• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Otići raditi u Njemačku?

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Kolege bok,
prijatelj koji se ne služi netom me pita znam li kako se može otići u Njemačku raditi NKV poslove u poljoprivredi. Kako ja neznam ništa o tome eto stavljam thread pa ako neko nešto zna molim Vas podjelite s ostalima.

Pozdrav,

Nikola
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Kolege bok,
prijatelj koji se ne služi netom me pita znam li kako se može otići u Njemačku raditi NKV poslove u poljoprivredi. Kako ja neznam ništa o tome eto stavljam thread pa ako neko nešto zna molim Vas podjelite s ostalima.

Pozdrav,

Nikola

radiš tamo za 8 eura po satu(bruto) ako te uopšte toliko plate.moraš platiti troškove režije,stanarinu,hranu,osiguranje,ako imaš auto benzin i porez itd.. na kraju da bi šta uštedio pored osmosatnog(9 sati) radnog vremena moraš naći još jedan posao da bi imao love da dođeš u domovinu na GO. u suštini radio bi od jutra do mraka,vikendima,praznicima itd... ako to sve uradiš i kod sebe kući bolje ti se isplati nego u njemačkoj.ako već hoćeš negdje ići da bolje prođeš onda kupi sebi zimsku odjeću i pravac kod wikinga.oni još jedini plaćaju trud po pravoj cijeni
 
P

pozna

Guest
dakle kolega Seljacic mogu reci da tko god je dosao u njemacku nema zelje vratiti se,kao prvo radno vrijeme od 8 sati,smijesno,drugo,sve sto odradis to ti je placeno a ako radis i vise,vise i zaradis,kao pocetnik ne isplati ti se uopce imati auto a dok nemas neke stabilne papire to ni nemozes,8 e po satu bruto,to je 6.7 e neto,za te novce rade poljaci,bugari i rumunji koji su poznati kao neradnici,pijanci i nesigurni likovi. nasi ljudi su poznati kao radnici,vrijedni snalazljivi.8 e na crno je najniza (kulturna)cijena,10 e je normalno na crno.po tvom postu sam skuzio da nepises o nekom radu vezanom za poljoprivredu pa zato i reagiram,uglavnom bih htio reci da tko moze neka dodje i pocne raditi za novce.
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Dečki hvala na odgovorima.
Budem mu objasnio da je "kako se ko snađe" situacija.
Znate li postoji li nekakav njihov oglasnik za sezonce?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
6,7,8,9,10e po satu nemože nikako da mi plati slobodu koju imam ovdje

bio sam sada nekoliko dana u zemljama EU , išao da dovezem neke mašine
i nikako ne bih mogao da zamislim sebe tamo , NEMAJU ONI PARA DA PLATE MOJU SLOBODU :butthead:
a da ne pričamo o tome dali bih mogao da izdržim bez porodice i djece , je*eš i život sa novcima ako ćeš time unazaditi odnose sa sebi bliskim (najbližim) osobama
znate vi dobro na šta ja mislim

ne kažem ta je i ovdje dobro , isto je i u BiH,HR,SR . Svi smo mi u istim go..... :toimonster:
ja sam najbogatiji čovjek kada sam sa mojom djecom :gitarist: imamo šta da jedemo i meni je dovoljno , nemam para za ljetovanje ali jbati ga , nisam na njega ni navikao pa mi ni ne pada teško

uglavnom dali živim ilil preživljavam skoro da mi nije ni bitno , živi zdravi i svi na okupu što je meni i mojoj porodici najbitnije , a to dali ću nositi patike od 10 ili 1000e to mi ništa ne čini
meni je bitnije da imam ljude oko sebe u koje se mogu pouzdati i koji mi mogu pomoći bez ikakve nadoknade nego da imam najnovijeg ferarija , isto tako i ja sam oslonac nekome drugom opet sve ovce na broju a vukovi siti :gitarist:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
savo druže naklon do poda.
neki detaljiči iz tvog posta meni idu u prilog al o djeci,porodici svaka čast.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
6,7,8,9,10e po satu nemože nikako da mi plati slobodu koju imam ovdje

bio sam sada nekoliko dana u zemljama EU , išao da dovezem neke mašine
i nikako ne bih mogao da zamislim sebe tamo , NEMAJU ONI PARA DA PLATE MOJU SLOBODU :butthead:
a da ne pričamo o tome dali bih mogao da izdržim bez porodice i djece , je*eš i život sa novcima ako ćeš time unazaditi odnose sa sebi bliskim (najbližim) osobama
znate vi dobro na šta ja mislim

ne kažem ta je i ovdje dobro , isto je i u BiH,HR,SR . Svi smo mi u istim go..... :toimonster:
ja sam najbogatiji čovjek kada sam sa mojom djecom :gitarist: imamo šta da jedemo i meni je dovoljno , nemam para za ljetovanje ali jbati ga , nisam na njega ni navikao pa mi ni ne pada teško

uglavnom dali živim ilil preživljavam skoro da mi nije ni bitno , živi zdravi i svi na okupu što je meni i mojoj porodici najbitnije , a to dali ću nositi patike od 10 ili 1000e to mi ništa ne čini
meni je bitnije da imam ljude oko sebe u koje se mogu pouzdati i koji mi mogu pomoći bez ikakve nadoknade nego da imam najnovijeg ferarija , isto tako i ja sam oslonac nekome drugom opet sve ovce na broju a vukovi siti :gitarist:

Nema se šta dodati sve pet. 1975 g moj me otac zvao radit u štutgart nisam otišao zbog svega ovog što je savoris napisao ima tu još toga ali valjda je čovjek bio fin pa nije htio sve reći.
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Savoris, dobro govoriš!

Ali nažalost, doći će ta Europa nama, pa smo opet naj...

Prošlu jesen bio sam u razgledavanju na jednoj farmi u Češkoj, čovjek ima miljune eura u mehanizaciji,
obrađuje 2.5 km2, a nema novaca da klince pošalje na more, crnče sa njim na zemlji.
 
Posljednje uređivanje:

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
dakle kolega Seljacic mogu reci da tko god je dosao u njemacku nema zelje vratiti se,kao prvo radno vrijeme od 8 sati,smijesno,drugo,sve sto odradis to ti je placeno a ako radis i vise,vise i zaradis,kao pocetnik ne isplati ti se uopce imati auto a dok nemas neke stabilne papire to ni nemozes,8 e po satu bruto,to je 6.7 e neto,za te novce rade poljaci,bugari i rumunji koji su poznati kao neradnici,pijanci i nesigurni likovi. nasi ljudi su poznati kao radnici,vrijedni snalazljivi.8 e na crno je najniza (kulturna)cijena,10 e je normalno na crno.po tvom postu sam skuzio da nepises o nekom radu vezanom za poljoprivredu pa zato i reagiram,uglavnom bih htio reci da tko moze neka dodje i pocne raditi za novce.

čuj mogao bih ti ja pisma pisati o tim iskustvima i plaćanjem rada na crno u njemačkoj. radio sam sve i svašta,radio kod seljaka na bauernhof-ili ti farmi i imao satnicu 15DeutschMark. 10 eura je apsolutno rijetko i nespada u realnu cijenu.imao sam 11 eura satnicu kada sam radio u zimskoj službi,a tada sam živio ko mobitel uvijek na standby. moja najveća satnica za 8satni posao je bila 9,40 bruto.znači sve ostalo je manje realno i nije očekivati da jedan Hilfsarbeiter dobije više. ovo što pišem mogu i potvrditi jer još imam platne liste i kojekakve dokumente.kao taxista sa ima 6.5 eura satnicu. ako nevjeruješ raspitaj se kako je to u Allgäu gdje sam nekad bio i ponekad odem.

ALI kao što SAVO napisa,nema te love da mi plate za moju slobodu,da moju djecu gledaju preko oka a sa psima idu u krevet,da nemožeš roštilj raspaliti a da ti muriju nezovnu.itd itd...

ali ima i pozitivnih stvari tamo.a to su tačnost i odgovornost.......

ovo su fakte a ne izmišljotina.ko god može neka svoj kruh peče kod kuće jer kruh u tuđini je najtvrđi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
nixa
može doći evropa , što će vama u HR vjerovatno biti uskoro , nama u BiH vjerovatno dosta kasnije (iskreno meni želim što kasnije)
i sve je to nebitno dali je EU ili ne , mentalitet naroda nemože zamijeniti nijedna zemlja iz bajke
i sutra kada budeš u EU ti ćeš imati porodicu,prijatelje,potrebe i sve što si imao i do sada , i da ti neko pokloni pola bajne EU ti (mi) opet nemožeš bez onoga što sam pomenuo , porodica,prijatelji,potrebe bla bla bla
znači neke stvari mogu biti i suvišne u životu

znam ja da ponekada (čak i sebi) zvučim kao neki urođenik ali ubijeđen sam da mi svi tako ili slično razmišljamo samo pitanje je koliko je ko lud kao ja pa da sve to kaže naglas

nema para cijela evropa da mi plati ili zamijeni buđenje sa moje troje djece , neke stvari se jednostavno nemogu kupiti niti nadoknaditi a kada provedeš život u svijetu dok ti djeca odrastu onda kada ih vidiš moraš da im dokazuješ da si im otac


evo konkretan primjer jednog čovjeka koji je jako blizak meni
dok je bio momak položio ateste za varioca , malo je radio kod nas ovdje u nekoj firmi i brzo je vidio da može ići na stranu i zaraditi mnogo više novca , tako je i uradio , par godina je preko grane i solidno zarađuje , već je riješio neke stavke u životu kao što su plac,kuća,auto
ali priča ne bi bila zanimljiva ako nebi u njoj bilo ALI , u medjuvremenu se oženio ,dobio dijete i već ozbiljno razmišlja da se vrati ovamo i radi za neku manju platu
trenutno je u Češkoj i dolazi svakih mjesec-dva , znate i samo šta sve za sobom povlači takvo odsustvo od porodice
 
P

pozna

Guest
kolega Seljacic,pogresno vrijeme ili losa sreca i okolina,u svakom slucaju niti se zelim prepirati niti svadjati,pricam svoja iskustva. imam skroz svjezi primjer koji je radom uspio u poljoprivredi.mozdaj e bas slucaj ali...kao sto sam vec rekao da su nasi ljudi (balkanci)vrijedni i pouzdani i cijenjeni radnici. i nije isto raditi kao stalno zaposleni ili Hilfsarbeiter,jel tako? a to odmah baca drugu sliku,istina nezelim bas nikoga nagovarati na nesta al bar da pricamo istinu.i ja imam jednu kucu gdje radim ciscenje snijega,pola sata rada,pociscenju ,a sat je placen 40 e netto.ja odgovaram za taj posao ne hilfsarbeiter.ako tamo netko slomi nogu,ja cu na sud,ja placam osiguranje i za taj posao.ima toga jos puno,al vecina nece razumjeti pa sto da pisem.Nixa,pitas o njemackoj a vuces paralelu sa ceskom.jel to isto??????? i jos nesto,radnici na privremenom radu u inozemstvu,tako smo ih prije zvali,polako izumiru,idu u zasluzenu mirovinu i vracaju se kuci umrijeti kod tkz. obitelji. jadni iscrpljeni ljudi,vidim jedan bus vrlo cesto za vikend i bude mi zao zivota i sudbine tih ljudi.ali ta vrsta odlazi i neznam bas nikoga ovdje tko je sam,i ja ujutro odlazim i poljubim dijete,i obavezno sam u 8 sati navecer pred spavanje kuci a onda nastVIM RADITI do 10-pola 11,i da imam tu cuvenu slobodu jer sam svoj gazda,i sam radim i placam druge da rade i mogu na more kad si sve izorganiziram i dolazim 4 puta godisnje u HR. radim 12-15 sati dnevno,i nije mi tesko jer znam za sta radim a novci su sloboda. da nebi ispalo da se preseravam i ja sam isto tako kao vi mislio prije,moja zena kaze da sam se drzao za drzavnu granicu kao green peace ali treba dozivleti i drugu stranu da bi shvatio,i vratit cu se u domovinu kad zavladaju zakoni da bih pokrenuo neki posao i da vezem svoje dijete za djedovinu,da joj to nije samo godisnji odmor. lijep pozdrav svima.
 
U

USRO

Guest
nixa


nema para cijela evropa da mi plati ili zamijeni buđenje sa moje troje djece , neke stvari se jednostavno nemogu kupiti niti nadoknaditi a kada provedeš život u svijetu dok ti djeca odrastu onda kada ih vidiš moraš da im dokazuješ da si im otac


Bas me zanima do kada se mislis buditi sa njima? Valjda do njihove 40.!?
Mozda da pocnes razmisljati da ce ta djeca jednoga dana narasti i da ce se zeljeti osamostaliti. Sto ces im onda reci? Trenutno mislis samo na svoju guzicu, misli malo na njihovu, ako si im pravi otac.
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Svi ste u pravu - donekle. sve zavisi šta vam je bitnije, materijalno ili duhovno. Radio sam ovdje 12-15 h dnevno svaki dan (blagdani, praznici) i da sam tako radio vani imao ih bih cijelu ulicu i vjerojatno se razbolio a ovdje sam se samo razbolio. Vjerujte da kad u bolnici gledate neonke i operaciona svjetla - cijala ulica vam ništa ne znači.
Znam slućajeve koji su se iz Canade vratili zbog nostalgije, neki bi se vratili ali nemogu zbog pritiska žene, dijece ali jako pate tamo. Ovi koji su bliže dođu češće (godišnji odmor) pa tim nadoknađuju tu nostalgiju i razliku u životu jer ovdje pune baterije pokušavajući u 2-3 tjedna učiniti sve ono što nisu u proteklih godinu dana.
Dobro pamtim izjavu jedne rođakinje koja se vratila iz Engleske "hebeš ti njihov život kad na štriku vidiš da im se suše samo radna odiječa i spavaćice jer im drugo i ne traba".
To je moj pogled koji se vjerojatno razlikuje od nekih drugih što je normalno ali ja sam skoro ispričana priča a oni koji su na početku priče vjerojatno razmišljaju drugačije.
Sviđa mi se Savin način razmišljanja i iz njegovih postova se vidi da je to tako i da misli i na djecu jer nebi toliko "kemijo" da ne misli. Ima puno slučajeva gdje su misleći na djecu zaradivši im puno novaca od njih napravili invalide i bolesnike. Zato Savo - posljedni Mohikanče samo uživaj, radno, odgovorno sljavljenički i svakako drugčije dok možeš i dok te zdravlje služi.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Slab je standard u Njemačkoj i ne bi preporučio nikome da razmišlja o njoj kao zemlji gdje bi na nekim gradilištima ili u industriji (osim metalske i slično) zaradio ili zarađivao za život. Preporučio bih Skandinaviju ili Švicarsku. Koji su kriteriji da bi čovjek tamo imao posao ne znam. Svima koji su prošli pakao iskorištavanja ili ga prolaze toplo preporučujem da oštro prekinu tu ružnu rutinu, nije bez veze ona uzrečica bolje grob nego rob, sloboda napačenom narodu.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Lepo je imati posao i biti dobro plaćen za isti.Pošto je generalno sranje na celom Balkanu i ja sam razmišljao o odlasku u Kanadu pre par godina ali...
Mislim da bi tamo uvek bio građanin drugog reda ,radio najgore poslove i bio odvojen od porodice, što mi se baš i ne dopada.
Imam i dosta poznanika koji su stekli penzije po Nemačkama,Holandijama i Švedskama,koje sada troše za nabavke silnih lekova bez kojih ne mogu da funkcionišu, pošto su im "gazde" dušu izvadile.

Neka hvala...imam koliko imam, svoj sam čovek, nisam gladan,nisam žedan,pare dođu i prođu....jedan je život , treba ga živeti maximalno,a ne provesti u skupljanju para, nekretnina i automobila i biti rob tim stvarima.

Možda sam ja budala, ali to je moje mišljenje.
Pozdrav!!!!
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Vjerovatno 90 i nešto posto ljudi koji šljakaju negdje, radnika prije svega ima u glavi film da želi nešto zaraditi, ušparati i život im prođe u patnji, žive za sutra koje ne dolazi. Proživio sam to i mislim da se neće ponovit.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Bas me zanima do kada se mislis buditi sa njima? Valjda do njihove 40.!?
Mozda da pocnes razmisljati da ce ta djeca jednoga dana narasti i da ce se zeljeti osamostaliti. Sto ces im onda reci? Trenutno mislis samo na svoju guzicu, misli malo na njihovu, ako si im pravi otac.

da mi neko nešto ovako kaže u 4 oka garantujem ti da bi bilo svašta , ali baš svašta
zato ti moram reći pa malo paziš šta ptičaš , ja mojoj djeci pokušavam da ''ugradim'' radnu naviku , da budu vrijedni i pošteni i da mogu da žive i funkcionišu samostalno , da se NIKADA i NIKOME ne zamole za koru hljeba , isto tako niti da se razbacuju hljebom

ta djeca kada budu dovoljno odrasla (nadam se da će to biti prije njihove 40te) i kda se budu željela osamostaliti biće spremna na sve u životu , neće to biti ona razmažena derišta koja su samo navikla da im otac ili staratelj daje a oni samostalno neznaju otići ni na pišanje

takvih slučajeva je jedan mali milion oko mene jer je dosta ljudi otišlo preko grane , scenario itprilike izgleda ovako u većini slučajeva
-nažalost zbog poznate situacije ljudi odlaze trbuhom za kruhom
-onda nadju neki posao (ustvari dva ili više) gdje rintaju po 15 sati i pričaju kako im je super
-razdvojenost od porodice odmah povlači preljube supružnika (ili bar sumnje što je jednako opasno)
-djeca te već zaboravljaju da si im otac , nego te počinju smatrati da si ti mašina koja im donosi pare , ako im ne ispuniš svaku želju isto kao ni da nisi ništa u životu uradio
-već polako počinje zdravlje da te napušta zbog onih 15 sati rada , onda većinu kako neko reče daješ na ''popravku zdravlja'' (sreća pa imaš novca za to)
-a da ne pričamo o ''finoj'' djeci koji su zlato nebesko a ovdje kada dodju puni im džepovi kojekakvih tabletica i opojnih sredstava i ubjedjuju nas kako smo zaostali (u ovoj situaciji sam lično bio)
-ideš u penziju (ako je doživiš) i nadaš se sretnom povratku u domovinu kad ono šipak :finga: , moraš biti tamo i dalje da bi primao penziju
-ali i ako se vratiš ti si već zaboravio pola svoje familije , a i oni tebe već više ne gotive jer kada nisi bio tu sa njima 10,20,30 godina zašto bi i oni proveli sa tobom onih ''zadnjih'' 10tak
-''kod kuće'' nemaš ni jednog istinskog prijatelja niti ''sigurnu ruku'' u koju se možeš pouzdati jer svi tvoji prijatelji su ustvari ljudi koji su prošli isto kao i ti , a na zapadu nema ''sigurne ruke'' , nego sistem 'ako imaš pare-živi , ako nemaš crkni' , kod nas je ta parola malo drugačija pa se ne uklapa u naš mentalitet
-kod takvih ljudi ovdje kada ode neki nadničar da zaradi svoju koru hljeba obično bude tjeran na neprestani rad , obično mu neće da plate sve sa izgovorom kako nije dobro i kvalitetno odradio svoj posao a svi i znamo šta nadničari rade i kako pa da je kod njih i nemoguće uraditi posao kako ne treba , obično mu se te gazde razšepure ispred nosa sa kojekakvim gozbama a čovjeka neće ni hladnim sokom ili kafom da ponude jer je on u njihovim očima ono što su ovi bili u očima švaba kada su otišli na zapad i imam osjećaj da se svete na taj način
-to bi otprilike bio scenario koji prolazi većina ljudi koji žive u širem krugu oko mene i čije sudbine znam detaljno , ima i izuzetaka ,naravno , ali veoma malo

nisam ni ja poslednji mohikanac ali sam čovjek koji je odrastao u prilično siromašnoj porodici i radom već postigao nešto , možda moja porodica nekada nije imala dovoljno ni hljeba , možda sam išao droljavih patika u školu i to krio od one djece kojima roditelju kupuju ''originale'' da ne bi bio predmet ismijavanja , možda sam umjesto igranja fudbala sa djecom išao da radim u radionicu jer sam to htjeo , možda sam nekada želio da i ja pojedem čokoladu a nisam mogao da je kupim
ima mnogo toga ''možda'' kod mene , ali sam ja bio sretan i tada kada sam išao droljavih patika u školu , i danas kada još uvijek nisam naučio igrati fudbala niti znam pošteno šutnuti loptu

samo mogu reći , teško je biti čovjek , sve ostalo je lako :partyman:
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
nixa





Bas me zanima do kada se mislis buditi sa njima? Valjda do njihove 40.!?
Mozda da pocnes razmisljati da ce ta djeca jednoga dana narasti i da ce se zeljeti osamostaliti. Sto ces im onda reci? Trenutno mislis samo na svoju guzicu, misli malo na njihovu, ako si im pravi otac.
pa na njihovu i misli dok crnči i drži glavu u torbi dok je u šumi
pa kolega dragi,pravi otac podiže svoju djecu a ne da ih samo futra novcima ...
tko će da ih usmjeri na pravi put i da ih nauče radnim navikama,a kako to napraviti ako si miljama daleko,nije dovoljno doći nekoliko puta godišnje kući s parama i misliti kako je sve super..
 
U

USRO

Guest
da mi neko nešto ovako kaže u 4 oka garantujem ti da bi bilo svašta , ali baš svašta
zato ti moram reći pa malo paziš šta ptičaš

A sta to bi moglo biti, bas me zanima!? Trebas mozda adresu?


, ja

ja
mene ,

ja, ja i samo ja.... zanimljivo je citati gologuzane koji nemaju nista i onda pljuju da imanje novaca nije sreca:lol:
Nesto slicno kao ljudi koji voze auto od parsto eura pricaju kako se isto voze kao i onaj u mercedesu od 100 tisuca, bas
Uglavnom nisam procitao cijelo tvoje mlacenje prazne slame ali ako ikada okusis zivot sa parama, javi se pa da procitamo usporedbu:lol:
Pare nisu tolika sreca ali si neko sigurniji sa njima, u bilo kojem smjeru da krenes....
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh