspori i to je sva mudrost. u proljece ako se duboko ore, jako puno vlage se gubi i ako pofali oborina cjeli orani sloj ce se jako brzo prosusiti i nece usjev jednolicno napredovati.
 

DENNIS

Novi član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
20
a vidim, vi orete, tanjirate, a ja jos ni samim traktorom po njivi nemogu ici od blata i vode, a imam jos izorat 30ha,. :(
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kod mene ovo što je izorano skoro sve je več odozgora suho...jedino ima na mjestima jezera vode i tu nemožeš nikam..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
slazem se s bobom netreba nis dublje od 20cm
Al kaj nebi bil bolji jesenski pogotovo kad je ovakva zima.
Ja isto nemrem niti s praznim traktorom na njivu jako je mokro.
Da i obavezno ici po brazdi s tanjuracama cim se vrh brazde posusi i nema brige ak bu susa.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ma nebude se išlo tanjuračom nego prvo ide zatvaranje brazde sa šinjom i onda pred sjetvu preletimo z tanjuračama i poslije sijačica i amen meša..
 
B

Bobo

Guest
Oranje u proljece IZBJEGAVAM maksimalno zato jesensko oranje obavljam odmah cim se psenica posije da sve stignem poorati ko covjek.

Proljetnog oranja imam ove godine oko 2.5-3 ha i to sve sto sam uzeo u zakup ovog proljeca, necu cekati do jeseni da ti sijem, zar ne?

Takodjer jednako tako izbjegavam i tanjuranje u proljece no kako se sve lijepo oranje slozilo, nakupilo je vlage u sebe dosta a da ne tanjuram ne bih mogao ici ni sjetvospremacem. danas je tanjurano jesensko oranje koje je suho al TAMAN kako treba biti, no jednu njivu imam koja je od kad sebe pamtim bila livada dok nisam uzeo u zakup i poorao i posijao... Nije bilo godine da tamo kombajn ne propada, da ne tece neka voda i tako. preko te njive sam isao danas s brenom i tanjuracom i umalo nisam tamo i ostao. 1. pun gas i cimanje volana lijevo desno samo da prednji grabe sto vise pred sobom i prave mjesta zadnjima. strasno sam razj..ao cjelu njivu. tamo ne znam sto cu sijati, to bi recimo bilo bolje u buduce ostavljati za proljetno oranje posto jesensko u sebe kupi vlagu da je strasno a sad s tom njivom ne mogu nista...

Recimo kad zavrsim sjetvu jecma idem drljati druga jesenska oranja kako bih sprijecio hlapljenje vlage (zatvaranje brazde) te da olaksam iduci prohod koji ce biti razbacivanje gnojiva pred sjetvu soje i kukuruza.

Nema do jesenskog oranja ali kad se mora ide i proljetno...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja sta nisam stigo izorat jesenas za kukuruz orat cu par dana prije sjetve potanjurat i spojit brane do brani(drljace) i sjetva odmah nadam se da ce bit dobro a jesensku brazdu kad ce bit moguce na njivu idem zatvarat da mi ostane vise vlage!
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
i ja danas malo oro
]
dsc0225yp.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
dsc0235ye.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG][/IMG]
6211 u 3. brzini s lakoćom,zemlja optimalna,na mjestima još maalčice vlažno,ali ništa strašno,još samo da uspijem poslije ove najavljene kiše lijepo zatvoriti i nek čeka sjetvu.

imam na drugom kraju sela još ral za izorati,ali to bu pričekalo,jer gore još stoji voda
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kao što vidite snijeg se otopio, ima ga još po šumarciam i kotlinama gdje je hlad i nočne niske temperatur ga drže tamo, ali na otvorenom polju se otopilo i fino prosušilo. Ore se fantastično, danas smo pripremali i sijali zob, išlo je odlično. Samo jedan prelet sjetvospremačem i sjetva, nikakve tanjurače! Laka su tla pa nema potrebe tanjurati.
Također sam zagovornik jesenskog oranja, ovo proljetno što bude tu večinom kad se navozi gnoj ide oranje i zob gore.
Reči ču vam još jednu stvar. Nemam sad točne datume, ali ja orem zimsku brazdu od 11. mjeseca. Znači kraj 11. nešto u 12., najviše sam izoral početkom 1. mj. A orao sam i u 2. i evo sad u 3. mj. Što bi se reklo da sam uhvatio svaki dio boljeg vremena i orao cjelu zimu :) A još ima za poorati kojekakvih pjeskovitih tala, 3-5 jutara, ali tek kad se izveze gnoj i gnojnica!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Marian iz kojeg si sela?
Takve potpuno iste pluge imam i ja i vucem ih isto u 3brzini sa 5211.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Plice, plice... do 20cm dublje ne bi trebalo... i po mogucnosti odmah isti dan pretanjurati da se zemlja ne spekne u velike grude... onda cekas kisu i pripremas zemlju za sjetvu i sijes... po mogucnosti nakon sjetve povaljati posto proljetna oranja bez obzira na sve brzo gube vlagu a valjanje daje bolji kontakt sjemena sa zemljom i dok jos ima imalo vlage sjeme ce proklijati.

Bobo nema kod nas ništa od plitkog proljetnog oranja,ako nije duboko izorano nema na toj zemlji uroda,osuši se gornji sloj a dole tvrdo pa korijen ne može probiti do vlage,tu sam školu odavno prošao i to dobro usavršio.Samo za pšenicu orem oko 25 cm inače za kuruzu i ostalo oko 30-35 cm dobina,i normalno kada je proljetna brazda grubo izorana pređem jedan trak tanjuračama,i pred sijetvu roto drljačom,i tanjurače inače za druge svrhe u opče ne koristim.Tanjurača okreče zemlju.pa kad s njom pripremate za sijetvu vlažnu zemlju okrene gore a suhu dole i što se više po njivi vozate i okrečete zemlju ostajete sve više bez vlage.Kod nas su tanjurače prošlost a roto drljača zakon za pripremu,s njom idem u pripremu do 6 ili 7 cm dubine i dole vlagu ne diram u opče,što je jako bitno za sijetvu.
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
506
Ma traktor je nema kaj al ga cuvajte i netreba tak duboko ici nema potrebe.
Koju marku guma imas gore i kak si zadovoljan?
marka guma je stomil zadnje a prednje su nekako na c nemrem se sjetit budem vidio pa ču ti reči inače gume su dobre zadnje su več 2 god stare a pošto traktor radi u šumi dosta su se poderale ripne :smile:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Bobo nema kod nas ništa od plitkog proljetnog oranja,ako nije duboko izorano nema na toj zemlji uroda,osuši se gornji sloj a dole tvrdo pa korijen ne može probiti do vlage,tu sam školu odavno prošao i to dobro usavršio.Samo za pšenicu orem oko 25 cm inače za kuruzu i ostalo oko 30-35 cm dobina,i normalno kada je proljetna brazda grubo izorana pređem jedan trak tanjuračama,i pred sijetvu roto drljačom,i tanjurače inače za druge svrhe u opče ne koristim.Tanjurača okreče zemlju.pa kad s njom pripremate za sijetvu vlažnu zemlju okrene gore a suhu dole i što se više po njivi vozate i okrečete zemlju ostajete sve više bez vlage.Kod nas su tanjurače prošlost a roto drljača zakon za pripremu,s njom idem u pripremu do 6 ili 7 cm dubine i dole vlagu ne diram u opče,što je jako bitno za sijetvu.

da al roto drljace kostaju a i treba dobar i jak traktor za njih.
A mnogi to nemaju.:=:)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Imaš sjetvospremač umjesto RD, još ti je i bolji ako nemaš teška tla. Sve je bolje od tanjurače za pripremu :)


Kakva su vam iskustva s OSSK 430?? Dal ga sijati ili ne?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma mi tanjuramo 6rali 2 puta po tragu sa leskovackim 24 diska i ide super samo sporije nego sa rotodrljaca.prosle zime sam kupilte tanjurace i kompletno raskopal povaril di je trebalo promjenil sve lezajeve i sve posmirglal i posprical u plavo osim tanjura.:smile:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
sa tanjuračama sporije nego sa rotodrljačom:icon_scratch:
ja idem sa tanjuračama po zatvorenoj brazdi sa šinjom oko 10 km/h prvi prohod a drugi još brže tak kaj zamnom nevidiš ništa kak se praši ako je suha zemlja...a po tek pooranoj zemlji ili ako nije bila dugo orana onda prvi put oko 5km/h jer skače traktor , drugi prohod prek 10 i sve rastepeju u prah...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh