• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

Bobo

Guest
Ma MORA i tocka!

Ne znate vi s pjeskovitom zemljom koje su to muke kad treba "pravu zemlju" prirediti u proljece.

I moj brat je bio pristalica "okretanje zemlje bez reda i rasporeda" dok mu nisam skrenuo paznju na jednu njivu koje je bas bila lose poorana, tj razlike u dubini prve i druge brazde je bile oko 10cm, a kod mog brata je ulogu grbavog oranja dobla prednja brazda prevelikog zahvata. I tu njivu sam pratio od jeseni, preko zime i sve do proljeca, kad je covjek na proljece drljacom prosao po oranju da zatvori vlagu. NJiva je doslovce izgledala kao zebra. Mokro-suho-mokro-suho-mokro-suho... Posije on nju, i sve to u redu da i psenica nije bila zelena-zuta-zelena-zuta, a kad je isklasala, ova na suhom djelu njive niza i losija nego ova na vlaznom.

Stoga, ravnomjerno i sto lijepse oranje ima i te kakve veze i s prinosom i daljnjom obradom zemlje. Pozeljno je da jesensko oranje ne bude rastepeno, nego da se svaka brazda za sebe pozna, i da voda od otopljenog snijega, i kisnica prodire dublje, da fini rastreseni sloj ne upija vlagu odmah. Zima ce svoje odraditi do proljeca smrzavanjem i otpustanjem i grude ce se razbiti same od sebe i tako olaksati proljetnu pripremu.


Zato i pisem da ne valja, da se mora to malo ipak popraviti. Nije ni strasno, ali znam da Dino to moze bolje odraditi ;)
 

dulebdp

Član
Tu od
21 Ožu 2011
Poruka
246
1 col ti je 2.54cm i izmjeris lemes koliko je dugacak i to je to
kakve veze ima lemes sa zahvatom kod mene je lemes dug 54 cm a zahvat je 40cm, meris prav ugao koji ztvara vrh lemesa sa krajem lemesa
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
največa greška koja se radi kod jesensko-zimske brazde je rasipanje zemlje zbog prevelike brzine oranja,shvačam da svako hoče uzorati što brže ali takvo oranje mora svaka brazda naslanjat se na drugu a ne da je sve rasuto,idealna brzina na težim tlima je 6 KILOMETARA NA SAT,malo smješno večini ali to bi bilo idealno i još da nas večina ima 60% NPK 7 pod plug ,al bi rodilo nagodinu:weedman::weedman:
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
EVO OVE SE GODINE ODRZAVA BLIZU MENE U BIOGRADU SVJETSKO NATJECANJE U ORANJU OCE BITI KOJI FORUMAŠ U PUBLICI :mrgreen::weedman:
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
@marko
hajde da me bar netko podrži :lol:

@Bobo
ma znam ja sve to :)
moj problem je u osovini pluga,koja je previše u desno,i onda mi malo hvata prva brazda!
Sad kako je bilo suho,još je to nekak išlo,plug se zabražđivo.
ali sad kako je mekano,koliko god ja pomakivo ručku prema naprjed,plug se izbražđuje,jer je osovina previše pomaknuta,a traktor je uži,nego ostali u toj klasi! A i sam plug je širok,meni su španeri na traktoru zategnuti do kraja,a plug svejedno lijepo šeče lijevo-desno,čak skoro i malo više no što bi smio.
A kad orem,španeri naravno nemaju nikakvu ulogu,tj labavi su...
Dok taj plug stavim na MF koji je podosta širi,tu je sasvim druga pjesma!
Odlučio sam sad pomaknut osovinu,sve je zapečeno,neznam kako ću,ali moram.

@tibor,koju kunu preko 2000

@ajkula,nemam km/h na traktoru,tak da neznam koliko idem,hehe
ali od prilike,vidjevši kod kolega,od 6-8 km/h orem.

@ćelo,pisanje velikim slovima se smatra vikanjem! pa te molim da pišeš normalno
 
B

Bobo

Guest
Ja najeravam ici makar mi kuca gorjela. Cut cemo se svakako u vezi nekog smjestaja da mi pronjuskas tamo, kad si vec blizu i znas teren. naravno, trebat cu i vodica ;)
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Ja najeravam ici makar mi kuca gorjela. Cut cemo se svakako u vezi nekog smjestaja da mi pronjuskas tamo, kad si vec blizu i znas teren. naravno, trebat cu i vodica ;)
ja imam smjestaj ti imas prijevoz i to spojimo u jedno heheheheh :lol:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
@marko
hajde da me bar netko podrži :lol:
..
Dok taj plug stavim na MF koji je podosta širi,tu je sasvim druga pjesma!
Odlučio sam sad pomaknut osovinu,sve je zapečeno,neznam kako ću,ali moram.
Mnogo puta sam ti rekao nije Štajer za oranja,zna sa da je MF tata u oranju,ali ne sluša čovjek,šta češ neka mu onda oranje izgleda grbavo:weedman::lol:
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
ako Bog da,idem i ja gleedat natjecanje na more! :)

Marko :axe:
jednostavno žao mi ga,da se s njim drndam po polju da utovarivačem!
jest da ima bolje gume,udobniji je,itd.
ali kad mi treba utovarivač gotovo svaki dan,nemogu ga skinut i eto grbavog oranja :rolleyess:
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=IM1bhF_s6l0&feature=related[/YT]
pa ne mogu da vjerujem da ima i oakvih budala jos usluzno ja mu prvi ne bi dao u njivu
jedan covjek koji je zaradio penziju na farmi i isao po takmicenjima mi je rekao "ako vidis da ti se brazda cakli, dizi plug i izlazi iz njive" a orao je zelju sa imt-ovim zglobarima (ne znam o kojim je rec ) sa 4 brazde jer je zemlja toliko teska da su injzinjeri iz Bg. dolazili i "stelovali" plugove a on odma uze skide 2 brazde i ori ljudi se sjebali :) ko hoce nek vjeruje ko nece nek dodje na Farmu Spreca parcela 45
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
A što fali ovom oranju ako nije tajna? Zemlja nije smrznuta, fino se raspada i ide mu odlično.
 
B

Bobo

Guest
Fali mu to sto zaorava snijeg i to sto radi po blatu.

Zaoravanje snijega:

Mnogi tvrde da je to super stvar za raditi, jer zemlja automatski dobije vlagu kad se snijeg topi, sto je istina ali takvo oranje ne valja...

Snijeg zaores, on popuni neko mjesto u brazdi. Nije to ne znam ja sta, jer se snijeg jako dobro da stlaciti. Brazda odozgor izgleda super, sve dok ju snijeg drzi. Zemlja se preko zime zamrzne, ali ako je snijega jos u brazdi on moze glumiti svojevrsni izolaor, jer treba najprije zamrznuti 10cm snijega, tak onda zemlja mrzne. Snijeg se polako topi i na proljece kad se zemlja slegne ne lici na nista, a ta vlaga koju svi zaoravaju se ne pozna, jer su svi "strucnjaci" i tvrde da nema potrebe u proljece zatvarati vlagu drljacom ili gredom, kao se zaore snijeg... Bar tako u mom kraju tvrde, a meni pada mrak na oci.

Netko ce vjerovatno naci argument kako je to super i necu ga ni pokusavati osporiti, jer svatko ima svoj nacin obrade tla i u te se ne mjesam, jer sam vidio da nema smisla govoriti...


Oranje po blatu:

Ores po blatu, ok, zemlja ce izmrznuti ova koju ores i usitniti ce se, ali ova po kojoj traktor gazi u brazdi se kad je vlazna ponasa kao spuzva i dublje ju traktor svojim prolazom sabije, nego kad se ore u optimalnim uvjetima. tu zemlja gubi na nepropusnosti, i samo ju na taj nacin kvaris. Ajd, jedne godine je OK ako bas mora i ako je stislo da se poore, ali svake godine tako, to vec ne valja i poslijedice takvog rada se dugo osjete.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
O pa i ja sam koliko puta orao po snijegu 10-15 cm debelom i nikad nisam primjetio da je bilo ikakvih problema sa zemljom ili prinosom. Čak i smrznutu sam orao i uvijek je bilo bolje nego u proljeće, pogotovo ako se radi o dosta teškom tlu koje u proljeće možeš samo gledati i plakati. Samo deri majstore (majstorice)...
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
O pa i ja sam koliko puta orao po snijegu 10-15 cm debelom i nikad nisam primjetio da je bilo ikakvih problema sa zemljom ili prinosom. Čak i smrznutu sam orao i uvijek je bilo bolje nego u proljeće, pogotovo ako se radi o dosta teškom tlu koje u proljeće možeš samo gledati i plakati. Samo deri majstore (majstorice)...
u redu kad je smrzla bez snijega tad je super al znam kad mi je komsija oro po 15 cm snijega da je naso na 12 ha oko 70 prikolica silaze 3 t a ja ovo seb ne bi dozvolio i u potpunosti se slazem s bobom al nek ore kad ko hoce i kako hoce
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
jeb**e 850 hektara zemlje obrađuje:shock::shock::shock:. eh to je već neki posao svaka čast:prayer::prayer::prayer:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Fali mu to sto zaorava snijeg i to sto radi po blatu.

Zaoravanje snijega:

Mnogi tvrde da je to super stvar za raditi, jer zemlja automatski dobije vlagu kad se snijeg topi, sto je istina ali takvo oranje ne valja...

Snijeg zaores, on popuni neko mjesto u brazdi. Nije to ne znam ja sta, jer se snijeg jako dobro da stlaciti. Brazda odozgor izgleda super, sve dok ju snijeg drzi. Zemlja se preko zime zamrzne, ali ako je snijega jos u brazdi on moze glumiti svojevrsni izolaor, jer treba najprije zamrznuti 10cm snijega, tak onda zemlja mrzne. Snijeg se polako topi i na proljece kad se zemlja slegne ne lici na nista, a ta vlaga koju svi zaoravaju se ne pozna, jer su svi "strucnjaci" i tvrde da nema potrebe u proljece zatvarati vlagu drljacom ili gredom, kao se zaore snijeg... Bar tako u mom kraju tvrde, a meni pada mrak na oci.

Netko ce vjerovatno naci argument kako je to super i necu ga ni pokusavati osporiti, jer svatko ima svoj nacin obrade tla i u te se ne mjesam, jer sam vidio da nema smisla govoriti...


Oranje po blatu:

Ores po blatu, ok, zemlja ce izmrznuti ova koju ores i usitniti ce se, ali ova po kojoj traktor gazi u brazdi se kad je vlazna ponasa kao spuzva i dublje ju traktor svojim prolazom sabije, nego kad se ore u optimalnim uvjetima. tu zemlja gubi na nepropusnosti, i samo ju na taj nacin kvaris. Ajd, jedne godine je OK ako bas mora i ako je stislo da se poore, ali svake godine tako, to vec ne valja i poslijedice takvog rada se dugo osjete.


ne dugo, nego samo jednu godinu ako nenapraviš kako treba, druge kada oreš, osjeti se......prošle sam orao sa 533, stalno špera......i ove godine rusom, na nekim mjestima je bilo jako tvrdo, i sječam se da prošle godine sam tamo plitko orao, i još je to sve pregazio jednoredni berač......pa je plug iskako, morao sam prisilno ga utjerivat na tim mjestima......
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
ajde za snijeg ako zemlja nije previše vlažna nemora biti loše ali po blatu mi nemože nitko objasniti da je svejedno .
jednu tablu smo u zakupu imali sa kolegom (on 10 a mi 15 ha ) on je svoju polovicu oro i po blatu i po smrznutom a mi smo čekali da to bude kako spada . pa kad je zemlja išla u prodaju kolega odustao a mi smo radili sve pa kad si oro po ovih 10 ha kao da ti je traktor izgubio 20% snage a i prinos je otprilike toliko lošiji . 2007 je on imo zimsku brazdu a mi proljetnu pa je svejedno nama prinos bio bolji te godine smo postavili svoj rekord za prinos kukuruza 17 t/ha a najmanji bio 10 t /ha tako da ta teorija barem kod nas ne drži vodu da u proljeće bolje ne radit ništa ako nemaš zimsku brazdu .
samo kad se ore u proljće odmah (24-48h) treba povšinski sloj zemlje usitniti i poravnati da se spriječi gubitak vlage i naravno zaorati gnojivo .
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
ajde za snijeg ako zemlja nije previše vlažna nemora biti loše ali po blatu mi nemože nitko objasniti da je svejedno .
jednu tablu smo u zakupu imali sa kolegom (on 10 a mi 15 ha ) on je svoju polovicu oro i po blatu i po smrznutom a mi smo čekali da to bude kako spada . pa kad je zemlja išla u prodaju kolega odustao a mi smo radili sve pa kad si oro po ovih 10 ha kao da ti je traktor izgubio 20% snage a i prinos je otprilike toliko lošiji . 2007 je on imo zimsku brazdu a mi proljetnu pa je svejedno nama prinos bio bolji te godine smo postavili svoj rekord za prinos kukuruza 17 t/ha a najmanji bio 10 t /ha tako da ta teorija barem kod nas ne drži vodu da u proljeće bolje ne radit ništa ako nemaš zimsku brazdu .
samo kad se ore u proljće odmah (24-48h) treba povšinski sloj zemlje usitniti i poravnati da se spriječi gubitak vlage i naravno zaorati gnojivo .

Točno, govorio sam o zemlji koja se mora izorati jer u proljeće ako je i obradiš odmah nakon oranja, koliko god to sitno ili krupno bilo, za tri dana ti ostanu kamenčiči kolko je tvrda. Dobro je ako ima kiše, još nešto i naraste, ali inače ne.
Nisam ni ja zagovornik ekstremnog oranja, ali dok se mora, mora se
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh