• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
današnje oranje kukuruzovine za jecam. uvjeti katastrofa.

781t.jpg



7rho.jpg


uglavnom,plugom sam zadovoljan,sad se puuno brze i kvalitetnije ore,prijatelj ga je postelao,i traktor i ja smo se preporodili,poorali smo parcelu prepunu korova i izgledalo je krasno,bit ce slike i od tog.
ipak,danas se u kukuruzovini stopalo izmedu zadnjeg pretpluznjaka i glave,krivac je bilo crtalo,nakon kaj sam ga skinuo,dalje je bilo sve ok.
sad me jos zanima kako plug natjerati dublje u zemlju? dubina je stalno varirala,od dosta dubokog pa do 15cm,sve smo probali,ali plug nece unutra. također je ponekad i setao lijevo-desno,nije vukao traktor u stranu,samo je setao.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,213
Mislim da je najbolje gdje je bio kukuruz izmalcirati. Ja sam probao na nekim mjestima i plug je odlicno zaorava jedino sto je to malo teze za malcirati traktoru.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Probaj malo skratiti toplink i nejde u zemlju ako su lemeši potrošeni ili tupi(zaobljeni).
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
zetorproxima-znam za malciranje,lakse je zaorati,i brze se kukuruzovina raspadne,samo kaj je moj malcer narucen jos prosle godine u gudovcu,i jos nije stigao. sa zaoravanjem nemam problema,s obzirom da je orano odmah iza kombajna s losom frezom,da je ostalo puno mase posto je kukuruz bio visok i gust,jedino slabije zaore kod manje dubine rada,i to me najvise muci.

oficir- zemlja je jako tvrda tako da bi to mogao biti dijelom uzrok,lemesi i spicevi i meni izgledaju tupi,ali su to navodno samoostreci,i oni i moraju biti takvi. toplink sam kratio,prva brazda ne ide puno dublje,a zadnja ide van,pa sam ga produzivao,kopcao na gornje,i donje rupe,uvijek dubina varira,a na dubinski kotac plug se ni ne oslanja.

evo i jedne brzinske slike-

jvsi.jpg
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da oni se sami oštre al se i troše.
Meni izgledaju dosta potrošeno,ja sam isto mislio da su moji dobri al kad sam stavio nove razlika nebo i zemlja u ulasku u zemlju i oranju.
Kad skratiš toplink moraš i malo skratit desnu poteznicu na ruki traktora.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Imt 755,prije spomenuti ce zaorat bilo koji korov,bilo koje visine,kuruznjak poslje kombajna bez problema,jedino poslje beraca tesko,onda nakuplja,to rijesim spaljivanjem i opet nema problema,slama se sva balira i nema ostataka....
Poanta price nije uopce plug o kom pricam,nego kad vidim kakve ljudi strojeve imaju a posao katastrofa....
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ja stvarno ne znam,kolega je rekao da tu jos ima materijala za puno oranja. makar me ne bi ubilo da ih zamijenim,pa kud puklo da puklo. plug inace jako brzo ulazi u zemlju,vec nakon pola metra se zakopa.
skratiti poteznicu? ali obadvije bi morale biti potpuno jednake,nagib pluga se stela na samom plugu kako bi i jedna i druga strana jednako orale.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Da oni se sami oštre al se i troše.
Meni izgledaju dosta potrošeno,ja sam isto mislio da su moji dobri al kad sam stavio nove razlika nebo i zemlja u ulasku u zemlju i oranju.
Kad skratiš toplink moraš i malo skratit desnu poteznicu na ruki traktora.

nema nikakvog skračivanje poluge po visini,obje moraju biti iste dužine,jer to je okretač plug i dok bi oral u drugom smjeru nebi mu pasalo...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kad skračuješ toplink diže se zadnji lemeš pa moraš dič malo i prednji lemeš da nejede preduboko a lakše ide u zemlju,al ako ti ide dobro ne diraj niš.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
plug bi moral sjediti na kotaču kaj je na plugu i sa toplinkom reguliraš da su iste brazde i nemre on iči dubljenego je naštelano na kotaču...po mom mišljenju su lemeši več slabi pa zato nejde lijepo u zemlju i varira dubina...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Lemeši su još OK,ali špice ne lemešima bi trebalo stavit druge,jer ove su dosta potrošene...
Za početak kupi druge špice..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Lemeši su još OK,ali špice ne lemešima bi trebalo stavit druge,jer ove su dosta potrošene...
Za početak kupi druge špice..

idem jedan dan u međimurje po čistač kotača,uzmem odmah i špice! :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,988
Ne vidi se dobro na slici...no zakaj za početak ne preokreneš špice?
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
današnje oranje za pšenicu , tata vozi gnojnicu ja odmah zaoravam , nisam ga stigel pratiti kako je brz,,,




 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Kod oranja je jako bitno crtalo,kada je crtalo oštro i siječe sve pred sobom,nema veze koliko je plug visok,jel kada on krene skopljat masu u sebe što je plug viši to češ samo par metara dalje otiči a tko čeka da to plug izbaci pa ostane hrpa koju ne može zatrpati pa to viri vani to nije oranje.Gogo probaj okrenuti špiceve pa češ vidjeti jel bez špiceva ne ide baš u zemlju dobro.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,812
Valjda će jedan od ovih savjeta pomoći pa evo i mene. Pomakni ručicu na D ako već nisi probao.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ZJ- spicevi su vec bili okretani,s druge strane su isto potroseni,i sad mi je jasno da se moraju staviti novi.

MF- crtalo mi je dobro rezalo,samo je svojim okretanjem nosilo kukuruzovinu i polako ju naslagavalo sa straznje strane pretpluznjaka,i tu se lagano stvarala hrpa,bas kako ti velis.ponekad je plug sve skupa okrenuo,i zaorao impresivnu hrgu zemlje i kukuruzovine,a ponekad je to dignulo zadnju brazdu van iz zemlje. skinem crtalo,dalje ide ko pjesma.

dado-probal jesam,ali samo na kratko pa nisam osjetil neku razliku,kao ni na P polozaju. trebali bih se vise pozabaviti s tim.

i za sve vas,kako kacite toplink za plug?na plugu imam tri rupe,srednja je okrugla,a gornja i donja su duguljaste,ja sam ga kacio na gornju,i podrzavao hidraulikom tako da klin od toplinka slobodno šeće. je li to ispravno?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,988
Ako imaš izbornu ručicu u P položaju, onda može na šlic rupe.
Ako ju pak imaš u M ili D (znači da želiš prenesti di vučnog otpora pluga u adheziju zadnjih kotača), onda mora na okruglu rupu, jer Zetor ima osjet preko treće točke.
Da je osjet preko donjih poluga, bilo bi svejedno, a tad se obično kapči na šlic rupu, da plug lakše prati valovitost terena, bez zakapanja prednje brazde ili izlaska zadnje.
Niže ili više?
Obično je zgodnije kvačiti u višu rupu, jer je plug moguće više podići.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh