• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarski i pastirski psi

KnjazMilos

Član
Tu od
13 Pro 2009
Poruka
166
images
images

kažu da je i ovo tornjak
images


meni se sviđa ovakav s njuškom kao medo



google izbaci svakakvih sličica, pa ima i takvih što vuku na lesija u licu

Pulin je za men rasa broj 1. Pmetni , poslusni, dobre naravi. Imam jednog koji mi je prirastao za srce ai ne bi ga prodao nikom ni za 1000 evra.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Pulin je za men rasa broj 1. Pmetni , poslusni, dobre naravi. Imam jednog koji mi je prirastao za srce ai ne bi ga prodao nikom ni za 1000 evra.

dali se za Hrvatskog ovčara kaže još i pulin ili sam ja to nešto pobrkao
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Evo jedne od mojih dvije sa šest mjeseci...Sad je godinu dana.
Za sad je jedino dobra kao čuvar kuće i spremanje kokica spavati...vječno...
ili bar imam takav dojam...jer još joj nisam priuštila niti jednu...
Ali polako će mo to riješiti...
Dobra je strana što nemam problema u dvorištu sa voluharicama, miševima, krticama, štakorima, zmijama, žabama, gušterima, ježevima,lasicama kao i pticama jer me u jutro sve to dočeka uredno poslagano pred ulazom u kuću...
Sve mi je jasno osim kako uspije ježa ubit...:scratch

p.s. sad vidim, oprostite početniku na offtopicu. kriva tema... ona je ovčar-ali nije ovčarski pas, pa slobodno se post ukloni. ja to ne znam ako mogu.
 

Prilozi

  • PA070828.jpg
    PA070828.jpg
    77.8 KB · Pregleda: 132
Posljednje uređivanje:

Voicee

Član
Tu od
27 Lis 2010
Poruka
163
dali se za Hrvatskog ovčara kaže još i pulin ili sam ja to nešto pobrkao
Kod seljaka naš pas ima svakojaka imena, a najčešća su PULIN, i nešto rjeđe BUJTAR.

Pored toga koriste se i drugi nazivi kao: ČORDAŠKI PAS, ČUKO, ČOBANSKI PAS, SVINJAR ili SVINJARSKI PAS. Ipak, PULIN je najčešći naziv, te stoga treba vidjeti i njegovo značenje odnosno odakle potječe ime.
PULLI u Indiji označuje napadački način gonjenja odnosno skupljanja stoke pomoću pasa.
PULLI se na području Tibeta i Turkistana koristi za pse, te ima isto značenje, kao i u Indiji za gonjenje.
PULLI se nalazi u Dravidu jezika kojim govore narodi sjeverne Indije.
PULI se u mađarskoj literaturi spominje prvi puta oko 1751. godine, a riječi PULI i PULIN se na vrlo čudan način povezuju. Čini se da se na taj način silom željelo pokazati da se hrvatski ovčar (pulin) razvio od mađarskog ovčara (puli) koji u korijenu riječi sliči, a s oblikom i podrijetlom nemaju apsolutno ništa, osim činjenice da je hrvatski ovčar nastao puno, puno ranije od samog pulia. Sličnost se može tražiti u MUDIu koji je nastao najvjerojatnije od našeg psa, a nikako drugačije. Također, u latinskom jeziku postoji niz riječi koje podsjećaju na ovo ime; PULEX što označuje buhu kao kožnog nametnika i PULLUS u značenju mlade životinje. Korjen im je isti ili vrlo sličan.Također, zanimljivo je pogledati malo i u englesko govorno područje. Ako se dobro pogleda način i uporaba radnih sposobnosti hrvatskog ovčara koji je čuvao stoku dok su njegovi vlasnici bili negdje sa strane ili čak na konjima, može se povezati s riječi PULL IN što otprilike označava potezanje uzdi konja.

Siljenje da je hrvatski ovčar i mudi jedna pasmina, što svjesno plasiraju neznalice i kinološki slijepci, nemaju nikakve veze, osim navedene činjenice, da je hrvatski ovčar najvjerojatnije predak današnjem mađarskom ovčaru mudiu.
Iz svega se dade zaključiti, hrvatski ovčar nastao je u prvotnoj hrvatskoj domovini, selio sa hrvatskim plemenima i došao u današnje krajeve, te na tom putu oblikovao ime pulin i zadržao ga u narodu do danas.

"citat iz objave Jasminka Kormoša Buce"
 
Posljednje uređivanje:

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Kod seljaka naš pas ima svakojaka imena, a najčešća su PULIN, i nešto rjeđe BUJTAR.

Pored toga koriste se i drugi nazivi kao: ČORDAŠKI PAS, ČUKO, ČOBANSKI PAS, SVINJAR ili SVINJARSKI PAS. Ipak, PULIN je najčešći naziv, te stoga treba vidjeti i njegovo značenje odnosno odakle potječe ime.
PULLI u Indiji označuje napadački način gonjenja odnosno skupljanja stoke pomoću pasa.
PULLI se na području Tibeta i Turkistana koristi za pse, te ima isto značenje, kao i u Indiji za gonjenje.
PULLI se nalazi u Dravidu jezika kojim govore narodi sjeverne Indije.
PULI se u mađarskoj literaturi spominje prvi puta oko 1751. godine, a riječi PULI i PULIN se na vrlo čudan način povezuju. Čini se da se na taj način silom željelo pokazati da se hrvatski ovčar (pulin) razvio od mađarskog ovčara (puli) koji u korijenu riječi sliči, a s oblikom i podrijetlom nemaju apsolutno ništa, osim činjenice da je hrvatski ovčar nastao puno, puno ranije od samog pulia. Sličnost se može tražiti u MUDIu koji je nastao najvjerojatnije od našeg psa, a nikako drugačije. Također, u latinskom jeziku postoji niz riječi koje podsjećaju na ovo ime; PULEX što označuje buhu kao kožnog nametnika i PULLUS u značenju mlade životinje. Korjen im je isti ili vrlo sličan.Također, zanimljivo je pogledati malo i u englesko govorno područje. Ako se dobro pogleda način i uporaba radnih sposobnosti hrvatskog ovčara koji je čuvao stoku dok su njegovi vlasnici bili negdje sa strane ili čak na konjima, može se povezati s riječi PULL IN što otprilike označava potezanje uzdi konja.

Siljenje da je hrvatski ovčar i mudi jedna pasmina, što svjesno plasiraju neznalice i kinološki slijepci, nemaju nikakve veze, osim navedene činjenice, da je hrvatski ovčar najvjerojatnije predak današnjem mađarskom ovčaru mudiu.
Iz svega se dade zaključiti, hrvatski ovčar nastao je u prvotnoj hrvatskoj domovini, selio sa hrvatskim plemenima i došao u današnje krajeve, te na tom putu oblikovao ime pulin i zadržao ga u narodu do danas.

Ovo treba ići pod navodnike kao citat Jasminka Kormoša Buce.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Evo pregledah cijelu temu o vašim vrijednim psima (jedini prijatelj kojeg možeš kupit) i o vašim iskustvima sa njima. Inače sam vlasnik dva psa kuja rotvajler i mužjak njemački ovčar koji mi sluze za čuvanje radione a čer još ima pekinezera kučno zvono. Ma htjedo ustvari vam podarit jednu staru priču ako je do sad niste čuli evo link . Pozdrav

http://www.index.hr/vijesti/clanak/...-a-ja-tu-sliku-ne-mogu-zaboraviti/615834.aspx
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ovo treba ići pod navodnike kao citat Jasminka Kormoša Buce.

Za mene je to Hrvatski ovčar,a Pulli,Pullin itd... su zamene posebne pasmine.Ovo navodim jer postoje jasne razlike u standardima za sve pasmine.Sad ko je od koga nastao nebih ulazio u tu raspravu.

Ali vidio sam ih u radu i mislim da su nezamjenjivi saradnici pri čuvanju stoke.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Za mene je to Hrvatski ovčar,a Pulli,Pullin itd... su zamene posebne pasmine.Ovo navodim jer postoje jasne razlike u standardima za sve pasmine.Sad ko je od koga nastao nebih ulazio u tu raspravu.

Ali vidio sam ih u radu i mislim da su nezamjenjivi saradnici pri čuvanju stoke.

Bujtari, pulini, puleni... su svepanonski psi. To je jedan pas ( Hrvatski ovčar, mađarski Mudi i Vojvođanski pulin - nepriznata pasmina ) koji je danas omeđen sa granicama država. Dakle nema onog koji je nastao od kojeg. To je jedan pas. Razlika je u standardima. Mađari dopuštaju više boja, naš je čisto crni a vojvođani još bauljaju i ne znaju sami kakav bi trebao izgledati pa zovu svašta pod pulina.

A usput naziv Hrvatski ovčar nije uopće ispravan. On je najprije svinjar, bikar, konjar a zatim ovčar. Hrvatski ovčar je izabran zato što spada u FCI grupu ovčarski pasa točnije KLASIFIKACIJA FCI-a: skupina 1 – pastirski psi (s izuzetkom švicarskih planinskih pasa)
Sekcija 1 – ovčarski psi .

Originalni tekst najboljeg poznavatelja pasmine Jasminka Kormoša Buce:

"PODRIJETLO IMENA

U rukopisu Biskupa Petra Horvata iz 1374. godine zapisano je prvo ime
psa HRVATSKI ČOBANSKI PAS
na latinskom jeziku CANIS PASTORALIS CROATICUS . Isti nazivi pominju se
1719., 1737., 1742., kao i
1752., ali u hrvatskom prijevodu stoji hrvatski ovčar, ąto baą i ne
odgovara stvarnom
prijevodu.
Pravi naziv pasmini daje i Dr.Otto Rohr HRVATSKI OVčARSKI
PAS
. Pas obitava na
području Hrvatske i to preteľito u istočnom dijelu Slavonije, te u
Srijemu, dok je u manjem
broju zastupljen i u drugim susjednim krajevima. Zbog navedenog,
predloľeno je i prihvaćeno ime
HRVATSKI OVčARSKI PAS. Oko 1958. godine predlaľe se da se ta pasmina
nazove RAVNIčARSKIM
OVčAROM
, jer ga navodno ima i u drugim republikama (ex-Yu). S tim
nazivom nisu se slagali kinolozi
iz Hrvatske. Priznanjem te pasmine 16.oľujka 1968. godine sluľbeno je
nazvan hrvatskim ovčarom
i to ime nosi i danas. Za ime HRVATSKI OVčAR najviąe se zalagao prof.
dr. Stjepan Romić.
Međuostalim stoji u članku dr.Rohra
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
sojka ima male..

evo slike skinute
 
Posljednje uređivanje:

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
ta dva hrvatska ovcara cuvaju dvoriste da ne smije ni ptica sletiti ,

a kamoli da neko pokusa uci..cak su mi preopasni i strah me da nekoga ne izgrizu ako ude u dvoriste.jednom su spasili pusnicu od provalnika a cuvari su da ih nema jedino su za svinje malo preostri pa moram paziti.
evo bundas i sojka.

upload images
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh