• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
I ja sam malo u subotu orao (staro lucernište), nekih 1,5 jutro, išlo je fino, na jednom djelu je malo zemlja mekana, ne rasipava se lijepo. Mislim da se dosta prosušilo i ova tri mraza ujutro, probat ću danas sa roto brama to zatvoriti i sutra posijati stočni grašak i zob da kravice probaju novu papicu:finga:. Htio sam postaviti slike , ali mi nešto nije uspjelo:(
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja izvezo gnoj neki dan, pa jučer i danas malo oranja, a bude i sutra malo...svaki dan po malo koliko stignem između sjetve zobi.
Uglavnom, to kaj se ore sad, tu bude išla kukuruza...
SAME i IMT FOP 2x14"
Slika1941.jpg

Slika1940.jpg

Slika1937.jpg

Fotografija0598.jpg


Ide ko bog, vlage taman, blato nije, dubina oko 25.
 

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
Ja izvezo gnoj neki dan, pa jučer i danas malo oranja, a bude i sutra malo...svaki dan po malo koliko stignem između sjetve zobi.
Uglavnom, to kaj se ore sad, tu bude išla kukuruza...
SAME i IMT FOP 2x14"

NEMOJ CITIRATI SLIKE BEZVEZE!!! ŠANANA

Ide ko bog, vlage taman, blato nije, dubina oko 25.

otkud da ores sa dvije brazde,ipak cini mi se da ti traktor i nije tako slab,kako mi se cini mozda nekih 75-80ks,al je moguce da i grijesim
kod nas je bas teska zemlja al nas zetor 5911 vuce 2x12
i zar se kod vas moze odma posle oranja spremat za kukuruza
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kao prvo, traktor je 95 ks! Drugo, orem s dvije brazde jer nemam trobrazni plug, a i s ovim sam zadovoljan, lijepo ore i dobro zaorava i bez problema ga vučem u bilo kojem tipu tla i po lošijim uvijetima.
Kod nas traktori do 50 ks večinom oru s jednom brazdom 16", traktori oko 60 ks oru s 2x12", a sve iznad 70 - 80 ks ore s dvije brazde večinom...malo je trobraznih plugova u selu...večinom ovi kaj imaju 105 ks 6-ake motore, ti oru s 3x14"...no jednog dana budem i ja orao s 3x14"...samo polako
Što se tiće spremanja, možeš kak hočeš, zimske brazde su dobro promrzle, prvi prohod kod zatvaranja brazde, kasnije još jednom sjetvospremačem i odmah sadnja kukuruza...proljetne brazde se isto sad pozatvaraju i još jedan prolaz kasnije prije sjetve i to je to.
 

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
pa dobro i mislio sam rec da je trektor 90tak konja al reko da se necu provalit,posto kod nas 95 ks vuce 3x14
bas ima covjek u susjednom selu same silver 90 i vuce bez problema 3x14
al isto i sa 6tacima se vuku 3x14 ima bas jedan mf 699
kod nas u selu nema niko da vuce 1 brazdu,ustvari i nema tolko traktora ispod 50ks,pretezno je sve jace,al i oni vuku 2x10
ovaj isti covijek sto ima samu silver on je taj isti plug zakvaco za zetora 7745 sa 34"gumama al mu je tesko i sve je oro 5 sporom
i kod nas se odma posle oranja nemoze nista radit,jedino sto moramo posijat psenicu i to se na tanjirace stavlja tg od oko 100kg da ih malo pritisne da idu u zemlju,i dok se posije sva psenica tanjirace se moraju varit par puta
nasoj zemlji je bitno samo da se poore prije smrzlavi,i kad izmrzne ona se prospe,da je samo jednom predjes sa sjetvospremacom i i sijacica
i kod nas niko ne zatvara brazde
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Kao prvo, traktor je 95 ks! Drugo, orem s dvije brazde jer nemam trobrazni plug, a i s ovim sam zadovoljan, lijepo ore i dobro zaorava i bez problema ga vučem u bilo kojem tipu tla i po lošijim uvijetima.
Kod nas traktori do 50 ks večinom oru s jednom brazdom 16", traktori oko 60 ks oru s 2x12", a sve iznad 70 - 80 ks ore s dvije brazde večinom...malo je trobraznih plugova u selu...večinom ovi kaj imaju 105 ks 6-ake motore, ti oru s 3x14"...no jednog dana budem i ja orao s 3x14"...samo polako
Što se tiće spremanja, možeš kak hočeš, zimske brazde su dobro promrzle, prvi prohod kod zatvaranja brazde, kasnije još jednom sjetvospremačem i odmah sadnja kukuruza...proljetne brazde se isto sad pozatvaraju i još jedan prolaz kasnije prije sjetve i to je to.


sorry što citiram post iznad, zbog podebljanog......

tako i meni svi govore za rusa, kako može vući 3 brazde, ovo-ono.....a vučem plug isti kao ti, u svim uvjetima, bez problema, sa 1500 obrtaja, a sa 3 brazde bi morao tjerat sa 2000 da izvučem max snagu iz njega......

skužio sam da za neke plugove piše npr potrebna snaga 60ks.....a to je traktoru od 80ks pri 1500 obrtaja, dok traktor od 60ks mora ići punim gasom, a ljudi se baziraju na max snagu na traktoru, i poslije traktor neće povući plug, pogotovo u lošim uvijetima, ili ga vuče prvih par godina dok je novi.....treba ipak birati lakše strojeve ili uzeti jači traktor......

ovaj same od 95ks će sa tim 2x14 ići 100 godina.....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Slažem se s tobom kolega Ivanz...neču forsirati traktor...ovak tjeram brzinu više i na 1900 okr....brazda se tako lijepo rasipa i oranje je milina...
Istina je ta da imam tako laganih tala gdje bez frke ide s 3x14" do 30 cm dubine, tako da si svakako moram nabaviti neki 3-bražnjak baš zbog tih lakih tala, a ovaj da mi ostane za zaoravat neke velike mase i za ova teža tla gdi nemogu nikako vuči 3 brazde...mislim išlo bi al to je mučenje stroja onda i nije oranje takvo kakvim si ga ja zamislim...
Čak imam i toliko lagana tla da sam razmišljao i o 4x12" da napravim od 3 pluga 756...i to je u igri za proljetna plića oranja strništa ili nečeg gdje nema previše mase gore da mi se ne štopa. Vukao bi to bez brige.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja imam jedan 2x10 olt.......mogu nabaviti još jedan i napraviti 4x10 plug......za strnište i zaoravanje na 15cm bi bio odličan, a zimska brazda bez 30cm nije posao......ja sam ove jeseni išao na 35cm.....a sa 3x12 bi išlo možda do 25cm dubine.....moja procjena......al za slijedeće oranje ću posuditi imt 3x12 i probati.....
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
sveto pravilo oranja da se zadovolji potrošnja,smanji uništenje stroja je 1brazda 40 KS,druga još 45 ,e sad ovisno od tla ali bolje malo duže a kvalitetnije nego silovati,evo primjer jedan susjed je stavio po zekonju od 85 ks 3br imt od 16 col, uzoro je u dvije sezone max 20 hektara,sve je izgorjelo u njemu,moj prijatelj ore sa 2x 14 sa 70 ks zetorom iste serije več 10 god,tko je od njih profitiro,mene isto zajebavaju zašto ne orem sa tri brazde ,budem al kad bude šestak min.115ks,Šanana kad naiđem kroz tvoj šor budeš dao đir da probam Samu
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
ivanz

Za šta oreš 30> centimetara?

Recimo ja idem zimsku 27-29 cm, nekad i 30.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
krumpir.......

25cm je dovoljno za kukuruz, suncokret.......al onda plug od 14coli ima zahvat 35cm i neslaže dobro brazde, a kada ide na 30cm dubine, onda sve bude ravno i nevide se prijelazi ni prohodi.....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
@ivanz...da bi radio plug od 4 br...moraš imati 3 komada dvobrazna jer ti trebaju tri grede...i još ti ostane rezervnih djelova :D

@ajkula...ma nema frke za đir, jedino ak Same bude u prugovcu...onda ništ s toga, al ak bude kod mene...nema frke. ;)

Što se tiće dubine oranja...teža tla ne orem za zimsku nikad ispod 30...to je normala, ove pjeskulje je dovoljno i 25...
Imam jednu tešku zemlju i kak se oralo godinama sa 565 i 2x12" do nekih 20-25 cm max, nikad dublje jer nije mogo vuči, pa se par godina oralo sa 565 i 1x16" do kojih 27-30 cm u 3.sporoj i bila mu je puna kapa i niakd ništ od te zemlje...a evo odkad je Same i FOP 2x14" i kad sam je prvi puta izorao na 35 -37cm u to prije zime i kasnije svake godine na dobrih 30-32 cm, iz godine u godinu sve je plodnija i rahlija, još da ju je i ispodrivat..ehh......
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
evo malo posla od danas, nekih 10kj sam danas preorao,

da kiša natapa 3 dana malo bi bilo

IMG20120309_003.jpg
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Jučerašnje oranje prijatelju za jagode, livada na nekih 35 cm dubine i više, išlo ko od šale
.
landiniblizzard95007.jpg

landiniblizzard95008.jpg
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh