• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
možda neki bolji okretač tipa kverneland overum ili lemken . Ako nemaš love za novi onda polovni, jer vogel i nije bog zna što!
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Za našase parcele nije nuždan okretač jer sva polja imamo rascjepkana,nemamo neke velike komade a za 2br 16 ili18 cola to nebi htio jer se onda teško razradi zemlja dolje 3 br pa na 12 ili 14 cola.
 

pajo11

Novi član
Tu od
19 Kol 2011
Poruka
18
sve je ok samo iščupaj ovog abutilona pokraj međe jer ti bude donio hrpu mladih problema :partyman:

jao nemoj o tome...inače se to po našem zove europski mračnjak...dobro ga uništava callisto...inače ga mi imamo njivu od 1Ha kukuruza i pun je mračnjaka svaku godinu al nakon prskanja se suši i kruza mu "pobjegne" i ona naraste a poslje se mračnjak opet malo obnovi...:/
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Za našase parcele nije nuždan okretač jer sva polja imamo rascjepkana,nemamo neke velike komade a za 2br 16 ili18 cola to nebi htio jer se onda teško razradi zemlja dolje 3 br pa na 12 ili 14 cola.


Pa baš ti je i dobar dve brazde za manje parcele i okretač k tome, samo piči. A čuj, tvoja volja... Meni je samo žal ka nismo uzeli okretač ali sad je kak je... I ovaj me kaj imam jako dobro služi :)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Oranje 2

dali iza kalista se može sijati ozimi grašak?normalno da taj mračnjak ponovno raste kad gamacid ima i do 7 generacija u jednoj vegetaciji a lumax ga drži cijelu godinu a što se tiče pluga svako po svojim potrebama kod mene ima takvih bisera da stavljaju na zekonju 85KS tri brazde po 14 cola i za godinu dana spale lamelu a poneki i cijeli motor,ja orem sa oldtimerom od 32god i 72KSdve brazde po 14 cola divota ide starac polako ali temeljito, za oranje kukuruzišta i zimsku brazdu bolje da je krupnija brazda u skoroj budučnosti plan je kupiti tri brazde 11cola landsberg stari plug ali ore lagano i kvalitetno:partyman:
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
70
Za našase parcele nije nuždan okretač jer sva polja imamo rascjepkana,nemamo neke velike komade a za 2br 16 ili18 cola to nebi htio jer se onda teško razradi zemlja dolje 3 br pa na 12 ili 14 cola.

Najbolje ti je za male parcele prekretač jer nećeš val pravit same jarke po njivama.12 i 14 cola ti samo naslanjaju brazdu. Za taj traktor idealno 16 cola dvije brazde prekretač sa pretplužnjacima i rešetkastom i nebudeš imao nikakvih problema sa razradom zemlje.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Za našase parcele nije nuždan okretač jer sva polja imamo rascjepkana,nemamo neke velike komade a za 2br 16 ili18 cola to nebi htio jer se onda teško razradi zemlja dolje 3 br pa na 12 ili 14 cola.

Neznam tko ti je utuvio tu teoriju u glavu,večina je odgovorilla jako dobro,za male parcele je okretač najbolje rješenje,a ova priča o razradi zemlje ne stoji,veča brazda,veča količina vode dođe u nju i bolje premrzne i na prolječe je rahla ko pepel,govorim o jesenskom oranju..
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
ma za naše potrebe je dobar l950 jer skoro kod nas niko nema prekretače a i sa 3br sam prije gotov nego sa 2br
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
tebi treba prosvijtljenje . Posudi pravi prekretač 2x16" pa se sam uvjeri .
nemoj posuđivat sranja nego nešto što vrijedi pa se sam uvjeri.
takve priče o zaravnavanju brazde i sl su i nama trabunjali ali kad god preorem svi vele :
"u jebote kak si ono preoro svaka ti čast ti znaš orat " mi imamo lemkena 2x16" i vuče ga fendt 75 ks.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Ja probo nagovorit tatu da uzmemo vogel l950 3br okretača ali on neće,oće samo ravnjaka
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Oranje 2

reci ti tati da ti budeš orao dalje zemlju a on se bude brinuo za unuke kada dođu ja sam na svojoj koži osjetio što znači kad tata vodi zadnju rijeć ,ja osobno prvi put sam oro sa 22 godine i to zato što mi umro tata naglo i ja se našo u g.....a pitao malo ovog malo onog i ide to dobro ,tako ti probaj kao što kaže Tatar uzeti dobar plug i tatu na traktor i udri
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
70
ma za naše potrebe je dobar l950 jer skoro kod nas niko nema prekretače a i sa 3br sam prije gotov nego sa 2br

Tebi je očito važno da imaš čim više brazdi a ne da dobro preoreš zemlju, a još si mlad pa se budeš naučijo šta je najbolje.Ako si navalio baš na tri brazde onda makar gledaj da ti kliners bude minimalno 80 cm i da ti bude razmak između dvije brazde 100 cm. da se ti nenabija kuruzovnište.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Tebi je očito važno da imaš čim više brazdi a ne da dobro preoreš zemlju, a još si mlad pa se budeš naučijo šta je najbolje.Ako si navalio baš na tri brazde onda makar gledaj da ti kliners bude minimalno 80 cm i da ti bude razmak između dvije brazde 100 cm. da se ti nenabija kuruzovnište.

Znam ja to sve i na to gledamo,zato se dvoumimo između m1020 i l950 a o cjeni da negovorim
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
70
Kolko sam gledao da je 950 sa rešetkastom daskom a 1020 sa punom daskom.Onda ti je bolji 950 jer je za naš tip tla bolja rešetka puna daska je više za pjeskovite zemlje.A plug sa rešetko bolje rahli i lakši je za vuč.Možda na kuruzovništu se ti bude nabijalo na točak jer je blizu zadnje daske pa ga budeš morao dizat.
 
H

Hurlimann86

Guest
Kolko sam gledao da je 950 sa rešetkastom daskom a 1020 sa punom daskom.Onda ti je bolji 950 jer je za naš tip tla bolja rešetka puna daska je više za pjeskovite zemlje.A plug sa rešetko bolje rahli i lakši je za vuč.Možda na kuruzovništu se ti bude nabijalo na točak jer je blizu zadnje daske pa ga budeš morao dizat.

Koji god da uzmeš imaš opciju rešetkasta ili puna daska i još si možeš birati tip daske UN, WY ,a ima ih još, znači bilo koji da uzme može birati što hoče.
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
70
Koji god da uzmeš imaš opciju rešetkasta ili puna daska i još si možeš birati tip daske UN, WY ,a ima ih još, znači bilo koji da uzme može birati što hoče.

izgleda da si u pravu sad sam gledo podatke za vogel not za tip daske nisam našao ali razmak plužnih tjela i kliners je kod 1020 veči pa bi taj trebao biti bolji.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Kolko sam gledao da je 950 sa rešetkastom daskom a 1020 sa punom daskom.Onda ti je bolji 950 jer je za naš tip tla bolja rešetka puna daska je više za pjeskovite zemlje.A plug sa rešetko bolje rahli i lakši je za vuč.Možda na kuruzovništu se ti bude nabijalo na točak jer je blizu zadnje daske pa ga budeš morao dizat.

kolega ima farmera 950 3s i ima punu dasku...a ovo 950,1020,1050...razmak između tijela i jačina grede....
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
ti farmer 950 su plač majke božje , možda su malo bolji od dubice olta i imt ali nisu ni sluga pravim plugovima . Kolega kupi 4 br okretač pa je sav ispuco zamjenio ga overumom i ore ko lud . Moj kum ima to farmer pa kad ore kukuruzište na težoj zemlji dođe kod nas po plug
ja ga nebi preporučio nikome . a sad svatko ima svoje...........
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
ti farmer 950 su plač majke božje , možda su malo bolji od dubice olta i imt ali nisu ni sluga pravim plugovima . Kolega kupi 4 br okretač pa je sav ispuco zamjenio ga overumom i ore ko lud . Moj kum ima to farmer pa kad ore kukuruzište na težoj zemlji dođe kod nas po plug
ja ga nebi preporučio nikome . a sad svatko ima svoje...........

sve ima svoje zato ko ima laganu zemlju uzima 950 gredu jer je slaba...kolegina je pukla na sredini povarili ga sa dvije ploče i jednom cijevi plug ide ko zmaj sad...za 4br. xms1050 vario (16" do 20") vele do 200 konja,a kolega vuče sa 280 konja takvog i uopče se nije svinul,a preoral je brda i doline...bdw. taj plug ore jednu od najtežih zemlja...
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Ko što piše u prethodnim postovima nema svako istu zemlju za obađivat kod nekoga je pjesak a kod nekoga ubi bože za radit,kod nas je onako zlatna sredina sa traktorom 90ks teraju 3x14 bez graške,mi isto probali sa 85ks vuci m1020 3x14 na 25cm i išao je nekih 7-8km/h. Tak da mislim da bi nam l950 bio najtaman
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh