• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Nariktam ga u brazdu i pustim volan i da ja neznam kud nagnuto ide ravno do kraja. Kako god riktao da toplink bude ravno prva brazda mi uzima tek oko 15 cm. Onu ručku ako pomaknem za dva zuba naprjed da povecam zahvat prve brazde ode staklo. Jedino da proširim trag kotača onda bi ga dobio ili postoji još koji način ?:mur:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jesi otpustil desni lanc on ti neda plugu ljevo,kad oreš oba lanca moraju biti labava.
I desni rukavac spusti pa će ti prva brazda ići dublje.
 
Posljednje uređivanje:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kolko ti ima još mjesta na osovini da ga pomakneš ulijevo,pa da prednja brazda više bere?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Na zadnjoj slici plug stoji okomito na zemlju ali je slikano ukrivo. Ma sve je labavo. Rekao sam da sam sve proučio ali jedino taj toplink nikako nariktati. Jeli ima neko sličnu kombinaciju pa da znam gdje sam sj.....?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
manjo-ja sam do sad orao za jecam i cesnjak,ostalo bude pricekalo,pogotovo krumpirista,to se ore tek kad se jako promrzne.

Mf 698- u pravu si,resetka lijepo radi,nije bilo problema,jedino se bas u toj mekoj zemlji zaglvio komad topolovog korijena od pola metra izmedu resetaka jer nismo do sad tako duboko orali,ali to je druga prica.

Marko93-spicevi su kupljeni,orana je bila i jako tvrda zemlja,dubina vise ne varira,plug manje šeta... puno je bolje sad!
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
kolko ti ima još mjesta na osovini da ga pomakneš ulijevo,pa da prednja brazda više bere?

Španeri su recimo jednako stegnuti ili otpušteni (kako god). I prva i druga brazda sad hvataju jednako (35 cm). Ako nemre drukčije biti onda dobro. Hvala na trudu
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Na zadnjoj slici plug stoji okomito na zemlju ali je slikano ukrivo. Ma sve je labavo. Rekao sam da sam sve proučio ali jedino taj toplink nikako nariktati. Jeli ima neko sličnu kombinaciju pa da znam gdje sam sj.....?

Imam ti ja 756, e sad jel ima neke velike razlike u odnosu na tvoj 757 ne znam. Meni stoji plug ravno kad je u brazdi al ručka za podešavanje prve brazde je gurnuta prema naprijed na treći zarez tako da jednako hvataju prva i druga brazda.
 
I

ivan:94

Guest
752 je odličan plug i vrlo dobro zaorava. Imamo ga jako dugo i vrlo smo zadovoljni sa njime, čak i bez onog pera iznad daske dobro zaorava. Prvu brazdu kad radiš malo više spustiš desnu polugu na onoj ručici i špicu pluga možda 1 cm u zrak a polugu na plugu ja povučem prema traktoru i stavim na drugi ili treći zarez. Kod drugog prolaza kad je kotač u brazdi desnu polugu malo podigneš tako da je plug ravan, znači kad ga gledaš odozada ne bi smjel visit ni na jednu stranu.
Evo jednog videa da vidiš kak to izgleda

http://www.youtube.com/watch?v=eKU1wIcVsL4&feature=youtu.be

a kad podignem plug jel bi on moro stojati ravno ili nagnut napred ili nazad...može slika jedna da vidim
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Na osovini na kojoj ga kvacis pomaknes ga u ljevo i rucka ti bude na sredini da jednako hvataju obadvje brazde a toplink neznam.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ja sam juce sredjivao OLT posavac ili orac 2 kako ga zovu. novi ranici samoostreci i rucicu za stelovanje morao srediti. zakacili za IMT567 i priblizno nastelujemo kako bi trebalo i ajd na probu. plug se tako blesavo ponasao da je neverovatno. steluj ovo pa ono i nikako da ore kako treba. posle nekih 10ari oranja plug je stelovanja su vracena na ono kako su pocetno postavljena i plug ore super.sta se tu izdesavalo to je za neverovati. posle smo uzorali preko 1,5 ha bez problema na dubinu oko 30cm da su cele daske i deflektori bili u zemlji i to u prilicnoj smolnici sa malo previse vlage. ali spram IMT 757 pluga ovaj lepo zaorava ali je dosta tezi za vuci.sve preko 2/3 gasa je islo u momentalno proklizavanje guma .osnove za stelovanje su otpusteni lanci. topling stelujes da kad ti je plug na tlu zadnji raonik bude vislji bar za 3-4cm od prednjeg. kad je odoran jedan krug u drugom prohodu kad zaores grede koje nose pluzno telo trebaju biti vertikalne .ali ako je nekad plug zakacio u nesto tvrdo i mozda negde uvrnut onda sve ovo pada u vodu. obicno rucica za podesavanje zabrazda stoji ili na sredini ili zub napred ka traktoru. ali gledajuci jucerasnje oranje neverovatno je sa istim stelovanjem koliko razlika u zemljistu utice na oranje. lakse sam isao uz uspon gde je malo laksa zemlja nego u ravni gde je za nijansu vise lepljive smolnice koja je vlaznija
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
a kad podignem plug jel bi on moro stojati ravno ili nagnut napred ili nazad...može slika jedna da vidim

Trebao bi stajat ravno, eventualno malo ali jako malo nagnut prema natrag. No u principu je to nebitno, ipak ne oreš sa dignutim plugom nego sa spuštenim. Nemam sad nikakve slike da vidiš kako to izgleda ali jednobraznog je puno lakše poštelat da ore nego dvobraznog.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ja bi najradije pariral takmičenju za Najboljeg orača Hrvatske..... Otvoril bi takmičenje za najgoreg orača Hrvatske i .... ljudi moji ..... Nemam konkurencije !! Medo 335, OLT PTO 2.25, zemlja godinama neobrađivana, korjenje ko armatura u betonu, brda, doline, pregibi .... sve ono što nitko od vas nebi poželio ..... I još k tome, ja totalni početnik u oranju .... Eto veselja ....
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Kolega jesi uspio sta porat jel plug dobar nemoj se odma grdit ako nije ko knjiga pogotovo ako nije dugo orano teska zemlja a ti pocetnik bit ce reci jesi ti uspio!!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Dečki i jedan i drugi ste u pravu jer trebali bi uvjeti biti idealni da bi se ljepo oralo al opet kad su takvi uvjeti?
Inače 533 i 539 nisu ni zamišljeni za veča oranja od vrta i da nije
velik breg,a to kaj sve ljudi rade i kak to rade je druga priča..


tebi se jednostavno nemogu načuditi.......u par mjeseci imaš preko 3000 postova, koji ništa nevrijede :icon_oak:.......al jednostavno malo razmisli prije pisanja.....:(y):

533 kada je napravljen, drugog traktora nije bilo i došao je odmah poslije konja......kao prvi domaći traktor, i ljudi su radili s njim sve i svašta i bili sretni da netrče za konjem........a danas nakon 50 godina, opet se pokazao neizostavan i dobar za neke operacije, za oranje su drugi traktori.........prolazim danas pored đakova, jedan MF priprema, a 539 sije sa amazone, nekom velikom sijačicom, i pored još jedan JD sa punom prikolicom sjemena.......

ova podravska zemlja ko naša u slavoniji, tako se i kod mene ore.......milina za raditi.......
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Španeri su recimo jednako stegnuti ili otpušteni (kako god). I prva i druga brazda sad hvataju jednako (35 cm). Ako nemre drukčije biti onda dobro. Hvala na trudu
čekaj ako sam dobro skužio nemožeš dobit prednju brazdu da uzima dovoljno...... pa okreni mu kotaće, tj raširi unutarnje tragove za tih 15 cm dobiješ puno......
ja sam imal s prvim plugom problema.
nevidim čemu tolka nauka oko tog...... zetor je inaće uski u unutarnjim tragovima, i kod veće colaže su problemi kod prve brazde, tj barem sam ih ja imao
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
danas se oralo,ujutro sam ga uspel cak u grabu zapeljati al me spasilo to da je samo jen kotac pal nutra,trenutak nepažnje i evo ti vraga a pozabil sam da več nema mosta ispred :p samo je jedan kotač na mostu bil
a popodne smo zadnja dva komada zavrsili


1382857_601649993214828_1852131502_n.jpg


1378486_601649549881539_1846943230_n.jpg
 

phenom

Član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
43
ja imam lemkena plug ore sve lijepo ne vuce u stranu ali nije mu jarak cist nezz zasto
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
čekaj ako sam dobro skužio nemožeš dobit prednju brazdu da uzima dovoljno...... pa okreni mu kotaće, tj raširi unutarnje tragove za tih 15 cm dobiješ puno......
ja sam imal s prvim plugom problema.
nevidim čemu tolka nauka oko tog...... zetor je inaće uski u unutarnjim tragovima, i kod veće colaže su problemi kod prve brazde, tj barem sam ih ja imao

Vidiš da sam napisao da mi obadvje hvataju jednako. Toplink nemogu na ovaj način dobiti u sredinu ali to izgleda i mora biti tako. Kotače neču širiti samo zbog oranja jer sa njim radim skoro sve. Nek bude kak je. Bitno da plug dobro radi. Jedino što moram nabrusiti raonike jer je ove god ubitačno tvrdo
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@vica, imam i ja posavca, 1x14, jednom je zapeo, kako ti kažeš, u nešto tvrdo. samo je bilo pola jutra nečeg tvrdog. a vuko ga je torpedo 75 :D jedino mu je savio onu gornju štangu, to se ubacilo s nekog imt-a i vozi. s vremena na vrijeme mu otkujemo lemeš i to je to. radi mali ko veliki. prije par dana sam čupo mlade šljive s njim, a jutros ga odvezli kod prijatelja, neki kukuružnjak zaoravat. da ne dužim, vuko ga je imt 560, ali mu se nije mogla spustit desna poluga dovoljno i zadnji kraj plaza se malo podiza. to nije bilo oranje, to je bilo rigolanje. i gore. pa je vlasnik odlučio da ga otkači i da uzme imt 2x12. e tek je onda bilo veselo :)
ali, plug sam po sebi je odličan, jedino sam primjetio da mu daska puno brže hrđa od imt-a.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh