• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
nije moguće mjenati grupe bez kvačila, jer nema prekida vučne sile, a upravo to omogućava multipower- promjenu brzine kretanja ( km/h) pod optererećenjem.

Ajde, radi boljeg razumijevanja, uzmi za primjer konkretan mjenjač, stroja koji poznaješ, navedi grupe i brzine, i opiši jedno izvođenje aktivnosti koristeći multipower.

hvala.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pošto smo jučer i kod strikana izvezli gnoj, daans je odmah Kinez išao u prvo oranje od popravka i njega i pluga i s ovime viđenim potpuno sam zadovoljan i radom hidraulika i pluga! :)
A što tek ore po gnoju s upaljenom prednjom vučom, to je milina, proklizavanja gotovo da i nema!

Slika2610.jpg


Slika2611.jpg


Slika2612.jpg


Slika2613.jpg


Strikan isto cvate od sreće kak dobro ide, još pogotovo kad sam mu pokazao kak se lijepo ore s uključenom prednjom vučom bez ikakve bojazni da se bude nekaj strgalo, ah ti stari ljudi...hehehe :) :) :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma dubina je tako oko 20-23 cm, za prolječe sasvim dovoljno, inače strikan nikad ne ore preduboko svoje zemlje, pogotovo ne sad u prolječe. Plug lijepo zatrpava, a bilo je gore puno kukuruzovine i puuuno friškog gnojeka :)
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Sviđa mi se kombinacija.
Probaj mu zakopčat svoj 2x12.mislim da bi morao također ic bez problema pošto ima prednju vuču.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Sviđa mi se kombinacija.
Probaj mu zakopčat svoj 2x12.mislim da bi morao također ic bez problema pošto ima prednju vuču.

Bit će prilike i za to! I ja velim da vuče moj 2x12" bez frke. Budemo isprobali u ljeto kad bude strikan zaoraval gnoj na strnaku.
 
M

MF8120

Guest
Da, iiiii?????

Veliki traktor vuče i veliki plug! :)

pa ništa,upošto je tema oranje,pa malo sam stavio svoga,od jesenas!
ali to je na laganoj zemlji,a u težoj neide baš tako,a stavit ću i to,za usporedbu,
onoga,da nije sva zemlja jednaka!

pa ništa,upošto je tema oranje,pa malo sam stavio svoga,od jesenas!
ali to je na laganoj zemlji,a u težoj neide baš tako,a stavit ću i to,za usporedbu,
onoga,da nije sva zemlja jednaka!

http://www.youtube.com/watch?v=GRZJxW1SXMg:icon_e_wink:


ovo je kada na jednoj njivi ima više vrsta zemlje,od teške,do lagane,a
i godinu prije je samo tanjurano,jer nije se moglo orati zbog suše!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
ohhhhhhhhhooooooooooo Šanana!
fino kinezić ide!
Mišo je do neba velik negdee!hehe!

ko je ono na prvim slikama desno u kutu sa cisternom??
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ohhhhhhhhhooooooooooo Šanana!
fino kinezić ide!
Mišo je do neba velik negdee!hehe!

ko je ono na prvim slikama desno u kutu sa cisternom??

Heheh...ma strikan cvete :)

Ono ti krešina vozi gnojnicu z rusom i 6000l :)
 

newTomo

Član
Tu od
25 Ožu 2011
Poruka
122
Dečki, a sta je sa oranjem na brdovitom području, ali prislanjanjem brazde k'a brdu.

Pise svugdje u uputama da plug treba biti vodoravno sa povrsinom, nekako mi to nema smisla na brodvitom području kada se ore na gore spomenuti način. Naime ja imam OLT, posavec 2x12'' i vrlo ga tesko postelam. I da, orati se mora tako jer je njiva uska, dugačka i tome uz brdo po dužini.
 
B

Bobo

Guest
Ajde, radi boljeg razumijevanja, uzmi za primjer konkretan mjenjač, stroja koji poznaješ, navedi grupe i brzine, i opiši jedno izvođenje aktivnosti koristeći multipower.

hvala.

Vidim da ti jos nije odgovoreno na pitanje...

Kako sam skuzio da zelis da ti se navede primjer koristenja multipowera?

Dakle, imas njivu koja ima ravni dio i uzbrdicu koja se nastavlja. Ores, tanjuras, nebitno sto radis i po ravnom ides u Grupi C u stupnju multipowera 3npr od 4 moguca stupnja i tanjuras, ficukas boli te uho za koga i dolazis do brda, traktor u C3 ne moze vuci uz to brdo, muci se, stenje, umire. dajes mu gasa ali dzabe. TU uskace power, dok se tockovi okrecu, dok je traktor pod teretom lupis ga u C2 on uspori nekih 10% i malo mu je lakse i dodjes do kraja brda, okreces ides nizbrdo i do kraja C3 opet.

Drugi primjer u vuci dvije prikolice ili jedne kamionke ili nekog ovako tereta. saltas pod teretom prvo jednu grupu, pa prebacujes u drugu i tako, ako treba usporavati, malo nagazis na kocnicu, pwer za stupanj-dva nize, i kad trebas ubrzati samo gas i power i deri...

Grupe A B C D itd se saltaju uz pomoc kvacila ili na nekim traktorima na rucki mjenjaca imas dugme koje odvaja kvacilo da ne moras stiskati nogom.

Jedini mjenjaci koje saltas kako hoces su FULL powershift mjenjaci koji se nalaze na starijim JD traktorima i njima slicnim. imas 20-ak stupnjeva prijenosa za naprijed i 5-6 za nazad i samo guras rucku, nema grupa nema nista...
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
i mene je to interesiralo ali pošto je več postavljeno bilo pitanje pa nisam htio ponavljat...stoga hvala na objašnjenju:drink:
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Dakle sa multipower mjenjačem, ostajemo u grupi, a mijenjamo brzine veća - manja, bez prekida prijenosa snage.

Ako krećemo sa mjesta, ubacimo u prvu grupu sa kvačilom, zatim bez kvačila šaltamo brzine do kraja grupe (recimo 4brzine), zatim sa kvačilom odabiremo novu grupu, pa opet kako ubrzavamo, šaltamo brzine u toj grupi bez kvačila. Pod ovime bez kvačila mislim da se ne prekida prijenos snage.

Powershift mi je poznat, zbog primjene u automobilima, no stalno se povlačio neki multipower pa sam to htio razjasniti.
 
B

Bobo

Guest
Koliko mi je poznato da recimo ides do njive s plugom ne moras saltati redom powere, nego power u 4. stupanj (od npr 4) i saltas C D E F i teras... A i B su neke tamo spore grupe pa ne moras u njih ni saltati kad kreces s mjesta.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Imam pitanje u vezi lemid leskovac plugovi 10" pomicni,ima m jedan za kupit pa me zanima iskustvaps njim kak radi i kakve je kvalitete?
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Današnje oranje:
20571970.jpg


20571963.jpg


Oralo se sasvim solidno..
Dobro sve ali jel nebi još neki uteg na prednji hidraulik stavio?Traktor je jak ali ne može prenesti tu snagu na tlo a sa prednjim utegom bi sigurno dosta dobio znam iz iskustva,samo mu bolje bude.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
U vezi multipowera ili u slucaju MF_a dynashift ovo imas grupe 1,2,3 i 4 i njih saltas s kvacilom. recimo u oranju idem u 1. brzoj i power na a ili b i na kraju u okretanju ne saltam ga iz prve vec kako izlazi iz brazde dizem ga na b,c ili d i on ubrza kao da si presaltao u neku drugu brzinu. Pri ulasku u brazdu opet ga smanjujes skroz do a, tu je najsporiji tj ima najvise snage i deri po gasu. Cijelu njivu uradim i ne saltam ga iz prve jer nemam potrebe, eventualno reverzer za rikverc.
Ovako to izgleda ma MF_u, slusaj promjenu zvuka

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=8C2sjo1GBr0[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

Perhan

Član
Tu od
18 Lis 2011
Poruka
184
Kico a kad saltas power npr ides u d i jel mozes odma u a da preslatas ili moras c pa b pa a.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh