• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

David79

Član
Tu od
9 Pro 2016
Poruka
160
Ostri sve od 25 do 30. To ti je naj optimalnije. Ja ostrim na 30 i samo taj kut ako imam vise kuteva, pogubim se...promjeni i brusnu plocu, ta bi ti mogla palit zub..od Svatyja nije losa...
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,495
Pošto su ti lanci susjedovi, naoštrio sam ih pod onim kutem (koji su odprije).
Zbog manjeg odstranjivanja zubiju. Predpostavljam da različiti kutevi imaju neku ulogu u tome kakvo se drvo pili (friško, suho, vrsta drva itd..).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
S tom iz Lidla se dobije samo ploča debljine 3,2 mm. Koja je ploča (proizvođač i model, možda link) primjerena na tom modelu za lanac koji je manje od polovice potrošen?
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Takvu brusilicu ima i ja. Stoji već par godina u prašini. Puno reže metala tako da mi se više isplati ručni rad, lanac duže traje.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,622
Predpostavljam da različiti kutevi imaju neku ulogu u tome kakvo se drvo pili (friško, suho, vrsta drva itd..).
Tako je, za suho i tvrde vrste drva ide veći kut da se smanji otpor rezanja.

Ja sam zadovoljan s uređajem iz lidla, samo ga nariktaš da lizne oštricu i ide super
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Nema goreg nego piliti sa tupim lancem. Trošiš benzin, trgaš pilu i sebe.
 

sonofanarchy

Član
Tu od
9 Lip 2019
Poruka
42
Mislim da ova ploča što je došla s Lidlovim ne valja ništa. Dolje pri dubini mi opće više nakon nekog vremena ne hvata.
Malo sam istraživao okolo i ploča debljine 4,7 bi mi bila bolja za moj lanac ,a i koliko vidim paše na oregon koji je pretpostavljam bio inspiracija za ovaj Parkside oštrač. Brusna ploča 105x4,7x22,2 mm

E sad , vidim da tu ovaj swatycomet spominjan. Imam blizu relativno jeftinije od oregonove ploče ,se isplati?
Je to ovo? BRUSNA PLOČA ZA KALJENE MATERIJALE ROZA
Samo sad vidim da nemaju baš te dimenzije koje trebam tu kod mene.
Šteta da je ponuda različitih vrsta ploča promjera 105 relativno mala, ove na 145 ima stvarno za sve pa ne bi bilo ovog skidanja previše materijala dolje.
Tecomec Grinding Wheels by Color.png
 
Posljednje uređivanje:

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Ma jesi ti siguran u to što pišeš, ja nekoliko godina oštrim s tim iz lidla, i male i velike lance. Gornji dio lanca je bitan za oštrenje...
 

sonofanarchy

Član
Tu od
9 Lip 2019
Poruka
42
Ma da, malo se glupo izrazio, ali ajde samo ona lijeva strana prema zubu mi hvata. Možda jer sam ih znao prljave stavljati i sad se nakupilo toga na ploči pa nije više to to. Probao malo počistiti s onim kamenom za ravnanje tih ploča ,ali napravio više štete nego koristi jer se još više zamrljala sad s tim.

Koristiš deblje ploče za jače lance ili samo 3,2? Dobro nabrusi 3/8 lanac,ali mi nekako kao da mi baca pola piljevine uvijek, ne znam kako bi bolje rekao.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ima negde za kupiti posebno šablona za skidanje trebeša (jahača) na lancu?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Ja sam kupio neku od husqvarne izgleda kao u profil, ali ne kužim kako funkcionira. A stihl ima neki set 3u1 za ručno oštrenje i skidanje jahača sve odjednom, to nisam probao
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@damirko,​

set ne bih kupoval, brusim strojno na strojčeku iz Lidla. Ako si kupil zasebno, koliko košta? Može slika tvoje?
 

sonofanarchy

Član
Tu od
9 Lip 2019
Poruka
42
Ima tu oregonova šablonica koja se stavi preko samo ,ali je poštarina skupa.

Eventualno kad bi se još nešto usput naručilo pa bi se isplatilo, ne mogu nigdje nju samo naći. U setovima obično dolaze ,ima oregonov set s turpijama i tom šablonom i husqvarnim , kod nas su svi tipa 120+ kn. E i ima na aliepressu za tipa 2 dolara to. Naručio pred valjda tri mjeseca još nije došlo kad kasni sve iz Kine.
Na ovaj lidl aparat ne paše deblja ploča koja bi bila za skidanje jahača, čitao na nekom stranom forumu gdje čovjek probao staviti na neki oregonov aparat vrlo sličan tu deblju i ne ide.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:
Ja znam kak se koristi za trebeše. Nadam se da ih ima servis gdje kupujem lance.
 
Na vrh