• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Tino7530 : ja nemam bas nekog velikog iskustva u oranju ali mislim da se traktor nemoze prevrnuti dok je plug u zemlji i dok se krece. Kazu da rauola ( uljana repica ) pusta korjen jaaaako duboko i da izvlaci sve ono sto su oborine tokom godina isprale u dubine pa nekuzim o kakvoj mmrtvoj zemlji pricate. Kod mene jedino jos neki starci o tome pricaju. Bez ljutnje nadam se ikog
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Tino7530 : ja nemam bas nekog velikog iskustva u oranju ali mislim da se traktor nemoze prevrnuti dok je plug u zemlji i dok se krece. Kazu da rauola ( uljana repica ) pusta korjen jaaaako duboko i da izvlaci sve ono sto su oborine tokom godina isprale u dubine pa nekuzim o kakvoj mmrtvoj zemlji pricate. Kod mene jedino jos neki starci o tome pricaju. Bez ljutnje nadam se ikog

Nema ljutnje nikakve !! Ja sam u razgovoru sa susjedom bil kad mi je on spominjal " mrtvu zemlju " ! Na kraju krajeva .... kaj nismo ovdje bas zato da dijelimo iskustva i savjete ??!! A da se traktor nemre prevrnuti sa plugom u zemlji - to sam i ja cul
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,274
3. spora jer vucem ubrdo...tu u selu je samo jedna njiva u kojoj vucem u prvoj,na ostalima nejde

stari ljudi pricaju o mrtvoj zemlji,doso je deda kod nas i vidio kako oremo i samo da se nije za glavu primio i veli da kog vraga vucemo mrtvu zemlju van
ovo s repicom je zelena gnojidba no to se ne isplati nama malim poljoprivrednicima
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Ma nisam ni ja ovdje da pod....bavam ali to za mrtvu zemlju nema logike barem po onom sto iskusniji pricaju ovdje. Kod mene nisu bas neka brda ali od malih nogu sam na traktoru pa se svasta dozivi. Nadam se da se tino nije uvrijedio. :(handshake): Ruola je gnojidba ali procitaj koliko duboko pusta korjen i odakle izvlaci ono dobro a o isplativosti bi se dalo pricati ali ovo nije ta tema.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,274
Ma nisam ni ja ovdje da pod....bavam ali to za mrtvu zemlju nema logike barem po onom sto iskusniji pricaju ovdje. Kod mene nisu bas neka brda ali od malih nogu sam na traktoru pa se svasta dozivi. Nadam se da se tino nije uvrijedio. :(handshake):

jooj pa zasto bi se uvrijedio :) pa ni ja ne vjerujem za tu mrtvu zemlju...veli se da nema gazde bez duboke brazde ;)
pa i ja traktor od 7. godine vozim,sad imam 17
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
A dok stignes moje god jos ces svasta dozivjeti. Ljepo te je vidjeti da imas volju to raditi. Kod mene kad starci onemocaju mladi ili to rasprodaju ili skupljaju prasinu strojevi jer oni neznaju i nece raditi.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,274
to ti je tak danas...svi su cijelo vrijeme na mobitelima i na kompjutorima i lijeni su do bola...najteze kaj digneju je skolska torba...
nije da nisam i ja na laptopu i to al ipak nekaj i delam doma,doma kj treba napravim jedino flaksanje,to mi se neda da ga hebes
sve prikljucke ja sam dignem i kopcam na traktor,al presli smo off sad xD
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ma nisam ni ja ovdje da pod....bavam ali to za mrtvu zemlju nema logike barem po onom sto iskusniji pricaju ovdje. Kod mene nisu bas neka brda ali od malih nogu sam na traktoru pa se svasta dozivi. Nadam se da se tino nije uvrijedio. :(handshake): Ruola je gnojidba ali procitaj koliko duboko pusta korjen i odakle izvlaci ono dobro a o isplativosti bi se dalo pricati ali ovo nije ta tema.

Mrtva zemlja je bila nekad kad se oralo sa konjima i kravama i nije se išlo duboko i to dno brazde je bilo tolko tvrdo da hranjiva nisu mogla iči u dublje slojeve i zato se stari zgražaju nad dubokim oranju jer se ne kužiju u bit svega!
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,274
ovi znaju posel ;)

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=QtfbzH1cue0[/YT]
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
Evo par slika od oranja za ječam. Orao je Zetor proxima 90 i Olt posavac 2.30. Išlo je odlično samo mi fali još jedna brazda :):

















i panj kojeg sam iščupao:
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
i nastavak


malo ilovaka










I jedan video. Oralo se drugom direktnom:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=KsSqrglWrX4&feature=youtu.be[/YT]
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh