• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Kod mene traktor 140 ks ore sa 3x14 cola,jel je teška zemlja,i tu je potrošnja velika ali mora se poorati i obraditi jel na kraju ipak je to kvalitetna zemlja,jedino što je teška za obraditi.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,624
buduci da si mene prozvao imenom ja cu ti ovak reci ja stelam plug po otprilike kak bi bilo po pravilu osim sta mi je desni spaner zategnut tolko da mi prvi plug lovi kolko mora znaci moj lovi 12" lijevi je otpusten i nemam borbe ni s volanom previse jesenas a kocnice ne koristim nadam se da nece niko se naljutit na moj nacin stelanja pluga jer necu ic u nikakvu raspravu:icon_jook:
Morao bi iči ravno ja to isprobao na kosini gdje skoro i koza mora da pase pod ručnom!!
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Cuo sam jos nekad su ljudi pricali da bi trebalo ispumpat gume da traktor prilikom ornja ima vecu gaznu povrsinu ali nisam znao da moze se sa time toliko smanjiti potrosnja goriva.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to jeste tacno da ih treba malo ispustiti jer veca je gazna povrsina gume. ali desi se da cvikne ventil p a to izbegavaju. bolje je po meni tegove na tockove a pritisak samo malo ispustiti.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Morao bi iči ravno ja to isprobao na kosini gdje skoro i koza mora da pase pod ručnom!!

Kolega i ja sam na kosini ja imam samo jednu njivu ravnu i ta mi je iza dvorista ostalo sve nakrenuto na sve strane ja samo kazem jedno ja kad slozim plug kako sam reko i kako znam nemoram se borit s volanom lijepo mi se poklapaju brazde ne mucim traktor meni je dobro ko misli da bi to moglo jos bolje slobodno dode kod mene lijepo ce dobit traktor i plug i idemo orat da mi objasni na terenu a kasnije ce bit jelo i pilo:icon_jook:
 

bajo

Član
Tu od
11 Velj 2013
Poruka
103
Ni meni nije toliko bitna potrošnja, ali su se susjedi hvalili njihovi malo troše, a moj zetor za posao koji obavi čudo goriva, čak je jedan vikao da 542 troši duplo manje od mog, lijepo svako na svoju njivu jedna je do druge, rezervar pun do čepa i kad smo izorali jednaku površinu u njegovog stalo 27litara a u mog 21, jer je imt manji traktor, nema duple vuče i više se muči u oranju,a moj lijepo pjeva, od je vukao moje 10", a ja njegove 12" jer je on rekao da nije pošteno ako vučemo jednake, ali možda ima malo u tome da on ne zna naštelat plugove kako treba.
4x4 je uvijek bilo 4x4 i uvijek je bolji traktor sa duplom vučom, samo je i skuplji, većina je kupovala traktore bez DV jer su bili jeftiniji, a svatko svoga konja hvali, pa će ispast da je obični bolji od DV.
Iz sopstvenog iskusta znam da dv traktor dosta manje trosi u oranju,pogotovo kad je mokro.s 549 i oplugom 12"(desetka posirena) u normalnim uslovima trosi oko 22l po hektaru,kad je mokro trosi preko 30l.i mnogo manje uzorem.S zetorom 7045 i plugom 14" visokim potrosnja u losim uslovima me krece se od 22 do 25 i upalitom prednjom vucom a kad je fina njiva i nema blata ispod 20 l po hektaru dizela a loze za cudo uzme malo vise.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
pa sveca mu i prednjoj vuči i potrošnji,pa nadrobili ste 3 stranice a da pluga niste pustili u zemlju....:(envy):
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
pošto trenutno ribe plivaju po njivama malo je nezgodno ić sa plugom nešto delat:smile:
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Znači ako oreš na ler gasu i bez prednje vuče traktor neče taj dan ništa potrošiti?Vidim da ima specijalaca svugdje a ne samo u mome selu koj misli da što manje gasa da traktoru da če maje potrošiti.Ima ljudi vidio sam tanjuraju sa malo jačim gasom od ler,pa im se traktor ugasi u tanjuranju,ali ne,nesmiješ traktoru dati gas,potrošiče puno goriva.Ne vrijedi s takvima ništa raspravljati.

MF 698 t dobro veliš , stvarno ima svugdje specijalaca.
 

bajo

Član
Tu od
11 Velj 2013
Poruka
103
pa sveca mu i prednjoj vuči i potrošnji,pa nadrobili ste 3 stranice a da pluga niste pustili u zemlju....:(envy):
:smile:
Ova je dobra nisam je odmah ni skonto valda zato sto sam plav
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
to stoji da je on u prospektima 55l ali to ti je cijeli rezervar kad bi na vrh imao čepić i ljevao i kad bi on na najvišem dijelu bio pun, jer je kod zetora čep ukoso malo niže od vrha i nikad ga ne možeš naliti punog, a traktor se gasi kada u rezervaru ostane 5 litara valjda da ne bi povukao zrak, znači kad ga naliješ punog i isprazniš do toga da ti se ugasi traktor potrošio si oko 45l.
Ni meni nije toliko bitna potrošnja, ali su se susjedi hvalili njihovi malo troše, a moj zetor za posao koji obavi čudo goriva, čak je jedan vikao da 542 troši duplo manje od mog, lijepo svako na svoju njivu jedna je do druge, rezervar pun do čepa i kad smo izorali jednaku površinu u njegovog stalo 27litara a u mog 21, jer je imt manji traktor, nema duple vuče i više se muči u oranju,a moj lijepo pjeva, od je vukao moje 10", a ja njegove 12" jer je on rekao da nije pošteno ako vučemo jednake, ali možda ima malo u tome da on ne zna naštelat plugove kako treba.
4x4 je uvijek bilo 4x4 i uvijek je bolji traktor sa duplom vučom, samo je i skuplji, većina je kupovala traktore bez DV jer su bili jeftiniji, a svatko svoga konja hvali, pa će ispast da je obični bolji od DV.

točno .potpisujem.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ajmo se vratiti na temu.
Dakle oni koji budu ovo mokro proljece orali dali mogu duboku brazdu radit posto bude vlage ili ne....?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dobio sam preporuku da 20- 25cm ne orem dublje....

Ja ne orem u proljece nejdem dublje od 15,20cm al sad bi i 30 bilo ok s obzirom na vlagu,al obavezno ureju hitit prije.ovolka voda je sve hranjivo oterala dublje.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Uh uh uh tolika rasprava se povela od kako sam napisao par rijeci o zabludama starijih ljudi pa i mog oca o koristenju prve vuce u radu. Covjek koji nikad nije radio sa prvom vucom razmislja da ona podize potrosnju a opet mi koji ju maltene redovito koristimo smatramo upravo suprotno. Mozda traktori bez prve vuce u transportu potrose koju kap nafte manje ali kako je ovo tema o oranju tvrdim da je s uklj prvom vucom potrosnja znatno manja.
 

bajo

Član
Tu od
11 Velj 2013
Poruka
103
Uh uh uh tolika rasprava se povela od kako sam napisao par rijeci o zabludama starijih ljudi pa i mog oca o koristenju prve vuce u radu. Covjek koji nikad nije radio sa prvom vucom razmislja da ona podize potrosnju a opet mi koji ju maltene redovito koristimo smatramo upravo suprotno. Mozda traktori bez prve vuce u transportu potrose koju kap nafte manje ali kako je ovo tema o oranju tvrdim da je s uklj prvom vucom potrosnja znatno manja.
Slazem se I moj otac kad smo uzeli duplaka govorio da ce da trosi u oranju vise ali da ce biti lakse radit i ja bio uveren u to dok nismo izmerili potrosnji. Te se pokazala razlika manje potrosnje goriva kod duplaka.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
j
Slazem se I moj otac kad smo uzeli duplaka govorio da ce da trosi u oranju vise ali da ce biti lakse radit i ja bio uveren u to dok nismo izmerili potrosnji. Te se pokazala razlika manje potrosnje goriva kod duplaka.

Jos jednom velim da vam vjerujem jer nema razloga da ne vjerujem,ja nemam prednju i nemrem rec,isel sam teorijom otpora kotrljanja kotaca i sigurno bolje ide sa ukopcanom prednjom,a za potrosnju nemrem tvrdit vi to puno bolje znate koji ih imate!:(handshake)::(call):
 

torpedo6206

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
106
moje iskustvo s oranjem, po normalnim uvjetima orem s 2 x 12 olt posavcem i torpedom 2 brzinom 2/3 gasa, dubina oko 30 , traktor se igra s plugom, potrošnja mizerija :)

e sad, ista njiva, uvjeti teži, pa 1 brzina, veća potrošnja

teški uvjeti, ista njiva, orem s alkarom 1 x 16 prvom, potrošnja velika

ekstremni uvjeti , sjedim kući jer nemam prednju vuču na traktoru :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
moje iskustvo s oranjem, po normalnim uvjetima orem s 2 x 12 olt posavcem i torpedom 2 brzinom 2/3 gasa, dubina oko 30 , traktor se igra s plugom, potrošnja mizerija :)

e sad, ista njiva, uvjeti teži, pa 1 brzina, veća potrošnja

teški uvjeti, ista njiva, orem s alkarom 1 x 16 prvom, potrošnja velika

ekstremni uvjeti , sjedim kući jer nemam prednju vuču na traktoru :)[/QUOTE
Torpedo i dajc mali potrosaci!
Vidis u prvoj pod opterecenjem pa ti puno trosi,znaci vece otperecenje i vise gasa i trosi jer mora od nekud izvuc snagu.
Slavonske zemlje su teske za oranje,nebi covjek rekel,kad sam bil u posjeti familiji u antunovcu traktori od 80ks 2brazde 14 cola 2 brzina i stenje nisam mogel vjerova,a mislil sam da je nasa ilovaca teska zemlja.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh