• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Jeste kada radili teže operacije sa traktorom koji ima prednju vuču?? One jeseni kada se pšenica sijala u suho, kada je se oralo jako teško, gotovo nemoguće, oralo se sa prednjom vučom, a suho je da sušje ne može biti, a traktor ide puno lakše nego kada ju isključim! Bilo bi logično da kada se uključi prednja vuča, znači traktor ima veći prijenos sile na kotače i teže bi mu bilo proklizati dok bi bez prednje recimo proklizivao samo tako, ali kad se vozi traktor sa prednjom vučom ipak je drugačije, motoru bude puno lakše, a i potrošnja je puno manja čim se motor ne opterećuje toliko, a može i da proklizuje i da motor osjeti manje opterećenje jer vjerovatno postoji nekakav prijenos do prednje vuče što olakšava motoru, da nije tako vrlo vjerovatno bi bilo motoru teže sa prednjom vučom, al ima tu stvari koje mu olakšavaju okretanje prednjih kotača i zbog toga i je lakše motoru i u budućnosti kakav god kupovao traktor prednja vuča će biti obavezna, bio sam istog mišljenja kao vi dok nisam probao traktor sa prednjom vučom...

neka radi kako tko hoće, ja znam da uz traktor treba izabrat njemu pripadajuće priključke, imam nove gume utege na zadnjim kotačima i ide ko duplak (skoro) nema brda ni šume gdje se nije mogo popet al otom potom
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Radio sam sa traktorom sa prednjom vucom i fakat je super,i ja velim ko ima prednju nek ju pali cim ude sa asfalta i nek radi,uostakom zato ju ima. Al kad je suho jel ores u istoj brzini sa prednjom kao i kad je mokro?
A potrosnju najbolje vidi onaj ko ima mjerac potrosnje po satu rada,a ovak je to sve li la.

Da orem u istoj brzini...Znam ja kad njega natočim punog i onda kod sljedećeg točenja vidim koliko je potroši...:eek::

neka radi kako tko hoće, ja znam da uz traktor treba izabrat njemu pripadajuće priključke, imam nove gume utege na zadnjim kotačima i ide ko duplak (skoro) nema brda ni šume gdje se nije mogo popet al otom potom

točno, svako sebi bira najbolje..Imam ja i koji nije duplak, a isto utezi na zadnjim kotačima i to sam već pisao da je i to veliki plus, špera i ide i on..:)
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Da orem u istoj brzini...Znam ja kad njega natočim punog i onda kod sljedećeg točenja vidim koliko je potroši...:eek::



točno, svako sebi bira najbolje..Imam ja i koji nije duplak, a isto utezi na zadnjim kotačima i to sam već pisao da je i to veliki plus, špera i ide i on..:)

pa netreba se svađat oko toga što neko ima duplaka a neko nema i koji je bolji, i ja koji nemam duplaka imam dobre kuruze i žito isto i još bolje nego oni što imaju ergelu traktora i priključaka a potrošim 25 litara na cijeli dan oranja od krenem po noći završim po noći ko nevjeruje nemora:x:
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
pa netreba se svađat oko toga što neko ima duplaka a neko nema i koji je bolji, i ja koji nemam duplaka imam dobre kuruze i žito isto i još bolje nego oni što imaju ergelu traktora i priključaka a potrošim 25 litara na cijeli dan oranja od krenem po noći završim po noći ko nevjeruje nemora:x:

Ma ja se ne svađam, niti mi je to u cilju, samo sam izneo ono što imam za reći na to..:eek::
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
pa netreba se svađat oko toga što neko ima duplaka a neko nema i koji je bolji, i ja koji nemam duplaka imam dobre kuruze i žito isto i još bolje nego oni što imaju ergelu traktora i priključaka a potrošim 25 litara na cijeli dan oranja od krenem po noći završim po noći ko nevjeruje nemora:x:

Ma nema tu svade nego malo rasprava o oranju i p. Pogonu.
Svatko zna najbolje za sebe i ak laze laze sebe.
Ovo kaj ti velis slazem se.
Evo meni zetor 5211 47ks trosi u oranju sa plugom imt 756 po ravnom tocno 9litara po satu.
Rezervar mi je 55l i potrosim ga za 6h oranja to sam jednom probal bez stajanja po rali mi treba 1.5h bilo je vani 10stupnjeva i vlaga ok ni prevec ni malo,uzel sam si karnister od 20l i natocil do cepa doma.
Oral sam dok nije crkel sam i proslo je 6h i otislo 55l loze.
Znaci trosi pod opterecenjem oko 9.5l na sat.
A sad da imam takvog s prvom vucom neznam kolko bi vise potrosil?
Moj ima 3 klipa promjer 102mm po klipu.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ma od traktora do traktora potrosnja je razlicita ali i od vozeca i uslova u kojim se radi isto.tako da je to relativna stvar.kod nas vecinom je potrosnja od 16-28L u oranju po ha. ali kad je vlazno onda su muke i samo rusi se dobro bore sa proklizavanjem jer su zemlje jako teske ili barskog tipa. duplake niko nekupuje zbog preterane cene ali bi dosta pomogli u takvim uslovima. svaki veci traktor se lakse ipak bori sa losim uslovima i normalno i da je ekonomicniji u vecini teskih poslova. veci zahvati , veca snaga i tezina ,manje proklizavaju. neznam zbog cega ali sam od mnogih cuo da se zale na potrosnju zetora od 47ks
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ma od traktora do traktora potrosnja je razlicita ali i od vozeca i uslova u kojim se radi isto.tako da je to relativna stvar.kod nas vecinom je potrosnja od 16-28L u oranju po ha. ali kad je vlazno onda su muke i samo rusi se dobro bore sa proklizavanjem jer su zemlje jako teske ili barskog tipa. duplake niko nekupuje zbog preterane cene ali bi dosta pomogli u takvim uslovima. svaki veci traktor se lakse ipak bori sa losim uslovima i normalno i da je ekonomicniji u vecini teskih poslova. veci zahvati , veca snaga i tezina ,manje proklizavaju. neznam zbog cega ali sam od mnogih cuo da se zale na potrosnju zetora od 47ks

Slazem se s tobom super si opisal sve.:icon_super:
E sad u oranju 7211 guta sa istim plugovima i ima rezervar od 70l.
Neznam jel puno 9.5 za traktor od 3tone i 3klipa a 47ks ili negdje pise da od 87god imaju 51ks,moj je87god.
Znaci to je 3brza i ravnica sa malo vlage tak da nema proklizavanja,9.5litara na sat.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
evo ja sam taj koji ima isti traktor kao i ti samo sa duplom vučom, zetor 3340, da se razumimo rezervar je 55litara, u praksi točno 50 litara i to se skoro već preljeva ko one kosine na otvoru, na čepu, to znam jer sam ga bio ispraznio do kraja i naljevao sa kantama od ulja koje imaju mjeru, a isto tako traktor se gasi kada u rezervaru ostane 5.5-6 litara, traktor se ugasio ja mislio ima 2 litre išao ispustati u kantu od ulja od 5 litara i prelio kantu i prolio pola litre.
znači on ti troši rezervar od 45 litara a ne 55.

što se tiče prednje vuče s njom je manja protrošnja, ja sam radio svakakve egzibicije, znači traktor se ugasi, ja na njivi nalijen 10 litara i njivu podjelim na pola, bilo je suho a probao sam i na mokrom, palim traktor i u brazdu bez prednje je 10l popio sa 6 prolaza tamo i 6 nazad, znači skupa 12, a s prednjom je uspio napravit tamo 7 a nazad 8, znači skupa 15, 3 više nego bez prednje, i traktoru je puno lakše sa prednjom, ne muči se motor, ne mora gurati prednje a i zemlja je tvrda pa ide lakše sa prednjom.

preklani, to je godinu kasnije od ovog oranja na tvrdom-strnište, orem istu tu njivu samo su na njoj bili krumpiri, a još padala kiša, zemlja sva blatna i mecava, bez prednje je uspio sve skupa 10 prolaza, a sa prednjom 14, znači još je veći učinak s prednjom na mokrom, bez prednje, propada zadnja, zemlja blatna, treba vući plug, a prednji propadaju još više od zadnjih, jer je napred motor pa je teže ( i da se razumijemo traktor sa prednjom kada nije uključena mora gurati kotače koji su veliki i još imaju ripne pa ih treba praktički čupati iz zemlje kada propada, kad budeš imao traktor sa prednjom vučom budeš sam vidio, a solac uopće napred ne propada, a još su gume malih dimenzija i nemaju ripne) .

Zaključak je da traktor sa uključenom prednjom vučom troši manje nego kada nije uključena, a to se isto događa i kod ostalih operacija, npr frezanje, zemlja mekana traktor propada još više, uključite prednju i vidit ćete da traktor manje propada i iza kada je prednja uključena.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
evo ja sam taj koji ima isti traktor kao i ti samo sa duplom vučom, zetor 3340, da se razumimo rezervar je 55litara, u praksi točno 50 litara i to se skoro već preljeva ko one kosine na otvoru, na čepu, to znam jer sam ga bio ispraznio do kraja i naljevao sa kantama od ulja koje imaju mjeru, a isto tako traktor se gasi kada u rezervaru ostane 5.5-6 litara, traktor se ugasio ja mislio ima 2 litre išao ispustati u kantu od ulja od 5 litara i prelio kantu i prolio pola litre.
znači on ti troši rezervar od 45 litara a ne 55.

što se tiče prednje vuče s njom je manja protrošnja, ja sam radio svakakve egzibicije, znači traktor se ugasi, ja na njivi nalijen 10 litara i njivu podjelim na pola, bilo je suho a probao sam i na mokrom, palim traktor i u brazdu bez prednje je 10l popio sa 6 prolaza tamo i 6 nazad, znači skupa 12, a s prednjom je uspio napravit tamo 7 a nazad 8, znači skupa 15, 3 više nego bez prednje, i traktoru je puno lakše sa prednjom, ne muči se motor, ne mora gurati prednje a i zemlja je tvrda pa ide lakše sa prednjom.
A
preklani, to je godinu kasnije od ovog oranja na tvrdom-strnište, orem istu tu njivu samo su na njoj bili krumpiri, a još padala kiša, zemlja sva blatna i mecava, bez prednje je uspio sve skupa 10 prolaza, a sa prednjom 14, znači još je veći učinak s prednjom na mokrom, bez prednje, propada zadnja, zemlja blatna, treba vući plug, a prednji propadaju još više od zadnjih, jer je napred motor pa je teže ( i da se razumijemo traktor sa prednjom kada nije uključena mora gurati kotače koji su veliki i još imaju ripne pa ih treba praktički čupati iz zemlje kada propada, kad budeš imao traktor sa prednjom vučom budeš sam vidio, a solac uopće napred ne propada, a još su gume malih dimenzija i nemaju ripne) .

Zaključak je da traktor sa uključenom prednjom vučom troši manje nego kada nije uključena, a to se isto događa i kod ostalih operacija, npr frezanje, zemlja mekana traktor propada još više, uključite prednju i vidit ćete da traktor manje propada i iza kad j prednja uključena.

Ja naljevam iz limenih vojnih karnistera po 20l pa nemrem tocno rec al u prospektima pise 55l.
Tak i ja mislim da u blatu prednja je zakon i pomaze al ak traktor manje trosi kad je prednja ukopcana pod opterecenjem vjerovat cu ti na rjec jer ja nemrem to dokazat!
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to ti je isto ko i na autu sa dve i sve cetri vuce. po blatu i snegu to proklizava i nemoze se izmeriti potrosnja a kad ukljucis sva 4 ides bez problema i to manjim gasom jer on jednostavno ide. koliko puta sam bas merio kilometrazu po teskim sneznim putevima. nekad izmeri i 50% vise nego je stvarna udaljenost a nebih nikad poverovao da proklizava toliko. i cudim se otkud onoliko potrosi.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja na svom nisam nikad ni pokusavo mijerit potrosnju bilo sta da radim s njim prije pocetka radova natocim kad je prazan opet natocim kolko potrosi potrosi sta bi mu ja znam da vise potrosi jer slab traktor za sve poslove koje obavlja za drugog nemam tak da se s potrosnjom ne zamaram bitno da on sve obavi sta treba!
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
to stoji da je on u prospektima 55l ali to ti je cijeli rezervar kad bi na vrh imao čepić i ljevao i kad bi on na najvišem dijelu bio pun, jer je kod zetora čep ukoso malo niže od vrha i nikad ga ne možeš naliti punog, a traktor se gasi kada u rezervaru ostane 5 litara valjda da ne bi povukao zrak, znači kad ga naliješ punog i isprazniš do toga da ti se ugasi traktor potrošio si oko 45l.
Ni meni nije toliko bitna potrošnja, ali su se susjedi hvalili njihovi malo troše, a moj zetor za posao koji obavi čudo goriva, čak je jedan vikao da 542 troši duplo manje od mog, lijepo svako na svoju njivu jedna je do druge, rezervar pun do čepa i kad smo izorali jednaku površinu u njegovog stalo 27litara a u mog 21, jer je imt manji traktor, nema duple vuče i više se muči u oranju,a moj lijepo pjeva, od je vukao moje 10", a ja njegove 12" jer je on rekao da nije pošteno ako vučemo jednake, ali možda ima malo u tome da on ne zna naštelat plugove kako treba.
4x4 je uvijek bilo 4x4 i uvijek je bolji traktor sa duplom vučom, samo je i skuplji, većina je kupovala traktore bez DV jer su bili jeftiniji, a svatko svoga konja hvali, pa će ispast da je obični bolji od DV.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Pitanje za bucu ili neke koji oru na kosinama ako se postela plug bez spanera,i on ide ravno dali ce ici i na kosinama ravno ili borba,kocnice volan i ostalo.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Pitanje za bucu ili neke koji oru na kosinama ako se postela plug bez spanera,i on ide ravno dali ce ici i na kosinama ravno ili borba,kocnice volan i ostalo.

buduci da si mene prozvao imenom ja cu ti ovak reci ja stelam plug po otprilike kak bi bilo po pravilu osim sta mi je desni spaner zategnut tolko da mi prvi plug lovi kolko mora znaci moj lovi 12" lijevi je otpusten i nemam borbe ni s volanom previse jesenas a kocnice ne koristim nadam se da nece niko se naljutit na moj nacin stelanja pluga jer necu ic u nikakvu raspravu:icon_jook:
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
meni je nezamislivo orati bez prednje vuce... imama 3 traktora s s prednjom vucom i cim ulazim u polje,vukao prikolicu,sjetvospremac rotodrljacu odma palim prednju vucu..jer svako grebanje i ostqvljanje tragova u polju je steta koju vi trpite.. pogotovo noviji traktori, vecina ih dolazi u sto manjem izdanju,odnosno kilazom tak da si bez prednje vuce bogac..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
to stoji da je on u prospektima 55l ali to ti je cijeli rezervar kad bi na vrh imao čepić i ljevao i kad bi on na najvišem dijelu bio pun, jer je kod zetora čep ukoso malo niže od vrha i nikad ga ne možeš naliti punog, a traktor se gasi kada u rezervaru ostane 5 litara valjda da ne bi povukao zrak, znači kad ga naliješ punog i isprazniš do toga da ti se ugasi traktor potrošio si oko 45l.
Ni meni nije toliko bitna potrošnja, ali su se susjedi hvalili njihovi malo troše, a moj zetor za posao koji obavi čudo goriva, čak je jedan vikao da 542 troši duplo manje od mog, lijepo svako na svoju njivu jedna je do druge, rezervar pun do čepa i kad smo izorali jednaku površinu u njegovog stalo 27litara a u mog 21, jer je imt manji traktor, nema duple vuče i više se muči u oranju,a moj lijepo pjeva, od je vukao moje 10", a ja njegove 12" jer je on rekao da nije pošteno ako vučemo jednake, ali možda ima malo u tome da on ne zna naštelat plugove kako treba.
4x4 je uvijek bilo 4x4 i uvijek je bolji traktor sa duplom vučom, samo je i skuplji, većina je kupovala traktore bez DV jer su bili jeftiniji, a svatko svoga konja hvali, pa će ispast da je obični bolji od DV.

To stoji al na mom je cjev isto u koso al rupa je iznad vrha rezervara,al nebitno.
Slazem se daje 4x4 bolji u svemu,altda ti budem iskren meni je mojtmeni i prevectjak i tezak kolko mij njega trebamo i kolko radi tak da ja sam zadovoljan i netrebam nis vece i jace.:icon_e_wink:
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Slazem se daje 4x4 bolji u svemu,altda ti budem iskren meni je mojtmeni i prevectjak i tezak kolko mij njega trebamo i kolko radi tak da ja sam zadovoljan i netrebam nis vece i jace.:icon_e_wink:

Ti si onda dobar meni bi dobro doso jedan od oko 60ks 4x4 da ovaj moj dobije samo lakse poslove preporodio bi se:(think):
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Ako proklizava 20 posto bez prednje vuče onda sa njom ne proklizava u opče.

bezveze sam govorio postotke jer kazem, nisam u radu bio u traktoru s radarom da vidim kako se krece proklizavanje. postotke sam naveo kao neku orijentaciju da pokusam docarat gdje je usteda u radu sa prednjom vucom. negdja sam naisao na podatak da je u biti nekih 10% proklizavanja u radu neka normalna vrijednost.

to sto motoru bude teze s prednjom vucom, toliko pa i vise se dobije na brzini i manjem proklizavanju te je iz tog razloga manja potrosnja u konacnici. toma je to i primjerom iz prakse objasnio.

jako zanimljiv test:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=dYub2oiYSo4[/YT]

i jos jedan:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=H14RIhq6RZU[/YT]

u prvom prolazu ima 30ak% proklizavanja a u drugom 15ak % a prakticki se nevidi da proklizava.

u ovim primjerima se igraju sa gumama i tlakom u njima, ali ista stvar je sa prenjom vucom. smanjenje proklizavanja = smanjenje potrosnje goriva..
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh