• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
U ovim uvjetima ja nebi ni pomisljao na oranje a ti Dino odnesi u crkvu 100 kuna i zahvali se sto ti nije sta drapilo na plugu a kad drapi to boli puno vise od 100 kuna! Nisi ti vidio kako se plugovi znaju izlomiti po smrznutom, ajd da je cenat-dva steglo to je onda ko grom ali ovdje su odvaljivane ploce koje su smrznute bar 8cm ako ne i dublje
(mislim na oranje sa trobraznim plugom)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Mislim da ti takvo sta ne bi trebalo past na pamet.Em dok popusti će bit strašno blato,a s takvim oranjem ćeš napravit strašnu štetu za strukturu tla.Ako nisi do sad zaorao,čekaj proljeće i ori pred sjetvu,pa odmah sijanje.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Upravo tako abrkili, nista sad od oranja. To se vise nebude smrzlo a na proljece se bude presusilo i speklo i to ti je onda zivo zlo za izradit a i ako uspijes usiljeno izraditi uroda ce biti slabo jer zemlja osta nevezana.
 
B

Bobo

Guest
Ne znam kako vama, momci, al ja u petak ili subotu planiram u oranje ako ovako nastavi i ako bude onako toplo vrijeme sto najavljuju...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Samo ti udri ali znaj da NESMIJES ostavit otvorenu brazdu do sjetve ako nije premrzla.
 
B

Bobo

Guest
Toga sam potpuno svjestan, ali sam isto tako svjestan da u proljece tamo trebam sijati zob i da necu nikako stici 6-7 kj poorati i potanjurati odmah nakon toga... tako da vjerujem da cu manju stetu sad napraviti, jer sad stignam i orati i tanjurati, dok jos ima ikakvih naznaka za bilo kakvu vlagu bilo odozgor ili odozdol.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I mi budemo iduči tjedan izvezli gnoj i zatim oranje, mi samo čekamo da se malo presuši, dok je god mokto oranja nema, al kad se presuši orati se moža, to se bude smatralo več pod proljetno, no uviejk postoji mogučnost za pokoju smrzavicu, bar sam ja takvog mišljenja. Bitno je samo da niej blato i prevlažno, nebude onda kasnije dobro, al ak se rasipa lijepo kad se prosuši malo zemlja, onda bi takvo oranej trebalo biti sasvim ok.
Ne preferiram proljetna oranja, niti bilo kakva oranja po blatu u prolječe, ali zato u jesen nastojim poorati što više, pa i ako su malo lošiji uvijeti, onakvi, pravi jesenski. ;)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
prošle godine sam pomogao orati u 2mj, i bilo je dobro, jer je poslije pao snijeg.....a da toga nije bilo, hm, neznam kako bi se izradilo......a ja sam u proljeće sebi orao oko 1 jutra i poslije odmah prošli sa tanjuračom, te drugi dan sijali sve.......suncokret je bio bolji na tom proljetnom oranju, nego na jesenskom......a lošija zemlja, za nepovjerovati......
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Ja imam dva jutra izorati, a čisto mi se neda jer moram opet prat plug zbog tih dva jutra. E a kad ću, neznam, vjerojatno prije zatvaranja.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Imaj i ja jos oko 5 jutara ali necu do sjetve. Imao sam jako losih iskustava sa zakasnjelim zimskin oranjima. Bolje uzorati pred samu sjetvu i odmah izraditi nego sada. ovo sada je kockanje, ipak ne.
 
B

Bobo

Guest
E, da se i kod mene radi od 2-3 jutra, ne bih se ni ja bunio i da imam cime to odraditi u jednom danu...

Sve mi se cini da cu ja orati na dan 2-3 jutra i onda ici kuci po tanjuracu i odmah proci jednom po oranju da ga makar malo razbije. I tako dok ne zavrsim.

Ne mogu cekati do proljeca s ovim, jer su njive neuradjene i zarasle u korov, pa to zelim cim prije zaorati neka trune dok jos ima vlage. I kad krene sjetva te komade se nadam da cu moci posijati ko covjek...

Problem je sto sam se kasno sjetio pitati da li bi to zena htjela dati u zakup da bi na kraju ispalo da ona mene nikako ne moze uhvatiti da mi ponudi zemlju... I tako ja okasnio a radi se o nekih 7 jutara... Sve se u dvije rijeci dogovorili, i onda drugi dan zahladilo, pa kisa, pa snijeg i gotovo...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ja imam samo 1,5 ral i to čim malo prosuši ide pod plug sa ureom jer na tom komadu nema kultiviranja zbog nagnutog terena a i taman vremenski bude urea djelovala na ljeto u kukuruzu,kod proljetnog oranja se može situacija jako popraviti sa dodavanjem gnojiva pod plug i zna biti barem kod mene bolja opcija od kilavog zimskog,tako da sve ovisi o zemlji i godini
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ovisi kakva se zemlja ore, neka je dobra i u proljeće poorana :) Ja imam cca 2000čhv zagnojeno prije 3 tjedna, pa mi snijeg drugi dan zapo nisam mogao zaorat. Mislim da bi se u roku 7 dana i to okrenulo, sam da malo snijeg okopni još :) Onda imam još cca 2000 čhv orat, ali to mi ostaje da imam kamo prije sjetve kukuruza izvozit gnoj...
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Meni se već nekoliko godina pokazalo jako dobro oranje u drugom mjesecu, jer još može biti malo smrzavice. Ovo kaj trebam sad orati je bila lucerna i kosi je teren, pa nije mokro, sve se bu dobro ocjedilo. Na toj parceli bi htio posijati grašak i zob. Inače nemam problema sa usitnjavanjem od kad imam roto drljače:weedman:
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
evo frend se baš danas čul s kolegom koji je oral danas i veli da se dobro ore...sad kolko je to istina neznam a ni frend nezna...sutra idu u akciju pa bumo vidli i čuli rezultate...
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Oranje

Zima je na izmaku , znači nema više jake smrzavice onda ne treba još orati - ili oranje i zatvaranje brazde . Najbolje je orati pred sjetvu ako se nije stiglo prije.:scratch
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
oranje izgleda odlicno.vidim da kod vas nema snega...kod nas je jos oko 20 tak cm a na nekim mestima i mnogo vise,pa nema oranja do daljneg...
nego ovu meru koju si naveo 2000 CHV.koliko je to u kvadratnim metrima?
kod nas ne postoje te mere.ovako od oka... izgleda mi oko 2000-2500 m2...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
toma,što bude išlo na tu zemlju?
koliko duboko si ovo orao?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh