• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Usluge skoro da i ne radim tj zanemarivo. A da budem iskren volio bi zaradit ali kad se bolje promislim mozda i bolje ne jer naplata je više nego katastrofalna a da trgam preskupe strojeve za ništ neka hvala.

Pred 10-ak godina od usluga se u mom kraju moglo dobro živjet..Sada je sve manje toga..Oranje kao takvo se najviše tražilo i sjetva..
1ha oranja 780kn u mom kraju več duže vrijeme,al to je sve bilo na malo,al za preživjet dost.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
@marko...tak nekak je i kod nas cijena....mi prije nismo nikaj orali prije uslužno ali sad ko naiđe ali da plati njemu izoremo...i kod mene v selu je situacija kaj skoro svaka kuča ima bar jedan traktor a ne rade zemlju skoro nikaj več su dali ovim večima da rade...mi smo imali baš ove sezone(2012) da čovjek nije platil...prvo nas je htel zahebati za 500 klaftri(čhv) ali smo mi išli zmjeriti na arkodu prije pa smo odma znali kolka je površina...onda smo potanjarali mu i posijali...ali kad je došlo vrijeme na naplatu onda se zvlačil da nema pare i nema kak platiti....tata se rasrdil i pobral kuruzu i reko mu ...sad se ti lepo moreš hebati al moju kuruzu naš dobil..i rekel mu da više niti ne dolazi nam na dvor...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
@marko...tak nekak je i kod nas cijena....mi prije nismo nikaj orali prije uslužno ali sad ko naiđe ali da plati njemu izoremo...i kod mene v selu je situacija kaj skoro svaka kuča ima bar jedan traktor a ne rade zemlju skoro nikaj več su dali ovim večima da rade...mi smo imali baš ove sezone(2012) da čovjek nije platil...prvo nas je htel zahebati za 500 klaftri(čhv) ali smo mi išli zmjeriti na arkodu prije pa smo odma znali kolka je površina...onda smo potanjarali mu i posijali...ali kad je došlo vrijeme na naplatu onda se zvlačil da nema pare i nema kak platiti....tata se rasrdil i pobral kuruzu i reko mu ...sad se ti lepo moreš hebati al moju kuruzu naš dobil..i rekel mu da više niti ne dolazi nam na dvor...

Pametno ste napravili bar ak ste se mucili i potrosili nafte i vremena to ste si i vrnuli.
Kaj se nebi moglo unapred trazit pola love a pola po zavrsetku? Tak nebi bil u gubitku?
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja kaj usluzno radim naplacujem po imovnom stanju i po tome dal me zeza i filozofira taj ima vecu tarifu ko i oni koji su imucniji njima vise naplatim sve ovisi kaj mu radim i kolko imam posla i na kakvom je polozaju mu zemlja svakakvih tarifa imam al svi placaju uredno na vrijeme tak da nemam brige s tim dijelom!
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
pa dobro...zna se kak ko ima za platiti..i onome tko nema trenutno za platiti z njim se dogovorimo da ga počekamo da plati ili pa da napravi protouslugu...a kod mene nema tarifa jer nikad ne oremo kad je gazda pokraj jer samo dosađuje i filozofira kak treba zorati a on nema pojma i nije nikad oral ...a ravnica je sve pa nema ni tu problema a i sve manje zemlje su u okrugu sela ..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
I meni je sve u krugu blizo moze i stajat i komentirat al ja to ne dozivljavam meni su najgori oni koji bi sad orali pa nebi pa bi ovak pa onak kad krenem orat ko hoce dobro a ko hoce nekad kasnije naplatim mu vise tak i za ostalu obradu kad krenem svi su na redu ko hoce koji drugi put plati sta opet isti prikljucak moram kopcat i jos malo pricekaj!
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
i kaj je najsmješnije još ti i govori kak to kaj tak brzo ideš...tata još nekak trpi dok uslužno ore i nesluša kak ovaj filozofira....

nego ja sam popi*dil ove godine....oral sam zemlju nekaj više od pol hektara je bila a duga je katastrofa....potegnem ja početne brazde gore dolje i zatjeram se pun gas gore....i dok sam se vračal vidim jednog" dedeka" kak stoji pred zemljom...i stanem ja i počekam ga kaj se makne da se okrenem...i pita on mene kak to orem tak brzo...reko tak mora iti...i otiđem i vratim se nazad na početak. i opet isto pitanje i tak 3 put za redom al onda mi je več prekipelo....pozval sam ga u traktor i onda sam mu pokazal kak to ide bez problema a ne da se drndaš i mučiš traktor pod malim gasom...krenem pomalo i pun gas...dok smo došli do kraja onda me pita pa kak to tak ide...reko..deda čujete kak si motor "fučka"a ne da ga mučite niti na pol gasa i z time mislite da ga štedite...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja sam svojima objasnio u mom radnom djelokrugu kad ti radim nemoj stajat i smetat ili cu te zgazit bilo im je spocetka to smijesno kad sam im reko al kasnije su se osvijedocili da nisam tocan i da se drzim onog sta sam reko svi su bijezali sad neki koji stoje malo su dalje i ne priblizavaju se!
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
i kaj je najsmješnije još ti i govori kak to kaj tak brzo ideš...tata još nekak trpi dok uslužno ore i nesluša kak ovaj filozofira....

nego ja sam popi*dil ove godine....oral sam zemlju nekaj više od pol hektara je bila a duga je katastrofa....potegnem ja početne brazde gore dolje i zatjeram se pun gas gore....i dok sam se vračal vidim jednog" dedeka" kak stoji pred zemljom...i stanem ja i počekam ga kaj se makne da se okrenem...i pita on mene kak to orem tak brzo...reko tak mora iti...i otiđem i vratim se nazad na početak. i opet isto pitanje i tak 3 put za redom al onda mi je več prekipelo....pozval sam ga u traktor i onda sam mu pokazal kak to ide bez problema a ne da se drndaš i mučiš traktor pod malim gasom...krenem pomalo i pun gas...dok smo došli do kraja onda me pita pa kak to tak ide...reko..deda čujete kak si motor "fučka"a ne da ga mučite niti na pol gasa i z time mislite da ga štedite...

potpisujem

oranje na 1000, 1100 okretaja je smrt za traktor .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
potpisujem

oranje na 1000, 1100 okretaja je smrt za traktor .

Tako je,pa nemaju traktori bezveze zeleno polje na vuri.
Ja orem na 2000-2300okretaja u 3brzoj 2 brazde imt 756 visoki, i ide bez frke vec 25 godina u ilovaci.
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
ja s 533 orem prva direktna s 2x10" oltom...gas na 1600-1800 okretaja i idem u svim uvjetima...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Tako je,pa nemaju traktori bezveze zeleno polje na vuri.
Ja orem na 2000-2300okretaja u 3brzoj 2 brazde imt 756 visoki, i ide bez frke vec 25 godina u ilovaci.

3. brzoj?? pa onda bi to oranje trebalo biti nekih 15km/h ako mislimo na istu brzinu
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
3 brza kod zetora je ko 1 brza kod 533......pa je brzina tu negdje......radio sam sa zetorom 6011, 3 pun gas cjeli dan, sa 2x12 plugom, niti je dimio, niti jaukao, a nožni gas je bio podešen na 2000 obrtaja
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
3 brza kod zetora je ko 1 brza kod 533......pa je brzina tu negdje......radio sam sa zetorom 6011, 3 pun gas cjeli dan, sa 2x12 plugom, niti je dimio, niti jaukao, a nožni gas je bio podešen na 2000 obrtaja

Tako je 3 brza to je oko 11km/h.
Zetor je 5211 87god. 5 spora mi je brza od 1brze.
Mislim da mi je 2 brzina ko na 533 prva.
Kad je brijeg onda 2 brza obavezno.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ja s 533 orem prva direktna s 2x10" oltom...gas na 1600-1800 okretaja i idem u svim uvjetima...

Da to je za njega optimalno al mozes ici do 2000 slobodno i nebu mu nis.
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
znam ja da mu nebu nis al zkj da ga teram ak motor ne osjeti otpor na ovom gasu...nis ne mrci...ak se krene daviti onda ga dignem do 2000 okretaja
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
ja s 533 orem prva direktna s 2x10" oltom...gas na 1600-1800 okretaja i idem u svim uvjetima...
hihihi tebi bar mjerač dela :p
ja dajem gas otprilike,vidim kad se guši onda mu dam još malo gasa
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
hihihi tebi bar mjerač dela :p
ja dajem gas otprilike,vidim kad se guši onda mu dam još malo gasa

Da ak ne radi vura onda otprilike,al kad radi onda mu je zeleno polje optimalna snaga i potrosnja.
Zetor je dobar za oranje jer je udoban i ima super prjenos u kombinaciji sa odabirom od 5brzina dok imt je tu dosta u zaostatku.
Kad bi na imt stavili utege na zadnje felge to bi puno pomoglo kod oranja,bil bi drugi traktor.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh