• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarski i pastirski psi

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Kažu da je, iako ta boja nije priznata ali ima ih, a šta će do kraja ispasti to ćemo viditi. Bela je, a da li je ovčar??? Šalim se, učim je i za sad je dosta dobra, malo je danas ovci odgrizla uveta, ali pokušaću to ispraviti.
 
H

Hrvach

Guest
Daljac, kolko znam vojvođani imaju svojeg bijelog ovčarskog psa, pulina. Možda je ovaj tvoj neki njihov potomak
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Može biti, ja sam blizu granice. A da budem iskren štene sam uvatio u ataru sa majkom, tako da neznam ni koliko je staro ni odakle potiče.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
U leglima hrvatskih ovčara se zna dogoditi da bude bijelih štenaca, rijetko ali se dogodi. Takvi ne dobijaju rodovnice jer su van standarda, ali nije tajna da ih ima.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Daljac, kolko znam vojvođani imaju svojeg bijelog ovčarskog psa, pulina. Možda je ovaj tvoj neki njihov potomak

Zove se Vojvodjanski pulin i nije izričito bijeli. Ima ih u raznim bojama.
Hrvatskih ovčara također ima bijelih a radi se o gustoći melanin pigmenta u boji dlake. Crna je najveća gustoća a bijela najmanja. Po standardu HO je izičito crni sa dopuštenim bijelim dlakama ( ne flekama dlaka nego pojedinim dlakama ) na prsima ali ima ih svakakvih. Čak i sa paležom. Iako je crna boja najustaljenija nema dokaza da u povijesti nije bilo i drugih boja.

nešto ovako
http://hrvatskiovcar.pedigre.net/details.php?id=468

Pogledajte pod braća i sestre ostalu štenad iz legla pa će vam biti jasno. Takvih boja ima često. Imao sam i ja nekoliko puta u svojim leglima iako nisam imao bijele, na žalost.
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
jel ima netko možda muško štene tornjaka ili hrvatskog ovčara za prodat u ličko senjskoj županiji ili blizu županije.
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
ja mogu reci same pohvale za hrvatskog ovcara. Imam 4 koze i zenku ovcara koja dobro radi,to su psi koji imaju energiju i neumorno rade svoj posao( majka joj je Lila,na youtube mozete vidjeti pse na zadatku"hrvatski ovcar lila").
Covijek od koga sam je uzeo rekao mi je da pas ce raditi kako ga naucim i sta vidi od mene i tako je.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Zanima me šta klege koji imaju više iskustva i znanja od mene misle o ovim psima?

Cigan
fotografija1000.jpg


Bujtar
bujtar.jpg


Bulidža
bulidza-4.jpg


Mala
fotografija1274.jpg
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Zanima me šta klege koji imaju više iskustva i znanja od mene misle o ovim psima?

Cigan
fotografija1000.jpg


Drži uši dole - greška. Rep odličan samo da je malo dlakaviji.

Bujtar
bujtar.jpg


Ne mogu ocjeniti.

Bulidža
bulidza-4.jpg


Fantazija

Mala
fotografija1274.jpg

Fantazija 2
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Mogu ti reći da je i moje mišljenje tu negdi, ne bih se onda puno prevario. Bulidža treba da je prodan čekam da dođu po njega.
 
Posljednje uređivanje:

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Jel ima kolega koji se bave dresurom hrvatskih ovčara (poslušnost, agiliti) ili svakodnevnim radom s ovcama, da izmjenimo iskustva?
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Kako ti se ponašaju psi kad ih pustiš kod svinja, jel im možeš komandovati, jel oće ugristi, jel svinji prilaze od glave ili odostrag?
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Pitam se kako bi taj pas uhvatio zeca kad bi se morao sam snaći za hranu u prirodi? Samo je malo zbunjen, nije puno.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Kako ti se ponašaju psi kad ih pustiš kod svinja, jel im možeš komandovati, jel oće ugristi, jel svinji prilaze od glave ili odostrag?

Morate shvatiti jednu stvar kod Hrvatskih ovčara. Naziv mu je ovčar zato što spada u ovčarsku skupinu pasa ali on je najprije svinjar ( bujtar ), govedar i konjar ( čordaš ) a zatim ovčar i kozar.

Rad pasa sa svinjama je najteži. Za čopor svinja nikada vam nije dosta jedan pas već minimalno dva ili više. Svinje su po prirodi takve da se ne drže u skupini već odlaze svaka na svoju stranu kako se kojoj prohtije. Bujtar bi trebao svinji prilaziti uvijek od glave jer ju na taj način skreće odnosno vraća nazad. Ako hvata za zadnje noge onda ona bježi još dalje.
Također u prošlosti su postojala dva tipa psa. Prvi tip je bio za svinje i ovce i on je bio sitniji a time i lakši i hitriji. Drugi tip je bio krupniji i bio je za krave i konje.
Mada naglašavam u Slavoniji tj. kontinentalnom dijelu u prošlosti nije bilo puno ovaca kao danas. Čopori od 100 i nekoliko stotina ovaca nisu postojali. Ljudi su držali po par ovaca najviše radi vune. Ovce su obitavale u brdskim krajevima i tamo su ih čuvali pastirski psi, ne ovčarski ( usmjeravači stada ), koji su bili za obranu od vukova.
U Slavoniji su bila nepregledna krda svinja, krava i konja i to je bio njihov primarni posao.
 
Posljednje uređivanje:

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Zbog toga i pitam ovi moji ne rade baš puno sa svinjama, ali pustim ih kad neka krmača ili nerast izađe malo da vidim kako se ponašaju. Cigan bolje radi sa svinjama nego sa ovcama. Evo par slika od danas.

fotografija1328.jpg


fotografija1329.jpg


fotografija1332.jpg


Dominik, biće štenaca uskoro, Cigan samo njuška a Bujtar je napravio poso.

Ovo je slikano večeras pa je malo mutno.

fotografija1342.jpg
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
evo malo cudnog pitanja.
na proljece si namjeravam nabaviti dvije koze i magarca.
Imam skotsku ovcarku koja sada zivi s nama u gradu, a kad dodu navedene zivotinje seli se u zagorje.

Magarac i koze ce zivjeti u dvoristu + vocnjaku povrsine 4500m2. ogradeno.

Ovcarka je u gradu sva plaha i ponizna ali je u dvoristu jako dobar cuvar spremna otjerati nepozeljnog gosta.
Slusa na prvu.

Kako da je naucim da cuva magarca i koze? da li ce joj se javiti ono "ovcarko" da cuva???
 

Najnoviji postovi

Na vrh