• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ostale prikolice

Č

Čugi

Guest
Nisam vukao nikad kamionsku, ne verujem da ču skoro, a i ovde ih ima izuzetno malo u upotrebi, za razliku od Tehnostroja. Ratarko kad ti vč imaš iskustva, reci mi kako bi se ponašala Tehnostroj prikolica od 20t u slučaju sa repom koju si vukao sa kamionskom? Da li bi bila povoznija, bolje ležala, lakše se vukla?
 
R

Ratarko

Guest
@bobo
Daj reci ko pljuje po kamionskim prikolicma , odkvotaj ga točno , da mu ja bukvicu pročitam ;)

@Čugi
Ne znam da li ima uopče toliko velika Tehnostroj prikolica ?
Nije bitno da to bude Tehnostroj , nju sam uzeo iz razloga što je kvalitetna kiper prikolica namjenjena za poljoprivrednike za razliku od tih kamionskih koje bobo spominje , one su pak u nedostatku jer su od starta pravljene za druge stvari , fali im opreme koju onda moraš sam izraditi .

Ova kamionska je bila troosovinska i trostrani kiper . Njen največi nedostatak kao i mase drugih kamionskih prikolica je upravo njena veličina . Treba velika mrcina od traktora da se to po polju vuče . Nedostatak je i taj što je sa njom malo teže skretati u polju , traktor ide jednom putanjom pri skretanju , prednja osovina od prikolice reže tik pored traktorskog traga svoj trag ( to još ide nekako ) a onda dolazi najteži dio - zadnje dvije osovine . Na zadnjim osovinama je veliki dio tereta i pri skretanju u polju trag kotača zadnje osovine pravi sasvim novi trag i upravo zato je potrebna velika snaga traktora . Dosta puta mi se dogodilo da i na relativno suhom terenu bude upitno upravo to skretnje na njivi ako je prikolica puna tereta . Jednom sam ju zaglavio i to pošteno , četiri stroja su ju izvlačila samo zato što joj je rudo bilo pod blagim kutom , znači bila je skretala .
Sve u svemu ja nemam ništa protiv kamionskih prikolica , nisam niti rekao da imam nego sam rekao da je poljoprivredna prikolica uvijek u prednosti jer mi nismo špediteri na asfaltu , mi smo poljoprivrednici .

Od traktorskih prikolica osobno mi najbolje odgovara tandemka , ona je kao stvorena za poljoprivredu i tu se niti jedna kamionska ne može mjeriti sa njom . To je druga dimenzija poljoprivrednog transporta . Kod nas ih ima jako puno , u selu nekoliko . Jedan seljanjin ima tri Zmaj tandem prikolice , stare kao biblija , razdrndane ali idu i sa njima nigdje nečeš zapasti .
 
Č

Čugi

Guest
Hvala na odgovoru, upravo si mi potvrdio ono što sam i ja mislio, rekoh da je nisam vukao, ali prostom logikom sam dolazio do zaključaka koje si ti u praksi i imao. Dakle, kamionska prikolica ne može biti bolja od poljoprivredne prikolice iste nosivosti, e sad cena je več druga stvar, pa se ljudi često vezuju za nju. Uvek je bilo, koliko para-toliko muzike! Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Čugi , naravno da je do cijene i do veče nosivosti kamionska prikolica u prednosti ali tu sve završava jer ona je pravljena za cestu . Rekao sam več min. 6 bara pritisak u gumama , doslovno kao da i nemaš gume . Poljoprivredna prikolica je pravljena da zemlju čuva , balonke gume je i Zmaj prikolica imala . Danas su balonke gume na svim poljoprivrednim prikolicama , manji tlak , manje propadanje - manja vučna sila potrebana a toliko su kvalitetne da se ne mogu recimo uspoređivati sa onim prvim balonkama koje su dolazile na Zmaj prikolicama . Jel kod vas bilo problema sa balonkama na Zmaj prikolicama ? Vidim sa slika da i ti imaš Zmaj prikolicu , koje gume su na njoj ? Imao sam i ja Zmajevku ali toliko često bi ju polomio da sam ju na kraju prodao , pre jak traktor valjada ...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Znam samo da je tetak od jednog naseg rodjaka koji se bavi samo sa kamionima kupio dvije ITAS-ice za neke sitne novce i u mrtvoj sezoni doveo ih u red( podnica,stranice,svjetla i zmigavci) i za godinu dana rada ih isplatio kroz usluzni prijevoz.da bi nakon 4-5 god jednu od tih prikolica prodao skuplje nego je obje platio. I opet je uzeo drugu dvoosovinsku kamionku mislim da je kegel ili kasborer i opet je dotjeruje ali ova ima ispravnu dvokruznu zracnu instalaciju.
 
Č

Čugi

Guest
Naravno, to se podrazumeva, nisu one za van ceste. Da, na mojoj imam balonke standardne 13/65-18, a za ovu jednoosovinku što pravimo spremio sam malo veče 12.5/80–18.
 
K

krx pozega

Guest
Nikako da se i ja uključim u ovu raspravu ali napisao sam jedan poduži post pa sam ga zbrisal...

Uglavnom...Bobo otprilike je stvar ovakova da ove pare zarađene od poljoprivrede moraš negdje prikazati tako da ljudu uzimaju čak i nove takove prikolice što je i za mene čista glupost...tu se apsolutno slažem sa tobom...
E sad picek spominje ozbiljnu poljoprivredu a to je opet za mene čisti menažment što on to dobro zna i bolje nego mi..pa nađite si ljudi rupu gdje čete bacati pare ako neznate ima jako puno školovanih ljudi koji če vas (nas)jznati dobro uputit..a pošto je odlika naših ljudi tvroglavost...o tome bi se dalo duže

Ratarko kaže:
Da a ti si zadovaoljan sa IMT-om , vama je ljudi malo potrebno za vašu sreču ;) bitno da je jeftino i odmah je najbolje :lol:

Ja znam da je ovo šala..ili bi bar trebala biti...ali meni je ovo izreka također za glupost godine...Dobro ratarko je veliki poljoprivrednik ali kladim se da ima jeko puno ljudi koji kod njega u selu imaju strojeve koji im služe, možda je teška riječ, ali za prestiž što je za mene prejadno

Evo ja sam malo ipak pri gradu gdje ima primjera pregršt pa ču vam dati jedan primjer..jedan bajca obrađuje dosta zemlje i ima auto od cirka 400000 kuna a u polju je na 558..poljoprivreda mu je glavi izvor novca naravno..a još je dva puta operirao kičmu...ŽIVA ISTINA...e za mene su takvi likovi totane seljačine

Znači moj zaključak bi bio da je vrag sveprisutan i da ljudi koji su i na teško stečeni način došli do novaca upravo jednako glupi kao i oni koji su došli do novaca na one druge načine...tako da je teško danas..ovo zadnje napisano bi svakako išlo u prilog kupnji nove prikolice ali mislim da to nikako ne treba manjim poljoprivrednicima koji čaki i imaju novaca za nju...
 
R

Ratarko

Guest
Krx , tu moju rečenicu što si odkvotao bi trebalo gledati u malo drugačijem kontekstu . Znači ne doslovno pročitati što piše nego povezati sa bobinim predhodnim postom jer se na njega odnosilo . Sada vidim da mi to nije uspjelo , moja greška , mislio sam da če netko skužiti ali izgleda da samo ja znam što sam mislio reči , šteta :oops:

Da pojasnim .
Bobo je napisao kako je njegov prijatelj presretan sa kamionskom prikolicom koja nije kiperica a ima coca-cola reklamu ( taj dio o reklami mi je najjači , LOL ) e na to se odnosilo . Zar taj prijatelj ne bi bio sretniji da ima recimo Tehnostroj kiper prikolicu i Pepsi reklamu , hehe , naravno da bi . Znači nekim ljudima je malo potrebno za njihovu sreču , coca-cola reklama , hehe .
 
B

Bobo

Guest
Ma koje majcine Tehnostrojke, koje krvave zmajevke i kojekakve kamionske prikolice, te slicne pizdarije. Nova ili polovna, ovo je ZAKON za poljoprivrednike svih uzrasta... ;)

Izvana:
Obrisan neispravan link.

Iznutra:
Obrisan neispravan link.

Poluautomatski uredjaj za namatanje cerade ;):
Obrisan neispravan link.

Jos malo uredjaja za namatanje:
Obrisan neispravan link.

Mozete i primjetiti da ima i uredjaj za vucu druge prikolice ;)
Obrisan neispravan link.


Na ovu prikolicu po potrebi montiram i signalizaciju skinutu sa prikolice za razbacivalje stajskog gnoja, tako da je kompletna, a ja znam da je izdrzljiva, jer je stara kao i nas 539 (mozda koju godinu mladja) i nateglila se stvarno svega, no to je ipak za nas male seljake (ispod 20 jutara obradivih povrsina) dosta dobar izbor. Stari pikira da ubodemo IMT kipericu, pa da se rijesimo ove "sramote". Za u sumu je odlicna, ali za druge primjene bas i nije sjajna, posto pod malko propusta, sve manje od 1 cm promijera ;)
 
R

Ratarko

Guest
Jooooj kada to vidim onesvjestim se odmah . Mislim kada takvu prikolicu vidim da je čovjek dovezao a ja mu vršim žito , moraš biti alkar da pogodiš iskipati žito iz kombajna u to čudo . Usko , da ne može biti uže a kombajn mi može kipati preko arnjeva na svakom kamionu , toliko visoko mu cijev stoji i sada ti pogodi u prikolicu koja je tri i pol metra niže ali ipak nekako uspijem ...
 
B

Bobo

Guest
Ma, moje selo i okolna skupa s njim, su zaostala za ikakvom normalnom civilizacijom bar 10-15 godina. Sad se veci zemljoradnici malo ipak isticu iz gomile, ali opet je to zadrti seljak. Ova sela su osjetila domovinski rat jako dobro, tako da su ljudi, da se tako izrazim, bili odsjeceni od normalnog naroda...


Kipanje u takvu prikolicu nije niti najmanje tesko kad cijeli dan radis sa njima. Ovdje je 90% prikolica rucne izrade ;) U mom selu imaju postoje samo 3 IMT kiperice, a u susjednom ima 3-4 i jedna stara, stara tehnostrojka 1 osovinka...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ova je dobra jos ja sam lani na silosu vidio drveni platon doslovce sve drveno i ,, sasija,, osim ruda i tockova.Lola stavio povisice nekih 1,50 i onda to omoto sa lancima i gurtnama.E a muke kada je dosao na kos stranice se rasirile od tereta ne moze odvezati lance.
 
R

Ratarko

Guest
@zvona
Hehe , onda je sa Stihl-ovkom trebao otvoriti prikolicu
chainsaw.gif


---------------------------------

Evo dvije prikolice od danas .

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Takve gume na zadnjoj slici imaju i moje prikolice i jučer mi je jedna
eksplodirala na cesti, a bila je puna ječma koji sam vozio kupcu.
Nova guma 10.5/80-18 Fulda 1100 kuna sa montažom.
Ode tona ječma pa pa ..
 
R

Ratarko

Guest
Istina , skupe su gume ...
Osobno sam primjetio da se ne isplati kupovati neke najjeftinije gume odnosno neku bjesnu firmu za koju nisam nikada čuo . Par puta sam se zaletio i uzeo najjeftiniju gumu što je bila i tri godine kasnije mi je bilo full krivo , troše se brzo , pucaju i dobivaju pore ma sve u svemu se isplati dati više love za kvalitetniju gumu . Fulda je OK guma , imamo sam ju .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
koliko sam ja čuo,fulda,continetal i sava su ista kompanija...i sve tri su mnogo kvalitetne gume...
 
R

robert

Guest
to su na prikolici klasicne kamionske gume,kao za moje sajlasice.polovnu kupis za 200 kn i samo teraj!
 
B

Bobo

Guest
He he...

Danas sam pricao s covijekom koji nedvojbeno ima DUPLO vise iskustva sa prikolicama i vucom istih sa bar 10 razlicitih vrsta traktora svih snaga od svih osoba koje su sudjelovale u "raspravi" traktorska/kamionska prikolica...

On mi kaze da je kamionska prikolica kakvu on ima (slike sutra) da joj nema bolje. natrpa ju do samog vrha (vagonka) i ona ne posustaje, a mozes ju voziti koliko god hoces, gdje god hoces. On je na svoju ugradio i hidraulicne kocnice (prejednostavan sistem) vrlo jeftino, tako da ima najbolju prikolicu u uzoj i siroj okolici.

Ratarko bi rekao da je steta sto nije kiperica, no ovom covijeku treba samo i jedino za prijevoz zitarica do silosa, a tamo imaju nagibne rampe, tako da je njemu svejedno.
 
R

Ratarko

Guest
... da najbolja prikolica a koristi ju samo tri dana u žetvi dok ide na silos .
Poljoprivredna prikolica ipak mora biti kiperica , pričaj ti što želiš bobo !
 
Na vrh