• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Kolega Oficir jel se to meni sam čini ili ti plug jako na ljevo nagnut jel nebi on moral biti vodoravno uzduž i popreko dok je traktorče u brazdi?:confused:

p.s. oranje ljepo izgleda
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Je nagnut je i tak super ore,to je bil početak oranja i još sam ga štelal a traktor još nije bil nagnut jer je bil u pličem kanalu.
Kasnije sam ga malo vratil,poravnal i super je do kraja išel.


 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Ore, na slici kad slikaš iz tog smjera. Vidiš da loše okreće brazdu, više naslanja.

Nemre tak plug stajati, koda neko ovna za roge vleče.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je tako nije to to aj još sam ga uštimaval.
Inače imt plugovi ne okreču zemlju kao olt,više naslanjaju.
Valda ih je zato i lakše vuč.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,213
996021_468633613253739_74954693_n.jpg


Jedna od jučer

prva brazda ti grabi više
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,432
Tako je tako nije to to aj još sam ga uštimaval.
Inače imt plugovi ne okreču zemlju kao olt,više naslanjaju.
Valda ih je zato i lakše vuč.


Kažeš IMT plugovi ne okreću zemlju!? Pogledaj! Zaorana kuruzovina, nema ništa vani, sve je okrenuto..
Današnje oranje, ide super, samo da mi je još jedna brazda, igra se Zetor sa plugom! Prodan mi plug 3 brazde ispod nosa i to jeftino, bio glup pa nisam kupio! :mur:
6ngm.jpg
[/URL][/IMG]
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Ma kaj nebi okretali brazdu, dobro ga nariktaš i da vidiš kaj ide. Ovako nakrenut plug na jednu stranu a traktor na drugu još nisam nigdje vidjel. Do sad smo orali sa 752 12" a ovu godinu sa 756 2x12 i zaorava bez problema. Još nemam ni pera koja sam kupio nova neki dan i jedno je puklo odmah nakon 20-tak metara a drugo sam skinuo jer mi je znalo štopat.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Zaorava IMT dobro, ali treba ga podesiti, e da, treba..

Oficir, tebi niti poteznica (toplink) nije u horizontalnoj ravnini s osi gibanja traktora, nego stoji u lijevo. To je ono, najšire primijenjeno štelanje, na oko (da se sramim, i ja sam tu..). I stvarno, koliko god mrsko bilo zakopčano, na oko izgleda OK izorano, ali da je pratiti otpore koji se javljaju prilikom takvog oranja bilo bi zanimljivo. Kako da ih pratiš kad traktor u našim poljima (nismo daleko) 2 brazde po 10 eventualno 12" i dubine oranja 25cm, vuče i ovak i onak, ak baš treba i na šrek...

Naime, kako krivo poštelati? Lako.. Plug na betonu (sinonim za ravnu podlogu) stoji u vagu. Horizontalno i vertikalno u vagu, a toplink paraleno u horizontalnoj ravnini. Sve lijepo fino po papiru. Dođeš u polje, pustiš plug, napraviš 10m, ali tu više nema paralelnosti. Plug poprečno (lijevo-desno) stoji nagnut na jednu stranu, najčešće na desnu (kod oficira je na lijevu) te ili popiknut napred ili nazad. Šta sada? Digneš plug u zrak, stoji odlično, kad uđe u brazdu ode po svoje.. Ok, ajde porikta se i u brazdi, malo raspusti ili zategni poteznicu (toplink), malo mrdaj po polužju hidraulika, ....

ali, to ode u nedogled, više nemaš ideje koga da šarafiš koga da... Plug na oko lijepo ore, kao i kod oficira, ali iz aviona se vidi da plug tak ne smije stajati? Onda ga ostaviš da lijepo ore a nek stoji kak ga volja. Jesu obadvije brazde jednake - jesu, okreće li dobro brazdu - okreće, i to je to.

E sad, problem je kompenzacija. Ukoliko je recimo prednja brazda manja, to možemo podesiti na više načina, i tu je problem, koji je pravi. Dali na ručki samog pluga (znamo na šta mislim), dali skratiti toplink da prva brazda ide malo dublje pa da se tu kompenzira veličina brazde, ili štelati po polužju hidraulika, da spustimo desnu polugu kako bi plug išao dublje.

Taman kad to narikčeš, onda vidiš da su brazde jednake, ali da dno zadnje brazde nije u vinklu sa "zidom". Onda ideš skratiti desnu polugu, pa je prva brazda plića i opet sukladno tome manja..

Da ne duljim, shvatili ste, da mi nije bila namjena prigovoriti na oficirov posel, nego upoznati sa problematikom.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
dobar post! problematika je ogromna,u to sam se i sam uvjeril. a kamoli kod preokretača!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je ja uvijek njega poravnam doma na betonu prednja brazda malo gore spice lemesa malo prema dole i dodem na njivu i nije dobro,jos ga stelam i do
5 puta dok nije to to i kak veli torpedo nekad ne stoji idealno a ore super
E nekak mi se cini da kak se lemesi trose da trazi drugacije nagibe duzinu toplinka.
Da bi bilo skoro idealno oranje na njivi ga treba jos par puta dostelavat.

Zaorava on kukuruzinu super al samo okretanje zemlje je drugacije nego kod olta a i oltove daske su jace zapigane.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Oficir je pokazal školski primjer kako se NE ore...... a kolko se sečam često je daval drugima savjete oko štelanja pluga...... frende, dođi kod mene, nismo daleko pa da vidiš kako ore IMT plus imt....... mam buš zeku na njuškalo dal i tog svog tigrasto-prugastog pluga
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ljepo sam napisal kad je slikano nije bil jos nastelan a i skolsko stelanje nije uvijek dobro na terenu,ovisi o plugu i traktoru.
A imt se u oranju moze sakrit u bilo kojem segmentu.
Ps.taj tigrasti je imt 756.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Kažeš IMT plugovi ne okreću zemlju!? Pogledaj! Zaorana kuruzovina, nema ništa vani, sve je okrenuto..
Današnje oranje, ide super, samo da mi je još jedna brazda, igra se Zetor sa plugom! Prodan mi plug 3 brazde ispod nosa i to jeftino, bio glup pa nisam kupio!

Pa šta je kod tebe tako laka zemlja da bi tvoj Zeko vukao 3 brazde? Meni na mjestima Z6245 teško vuče i 2X12...
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
@ zokii


Ajde, nemoj biti kao on, dijeliti savjete a ne udijeliti dokaze, ili ih dostavit naknadno.

Sad kada bi okrenul na šalu, rekel bi da jedino vlasnici IMT-a oru s pravilno podešenim plugom. Ako njima uvjeti nisu idelani, dolazi do srdačnog proklizavanja, pardon razlike u brzini vrtnje pogonskih kotača, što rezultira prestankom gibanja traktora. :biggrin:

@ oficir

ma nije bil namješten, a već si vadil jedinicu za kanal, onda kad si ga namestil, prije neg si doma išel?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,432
Imam i olta kod kuće, i neće ti ni on okretati dobro ako ga ne namjestiš! A mislim da bi daske pasale sa olta na imt i obrnuto, nisam previše zagledao, ali to je tu negdje! Lemeši kakvi god bili trebali bi biti isto potrošeni i opet bi plug trebao stajati isto kao i kada su novi! Ima jedan kod mene sa 558 i oltovim plugom, al namjesti plug tako nakoso kao ti, to nije oranje, traktor mu se pati, brazde nikako složene, al dečko neće da posluša savjete..

zetorproxima pa zemlja je kako gdje, orao sam i tešku zemlju danas i ide sa 2x12 bez problema svagdje, a na ovoj kao na slici bi išao sa tri brazde, al ne za zimsku brazdu već ovako za sjetvu žitarica na dubinu 25-27cm!
 
Posljednje uređivanje:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Evo ja sam do sad sa dvobraznim oral možda 4-5 puta u životu. Imali smo dvobrazni pomični olt10" i on je služio samo da se prođe uz među jer na nekim njivama nemogu preko međe, ostalo smo orali sa Imt 1x12. Ove godine sam nabavio Imt 2x12 i prvo oranje je bilo užasno, ili prva brazda hvata previše ili druga neće u zemlju ili ne slaže dobro itd... Uglavnom ni ovo sad nije nešto idealno, ima tu još mjesta za štelanje ali traktor se ne muči i izgleda dosta dobro kad se pogleda kao cijelina. Ovaj zadnji komad je po ovako mokroj i blatnjavoj ledini izoran bez špere, dubina je bila oko 25 cm i na mjestima je prilikom ponovnog prolaska stajala voda u brazdi. E da traktor je U-445.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh