• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarski i pastirski psi

M

Milos c

Guest
ti psi će biti veći od kavkavskog psa
a štene tornjaka sam već dugo tražio ali niša blizu mene trenutno nije bilo, a jesenas mi krepo tornjak bio star 12god i opet sam htio tornjaka
zadnja slika starog tornjaka i njegovog prijatelja

Lepo stene,nadam se da ce izrasti u dobrog psa
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
šta mislite o border colli-u, imam prilike vidjeti kod jednog ovdje ovčara te pse na djelu: izuzetno inteligentne i radne životinje
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
šta mislite o border colli-u, imam prilike vidjeti kod jednog ovdje ovčara te pse na djelu: izuzetno inteligentne i radne životinje

Ima moj jedan prijatelj collia za čuvanje ovaca i veli da je zadovoljan sa njim...
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Pozdrav,

vidim da se ovdje manje vise vrti oko HO-sto nije ni cudno posto je to izuzetno zanimljiv pas.Imao sam jednog ali mi je na zalost uginuo od krpelja.Jako mi je bilo zao za njim!!
Sada imam Border-a pa bih povukao nekek paralele izmedju njih.
Border je jos inteligentniji smireniji i nekako "ljudskijeg" ponasanja.
Ovo ljudskije sam se dobro sijetio jer kao da ima nesto ljudskog u njemu.
Imam manire koje nemaju drugi psi-mislim na ponasanje-e sad da li su svi borderi otprilike takvi ne znam jer mi je ovaj prvi.
Mogu se pohvaliti da sam u zivotu imao kao dijete njemackog lovnog terijera(NLT),kasnije njemackog ovcara,jednom rotvajler kuju,labradora,HO i sad bordera.
Neke od tih sam morao pokloniti jer su mi klali perad ili macke(rot-NLT) neki su mi nazalost uginuli(HO)-sad se nadam da ce mi ovaj border Ben duze pozivjeti jer bi mi za njega posebno tesko palo da se rastanemo!!

HO je izuzetan pas po mome izmedju svih koje sam nabrojao odmah iza Bordera.
HO je veoma privrzen i voli biti iza gazde kao sjena.Sa sibom nikako jer je zlopamtilo i odgaja ga se iskljucivo nagradom!!Inteligentan veoma velike energije i jako brzog sprinta!!
Border-lukavac!! Mislim da je nesto blaze naravi ali isto dobar cuvar!
Sa njim se moze vise napredovati i postici u raznovrsnoj igri tj. treningu-ako se ima vremena-pametniji je i nije toliko divlji kao HO.Smireniji i jako dobro se ponasa u kuci te moze biti odlican kucni ljubimac,ali najsretniji je ipak vani na dvoristu .

E da zaboravio sam na Rexa-krizanac pita i staforda bio je tigrasti imao je oko 10 mj kad je u sumi nanjusio lovokradicu i ovaj ga je morao ustrijeliti jer ga nije mogao otjerati stapom a odavao ga je jer je nosio ubijenu srnu!

Taj pas je sa svojih 6 mjeseci otjerao odraslog njemackog vucjaka dok su se pograbili oko kosti!! To bi izrasla neka zvijer od psa i poslije sam si mislio kako sve u zivotu mora biti tako kako je !!

Border NO1
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
Pozdrav,

Kad sam ja trazio psa za svoje koze u obzir su dolazili samo border collie i hrvatski ovcar,bordera nisam uspio nabaviti jer nisam bas bio pri financijama jer ljudi su drzali visoku cijenu(za mene bar) pa sam kupio kuju hrvastko ovcara koja sada ima godinu i pol,i mogu reci da sam zadovoljan s njom jedina mana im je sto abnormalno laju ali cuvari su za 5.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
je istina je laju ali ne bez razloga ! Vecinom dok nekog ili nesto zele otjerat!
Borderi su jako na cijeni duplo i vise od HO no mislim da ta cijena iu odnosu na HO nije opravdana!!

HO je dosta ostriji pas i sa time je po meni i bolji cuvar sa druge strane Border je zanimljiv po intelektu!!Ljudi svasta sa tim borderima izvode- van okvira ovcarstva.

Oba su vrhunska pasmina za kucu ili stado ali cijena izmedju njih nije realna !

Puno puta za izuzetno dobrog psa ne treba dati ni jedne kune !! :(y):
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
HO je svestraniji pas. Border je dosta opsesivan po pitanju upravljanja stadom. Pa bile to i kokoši. To mu je preokupacija i njegova manjkavost.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
HO je svestraniji pas. Border je dosta opsesivan po pitanju upravljanja stadom. Pa bile to i kokoši. To mu je preokupacija i njegova manjkavost.

hm ...nebih rekao da mu je opsesija manjkavost dapace mislim da mu je bas to i vrlina-potpuno se predaje tomu sto radi i to radi temeljitije dosljednije od HO.

Stvar je zapravo u tome da se border da dosta bolje izdresirat i onda on radi "cuda"!!
HO je zapravo vise cuvar nego sakupljac ! Zna biti pre grub i zanese se te zna zivotinju i do krvi ugristi sto recimo border nece nikad!
Onda recimo border je zaista lako oduciti ako nesto krivo radi.Meni je moj u igri kao stenac potamanio pet mladih nesilica i sve ih lijepo slozio na kup jer tako to mora kod njega biti-na hrpi :p:
Drugi put sam ga vrebao i kad je krenuo samo sam se dobro izgalamio i sa sibom po straznjici par puta-i nikad vise!!
Isto je krenuo i sa jaricama dok sam ih dopelao -male one mali on ali uhvatim ja njega kako on njih vuce za noge u stalu i opet malo vike i nikad poslije vise !!
HO se ne moze tako brzo a ponekad se uopce ne moze popraviti njegova narav-zna klati kokosi i da ga ubijes neces ga oduciti isto ko i rota!!

Ja sam imao HO i sad mi je zao za njim dok se ga sijetim te mislim da cu ga kad tad opet nabavit!!
Neznam da li su svi tako opiceni-moj je uzivao biti na kisi-dok je najbolje padalo on si je sjeo na sred dvora i kao uzivao u tome :(giggle):
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
HO je prirodan i izvoran pas. Nije dobiven selekcijom kao velika većina današnjih pasa. On je takav kakav je bio i prije par sto godina. I njegovi geni su zato uzburkani.
Border je pas dobiven strogom selekcijom na upravljanje stadom ( i to ovaca ) i to je njegova preokupacija.
HO je kuražniji i netko je napisao lajaviji ( uf što znaju lajat ) zato što je on pas za sve vrste stoke. U svojoj domaji Slavoniji je on prvo bikar, konjar i svinjar a najmanje je bio ovčar. Ovčar je službeni naziv zato što spada u skupinu ovčarskih pasa. Ko drži stoku i vidio je pse na terenu zna da nije isto upravljat sa sto ovaca i sto svinja. Zato je on takav.
Volio bi vidit bordera koji se zaleće biku od 500 kila u rogove.
Ponovno dajem prednost HO.
 
Posljednje uređivanje:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
HO je prirodan i izvoran pas. Nije dobiven selekcijom kao velika većina današnjih pasa. On je takav kakav je bio i prije par sto godina. I njegovi geni su zato uzburkani.
Border je pas dobiven strogom selekcijom na upravljanje stadom ( i to ovaca ) i to je njegova preokupacija.
HO je kuražniji i netko je napisao lajaviji ( uf što znaju lajat ) zato što je on pas za sve vrste stoke. U svojoj domaji Slavoniji je on prvo bikar, konjar i svinjar a najmanje je bio ovčar. Ovčar je službeni naziv zato što spada u skupinu ovčarskih pasa. Ko drži stoku i vidio je pse na terenu zna da nije isto upravljat sa sto ovaca i sto svinja. Zato je on takav.
Volio bi vidit bordera koji se zaleće biku od 500 kila u rogove.
Ponovno dajem prednost HO.
I te kako border tjera krave.
Ove dvije pasmine su mi na samom vrhu mojih zelja sta se psa tice no kad bi trebao birati ipak bi odabrao bordera.
Nesto je bolji partner u zivotu. Mirniji je stalozeniji u svakoj situaciji se pametno ponasa. Recimo prvi put u auto kao i na povodniku u grad - ja sam se iznenadii- u par koraka je shvatio sta i kako. Kao da je rodjen za uz nogu i setnju. Pradivan pas i narav.:(party):
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
moja ovcarka koze zna uhvatiti za rep ili nogu ali nikad do krvi ili da ostane modrica jer sam je naucio kad da ih pusti na miru. Kad idem sa njima po sumi koze gledaju di je ovcarka a da slucajno malo drukcije zalaje sve stanu i ne jedu nego prate psa. Od covjeka od koga sam je uzeo rekao mi je par stvari kako poceti sa psom raditi i napomenuo mi da pas ce raditi sta i gospodar ali sve to uz trening. Meni se svidjaju obe pasmine a svaka je za sebe
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
moja ovcarka koze zna uhvatiti za rep ili nogu ali nikad do krvi ili da ostane modrica jer sam je naucio kad da ih pusti na miru. Kad idem sa njima po sumi koze gledaju di je ovcarka a da slucajno malo drukcije zalaje sve stanu i ne jedu nego prate psa. Od covjeka od koga sam je uzeo rekao mi je par stvari kako poceti sa psom raditi i napomenuo mi da pas ce raditi sta i gospodar ali sve to uz trening. Meni se svidjaju obe pasmine a svaka je za sebe

slazem se sa tvrdnjama. obje pasmine imaju izuzetne predstavnike :(y):

preostrog psa imat je i velika odgovornost za gazdu tako da mislim da su ova dva psa u paru idealna kombinacija !!
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
slazem se sa tvrdnjama. obje pasmine imaju izuzetne predstavnike :(y):

preostrog psa imat je i velika odgovornost za gazdu tako da mislim da su ova dva psa u paru idealna kombinacija !!

ja mislim da za takve radne pse najveca kazna da ih drzis na lancu ili u stanu jer to su radni psi i sama rijec govori za sebe tj. moraju raditi. Znam nekog koji vise nema ho jer je uginuo od starosti a drzao ga je na lancu,to je bio ludi pas
 
D

damiromiš

Guest
border collie dogs

da li netko zna kako bi se ponašali border collie sa kozama i da li je potreban pas ili dva i koje pasmine za stado od 150 koza?hvala.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Američki stafordski terijer

Zanima me dali ima neko iskustva sa tim psom nešta šta sam pročital o njemu mi je uredu samo me zanima kakav bi bio sa životinjama dali ima kakve osobine da bi mogao biti skupa sa životinjama a da ih nebi lagano poslao u rajske oblake...
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
da li netko zna kako bi se ponašali border collie sa kozama i da li je potreban pas ili dva i koje pasmine za stado od 150 koza?hvala.

Ponašali bi se onako kako ih naučiš, džaba instinkt i volja za rad ako nauči raditi kako nevalja. Znači, ne možeš očekivati da pustiš psa među koze i da on odmah zna šta treba raditi, dakle i ti si u toj priči i dosta vremena utrošenog u odgoj mladog psa. Čast izuzecima, čuo sam i priče da su psi učili gospodara kako treba raditi, ali za takvog psa obično moraš ili izdvojiti puno novaca ili promjeniti puno pasa da naiđeš na takvog.
 

vili1

Član
Tu od
15 Sij 2012
Poruka
97
da li netko zna kako bi se ponašali border collie sa kozama i da li je potreban pas ili dva i koje pasmine za stado od 150 koza?hvala.

Od mene je udaljena(20km) jedna farma koza ( zove se Driade ) i ona je kupila border collie ( iz inozemstva jer komande mu govori na engleski )izdresiranog bas za koze,mislim da sada ima cca 100 koza
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
da li netko zna kako bi se ponašali border collie sa kozama i da li je potreban pas ili dva i koje pasmine za stado od 150 koza?hvala.

Border bi se ponasao odlicno a za toliko stado ja mislim minimalno dva.Borderi su namjenjeni za sakupljanje i tjeranje stada u tor ili staju. Za tu namjenu su ti odlicni i Hrvatski ovcari koji su dosta i jeftiniji od Bordera.
Uz njih trebao bi imati obavezno ako su koze u divljini na otvorenom i bar jednog dobrog cuvara stada kao sto je kavkazac ili tornjak ...ima ih i drugih pasmina da se tko ne nadje uvrijedjen sto nisam spomenuo sve:)
 
D

damiromiš

Guest
Border bi se ponasao odlicno a za toliko stado ja mislim minimalno dva.Borderi su namjenjeni za sakupljanje i tjeranje stada u tor ili staju. Za tu namjenu su ti odlicni i Hrvatski ovcari koji su dosta i jeftiniji od Bordera.
Uz njih trebao bi imati obavezno ako su koze u divljini na otvorenom i bar jednog dobrog cuvara stada kao sto je kavkazac ili tornjak ...ima ih i drugih pasmina da se tko ne nadje uvrijedjen sto nisam spomenuo sve:)
u mom kraju nema vukova ako si mislio na zaštitu stada od vuka.?
 

Najnoviji postovi

Na vrh