• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
vjerojatno imaš široke šlape na traktoru pa nebreš sa 10 cola uzeti dosta mase da zatrpa tu grabu,zato ti se i pozna svaki prolaz ako je sve poštelano kak spada

ovdje je riječ o 10 cola,a guma široka 20cola

a koliko ti je široka guma u centimetrima pa si to pretvori u cole i onda buš dobil ono kaj sam ti napisal a ne kaj se javljaš u svakoj temi a imaš jako slabo i površno znanje o svemu

daj si pročitaj sve još jedamput ali jako jako polako

evo još par put sam pročital ali nekužim kaj si htjel reči,pa bi te molil da pojasniš ali u temi "traktorske gume"
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Jedno pitanje za bobu,a i ostale orace. Par dana citam postove ,primjetih da ima natjecateljske plugove vjerojatn i ucestuje ili je prije. Na svim slikama ili video uratcima su veliki traktori ,plugovi 3-4brazde,preokretaci. Konkreto pitanje;imam zemlju koa visi pa me zanima podesavnje pluga na takvim terenima za male traktore(539 i sl). Pitanj vazi i za ostale orace po bregima i ostale sa iskustvom na takvom terenu
 
B

Bobo

Guest
Ja za oranje na kosim terenima nista posebno ne prestelavam plug, EVENTUALNO ga podesim da je vise nagnut u desnu stranu, da malo bolje pera pritiscu zemlju da se ne vraca nazad u brazdu. Ali to je samo u ekstremnim slucajevima. Opcenito, kako idem po ravnom, tako i na nagnutom terenu.

Ako je plug ispravan i dobro podesen, nece praviti probleme ni po ravnom ni po nagnutom terenu.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Teren nagnut na bočnu stranu najčešća kvalitetno zbrljam al ajd nek se kaze da sam uzoro. Nevolim po bočnom nagibu ni pješke... uglavnom ako je neki umjereni nagib i nekako al ako je zešći onda se već i sam traktor iskosi pa nemoš bit normalan ni da oš.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@stjepan168 bobo ti je reko samo malo na desnoj poluzi na vinti malo otpusti ostalo ti je isto stelanje to samo da ti bolje zaklopi brazdu ako je vise nagnuto neki mali nagib nije potrebno
@kićo moro bi ti doc kod mene trenirat ja imam na jednoj njivi sve moguce nagibe i ravnog i podbrdo i u brdo:eek::
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
@kićo moro bi ti doc kod mene trenirat ja imam na jednoj njivi sve moguce nagibe i ravnog i podbrdo i u brdo:eek::

Neka hvala alergican sam na nagibe, nemam ih puno a i to malo mi previse.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Neka hvala alergican sam na nagibe, nemam ih puno a i to malo mi previse.

Zanimljivije ti je orat na nagibu :icon_rofl::icon_rofl: brzo bi se priviknuo da moras orat stalno na nagibu:eek::
 
B

Bobo

Guest
E, kico, doci ces valjda nekad i ti do mene, pa da vidis sta su njive ;)

Pocet ces cjeniti svoju ravnicu.

Ono malo brda sto imas ispod sela ni ne racunam pod brdovit teren...
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Hvala svima,dosta sam ovih dana proucavao oko tog oranja ,sad da se vijeme poslozi pa na zemlju da to provedemo u praksu i jos da nas sve skupa posluzi godina bez suse,tuce i sa mnogo uroda.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Zanimljivije ti je orat na nagibu :icon_rofl::icon_rofl: brzo bi se priviknuo da moras orat stalno na nagibu:eek::

Tako je!!!
Kad sam na ravnici,em mi je dosadno,em mi fali još jedna brazda. :tractor:
Nagib mi ne predstavlja nikakav problem,da pače,izazov,evo jedna od mojih njiva,tu majstor sa DF3610 u žetvi gadno oznoji guzicu,jer mu kombajn ide dolje pod 45° iako on drži volan ravno :(rofl): a isto tako meni traktor kad sijem
http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=21970&page=160
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
Hvala svima,dosta sam ovih dana proucavao oko tog oranja ,sad da se vijeme poslozi pa na zemlju da to provedemo u praksu i jos da nas sve skupa posluzi godina bez suse,tuce i sa mnogo uroda.

pozlatile ti se riječi
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
he, he, he... meni je izazov orati sa starim traktorom i plugom po ravnom, a vi brda obradzujete, he, he... svaka cast momci! :)
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
he, he, he... meni je izazov orati sa starim traktorom i plugom po ravnom, a vi brda obradzujete, he, he... svaka cast momci! :)

Veci gust i uzivancija ti je mali traktor malo veci plug losa zemlja i sva zemlja nakoso na sve strane to ti je borba mog malog traktora i mene da vidis veselja:icon_kidra:
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Dali umjesto rotodrljaca moze freza na dubinu 6-7 cm. Dali je isti ucinak rd i freze,

Nije isto po meni je freza puno lošiji stroj od rotodrljače.Neki su kod mene to probavali kao lakše je traktoru terati ali ništa od toga,prodali su to i uzeli rotodrljače.Pa ja sam gledao i u drugim zemljama u europi pa i kod nas po pikovima svi imaju rotodrljače.Može ona pošlužiti za nešto malo ali za nešto ozbiljnije jok.Drljača usitni gornji sloj a dole ne dira vlagu a freza to izmješa i sabije tlo,i nikada njiva ne ostane tako ravno pripremljena kao sa rotodrljačom.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nije isto po meni je freza puno lošiji stroj od rotodrljače.Neki su kod mene to probavali kao lakše je traktoru terati ali ništa od toga,prodali su to i uzeli rotodrljače.Pa ja sam gledao i u drugim zemljama u europi pa i kod nas po pikovima svi imaju rotodrljače.Može ona pošlužiti za nešto malo ali za nešto ozbiljnije jok.Drljača usitni gornji sloj a dole ne dira vlagu a freza to izmješa i sabije tlo,i nikada njiva ne ostane tako ravno pripremljena kao sa rotodrljačom.

Odi na temu traktorske freze i tam to napisi,prebacili smo se jer ovo nije tema o frezama.
 

pege25

  
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
53
Evo jedan video uradak da vidite kako ore moj ljubimac JD 4440 80g :icon_super:
Prvo ore normalno ...onda mu uključujem blokadu i poslije prednju vuču...jedan od rijetkih kojem i dan danas radi prednja hidro vuča.

http://youtu.be/qze-ipLMh7I
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
m
Evo jedan video uradak da vidite kako ore moj ljubimac JD 4440 80g :icon_super:
Prvo ore normalno ...onda mu uključujem blokadu i poslije prednju vuču...jedan od rijetkih kojem i dan danas radi prednja hidro vuča.

http://youtu.be/qze-ipLMh7I

Ma to je traktor,stroj nepoderivo a samo ide}!:icon_pray::p:
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Razlika u oranju sa upaljenom prvom vucom i bez nje ko nebo i zemlja. Moj stari je u svoje vreme orao sa 577 bez prve vuce i kad je zatrebalo koristio je šperu. U danasnje vreme on samo grdi kako prva vuca samo izvlaci vise nafte, neshvata koliko ona znaci u radu. Nekoliko puta sam ga poveo sa sobom u kabinu i probamo sa prvom vucom i bez nje, reko gledaj sad jel vidis razliku... Veli on pa vidim samo ebes traktor kad nemoze bez prve vuce, reko dobro stari pobjedio si.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh