• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Ja isto palim u polju prvu vuču, 1900 obrtaja motora i tu mi je protrošnja najmanja.
Čim ugasim prednju vuču, traktoru je teže i moram povisiti
obrtaje, a tu potrošnja raste u nebo.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa decki kad ukljucite prednju vucu uzeli ste traktoru 20 posto snage motora a dobili bolje trenje i veci zahvat povrsine znaci opteretili ste motor i znaci treba vise gasa ili niza brzina i manje gasa za isto prenosenje sile na podlogu,sad po ravnom i sa malim opterecenjem nemrete to skuziti,al probaj orat u brdo kad je suhlje sa ukljucenim prednjima pa onda racunaj potrosnju i u kojoj brzini bus isel???
Kad je blato otpori na kotacima su mali i male su razlike u brzini oranja sa i bez prednje i to je tesko odrediti.
Traktoru nije tesko gurati prednje kotace kad nisu ukluceni jer i sami znate da svi vucemo prikolice teske i teze od samog traktora i ide bez frke po suhom i ubreg,al za spustanje tereta po blatu i kad je ravno u blatu tu je vuca zakon jer od jako palog trenja na kotacima sa ukljucenjem prednje povecavamo trenje i lakse izlazimo ili vucemo taj teret.
A za potrosnju se nemojte zavaravat jer sto je vece opterecenje i veci okretaji traktor vise trosi a i na kraju od nekud mora izvuc snagu,a to je gorivo!:icon_jook:
Ak je traktor kak se spada, ne uzme njemu prednja vuča 20% snage to je kriva tvrdnja, oustalom konstruirani su tak da se MORA paliti prednaj vuča baš zbog manje potrošnje goriva, a manju potrošnju budeš dobio sa večim i bržim učinkom :) Kraj priče!!!

Ma nema tu svade nego malo rasprava o oranju i p. Pogonu.
Svatko zna najbolje za sebe i ak laze laze sebe.
Ovo kaj ti velis slazem se.
Evo meni zetor 5211 47ks trosi u oranju sa plugom imt 756 po ravnom tocno 9litara po satu.
Rezervar mi je 55l i potrosim ga za 6h oranja to sam jednom probal bez stajanja po rali mi treba 1.5h bilo je vani 10stupnjeva i vlaga ok ni prevec ni malo,uzel sam si karnister od 20l i natocil do cepa doma.
Oral sam dok nije crkel sam i proslo je 6h i otislo 55l loze.
Znaci trosi pod opterecenjem oko 9.5l na sat.
A sad da imam takvog s prvom vucom neznam kolko bi vise potrosil?
Moj ima 3 klipa promjer 102mm po klipu.
I što smo zaključili s potrošnjom po satu rada??? Dal je traktor manji ili veči potrošač???
Nismo zaključili ništa.
Potrošnja se utvrđuje po napravljenom radnom učinku stroja, badava kaj on potroši 9 litara po satu, pitanje koje se postavlja koliko je on napravio u tih sat vremena??? :)

To stoji al na mom je cjev isto u koso al rupa je iznad vrha rezervara,al nebitno.
Slazem se daje 4x4 bolji u svemu,altda ti budem iskren meni je mojtmeni i prevectjak i tezak kolko mij njega trebamo i kolko radi tak da ja sam zadovoljan i netrebam nis vece i jace.:icon_e_wink:
j

Jos jednom velim da vam vjerujem jer nema razloga da ne vjerujem,ja nemam prednju i nemrem rec,isel sam teorijom otpora kotrljanja kotaca i sigurno bolje ide sa ukopcanom prednjom,a za potrosnju nemrem tvrdit vi to puno bolje znate koji ih imate!:(handshake)::(call):
Drago mi je da smo napokon utvdili što je bolje, a što ne! :)
 
Posljednje uređivanje:

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
da malo skrenemo fokus s teških tema kao što je potrošnja i slične tričarije...

ja bih u proljetno oranje ali se bojim da bi inkomodirao nove prijatelje,pa ću ipak malo pričekati,nek još uživaju...

dsc0327wg.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
ima ih...
ovo malo desno ograđeno,tu susjed ima jezero s ribama,pa sad imaju priliku malo prošetati izvan kuće:D:
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
nek se samo jedan tjedan pokaže sunce da vidiš kakva bu gužva s trakorima
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da stvarno to bu guzva,a policija pune ruke posla.
@marian tu je pjeskovita zemlja pa bu brzo otisla vod a kod mene na ilovaci nebumo orali nego idemo u sadnju rize.:):icon_biggrin:
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Da stvarno to bu guzva,a policija pune ruke posla.
@marian tu je pjeskovita zemlja pa bu brzo otisla vod a kod mene na ilovaci nebumo orali nego idemo u sadnju rize.:):icon_biggrin:

Kakve policija sad ima veze?? :icon_scratch:
Kažu temperature do 20 stupnjeva, pa to će se sušiti brzo ako ne bude novih padalina..:)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kakve policija sad ima veze?? :icon_scratch:
Kažu temperature do 20 stupnjeva, pa to će se sušiti brzo ako ne bude novih padalina..:)

Bus videl kakve veze ima kad svi s traktorima izademo na ceste,na svakom cosku budu cekali,ili kad krenu prosvjedi kolko ih tad bu koda je rat pocel.
Osusit ce povrsinski a unutra do pola metra blato,busil sam rupe za stupove i na 1m je sad voda,svrdlo ide super jal blato u pm.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Kod mene nije takav slučaj sa policijim..:)

Dobro je dok ima vlage u zemlji i dok je mogućnost ući sa mehanizacijom u polje..:)
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
i kod mene znaju dosta patrolirat kad je sezona,ali ne tolko zbog traktora nego oni to više potroliraju zbog roma...
mi smo sve izorali još na jesen,pa fala bogu ne stoji voda ni na jednoj zemlji,ali je blato pa budemo još čekali...nama se opče niti ne žuri u polje,jer stignemo sve sposijati..a ovi kak se budu žurili to bumo vidli:icon_cool:
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Samo nek oni patroliraju i kaznjavaju boli me briga moj je registriran moze zaustavit me kolko hoce ja jos imam za orat jer nisam stigo u jesen al ima vremena valjda ce se posusit da mogu oko 1.5. posijat!!
 

pege25

  
Tu od
5 Kol 2010
Poruka
53
Samo neka se da vrijeme da napokon počnem orat...uh ima da steyr-u se usija auspuh sad od posla..javljaju sad ipak nešta veče temerature i manje kiše tako da bi se moglo početi napokon raditi...uh ljut sam ko leptir što se ne može u njivu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A kaj vas brine policija ako imate ispravne i registrirane traktore??? To je smješno za komentirati uopče. Izgleda da onaj koji je to prvi komentiral ima probleme sa policijom, ili ima neispravan traktor :)

Na polju je mjestimična katastrofa, danas sam se malo provozao, negdje je suho, a negde pola metra vode leži. Bude zanimljivo prolječe :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
A kaj vas brine policija ako imate ispravne i registrirane traktore??? To je smješno za komentirati uopče. Izgleda da onaj koji je to prvi komentiral ima probleme sa policijom, ili ima neispravan traktor :)

Na polju je mjestimična katastrofa, danas sam se malo provozao, negdje je suho, a negde pola metra vode leži. Bude zanimljivo prolječe :)

Tako je ja imam neregistriran ali ispravan,i nedam im 2000kn a pregledi su im uzas i polu ispravni prolaze,to je cisto uzimanje novaca. I na cesti sam malo i imam malo veze u puzu.:(hi)::(rofl):
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja moram sada još prikolicu registrirati.Neki dan vozim gnojivo iz PETROKEMIJE i na knap ih izbjegnem,a moj kolega što je išao iza mene loše je prošao.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Ja moram sada još prikolicu registrirati.Neki dan vozim gnojivo iz PETROKEMIJE i na knap ih izbjegnem,a moj kolega što je išao iza mene loše je prošao.

Ocito da to vrijedi samo za nasu zupaniju i nasu okolicu grada
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh