• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
vidim top link kacas na donju rupu na plugu, vjerovatno sto ti je na traktoru kacanje toplinka nisko, ili je drugi razlog, reakcija hidraulika, mogao bi neko da nma objasni sta dobijamo kopcanjem u razllicite plozaje,
 
B

Bobo

Guest
Razliciti polozaju za kacenje toplinka su tu zbog razlicitih traktora koji mogu taj plug vuci. Gleda se da top link "puca" malo iza prednjeg trapa na traktoru (gledano u smijeru voznje) Za oranje bez tocka se top link na traktor kopca u najvisu rupu, a na plugu prema potrebi, oranje s tockom, na traktoru moze bilo koja rupa, preporucljivo najniza, a na plugu opet prema potrebi.

Pravilno postavljenim toplinkom se dobiva ravnomjerniji rad pluga, manje otimanje kad se ore bez braznog tocka, lijepsi ulazi i izlazi i sto je najbitnije, nema propinjanja traktora. plug vuku donje poluge, a top link pritise prednji kraj u zemlju, dok kod nepravilno zakacenog pluga, dolazi do suprotnog efekta.


Ako vec imamo vise rupa i opcija za kacenje, treba to iskoristiti, a po meni ako se ore s tockom, onda je totalno nebitno koja rupa se koristi, glavno da ga do njive doneses...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Toplink na traktoru se kači na ono mjesto gdje je najbolja fina hidraulika..

Kod IMT je to na najvišu rupu,jer ima največi utjecaj na rad pluga..

Ovo vrijedi za traktore koji regulaciju fine hidraulike imaju preko toplinka,dok noviji traktor imaju regulaciju fine hidraulike preko vučnih poluga,tako da onda nema veze u kojoj točki je toplink..
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Moj savjet da sew toplink kopci ili skroz gore ili druga rupa od gore (na plugu). Na traktoru srednja. Uglavnom u radu mora biti produzetak linije toplinka negdje izmedju dna kartera motora i prve vuce.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
proba pluga

Evo mog "novog" pluga na probi.Teren je nagnut , korov ko na slici, zemlja tvrda ( lagano pomrznuta).Uglavnom nije bilo nabijanja-štopanja korova.Proširenjem sam postigao da su mi brazde jednako okrenute.To se ovdje baš i ne može vidjeti ,ali prije drugu brazdu gotovo da nije okretao.Uvjeren sam da će na pravoj zemlji sad raditi kako treba.Još jednom hvala Bobi i ostalima na savjetima.
 

Prilozi

  • P1170055.JPG
    P1170055.JPG
    82.6 KB · Pregleda: 470
  • P1170056.jpg
    P1170056.jpg
    86 KB · Pregleda: 565
  • P1170058.jpg
    P1170058.jpg
    86.4 KB · Pregleda: 401

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Danas sam radio zelenu gnojidbu:blackeye
slika040.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

Bobo

Guest
Cabage, s kojim ti to plugom tako ljepo ores? Zasto meni na natjecanju nikad ne ispadnu tako lijepe brazde :(
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Cabage, s kojim ti to plugom tako ljepo ores? Zasto meni na natjecanju nikad ne ispadnu tako lijepe brazde :(

Bobo, dragi prijatelju, u pitanju je stari razdrukani leopard. Šanana gubi glavu dok vidi kak ja orem s tim:weedman:
 
B

Bobo

Guest
Onda si isao dosta sporo, kad se ovako bregovi lijepo poznaju na svakoj brazdi. leopard, kao i IMt i vecina plugova, kad malo poteras (oko 8-9 km/h) razlijepe zemlju da je ravna i da se brazde ne poznaju...

Moze li koja slikica tog pluga?

tinda: reci djedu ne da grijesi, nego ne zna sta prica... oranje se sve vise i vise izbacuje iz ozbiljne proizvodnje zitarica i mjenja se No till, strip till ili minimum till nacinom obrade zemljista, gdje nema oranja. Od zetve do posijanog usjeva samo jedan prolaz i zemljiste radja cak i bolje nego kad se ore, samo su takve sijacice dosta skupe, pa se malim privatnicima ne isplati...

Repa i ostalo "povrce" trazi duboko oranje i mislim da je to "way to go" jos uvijek, ali za zitarice, cak i ja pokusavam izostaviti oranje sojista pred sjetvu psenice...
 
B

Bobo

Guest
Sojiste sam ove godine za sjetvu psenice "orao" na 15-ak cm "dubine" jer nemam adekvatan prikljucak za plicu obradu. orao sam u 2. direktnoj a jarke sam vadio u 1. da ne baca zemlju dalje.

Ujak je stao da vidi sta radim, pitao me jesam li normalan, kad ja planiram to preorati i da josstignem i psenicu posijati?

kad sam mu rekao da je to TO i da tu ide "petnajstica" i sjetvospremac, on se na mene naljutio i otisao jer je mislio da ga zajbxxam...

Kad je vidio da ja u to zbilja sijem, opet je stao i rekao da od tog zita nece biti nista, da to tako ne valja, da ja uvijek nesto svoje moram izmisljati... Zasto nikad nista ne radim kao i drugi ljudi...


Mogu vam reci da cu od sad, pa na dalje i u buduce, tako orati sojista za sjetvu psenice. slozio sam trobraznjaka 12" i on ce biti za prasenje strnjaka i predsjetveno oranje. psenica je na ovoj njivi (samo sam nju tako plice orao za probu u slucaju da mi plan propadne da ne sjexxm svu psenicu) debelo najvise napredovala, najlijepsu boju ima i jako fino izgleda opcenito...

tako da decki moji, orati se nekad mora, jer nemamo cime raditi pripremu, ali cim uspijem kupiti neki jaci traktor uz njega ce doci i odgovarajuci gruber bas za ovu plitku predsjetvenu pripremu i prasenje strnjaka, da mi malo rastereti plug ;)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
cabage dali je to parcela tamo prema Kozarevcu ili ne,ja danas uzorao samo jedan komadić oko 3000kvadrata drugi nije išao ,što tup lemeš,brijeg i smrznuto odozgora

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us drugi komad nezgodan brijeg,ispod smrznuto,čelave gume prednje i dižem sidro

Uploaded with ImageShack.us ,ma tak je oštar da boli glava

Uploaded with ImageShack.us ,samo je na tri šarafa morala raditi brusilica

Uploaded with ImageShack.us
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Bobo, dragi prijatelju, u pitanju je stari razdrukani leopard. Šanana gubi glavu dok vidi kak ja orem s tim:weedman:

Joooj mene šefe...:weedman::rolleyess::rolleyess::rolleyess::weedman:
I meni je interesantno vidjet dok tak plug ostavi svaku brazdu iza seb, mada mi se to ne sviđa, al nebitno je.
To je tak zbog povišenja, odnosno deflektora, nisu baš nešto savinuti i ne skidaju gornji sloj brazde baš najbolje pa tu sama daska odradi svoje a i šef to lijepo polako ore pa fino tak ostane, a i zemlja se samo sipa...ah te dravske pjeskulje :blackeye::lol::lol::rolleyess:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
danas sam išao uzorati jedan manji komad livade koja je prestala biti u funkciji ,pošto čekam lemeše uzeo sam od susjeda Mike njegov jednobrazni i udri lagano sa ferkom a jesam se napatio ,morao sam doma da vratim glavni nosač jer to je sve razlokano i sjebano ali se na kraju uzoralo

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us e sad dali ovaj regulator treba pomaknuti u pravcu zelene strijelice ili crvene ili je i u tom položaju po propisu

Uploaded with ImageShack.us
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
s njim rwguliraš plivajuću hidrauliku....
ako ti je plug ide duboko i mučiš traktor, digni kocku gore lagano dok ne osjetiš da mali leti....
probaj u brazdi, najbolje naučiš dok probaš...
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Te kockice sluze za finu hidrauliku. Ruckicu (kuglicu) stavis u polozaj "response" sad dali stavis na slow ili fast ili negdje izmejdu zavisi od zemlje do zemlje. Ako je teska i tvrda stavis na "fast" a ako je lagana na "slow". A kockice na pocetku stavis izmedju dvije tockice koje u otisnute na limu po kojem kockice klizu. E sad, tim kockicama podesavas dubinu orane brazde, ako zelis dublje spustis je nize ako zelis plice dignes je vise. Vidis vec otprilike kako se traktor ponasa kad spustas dublje.. spustis do one mjere kod koje traktor vuce plug normalno bez mucenja. A sad ako dodje plug na neku prepreku u zemlji i/ili se poveca otpor pluga, tako da bi kotaci poceli proklizavati, hidraulika automatski dize plug do one mjere dok traktor ne prodje tu prepreku pa ga ponovo spusta automatski na postelanu dubinu... Ja imam imt 533 i dvobraznog slavonca 2x12" i orem bez problema dubinu od 25-30cm. Naravno plug mora biti ustelan kako spada.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Te kockice sluze za finu hidrauliku. Ruckicu (kuglicu) stavis u polozaj "response" sad dali stavis na slow ili fast ili negdje izmejdu zavisi od zemlje do zemlje. Ako je teska i tvrda stavis na "fast" a ako je lagana na "slow". A kockice na pocetku stavis izmedju dvije tockice koje u otisnute na limu po kojem kockice klizu. E sad, tim kockicama podesavas dubinu orane brazde, ako zelis dublje spustis je nize ako zelis plice dignes je vise. Vidis vec otprilike kako se traktor ponasa kad spustas dublje.. spustis do one mjere kod koje traktor vuce plug normalno bez mucenja. A sad ako dodje plug na neku prepreku u zemlji i/ili se poveca otpor pluga, tako da bi kotaci poceli proklizavati, hidraulika automatski dize plug do one mjere dok traktor ne prodje tu prepreku pa ga ponovo spusta automatski na postelanu dubinu... Ja imam imt 533 i dvobraznog slavonca 2x12" i orem bez problema dubinu od 25-30cm. Naravno plug mora biti ustelan kako spada.

Kod mene ovo jednostavno ne funkcionira, ili ja neznam s time raditi ili je naša zemlja previše teška pa to ne funkcionira.... uvijek dok orem drzim ruku na "kuglici" i s njome po potrebi podižem plug a prema zvuku motora i osobnoj procjeni, naravno ako želim orati što dublje....
Ako stavim na fast jednostavno plug neće u zemlji odnosno izbaci ga van ili ore nekih 10 cm dubine :axe:, a ako stavim na slow jednostavno dok on reagira i digne ukopa se traktor 3 puta :oops: i obično dok se ukopa ili stane treba dici plug i 20 cm a mislim da plivajuća hidraulika ne dize bas tolko! Prosvjetlite me kako bi to trebalo biti ali ja na njivi nisam nasao nijedno drugo rjesenje osim ovoga da stavim na slow odnosno spustim kockicu do kraja i onda sa kuglicom šarafam kako treba ;)
Mi smo OLT Slavonac 2x12 ove jeseni vukli sa 577 i slomili mu gredu, eto tolko je tvrdo tako da zavidim onome tko taj plug vuče sa 533 :lol:
 
B

Bobo

Guest
Ma kaki SLOW ili FAST... podrucje za oranje je IZNAD onih dviju tockica... dakle, zakopcaj plug, i zaderi ga duboko, dok su kockice izmedju dvije tockice. polako kreni sta ja znam u 2. sporoj na malo boljem gasu da bolje vidis efekt rada fine hidraulike da pumpa dobije protoka pa da prije odreagira. i dok tako ides dizi kockice polako prema gore dok ne osjetis da se plug dize, tj vjerovatno ce poceti vibrirati (najvjerovatnije izmedju gornje tockice i oznake DRAFT, no ovisi od traktora do traktora kako je hidraulik postelan). Tu zaglavi granicnik (donju kockicu) a s gornjom stelas dubinu oranja, prema gore je plice, prema dolje je dublje.

Sistem, ako je ispravan, u jednolicnoj zemlji radi ODLICNO i nema mu zamjerke do danasnjeg dana...
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
SLOW i FAST u podrucju Response sluzi kojom ce brzinom hidraulik reagirati kad dodje to tocke proklizavanja kotaca. A kockicama se stela dubina oranja. Ja kad orem, kockicu drzim na sredini gornje tockice, kuglicu(ruckicu) izmedju MEDIUM i FAST dubinu 25-30cm.. i orem bez proklizavanja.

Thompsonzfa: Dakle, kad pocnes orati, stavi kockice izmedju one dvije tockice, stavi kuglicu izmedju MEDIUM i FAST. Prodji par metara, ako vidis da se tratkor previse muci, malo podigni kockicu, (velim, meni je kockica na sredini gornje tockice). Trebalo bi biti barem donekle, a onda vec po potrebi kod daljnjeg oranja postelas i kuglicu i kockice do kraja. To sto kod FAST tebi plug nije htio u zemlji ili sto se kod SLOW traktor zakopavao je samo dokaz da hidraulika radi :) samo je reagirala ili prebrzo ili presporo. Mozes i osjetiti da radi kad hidraulika sama pusta plug pocinje vibrirati..
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh