• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ja osobno još nisam uzorao ni metra za zimsku i ako ne skemijam neke novčiće za gnojivo ne orem do prolječa,i prošle godine kada je bila ekstremna suša orao sam u prolječe i zatvarao oranje ,da nije bilo leda na jednoj parceli bio bi urod 80% kao u najboljoj godini,ali svu ureu sam zaorao pod brazdu ,ništa naknadno kod sadnje je išla 15 i kultivator pod obavezno,po teškom blatu ne orem ali ako je malo smrznuto može i nema beda iako mi je večina zemlje po brijegovima pa nema sa prevlažnom zemljom problema:partyman::partyman:
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Evo male škole štelanja plugova , za one koji znadu da se podsjete , a za one koji neznaju da nešto nauče :p

[yt]www.youtube.com/watch?v=ALCb2tBkDAo[/yt]

:drinkers:
 
B

Bobo

Guest
Ovaj clip budi neka sjecanja...

Evo vam malo slika od prosle zime da ne bi bilo da sam ja svetac po pitanju rada na zemlji:









A ovo je oranje bilo muka i za sofere i za traktor. Brat i ja sastavili 46 sati oranja samo s pauzama za tocenje goriva i pisanje:













 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ovaj clip budi neka sjecanja...

Evo vam malo slika od prosle zime da ne bi bilo da sam ja svetac po pitanju rada na zemlji:



A prvi kotaći sa obratnom ripnom služe ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, lakšem oranju ,,,,,,,,il :supris:
 
B

Bobo

Guest
Sluze manjoj potrosnji guma u transportu...

Ljudi mi nisu vjerovali, ali tako okrenute prednje gume traju koliko i zadnje okrenute normalno. Inace se prednje potrose duplo brze nego zadnje (naravno ne racunajuc beloruse koji prednje gume jedu za "dobar dan").

Sirio sam kasnije trag tckova i islo je lijevo srce na desni obruc i nije mi se dalo puno sarafati, pa igrom slucaja sad prednje okrenute normalno... Vec su potrosene sve 4 i idu do iduce jeseni sve 4 nove kako mi se cini, pa se ne brinem previse.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Bobo, fale ti dvije matice na zadnjem kotaču :D
Na ljevom i desnom:D

Bobo,s takvim traktorom vratit se iz oranja je grehota,pa nije valjda takav problem traktor i plug očistit malo na polju,istrest to blato dolje:scratch
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
kako se pojedinci lako pale :lol:

i zar nitko nije barem jednom orao u ovakvim uvijetima?
ili dosao sa zamazanim traktorom doma?

evo malo zaoravanje uree sa moje strane :weedman:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=DvtVGPmL5YQ&list=UU_SZO81hkbXKALYbDOb4EcQ&index=51&feature=plcp[/YT]
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
kako se pojedinci lako pale :lol:

i zar nitko nije barem jednom orao u ovakvim uvijetima?
ili dosao sa zamazanim traktorom doma?

evo malo zaoravanje uree sa moje strane :weedman:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=DvtVGPmL5YQ&list=UU_SZO81hkbXKALYbDOb4EcQ&index=51&feature=plcp[/YT]

Čovjeće pa što si bacio toliko URE -e :lol::lol::lol:
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
evo mog oranja za ječam...jbg kasnim al sad sam našel slike na mobu









inače plug je katastrofa...mrzim ga...al ak nema boljeg onda je i taj dobar...plug je inače 2x12"
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
kako se pojedinci lako pale :lol:

i zar nitko nije barem jednom orao u ovakvim uvijetima?
ili dosao sa zamazanim traktorom doma?

evo malo zaoravanje uree sa moje strane :weedman:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=DvtVGPmL5YQ&list=UU_SZO81hkbXKALYbDOb4EcQ&index=51&feature=plcp[/YT]

zašto si odustao od tog našeg pluga
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
ZEKO 2511, ne vide se lemeši ,ali plug ti nije dobro naštelan v brazdi .Moral bi ga više nagnut na naor da ti bolje okreče i slaže brazdu ,i na ovakvoj tratini nemaš kaj bolje očekivati bez crtala .Inače to nisu loši plugovi .Pozdrav!
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
ZEKO 2511, ne vide se lemeši ,ali plug ti nije dobro naštelan v brazdi .Moral bi ga više nagnut na naor da ti bolje okreče i slaže brazdu ,i na ovakvoj tratini nemaš kaj bolje očekivati bez crtala .Inače to nisu loši plugovi .Pozdrav!

ma znam da nije dobro naštelan al sranje je svo nekak ausvinkl...ak ga drugačije složim onda mi nekak vuče traktor...a crtalo sam imal al mi je smetalo pa sam ga skinul
 
B

Bobo

Guest
Nije istina da gume slabije vuku, samo se slabije ciste kad se nadjes u velikom blazu. Borna je potrefio glavnu prednost ovako okrenutih prednjih guma, a to je branje kukuruza po brijegovima. Nizbrdo imas kocenje koje radi na princip istiskivajna zemlje iz gume i stalno koci, tj sara se ne moze napuniti zemljom kao kod normalno okrenute gume. Vuca u rikverc takodjer bolja zbog ciscenja gume i izvuklo me par puta iz skripca.

Kad dodje do zamjene guma, u planu su sve 4 radijalne, pa nek se trose kako god hoce.

U oranje ne idem ako se bas bas ne mora, a ovo se MORALO da malo naglasim.

Marko, Traktor nije gasen dva dana i dvije noci i kad ides u 5 ujutro kuci po smrzavici, bas ti i nije do ciscenja traktora i pluga.

Ovo oranje po vodi se takodjer moralo odraditi, jer smo nesto mislili eksperimentirati, pa na kraju nista od toga (ljenost) pa ajde da poorem i tu drugu polovicu njive (prva polovica bila poorana davnih dana - ugaranje strnista), a cjela njiva je opet preorana u 2. mjesecu ak se dobro sjecam...
 

torpedo6206

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
106
Evo i neki komentar od mene, moje mišljenje :) Lijepo složena brazda u jesen, zimu = lakša obrada u proljeće, ili manje prohoda prilikom tanjuranja...
Svake godine orem na približno jednaku dubinu od 27 do 35 cm, nikad manje jer u slučaju vlažne godine zemlja ima bolju propusnost. Jedne godine orao sam jednu parcelu na 30 cm po teškim uvjetima, isti dan susjed ore parcelu do moje na 15, kaže, nemoj se patit, ori ko ja plitko, to je dobro, kad na jesen, ja berem kukuruz na mojoj njivi 10 t kukuruza na jutru, a berem kod njega ono 3 t po jutru :) voda pola pojela...





Oranje po snijegu je ok, nije svaka godina idealna, da se može po suhom na vrijeme uraditi, pa ako se mora po snijegu, to ima za mene prolaznu ocijenu, bolje i tako uraditi, nego ostavitit da čeka proljeće, to što se zaore snijeg, on se otopi i to je to, ode vlaga u zemlju do proljeća :)
 

Perhan

Član
Tu od
18 Lis 2011
Poruka
184
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=u_XhcCfT3Sg&feature=youtu.be[/YT]

Isao da orem prije 4-5 dana pa lijepo ide uopste nije tesko. Nisam vjerovao da je ovako lako ove godine oranje.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
evo mog oranja za ječam...jbg kasnim al sad sam našel slike na mobu

inače plug je katastrofa...mrzim ga...al ak nema boljeg onda je i taj dobar...plug je inače 2x12"
Zeko gdje si kupio ovaj plug? Pitam zato što je takav isti bio moj.Pred dvije godine je otišao nekud u tvoj kraj ,al nisam bio doma kad je čovjek došao po njega pa ne znam točno.To je moj taaata isporučio.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh