• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Otkupljivači-partneri i otkup voćarskih proizvoda

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Svaka čast Zvoniš.
Kad čovjek nešto hoće i zna može uspjeti čak i ovdje.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
imam 3 ha voćnjaka-sve šlljive,u mirovini sam
stari me je naučio da sve radim kako Bog zapovijeda ili da ne radim,u sve vezano za voćnjak su aktivno uključeni starci,žena,djeca
nemam ni kune kredita,niti sam išta naslijedio-od zemlje do mehanizacije,imt 533 i priključke za voćarstvo koje sam većinom sam napravio

donekle, ali samo donekle bi se složio:scratch
imam4ha vočnjaka, ni kune kredita, (ali nisam umirovljenik), hrpa male djece
i ovisim o milosti Božiijoj
i nakupcima i prekupcima:mad:
mehanizacija gotovo kao vi, ništa nisam naslijedio
kvalitet i kvantitet imam
razlika izmeđ nas je u mirovini i starosti podmlatka
e sad kako dalje bude išlo neznam, ali znam da na svaku moju kunu netko zarađuje 2kn
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
svjetlo na kraju tunela

tvoj nažalost problem je što su ti glavni kupci pretržci,nemaš stalne i normalne kupce kojih nažalost ima sve manje,a kriva je i inspekcija koja ne kažnjava prekupce ,pa oni mogu prodavati tvoje voče bez nekih velikih kontrola a tebe vjerovatno svi nadležni pomalo z.......ju,ali tako je približno svima koji žive ovaj kruh ispod vedrog neba:partyman::drinkers:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
...a kriva je i inspekcija koja ne kažnjava prekupce ,pa oni mogu prodavati tvoje voče bez nekih velikih kontrola

Svatko moze osnovati obrt ili firmu i prodavati tudje proizvode. Jedino OPG ne smije prodavati tudje proizvode, a to sto poneki OPG kupi tudje i prodaje kao svoje je kap u moru. A i inspekcijama je to, kako su sada organizirane, gotovo nemoguce provjeriti dali na placu neki OPG prodaje tudju robu kao svoju.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Postavio sam pitanje baš iz razloga, jer dosta pratim statistčke izvještaje EU koje mogu naći na internetu i trendovi su takvi da "mala" gospodarstva (manje od 10 ha) u Europskoj uniji nestaju, jer je neisplativo.

eto vidiš kako imamo različite izvore informacija! ja imam totalno druge spoznaje! i to od ljudi koji tamo žive i rade!

recimo da je prosjek krava po domačinstvu 35 kom u italiji. a to je daleko najteža ( najskuplja ulaganja ) i najriskantnija grana u poljoprivredi!

a i goran milić je u svojim emisijama pokazao situaciju na tv u koja je bliža mojim tvrdnjama!
bar sam ja stekao takav dojam!

ne kažem da sam u pravu, nisam živio tamo, ali netko servira krive podatke po medijima ( ne znam koji su podatci točni )! ne znam iz kojih razloga! moguče je da sam i ja u krivu!

istina je vjerojatno, kao i uvijek, negdje u sredini. netko če propasti, netko će se snači i u novim uvjetima, pa sad ko je s kom kontaktirao takvu če sliku dobiti. isto tako je činjenica da je i dalje trend naseljavanja u gradove!
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
eto vidiš kako imamo različite izvore informacija! ja imam totalno druge spoznaje! i to od ljudi koji tamo žive i rade!...istina je vjerojatno, kao i uvijek, negdje u sredini. netko če propasti, netko će se snači i u novim uvjetima,

Ma nije istina čak niti u sredini; već negdje po strani!
Radio sam u IT, dosta često sam putovao po Njemačkoj, bio i preko bare... i za opstanak poljoprivrednog gospodarstva nije čak niti veličina toliko bitna, koliko način upravljanja rashodima i prihodima (ovdje mi je Njemački primjer najočitiji).
U čemu je stvar (gotovo 99%)?
Poljoprivrednici su vrijedni radnici ali loši (očajno loši) menadžeri (upravitelji vremenom i novcem).
Evo i nekoliko primjera:
1. Koliko je iskoristivost traktora na jednom imanju? U mojoj okolici vinari na prosječnih 3-4 ha imaju 2-4 traktora. U pokrajni Franken (sjeverna Bavarska) 10-12 proizvođača, imaju preko 40 ha i 2 traktora i 1 atomizer.
I što je sada skuplje? 2 nova traktora kupljena na leasing i 1 atomizer za 40 ha, koji u prosjeku svaki dan vegetacije radi preko 6 sati ILI 2-4 stara traktora koji obrađuje godišnje manje od 2 ha prosječno.
2. Vozni park? Moj prijatelj vinar ima 3 ha vinograda i vozi novu Renault lagunu, i kuka kako je teško prodati vino. Moj drugi prijatelj, nijemac, ima 3 ha vinograda, traktor koristi sa svima ostalima i vozi Ford Fiestu... Zašto? Pa zato jer i laguna i fiesta su auti, ali ga Fiesta košta godišnje bar 20.000,00 kn manje, i onda taj novac usmjerava njegdje drugdje (ima novčanu rezervu). Ovaj prvi je i zadnju kunu potrošio samo da pokaže da ima za skup auto; zbog toga nema čak niti vinograd osiguran. I jedna tuča; ode i vinograd i auto....
3. I tako, zaštitna sredstva, repormaterijal, upotreba strojeva.... (nekim još nije jasno da je parkirani traktor i nekorišteni priključak najskuplji "alat").

... i to je problem. Vani dobro rade i sa 3 ha i sa 30 ha, ali isto tako propadaju sa 3 i sa 30 ha.
Razllika je samo u tome, koji je bolji upravitelj vremenom, novcem i ostalim resursima.

p.s. Evo i mog primjera. Bavim se trgovinom gnojiva, i to isključivo direktnom prodajom (uvoz samo za definiranog kupca; nema robe na zalihi, već ide samo uvoz naručene količine). I kome prodajem? Samo pojedinim proizvođačima.
Još nisam uspio na jednom području okupiti 5-10 proizvođača. A prodaja za definiranog kupca ima 30-50% niže cijene od redovinh na tržištu (nema marže, posrednika, skladištarine i ostalih nameta) i opet ne mogu okupiti 5-10 većih na jednom području. A time mogu rušit cijenu za još bar 5% samo na uštedi za transport (unajmim jedan kamion za jednu lokaciju, a ne kombi za 5-10 lokacija). I nejde. I dalje neki žele doći u skaldište i baš tada kupiti 7-18-24, jer bi netko baš za njega trebao držati 10 takvih vreća u skladištu cijelu godinu. Pa jasno je da je onda gnojivo skupo.

Evo još primjera o ovome gore rečenome.
Italija - južne pokrajne. Molise (ova preko puta Visa) i Puglia (ona dole, preko puta Crne Gore).
Molise - izvrsni uvjeti za uzgoj vinove loze. Glavna kultura: PŠENICA (ne nije greška; loza je samo u tragovima). Zašto? Zato što nema dovoljno ljudi za rad u vinogradima. I što sada? Siju tvrdu pšenicu. Prednosti: 1 obitelj radi 20 ha prosječno (za 20 ha vinograda je to potpuno nedovoljno), ima 1 traktor, unajmljuje sijačicu i kombajn. Žetva završava sredinom lipnja (nema natapanja), i ostvareni prihod je dovoljan za 1 obitelj za cijelu godinu. Ne sije se postrna kultura (treba utrošiti novaca, vremena i pitanje tkome to uopće prodati). Ovako 4-tvoro je socijalno riješeno.
Puglia - malo južnije, puno tužnije. Cijela pokrajna ima ljudi koliko i 1/3 grada Barija. Glavna kultura maslina (najveći ukupni broj stabala). I prihod 0 (slovima: nula eura). Zašto? Uložili su u skupi sadni materijal, uredili terene ali nemaju radne snage. Nema stroja koji će orezati maslinu, a nepravilno orezana maslina nema roda. Posljedica: više od 70% stabala je zapušteno (spašava ih šverc ulja iz Sj. Afrike). Pa zašto ne plate rezače i berače bar 20% više?
Jer nemaju čime; potrošili su novac na početku investicije, a maslini treba bar 5-7 godina do nekog ekonomskog uroda. Na početku su uložili vlastiti rad (i obitelji) dok su masline bile male... i sada kada su narasle, nema više novaca sa početka. I čime sada platiti rezače i berače? Ničime. Propada posao.

Dva primjera; jedan dobar i jedan loš.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Kobac, statistiku pratim na Eurostatu, to je komisija koja u potpunosti pokriva kvantitativne podatke za sve članice unije.

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/eurostat/home/

Nažalost i ja sam često na putu i susreo sam različite slučajeve i dobre i loše to ovisi o dosta parametara, baš kako je i Bobostar rekao.
No bez obzira, ni ti ni ja fizički ne možemo upoznati i pričati sa toliko ljudi da bi imali reprezentativan uzorak, dok ova komisija barata sa podacima za svako i sva gospodarstva.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Po tim statistikama, gdje smo mi plantažeri ljeske. koliko nama treba površine da bi opstali. U kojem pravcu bi se trebali razvijati? Udruživanje,! to je svima jasno i što još?
Ja obrađujem 6 ha sa malim Yanmarom, špricom od leška, roto kosilicom, motikom i frezom. Za jesensku obradu unajmim čovjeka sa velikim traktorom i strojem.To za sada pokriva, nije lako ali se može, nemam kredita. Ubacujem herbicidni pojas definitivno da olakšam muku.
E sada daljnji razvoj iz vlastitih sredstava je upitan. Jer treba investicija za opremu za berbu, sušenje, obradu ploda i sl. I da ne prođem kao ovi na bobostarovim statistikama u Italiji udruživanje bi bio spas, ali kod nas još 105 godina od toga ništa. I sad tjeraj dok ide ili digni kredu, navuci banku na vrat i isfinanciraj stvar a onda rintaj od jutra do stura jer ti nema spasa ili si propao, a možda ni rintanje ne pomogne jer si gotov kroz neko vrijeme, I stalno proširuj, sadi, gradi i ima li tu nekog stretnog svjetla na kraju tunela??? Na koji vlak se ukrcati da se dobro putuje a da se sretno stigne do cilja. Cilj: prosječno živjeti od vlastitog rada na plantaži lijeske od koliko ha?
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Po tim statistikama, gdje smo mi plantažeri ljeske. koliko nama treba površine da bi opstali. U kojem pravcu bi se trebali razvijati? Udruživanje,! to je svima jasno i što još?
Ja obrađujem 6 ha sa malim Yanmarom, špricom od leška, roto kosilicom, motikom i frezom. Za jesensku obradu unajmim čovjeka sa velikim traktorom i strojem.To za sada pokriva, nije lako ali se može, nemam kredita. Ubacujem herbicidni pojas definitivno da olakšam muku.
E sada daljnji razvoj iz vlastitih sredstava je upitan. Jer treba investicija za opremu za berbu, sušenje, obradu ploda i sl. I da ne prođem kao ovi na bobostarovim statistikama u Italiji udruživanje bi bio spas, ali kod nas još 105 godina od toga ništa. I sad tjeraj dok ide ili digni kredu, navuci banku na vrat i isfinanciraj stvar a onda rintaj od jutra do stura jer ti nema spasa ili si propao, a možda ni rintanje ne pomogne jer si gotov kroz neko vrijeme, I stalno proširuj, sadi, gradi i ima li tu nekog stretnog svjetla na kraju tunela??? Na koji vlak se ukrcati da se dobro putuje a da se sretno stigne do cilja. Cilj: prosječno živjeti od vlastitog rada na plantaži lijeske od koliko ha?

Baš to i mene zanima :)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
... I da ne prođem kao ovi na bobostarovim statistikama u Italiji udruživanje bi bio spas, ali kod nas još 105 godina od toga ništa...

Evo što je Einstein (onaj malo ludi) rekao kao definiciju ludila: Ludilo je raditi istu stvar iznova, na isti način i očekivati drugačiji rezultat. Uspijeh zahtjeva promjenu.

I to je to.
Ako je udruživanje na ovim našim prostorima pokazalo neuspijeh (koliko je samo bilo udruga, zadruga i sl.), onda je jasno da još jedna udruga, zadruga... neće donijeti nešto dobra. Zbog čega? Vjerovatno je problem u mentalitetu, načinu rada i ostalome; bez obzira što to vani dobro funkcionira. Ali mi nismo niti austrijanci, niti nijemci, niti holanđani.

I još jedna, od onog čupavog ludog na početku: Promjena se nije dogodila jučer, promjena se dogodila davno i postupno, no zato što ste je dovoljno dugo ignorirali i niste joj se prilagodili, pogodila vas je preko noći. (kraj citata).

I što sada?
Udruživanje sigurno ne, bar ne na ovaj do sada postojeći način. To je samo trošenje energije, vremena i novaca. Ako ne ovakvo, kako onda?

Hajde, napišite nekoliko ideja, prijedloga, primjedbi... pa će stvar onda krenuti u pravom smjeru.

Cilj: prosječno živjeti od vlastitog rada na plantaži lijeske od koliko ha?

U nastavku prijašnjeg posta, odgovor i na ovo pitanje.
Može se dobro živjeti i od 0,5 ha i jako loše i od 150 ha. Površina nije jamstvo dobroga ili lošeg; dobro ili loše je negdje drugdje.
Svi muku mučite kud' sa lješnjacima. Naravno, jer nemaju svi iste količine i teško se tako može biti konkurentan na tržištu.
Ali ako bi vas 10-20-50 lješkara osnovalo d.o.o, koji se bavi otkupom i distribucijom lješnjaka, i u to uložilo, kao vlasnički udio 5.000,00 kn, i nađite nekog menadžera... pa osnovna plaća 5.000,00 kn + provizija od distirbucije. Pa nek' se čovjek potrudi... i naravno zadužnica za zajeb. Nema zajebem i zbrišem. Potpiši prika bjanko zadužnicu, pa ćeš vidjet' što je rad.

p.s. Ovo sa zadužnicom (ili slično) imao sam kada sam radio vani (iako je to tamo malo drugačiji naziv, ali je ista funkcija). Dobiješ posao od 10-tak tisuća eura, ali uz ugovor ide i taj famozni dokument (zadužnica). Zajebeš stvar, onda do penzije vračaš dug. A ne kao ovdije; dobiješ plaću 20.000,00 kn, zajebeš stvar i nikom ništa. Dobiješ čak i otpremninu... e Moja Domovina.

I još malo dodatka na temu:
Ako vas lješkara ima 30, i svaki od vas potroši 3 dana (3x8=24 sata) samo na traženje i ugovaranje prodaje, to je onda ukupno 30x24=720 radnih sati ili skoro 4 puna radna mjeseca potrošeno samo na trženje proizvoda.
A troši se i više od 3 dana godišnje.


Molim te pripazi malo , napisao si tri posta jedan za drugim .
Koristi opciju Edit

pozdrav žuti
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Drago mi je da kažete da ste zadovoljni prodajom i rezultatima. Vidim da na forumu ima i nakupac (a i proizvođač ujedno) koji je pred godinu dana nagovarao na čupanje vočnjaka a u gospodarskom listu je izjavio da će podići površinu pod voćem, što su primijetili neki forumaši, koji lik. Sad taj isti traži jabuku da preprodaje dalje i pod kojim uvjetom ne ravnopravnog partnerstva, već isključivo nakupca jer će tako ostvariti veći profit a treba količinu da bude ozbiljniji proizvođač. S povečanom potražnjom iz vana mi potrošaći u Hr ćemo imati sve skuplju i još nekvalitetniju robu jer oni koji plačaju par lipa više će zahtijevat kvalitetu.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Tražeči temu ovaj naslov mi je najprikladniji za nešto općenito napisati SVJETLO NA KRAJU TUNELA,jer ga uopće ima ove godine?
Voćari,povrćari,ratari i stočari jer Vi vidite to svjetlo?
Naime po nepotvrđenim i neslužbenim podacima najvjerovatnije ove godine niš od bilo kakve naknade za štete od mraza,tuče,suše.
Što reči,opet ništa šuti i trpi kažu mi buši bunare,pravi akumulacije postavi mrežu,navodnjavanje,postavi antifrost sistem,napravi hladnjaču,ej stani malo.
Kada budem dobio Bingo gibam iz ove države laži,lopovluka,nemorala i ugnjetavanja poštenog radnika i seljaka-težaka.Evo malog primjera:
Imam 3 bunara ali nikada baš nikada nisu presušili,bome ove godine jesu po prvi put u 80 god kako postoji onaj stari,nitko ga nije mogao iscrpit ,hura uspio sam.
Ajmo kopat arteški,stani malo tko će im naplačati uporabu tolikih bunara,kada počmu naplačivati korištenje takve vode,plačamo vodoprivredi ŠTO?? kada nema vode da je nemamo a kada je ima previše onda plivamo,gdje su akumulacije da crpimo vodu ,nema ih?
Ajmo napraviti akumulaciju za sebe e ni to nije lako opet neka lokacijska sranja,može ali zatvoreni rezeorvari i to treba neke dozvole,pa kako da dođemo do vode a da nam to sve nenaplate,radi nešto na crno opet kazne.
Tko kaže da smiješ a nagodinu kada napraviš nesmiješ jer si un EU opet kazne idr sranja.
Nije to sve npr po novom neće se smiti koristiti struja za kućanstvo za navodnjavanje,hladnjače i sve dr u vezi poljoprivede nego industrijska opet poseban priključak sat idr.sranja.
Morate po novom nositelj OPG-a plačati mirovinskoi socijalno,ako ste nezaposlen,neki glasovi govore da će morati i član OPG-a ako je nezaposlen.
Ma sve je to ok ako imate prihoda od svega a ako nemate,što onda?
Npr ova godina nema voća,povrća,hrane za stoku,suša,mraz,tuča i najgora pošast svih pošasti političari uništiše 2012 god.
I gdje je tu svjetlo na kraju tunela?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Tražeči temu ovaj naslov mi je najprikladniji za nešto općenito napisati SVJETLO NA KRAJU TUNELA,jer ga uopće ima ove godine?
Morate po novom nositelj OPG-a plačati mirovinskoi socijalno,ako ste nezaposlen,neki glasovi govore da će morati i član OPG-a ako je nezaposlen.
Ma sve je to ok ako imate prihoda od svega a ako nemate,što onda?
Npr ova godina nema voća,povrća,hrane za stoku,suša,mraz,tuča i najgora pošast svih pošasti političari uništiše 2012 god.
I gdje je tu svjetlo na kraju tunela?

Nisi napisao ono glavno da osiguravajuća društva ne žele osiguravati usjeve/voćnjake općenito poljoprivredu, jer je u ovogodišnjem slučaju šteta sto posto i onda moraju isplaćivati velike sume. To je meni kao da imaš dvije kuće, jednu staru u kojoj nitko ne živi i drugu novu u kojoj živiš, a osigurao si obje. Dođe oluje i odnese krov sa stare i onda ti kažu da tamo nitko ne živi i ne žele ti isplatiti štetu. Ne želiš osiguravati, nećeš raditi, to je toliko jednostavno. Što se političara tiče, ne znači ti ništa ako je čovjek agronom i nema pojma o poslu i smislu i ništa ne radi kako bi nekome osigurao uvjete. Jedne godine tri županije, sljedeće ostale, ali problem je što ih ima 21 i tome nikad kraja.
Nažalost, rade se kružni tokovi za milijun kuna, umjesto da kao što kažeš, općina iskopa arteški bunar i napravi akumulaciju i eto vode za navodnjavanje. To je posao za koji treba ipak malo mozga. Ali samo malo.
Ja se više bavim šumom, manje poljoprivredom, uglavnom za osobne potrebe, ali sam želio ovo napisati.
 
B

brabo

Guest
Otkup jabuka - Zlatni, Gala, Ajdared, Greni,...

Poštovani,
interesuje me da li znate ima li neko ko otkupljuje veće količine jabuka navedenih vrsta odmah na licu mjesta utovar i plaćanje, naravno prije toga doći pogledati kvalitet i dogovoriti se oko detalja....

Problem plasmana!!!!!!!
Jabuke I, II klasa.

pozzzzzzz
 
B

basset

Guest
Re: otkup većih količina jabuka - zlatni, gala, ajdared, greni,...

pozdrav !
pišem u ovoj temi jer sam na istom tragu kao i kolega.
očito je ova godina rodna za jabuke (slavonija) i postoji problem plasmana robe.
ako je netko zainteresiran ili ima dobar kontakt neka se javi.
količina je cca 100-150 tona. većinom 1. i 2 klasa. ajdared, jonagold, z.delišes, pink lady,florina, grannysmith....

ukratko, dosadašnji otkupljivač je ponudio iznimno očajnu cijenu , vjerojatno je pun i nema interesa. moja lokacija je blizina našica.

hvala unaprijed, LP
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Re: Otkup jabuka - Zlatni, Gala, Ajdared, Greni,...

Da li se uopće znaju neke cijene na veliko za ovogodišnju jabuku?
Koja bi bila min.zadovoljavajuča cijena trenutno za mješanu 1. i 2. klasu( zdrava i iznad 65) za ajdared,jonagold,gloster u troredne gajbe?Da li bi prolazilo 1,8 kn/kg?
 
B

basset

Guest
Re: Otkup jabuka - Zlatni, Gala, Ajdared, Greni,...

Da li se uopće znaju neke cijene na veliko za ovogodišnju jabuku?
Koja bi bila min.zadovoljavajuča cijena trenutno za mješanu 1. i 2. klasu( zdrava i iznad 65) za ajdared,jonagold,gloster u troredne gajbe?Da li bi prolazilo 1,8 kn/kg?

imate priv.poruku u inboxu.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Re: Otkup jabuka - Zlatni, Gala, Ajdared, Greni,...

Ima li netko 20t granny smith jabuke?Pakovanje u dvoredne gajbe,mješano 1. i 2. klasa,samo da je zdrava.Znači može sve iznad 50 mm debljine da je zdrava i da može stajati bar 3 mjeseca.
Molim ponude i cijenu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh