• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Ljepo to ide... u srijedu sam oral djedu 13 duluma ( 1.3 h) i previse proklizuje ... a i testko mu je, plug je bio namjesten na IMT 533, a sada za zetora nije namjesten, pa prva brada previse hvata....
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
jel ovaj olt posavac neka kopija imt-a il je imt kopiro njih cinimi se kao dobar pluga i jel se puno snose tahte u odnosu na imt
PS bjezite od plamenovih lemesa haus zivi
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
svaka čast za oranje,,, ja sam prije par dana oro jednu ledinu islo je kao u sir,,ostalo mi je jos dva usluzna oranja i kod sebe nesto sitno to cu rjesiti poslije blagdana :)
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
molio bih te da obrazložiš ovo
prebrzo se snose novi kupljeni u proljece mozda su uzorali nekih 20ha mozda a vec ih pola nema (tlo nije kamenito )
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
kakvi su uvjeti bili ove godine za oranje,s toga se ni nemoj cuditi sto se trose.,
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
prebrzo se snose novi kupljeni u proljece mozda su uzorali nekih 20ha mozda a vec ih pola nema (tlo nije kamenito )
Ako je u pitanju običan materijal nije čudno da se troše,a to je sasvim moguče..

Nema do federplate kad se navari.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Ja imam plamenove lemeše i više sam nego zadovoljan...

zaoravanje gnoja od danas:
dsc00945pp.jpg

dsc00948j.jpg

dsc00946p.jpg

dsc00952xp.jpg
 
K

Kaludjerac

Guest
Ja imam plamenove lemeše i više sam nego zadovoljan...

zaoravanje gnoja od danas:

Lepa dubina oranja, a vidi se da je i zemlja lepa (laka za obradu). Lepo oranje. Samo jedno pitanje , zasto si hladnjak potpuno zatvorio? Pozdrav!
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
dobro se pooralo :)
hladnjak sam zatvorio jer sam prije oranja vozio gnoj,to je lagan posao,i traktor se nije uspio zagrijat na radnu temperaturu,jer je vani bilo -5°.
A ako ne radi na radnoj temperaturi,to nije "zdravo" za traktor jel.
a poslje voženja gnoja sam išao orati,traktor se nije grijao na više od 85°,onda nisam ni skidao najlon. jer ima sa strane na haubi još proreze gdje vuče zrak...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Ajd vidio sam svašta,ali ovo s najlonom ne još:madmana::butthead:

Oranje je dobro izvedeno,dubina super...
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
sa većom dubinom oranja ide i pojačana gnojidba . ako povećaš dubinu a gnojiš jednako samo gubiš na plodnosti tla.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ne gubi na plodnosti ako je konstantno takvo oranje, jer se ti slojevi tla izmješaju, može mu samo jednom doći kad prvi put duboko ore do manjka gnojiva tj neće niti to jer gnojivo daje nakon oranja i ako gnoji sa stajskim gnojem sve bude ok.
ima veliku prednost, kad nitko ne može orat on će moći jer je sad duboko orao i ako nastupi suša on će moći orat makar pliće.
tako puno ljudi radi, ako se dade orat ori duboko, a kad se ne može ipak ide super pliće oranje

plodnost tla nema veze sa oranjem nego sa gnojidbom, vodozračnim režimom, teksturom i strukturom i ph tla, a nikako sa oranjem

čak se više niti gnojidba ne radi po preporukama ono rukni tolko i tolko nego sa planom prinosa, i koliko taj prinos iznosi iz tla hranjivih tvari
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
ne gubi na plodnosti ako je konstantno takvo oranje, jer se ti slojevi tla izmješaju, može mu samo jednom doći kad prvi put duboko ore do manjka gnojiva tj neće niti to jer gnojivo daje nakon oranja i ako gnoji sa stajskim gnojem sve bude ok.
ima veliku prednost, kad nitko ne može orat on će moći jer je sad duboko orao i ako nastupi suša on će moći orat makar pliće.
tako puno ljudi radi, ako se dade orat ori duboko, a kad se ne može ipak ide super pliće oranje

plodnost tla nema veze sa oranjem nego sa gnojidbom, vodozračnim režimom, teksturom i strukturom i ph tla, a nikako sa oranjem

čak se više niti gnojidba ne radi po preporukama ono rukni tolko i tolko nego sa planom prinosa, i koliko taj prinos iznosi iz tla hranjivih tvari

sa svim se slazem ali se ne bih slozio da plodnost nema veze sa dubinom oranja. Po meni ne bi bilo lose s vremena na vrijeme izorat njive na malo dublje da se ova dolje mrtva zemlja podigne gore....
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Kod mene ko plitko ore, tj do 20 cm ima i urod ne 50% manji nego i više manji. Od kad orem dublje(oko 30cm) propusnost je bolja, a k tome i priprema za sjetvu sa RD napravi svoje, nema sabijnja tla... Prohod i sijačica...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Pa ne oremo s kravama ili volovima da bi orali 10-15cm...

Oranje je kod mene uvijek najmanje 25..
Orem tako da svake godine malo povečavam dubinu,idem postepeno a ne naglo,sad ove godine je oranje bilo oko 30-33cm,druge god bude oko 35,i kad dođem do 40,onda se vračam opet na 25 i ispočetka..

Netko ko ima podrivač njemu je nebitna dubina oranja ako ispodriva prije..
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
ja nisam ratar ,,,al sadimo dosta i sijemo povrća i naravno nema od dubine 15cm do 20 nista sve se to odrazi na urod i na vlagu :D
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh