• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,746
Evo malo mojeg mrljenja,mokro je tolko da zemlja smrdi
n8nw.jpg
Ursus i IMT u paru
d9js.jpg

kgms.jpg
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Joj oficir......peta i plaz ti je jedno te isto, samo se drugačije naziva od sela do sela...Peta ilitiga plaz služi da drži plug ravno u brazdi, odnosno da plug ne vuče u lijevo.

U katalogu IMT-ovih plugova, izmedju ostalog ima i katalog dijelova i tamo su psebno spomenuti plaz i peta kao zasebne cjeline mada se peta montira na plaz :icon_question:

mika.... ovakav " viseči " komad zemlje imam i ja ! Jel to svake godine oreš prema brdu. ili kako drugačije ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,746
i u brijeg i pod brijeg samo kaj sam slikal kad sam išel prema dole stim da je tu mali brijeg a ni bočno ne visi jako
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Vidim da ste se razorali svi poredu i za razne kulture. Mi ovdje u Dalmaciji orali smo ovo ljeto. Dakle mi oremo kad je najsuše i to da se zemlja ispeče na suncu, svi korovi s žilama osuše se i zemlja se nadiše. Tada je zemlja dosta tvrda i valjaju se grunovi. S IMT 539 nije moguće ni orati veliki dio njiva. Kada padnu kiše zemlja se prosipa kao brašno a trave samo pokoja. Sada, pod jesen može se pofrezati za jesenske kulture ili ostaviti pofrezanu za proljetne. Hoću pitati zašto i vi ne pripremite zemlju ranije a ne sada kad je mokra?
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Zato sta su svi ko i ja na vecini parcela imali kukuruz sad ore se i sije neka zitarica radi plodoreda!!
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
mi oremo sto kasnije krajem 10 i do sredine 11 mjeseca jer bi nam trava il korov opet izrasla iz brazdi
 
Tu od
14 Ožu 2013
Poruka
72
poz novi sam u tome molim pomoc prosle godine orao sam u jednu stranu znaci bacao sam brazde u desno dali ove godine idem kontra da vratim zemlju ili idem od sredine
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Tamo di ti bio zadnji prohod kod zadnjeg oranja tamo počinješ, tj. počeš orat u jarak
 
Tu od
14 Ožu 2013
Poruka
72
znaci ako sam shvatio dobro orao sam prema dolje krenuo sam desno stranom sad bi trebao orat prema gore i krenut ljevom stranom ili nisam dobro shvatio
 
Tu od
14 Ožu 2013
Poruka
72
znaci ako sam dobro shvatio a mozda i nisam orao sam prema dolje sad bi trebao orat prema gore ali sa kontra strane i prva brazda mi pada u jarak gdje sam zavrsio zadnje oranje
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Ono šta si lani orao u lijevo ove godine vračaš u desno ili obratno, lani u desno ove god vračaš u lijevo. Znači onaj jarak šta ti je ostao od oranja uvjek zatrpavaš. Nadam se da sam pomogao :(happy):
 
Tu od
14 Ožu 2013
Poruka
72
Ono šta si lani orao u lijevo ove godine vračaš u desno ili obratno, lani u desno ove god vračaš u lijevo. Znači onaj jarak šta ti je ostao od oranja uvjek zatrpavaš. Nadam se da sam pomogao :(happy):

bome jesi hvala ti puno i jos jedno pitanje nadam se da nisam dosadan kada bi onda trebao krenut orat od sredine
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
mi oremo sto kasnije krajem 10 i do sredine 11 mjeseca jer bi nam trava il korov opet izrasla iz brazdi

Kad mi oremo samo sada i ljetos razlika je velika. Svi korovi s dubljim korijenjem jednostavno se osuše. A zemlja uzorana ljeti je rahla, bolje drži vlagu cijelu godinu i nema korova. Tako uzoranu sada podoremo sada, ako stignemo, radi travice koja do proljeća (ako i ne uzoremo) nije velika.
Sadašnje oranje ostaje grudvasto i treba ga puno više rahliti. Ali očito postoje razlozi zašto je takvo. Ja vjerujem da je to zbog većih suša koje mi češće imamo.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Joj oficir......peta i plaz ti je jedno te isto, samo se drugačije naziva od sela do sela...Peta ilitiga plaz služi da drži plug ravno u brazdi, odnosno da plug ne vuče u lijevo.

Joj sanana....zakaj je na mom plugu u orginalu mogu skinut i promjenit petu?
I zasto mi peta struze po dnu brazde dok orem?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
pa normalno da struže po dnu brazde,al to ne znači da plug drži da nejde dublje u zemlju,inače da drži,onda nebi opče mogel v zemlju jer bi se peta uprla o tlo i nebi ga puštala nutra...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Produzi toplink pa bus videl da nepe u zemlju pa pogle kaj mu neda.
Visinu mu odrzava hidraulika traktora al da nebi bilo trzanja i naglih poniranja tu je peta.
 
Posljednje uređivanje:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
bome jesi hvala ti puno i jos jedno pitanje nadam se da nisam dosadan kada bi onda trebao krenut orat od sredine

Odeš na Google i upiši - osnovna obrada tla - tamo imaš u pdf formatu sve o tome pa si skini i prouči. Što je naor i što je razor ( iliti naoravanje i razoravanje ) i kada se i kako radi !
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Danas se ore skoro cjeli dan, ovo je posljednja njiva orano predveče, kasnije uopće nije bilo kukuruzovine vani, dok se popustila malo..:eek::

2mef.jpg
[/URL][/IMG]
ud19.jpg
[/URL][/IMG]
n7s5.jpg
[/URL][/IMG]
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh