• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
ihaaaaa,ŠANANA što ide gile,tamo na ovim prvima slikama bi trebali doći pojedinci što oru lovačke priće,danas sam popodne vidio dvojicu susjeda da oru ,mokro da nema brazde koja se lomi,samo se slažu kao kobasice

To je to kolega....mase od kukuruzovine debljine i do 20 cm, pa ti to zaori sa običnim 2x12" plugom, a tvrdo da jedva vuče ovog jednobražnjaka.
U toj zemlji vrijede sasvim druga pravila oranja i nema tu lovačkih prića.
Za dobru i urednu brazdu je potrebno i preko 50 ks. Vidite i sami s kakvim plugovima oremo, a koliko su jaki traktori....
Nema tu 80 ks i 3 brazde ili 40 ks i 2 brazde, jednostavno nemože!!!!
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
to je to sanana,teska i zbita zemlja katastrofa,na uvratinama nece plug niti u zemlju,a friska kukuruzovina stvara probleme.
nisam htio ic sa zetorom,jer mi se nije dalo prekopcavat posto je kombinacija na njemu i odmah gore sijem,ali pozalio sam,jos je ovo jedno od laksih oranja sto sam sad orao za sjetvu. :icon_twisted:
d6m8.jpg

hcxo.jpg

wwtx.jpg
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Zoki ticic,kak mislis da je zetorima prednji kraj u zraku stalno,ja sam oral po brdima i tanjural i nikad mi nije digo prednji kraj u zrak.[/QUOTE]

U teškoj zemlji sa talijanskim plugom i na ravnom diže, a uzbrdo stalno. Ali ore ko lud

ja vucem OLT slavonac 2x12 sam 533 na 35 cm u 3. sporoj

Dođi sa njime kod mene da malo plačeš :icon_e_biggrin:
Šali me naravno ali teška je zemlja tako da ima 560 šta potezati.

Vidim oni plavi plugovi dvobrazni, posavci ili kako se već zovu , Vama idu ko ludi ali ovdje kod mene ima jedan moj prijatelj, on ih je raširio za jedno osam centimetara da bi mu drugu brazdu okretalo. Izgleda da je velika razlika u zemlji. Kod naj nikako lemeš nesmije rezati brazdu u potpunosti inače ne okreće nego samo ˝nasadi˝.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
@zoki...
nemoj pisat više postova jedan za drugim,a da nije ničiji post između...

@šanana...
bome je onda tvrda zemlja čim je 565 dosta i jedna šesnaestica...
i mi se budemo napatili dosta,jer dok je mokro bilo,brali smo beračem,a sad to to ugaženo katastrofa...

@dino...
kolega kolko je cola taj plug?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
To je to kolega....mase od kukuruzovine debljine i do 20 cm, pa ti to zaori sa običnim 2x12" plugom, a tvrdo da jedva vuče ovog jednobražnjaka.
U toj zemlji vrijede sasvim druga pravila oranja i nema tu lovačkih prića.
Za dobru i urednu brazdu je potrebno i preko 50 ks. Vidite i sami s kakvim plugovima oremo, a koliko su jaki traktori....
Nema tu 80 ks i 3 brazde ili 40 ks i 2 brazde, jednostavno nemože!!!!

Šanana,pa ova tvoja zemlje je super,tu se 70% brazde odmah rasipa,pa kak se onda traktori muce? kaj bi onda bilo ovdje kod mene?

781t.jpg
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Poruka moderatora: Ne stavljati slike u citat posta!

@Gogo,au ova masna "slanina " je najbolja u proljeće kad se fino premrzne i raspe
Fino si zaoro kukuruzovinu
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,447
Gogo, imam i ja takve zemlje, zemlja se samo rasteže, plug škripi pod njom! Samo što ove godine je bio kukuruz tu pun trave iako je dva puta prskano, tako da je bilo mase za zaorati previše, al zaoralo se nekako! Ja takvu zemlju ostavim neko vrijeme i onda idem sijati! Kako ti!?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Malirus- eh,onda mozes zamisliti kakva je bila obrada sad u proljece kad je cijele zime palo strasno puno snijega,nije se promrzlo kako spada,a voda stajala do pred sjetvu. Bez rotobrane tu nema kruha,a potrosio sam 40% vise goriva nego inace. Da,dobro je zaorano,trazio sam plug za kukuruzovinu,i dobro sam nasao. :)
Mr.Sima-ostavio sam to tjedan par dana,kad se osusi onda se brazda malo razbije,jucer je pripremljeno,danas se sije! Tu je isto bilo puno mase,sjecka na kombajnu losa,a kukuruz visok i gust.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
@ mali plavi
plug je 16"

peteracing
Sa kojom se to kombinacjom ore? daj malo vise o plugu :)
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
@ mali plavi
plug je 16"

kolega,probaj iči bolje lijevo,tj.da zadnja brazda tolko da ide pokraj reda,onda prednja brazda odma ruši red nutra i zatrpava...
tak bar mi radimo i nema štopanja,zna nam se samo par puta malo nabrati i to na crtalo...

ako bude klapalo pošto je tvoj 16 cola...
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Evo malo da vidite kakva je kod mene zemlja.
 

Prilozi

  • DSC_0676.jpg
    DSC_0676.jpg
    64.2 KB · Pregleda: 258
  • DSC_0675.jpg
    DSC_0675.jpg
    76.8 KB · Pregleda: 263

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Evo malo da vidite kakva je kod mene zemlja.



ja bi probao malo smanjiti brazdu, mislim da bi se rasipalo i manje bi se traktor mučio........ovo je po mojoj procjeni širina brazde 40cm, a ja bi smanjio na 30cm.........duže bi radio, al bi možda bilo bolje......
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,270
danas sam sa susjedom iso,zemlja je tvrda koma,stajao sam mu na plugu da bi iso u zemlju,poludjeli smo,po svježem gnoju je ko na ledu,probao sam i ja orat al sam brzo odustal jer sam živce zgubil kj stalno proklizava

IMT 539 i 2x10

1390654_597724070274087_1526939542_n.jpg
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
To je takva zemlja. Jos je ovo dobro kak zna biti. Kad uđes u brazdu ko kraja se ne prekine. Sirina je 40 dubina oko 30. Probal sam ju orati sa 2x10 ista stvar ne rasipa se ni malo. Tu ide kukuruz na proljece. Prek zime se nece nista osipati takva brazda doceka proljece. Sreca pa imam samo taj komad takav.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Ni kod mene nije ništa bolje .... Mozda malo, zato kaj je nagnuta zemlja pa se voda ne zadrzava. Turopolec, jesi li razmišljal o zelenoj gnojidbi ? Uljana repica, ili rauola ? Da " razbije malo tu cvrstocu zemlje, a i da je pognoji malo !? Ja planiram tak nekaj napraviti pa bum videl rezultate ! Al tek iduče godine. Sad ne stignem više.....
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh