• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Nemožeš vidjet jer sam obrisao album, reci šta treba?

Ma pročitao sam cjelu temu o oranju i nigdje nisam vidjeo ni jedne tvoje slike ni videa, a ima ih na to mislim reko dali nešto kod mene nije uredu.
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Evo jednog oranja snimljeno sa mobitelom. Vidi se da je prednja brazda dublja od ostalih ali ako mi nije dublja ne slaže mi ljepo ostaje crta i vidi se svaki prolaz, pokušao sam svakako napraviti al neide jedino da je prednja dublja. Plug je Rabe 3x10. Pokušao sam i na španerima da više hvata zemlje al opet je dalje od zadnje i opet se pozna trag pa sam probao bliže točku približiti znači da manje hvata al opet ista stvar, jedino ga nisam dirao na njegovoj ručici što se podešava (nisam dirao zato što mi uopće ne zanosi traktor i lako se vuče, ali budem morao probati).
I vidi se na snimci kako mi topling stoji (ravan je) nego me zanima dali smeta što nestoji u sredini nego u jednoj strani.
http://youtu.be/wyuaJmw6X3o
 
Posljednje uređivanje:

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
vjerojatno imaš široke šlape na traktoru pa nebreš sa 10 cola uzeti dosta mase da zatrpa tu grabu,zato ti se i pozna svaki prolaz ako je sve poštelano kak spada
 
B

Bobo

Guest
Nije stvar u gumama UOPCE, vidjao sam traktore s zadnjim gumama 18.4 da oru s 12" plugom i nikakvih problema nije bilo.

Stvar je u nepodesenom plugu, tj prva brazda hvata vecu sirinu nego ostale dvije i to se rjesava pomicanjem rucke na plugu. Pomicanje po osovini se radi tek kad se dobije pravilan zahvat svih pluznih tjela...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
sirina jarka koji plug ostavlja ne ovisi o zahvatu pluga nego o obliku daske tako da ne igra ulogu dali je 10, 12 ili vise cola plug..
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ovdje je riječ o 10 cola,a guma široka 20cola

kakvih 20 cola??nekaj si ti to pobrkal,kaj misliš da traktor od 75 ks ima gume 20,8 r xx
mi smo probali orati sa 18.4 gumama i olt 10 cola i išlo je bez brige..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Colaza nema veze sa sirinom na gume mislim.
Ak je guma sira od kanala onda gazi po izoranom djelu zemlje i prosiruje kanal pa ga u iducem krugu prva brazda nemre ljepo zatrpat.
Moj tata je prije 20god spigal nosac zadnje brazde i od tad je bilo teskmn nastelat visinu brazde da budu jednake,prije par god. Smo poravnali i sad je puno lakse stelat.
Trebal bi probat malo vise poteznicu skratit i rucku na plugu za jedan zub u nazad pa bi se izjednacile visine brazdi.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
pa širina gume je u colima
a bila guma npr. 18.4 r 30 ili 18.4 r 38 one budu uvijek isto široke..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
pa širina gume je u colima
a bila guma npr. 18.4 r 30 ili 18.4 r 38 one budu uvijek isto široke..

Da preracunava se sa cola u cm. upravu si al ja sam mislil da ti velis za promjer felge ovaj zadnji broj.
Da prvi broj je sirina gume a zadnji za promjer felge. I to su sve oznake u colima.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Bobo nema kod nas ništa od plitkog proljetnog oranja,ako nije duboko izorano nema na toj zemlji uroda,osuši se gornji sloj a dole tvrdo pa korijen ne može probiti do vlage,tu sam školu odavno prošao i to dobro usavršio.Samo za pšenicu orem oko 25 cm inače za kuruzu i ostalo oko 30-35 cm dobina,i normalno kada je proljetna brazda grubo izorana pređem jedan trak tanjuračama,i pred sijetvu roto drljačom,i tanjurače inače za druge svrhe u opče ne koristim.Tanjurača okreče zemlju.pa kad s njom pripremate za sijetvu vlažnu zemlju okrene gore a suhu dole i što se više po njivi vozate i okrečete zemlju ostajete sve više bez vlage.Kod nas su tanjurače prošlost a roto drljača zakon za pripremu,s njom idem u pripremu do 6 ili 7 cm dubine i dole vlagu ne diram u opče,što je jako bitno za sijetvu.

Dali umjesto rotodrljaca moze freza na dubinu 6-7 cm. Dali je isti ucinak rd i freze,
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
kakvih 20 cola??nekaj si ti to pobrkal,kaj misliš da traktor od 75 ks ima gume 20,8 r xx
mi smo probali orati sa 18.4 gumama i olt 10 cola i išlo je bez brige..

a koliko ti je široka guma u centimetrima pa si to pretvori u cole i onda buš dobil ono kaj sam ti napisal a ne kaj se javljaš u svakoj temi a imaš jako slabo i površno znanje o svemu
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
guma širine 20 cola ne postoji,imaš 18.4 koje su široke 46 cm i 20.8 koje su široke 52 cm
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Meni nema odgovor

Traktorska freza ide dublje i bolje usitni,al je sporo,dok roto drljaca je brza i ak si bacil stajski gnoj roto drljaca ga samo zmesa na povrsini dok freza dublje ufreza gnoj.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Traktorska freza ide dublje i bolje usitni,al je sporo,dok roto drljaca je brza i ak si bacil stajski gnoj roto drljaca ga samo zmesa na povrsini dok freza dublje ufreza gnoj.

Radim frezu zato pitam.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Radim frezu zato pitam.

Da kaj sve sam ili imas bazu?
Za koji traktor?
Freza nije dobra za zitarice jer napravi presitno pa prva kisa i imas koru koja ispuca,a pukotine idu do 30cm u zemlju i kroz njih vlaga isparava i sve se osusi brzo.
Za vrt i krumpir je freza zakon.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Tema je oranje dečki, a ne gume i ne morate se prepirati, pojasnite jedan drugome šta misliti i kako šta da se razumijete...:)
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Traktorska freza ide dublje i bolje usitni,al je sporo,dok roto drljaca je brza i ak si bacil stajski gnoj roto drljaca ga samo zmesa na povrsini dok freza dublje ufreza gnoj.

Da kaj sve sam ili imas bazu?
Za koji traktor?
Freza nije dobra za zitarice jer napravi presitno pa prva kisa i imas koru koja ispuca,a pukotine idu do 30cm u zemlju i kroz njih vlaga isparava i sve se osusi brzo.
Za vrt i krumpir je freza zakon.

Predi u temu freze
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh