• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
jučer sam uzorao neki komad malkice manji od rali za zob,od livade prvih 5 metara glib a dalje milina,čak kod šume na brijegu i malkice presuho,uglavnom imam orati 5 hektara za kukuruze i bude oranje na etape,šta se u noći uzore to se drugi dan mora posaditi,uglavnom ljudi se dosta žale na jesenska oranja ,kažu da ih kiša gadno sabila i priprema ide malo teže od klasične zime,

Uploaded with ImageShack.us,

Uploaded with ImageShack.us,

Uploaded with ImageShack.us,:icon_jook::icon_jook:
 
B

Bobo

Guest
Evo da se i ja oglasim nekon 2-3 dana stanke (sjetva i kojestarije, pa ono...) I mi smo uzeli u zakup neke zemlje ovog proljeca od cega je jedna parcela 1kj stari sljivik,. i mi porusili sljive, skip odradio svoje s panjevima i sad oranje, a ne pamtni nitko od seljana da je ta njiva ikad orana pa aj, ja cu biti taj koji ce mjenjati povijest. Nisam se usudio terati brenu i trobraznjaka zbog zila i mozda pokojeg zaostalog panja kojeg nismo vidjeli pa sam uzeo 549 i jednobraznjaka, plug sam namjestio na 10"-12" zahvata i na dubinu 25-30 sam isao bas da povadim zile iako u proljece prakticiram "oranje" na 15-20cm samo da sakrijem biljne ostatke odozgora i da sto manje vlage isparava...


Decki moji, na zalost slika nemam, mozda je otac slikao nesto. tiha jeza kako god okrenes. 549 jednobraznjaka ima sta vuci na 12" zahvata brazdu za pocetak zavezi lancem i povuci odvuci ces ju cjelu koliko je zemlja masna bila... Nekako se to pooralo i dva dana poslije brena u tanjuraca u udri bajo i nekako se to stanjuralo i sad cekam prve padavine pa opet tanjuranje do besvjesti da se ta zemlja uradi.


Ovo sto kod vas na slikama gledam je odlicno pogotovo sto se radi o proljetnom oranju. Jednostavno nema greske, tu ce kukuruz biti prva lika dok na ovom mom "cudu" ne znam bas kako ce biti...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
jučer sam uzorao neki komad malkice manji od rali za zob,od livade prvih 5 metara glib a dalje milina,čak kod šume na brijegu i malkice presuho,uglavnom imam orati 5 hektara za kukuruze i bude oranje na etape,šta se u noći uzore to se drugi dan mora posaditi,uglavnom ljudi se dosta žale na jesenska oranja ,kažu da ih kiša gadno sabila i priprema ide malo teže od klasične zime
:

Sad mi nekako i nije žao šta nisam napravio zimsko oranje, kod mene su neki počeli preoravat zimsko oranje jer kažu da je tvrdo i nemože se ništa sa time napravit
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam jucer tanjural 2rali koji su izorani ujesen i vlage ima dosta al mi ljepo dizalo zemlju trebat ce ici 3 puta da bude ok al ja sam zadovoljan.









screenshot
 
Posljednje uređivanje:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Sad mi nekako i nije žao šta nisam napravio zimsko oranje, kod mene su neki počeli preoravat zimsko oranje jer kažu da je tvrdo i nemože se ništa sa time napravit

Kod mene jedan čovijek rekao...Jednom sam išao preoravat jesensko oranje na proljeće i to sam se dao najeb......:(hi):
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
Jučer sam jednom čovjeku posudio tanjuraču i vratio ju je natrag, kaže da je tolko tvrdo da i nakon dva prelaska nije napravio ništa. Uzeo je plug i otišao na oranje. Danas pak vidim dva traktora u polju kak preoravaju zimsko oranje, tako da neznam kaj da pametno kažem. Ovo je prvi puta do sad da vidim da ljudi moraju tako nešto radit :icon_rolleyes:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jučer sam jednom čovjeku posudio tanjuraču i vratio ju je natrag, kaže da je tolko tvrdo da i nakon dva prelaska nije napravio ništa. Uzeo je plug i otišao na oranje. Danas pak vidim dva traktora u polju kak preoravaju zimsko oranje, tako da neznam kaj da pametno kažem. Ovo je prvi puta do sad da vidim da ljudi moraju tako nešto radit :icon_rolleyes:

Pa kaj se kod vas tak presusilo da nejde bez oranja sad?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
Mi smo jučer nešto malo orali za krumpir i nema baš nešto previše vlage u zemlji. S obzirom na količinu oborina i snijega kojeg je bilo i 70 cm u jednom trenutku u zemlji baš i nema nešto vlage. Ako se nastavi ovakvo vrijeme još 10-15 dana zemlja će bit skroz suha.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Mi smo jučer nešto malo orali za krumpir i nema baš nešto previše vlage u zemlji. S obzirom na količinu oborina i snijega kojeg je bilo i 70 cm u jednom trenutku u zemlji baš i nema nešto vlage. Ako se nastavi ovakvo vrijeme još 10-15 dana zemlja će bit skroz suha.

Vi bi trebali danas ili sutra poradit kaj mislite inace bu koma,al opet najavljuju kisu u nedjelju.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Jucer se oralo cijeli dan moze kritike jesam dobro ili nisam jel treba sto popravit sta se tice oranja!
cam00030.jpg

cam00026i.jpg

cam00027h.jpg
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Brazde su ti dosta neravne i ko da ne okrece brazdu svuda isto,al mi se cini da je zemlja dosta teska icudne strukture,i da kod tebe je fakt suho,tu kod nas jos ima vlage pa cak na nekim komadima i prevec.
Jel islo tesko kak je traktor podnasal teren i pluge na tom komadu?
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Zaanimame ako moze tko izmjerit duzinu navoja na kotacu za reguliranje dubine,naravno tko ima. Ja sam slozio nesto prirucno aqli bi slozio na seraf.
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Zaanimame ako moze tko izmjerit duzinu navoja na kotacu za reguliranje dubine,naravno tko ima. Ja sam slozio nesto prirucno aqli bi slozio na seraf.

Original imt kotač, dužina navoja 30 cm
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ta njiva s slice nije orana dobrih 10 god jer ju ja tolko koristim prosle godine nisam pa sam ujesen malciro zemlja je teska za obradu na dijelovima ilovaca ima dijelova di je suho a ima di je jos mokro dosta dubina je oko 20cm negdi vise negdi manje za kukuruz sasvim dovoljno!!!!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
bučo, u takvoj zemlji s tim traktorom, ja bi uzeo plug sa 1 brazdom, i povečao dubinu, a zahvat namjestio oko 30cm, i bolje bi se rasulo.......samo moje mišljenje........:icon_jook:


nije ni to loše, proljetno je oranje, koje i treba biti pliće, samo treba to odmah izraditi, jer na ovim temperaturama, zemlja se osuši i spekne za jedan dan, i onda nastaju problemi.......
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh