• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarski i pastirski psi

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
rony kaže:
koliko se može vidjet na slici izgleda odlično,gdje si ga nabavio i dali ima rodovnik?


nabavio sam ga u Bihaću (maloj kćerki za rođendan). Roditelji psa su sa Vlašića,ima rodovnik,cijepljen je i čipovan.Nosilac dviju medalja sa izložbe na Vlašiću.star je 13 mjeseci,inače poslušan,jako socijaliziran.
 
R

rony

Guest
bio sam na Vlašiću na izložbi prije par godina i vidio puno tornjaka.tvoj je od Haračića rekao bi po izgledu glave.ima tamo još i Salkić pasa mislim da je on i veterinar po struci.što se tiće pasa i njihove pameti ima ih svakakvih kao i ljudi.ima tornjaka koji imaju položen radni ispit.u Tomislavgradu sam bio na izložbi i došao je čovjek sa psom koji je bio odvezan i sa sobom je vodio jednog malog na povodcu.moj sokol je tada bio vezan za ogradu i mislio sam da će išćupat ogradu koliko je napado.na izložbi je bilo prijavljeno 82 psa a tip je sa svojim prošao pokraj svih pasa a da ovaj nije reagiro na nijednog,još je kasnije pokazao šta sve pas zna i kakav je čuvar.svi su ostali bez rijeći.neznam ime tom čovjeku ali sam čuo da ima veliko stado ovaca i sve je sam naučio psa.pas nema rodovnik pa se nije mogao izlagat a vjerujem da bi bio u samom vrhu.može se tornjaka naučit puno toga samo treba s njim radit,a naj bolja kombinacija je rad uz hrvatskog ovčara onda se postiže bolji učinak.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
rony kaže:
bio sam na Vlašiću na izložbi prije par godina i vidio puno tornjaka.tvoj je od Haračića rekao bi po izgledu glave.ima tamo još i Salkić pasa mislim da je on i veterinar po struci.što se tiće pasa i njihove pameti ima ih svakakvih kao i ljudi.ima tornjaka koji imaju položen radni ispit.u Tomislavgradu sam bio na izložbi i došao je čovjek sa psom koji je bio odvezan i sa sobom je vodio jednog malog na povodcu.moj sokol je tada bio vezan za ogradu i mislio sam da će išćupat ogradu koliko je napado.na izložbi je bilo prijavljeno 82 psa a tip je sa svojim prošao pokraj svih pasa a da ovaj nije reagiro na nijednog,još je kasnije pokazao šta sve pas zna i kakav je čuvar.svi su ostali bez rijeći.neznam ime tom čovjeku ali sam čuo da ima veliko stado ovaca i sve je sam naučio psa.pas nema rodovnik pa se nije mogao izlagat a vjerujem da bi bio u samom vrhu.može se tornjaka naučit puno toga samo treba s njim radit,a naj bolja kombinacija je rad uz hrvatskog ovčara onda se postiže bolji učinak.


Naš Cezar je upravo od Salkića. Planiramo nabavku ženke koja potiče od Haračićevog FARAONA (nadam se da znaš o kom psu je riječ) jedan od najljepših Tornjaka kojeg sam vidio.

Taj čovjek što je bio sa podučenim Tornjakom može lako biti gospodin Sefer Halil,za njega sam čuo da pse uči,i da ih nedresira jer Tornjak se neda dresirati.
Naš Cezar na izložbama je isto miran i neprimjećuje druge pse,nelaje na druge i miran je.Imamo malu djecu i bitno nam je da se toliki pas da kontrolirati.
Ja bih volio vidjet kako to ljudi izvode sa radnim ispitom jer su tornjaci jako "tvrdi". Ja neznam puno o hrvatskom ovčaru ali mislim da je ravan Border Coliju što se nergije tiče,možda čak i življi.
 
F

farmer30

Guest
Bavim se ovčarstvom zadnjih 12 godina.
2000g u Gunji kod Županje uzeo sam dva šteneta hrv. ovčara,odudarali su malo od standarda,jedan je bio prenizak sa dugom dlakom,prirodno kusast i izrazito temperamentan,drugi malo viši,kratke dlake ali kovrčave i potpuni flegmatik.Navodno iz istog legla.
Nisu imali nikakve papire.
Dresirao sam ih i postigao čudo,izvrsno su se nadopunjavali i vršili su osnovne operacije sa stadom.
Prava je milina kad pričaš s prijateljem na cesti,ovce pasu oko 400m od nas i samo jednim potezom ruke uputiš dva psa da vrate 400 grla stoke,okrenu ih,potjeraju prema tebi i onda vikneš ČEKATI...a njih dva stanu sjednu i gledaju iz daljine...a onda opet samo jednim potezom ruke ponovno aktiviraš tjeranje prema pastiru.

Ljudi vjerujte osjećao sam se kao da su mi ovce na daljinski.
Kada bih išao ispred ovaca,oni su obavezno bili iza,a oboje su znali ostati negdje ako im ostaviš kaput,torbu ili nešto slično,bez obzira na vremenske prilike.
Uvijek su jeli iz iste posude i nikada,ali nikada se nisu posvađali oko hrane,što je također fascinantno.
Godinama uopće nisu odlazili u "svadbe",krenuli su sa tek oko 5 g i opet nešto fascinantno,naime nikada nisu išli oboje istovremeno,jedan je uvijek bio kod ovaca,tek kad se vrati prvi drugi ode.
S godinama su se i ovce naviknule do te mjere da fizičko vraćanje više nije bilo ni potrebno,reagirale su na njihov lavež i automatski mijenjale smjer kretanja u većini slučajeva.
Sve u svemu to je pravi radni pas,pravi prijatelj i odličan čuvar imanja.
Medo je uginuo 2009 u proljeće od piroplazmoze,nakon što je dva puta preživio,treći put kad je dotuklo,zavukao se negdje dva dana i bilo je kasno za terapiju.
Gunja,flegmatik i profesor kako ga zovem od milja uživa u penziji,a za ovcama ide rekreativno i kada se njemu hoće.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Trebao si nabaviti mladoga prije jedno 5 godina da uči od njih. Tako ti je najjednostavnije. Pitanje hočeš li opet naletiti na takve pse. A potomaka su ostavili??
 
F

farmer30

Guest
Što se tiče pastirskih pasa,dakle krupnih pasmina čija funkcija nije direktni rad sa stokom nego zaštita od predatora,mislim da je tornjak tu broj jedan. Imali smo šarplaninca,izrazito lijepog i krupnog,ali njegovu narav nije bilo moguće obuzdavati,pa je završio na lancu.
Tornjak je tu puno bolji izbor,jer ne prekoračuje granicu nužne obrane,staloženiji je od šarplaninaca a vjerujem i od ovih ostalih tipa kavkaski,srednjeazijski itd.,a za druge pse koji se približavaju stadu nema milosti.
Osobno imam kuju,koja jednako ne može smisliti ni mužjake ni ženke,ali prema ljudima je suzdržana.

To su moja iskustva.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ja bih volio vidjet kako to ljudi izvode sa radnim ispitom jer su tornjaci jako "tvrdi". Ja neznam puno o hrvatskom ovčaru ali mislim da je ravan Border Coliju što se nergije tiče,možda čak i življi.

Moraš shvatiti da su tornjak sa jedne te Hrvatski ovčar i Border sa druge sasvim različite prirode i funkcije. Tornjak je pastirski pas i kao svima ostalima je funkcija čuvanje i obrana stada. Ne znam dali uopće postoje radni ispiti za tornjake? Ovčarski psi u koje spadaju ovi drugi su, HO i Border..., su prvenstveno psi za upravljaje stadom. S time da dajem prednost HO ( nije što je naš ) jer je svastraniji.
 
F

farmer30

Guest
Dominik kaže:
Trebao si nabaviti mladoga prije jedno 5 godina da uči od njih. Tako ti je najjednostavnije. Pitanje hočeš li opet naletiti na takve pse. A potomaka su ostavili??

Gunja i Medo imaju otprilike cca. 20 živućih potomaka od toga su 3 kod mene.Međutim svima njima je mati moja kujica mješanka.Dva idu za ovcama i znaju ponešto ali to nije to,daleko od onoga što su njih dvoje radili.
Doduše nisam se ni ja više zalagao toliko,jer puno sam se ja tu naskakao i nalajao da od njih napravim prave pomagače.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Doduše nisam se ni ja više zalagao toliko,jer puno sam se ja tu naskakao i nalajao da od njih napravim prave pomagače.

Pa fala Bogu da je neko prizno da psa moraš izučiti da radi. Najače mi je kad me nazovu i kažu da bi kupili gotovu, kompletnu, radnu kuju ( za 100 kn he, he). Gluposti. Pogotovo ako se radi o HO. Uzmeš štene i to dosta rano iz legla i puno puno rada sa njim da bude pravi radni pas. I naravno tvoj radni pas. Jako su privrženi. Ljudi misle dase to štanca i prodaje. Pa to nema cijenu a ni efekta kad ode kod drugog gazde.
 
F

farmer30

Guest
Dominik kaže:
Doduše nisam se ni ja više zalagao toliko,jer puno sam se ja tu naskakao i nalajao da od njih napravim prave pomagače.

Pa fala Bogu da je neko prizno da psa moraš izučiti da radi. Najače mi je kad me nazovu i kažu da bi kupili gotovu, kompletnu, radnu kuju ( za 100 kn he, he). Gluposti. Pogotovo ako se radi o HO. Uzmeš štene i to dosta rano iz legla i puno puno rada sa njim da bude pravi radni pas. I naravno tvoj radni pas. Jako su privrženi. Ljudi misle dase to štanca i prodaje. Pa to nema cijenu a ni efekta kad ode kod drugog gazde.

Apsolutno,.treba raditi sa psom i svaki njegov uspjeh je tvoj uspjeh.Bilo je tu svašta,sjećam se jedne epizode dok su još bili mali,a ja vučem dvoje malih janjaca sa pašnjaka.
Bili su samnom a ovca ih je perjala koliko god je stigla :) Dobili su baš batina.
Ali vidi Dominik,ima efekta sa drugima.Nisam ja jedini čuvao ovce.Njih su čuvali i otac i majka i cca. 5 drugih ljudi koji su u sezoni pomagali,jer ja nisam mogao.Upravo je to zadivljujuće,jer sam im uspio usaditi to da je čuvanje ovaca njihov posao,bez obzira jesam li ja s njima ili ne.Tko god je imao pastirski štap sa kukom za hvatanje ovaca i torbicu preko ramena,oni su išli s njim.
To je živa istina.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ali vidi Dominik,ima efekta sa drugima.Nisam ja jedini čuvao ovce.Njih su čuvali i otac i majka i cca. 5 drugih ljudi koji su u sezoni pomagali,jer ja nisam mogao.Upravo je to zadivljujuće,jer sam im uspio usaditi to da je čuvanje ovaca njihov posao,bez obzira jesam li ja s njima ili ne.Tko god je imao pastirski štap sa kukom za hvatanje ovaca i torbicu preko ramena,oni su išli s njim.
To je živa istina.
Dominik kaže:
[quote:3omoo5w9]Doduše nisam se ni ja više zalagao toliko,jer puno sam se ja tu naskakao i nalajao da od njih napravim prave pomagače.

Pa fala Bogu da je neko prizno da psa moraš izučiti da radi. Najače mi je kad me nazovu i kažu da bi kupili gotovu, kompletnu, radnu kuju ( za 100 kn he, he). Gluposti. Pogotovo ako se radi o HO. Uzmeš štene i to dosta rano iz legla i puno puno rada sa njim da bude pravi radni pas. I naravno tvoj radni pas. Jako su privrženi. Ljudi misle dase to štanca i prodaje. Pa to nema cijenu a ni efekta kad ode kod drugog gazde.

Apsolutno,.treba raditi sa psom i svaki njegov uspjeh je tvoj uspjeh.Bilo je tu svašta,sjećam se jedne epizode dok su još bili mali,a ja vučem dvoje malih janjaca sa pašnjaka.
Bili su samnom a ovca ih je perjala koliko god je stigla :) Dobili su baš batina.
Ali vidi Dominik,ima efekta sa drugima.Nisam ja jedini čuvao ovce.Njih su čuvali i otac i majka i cca. 5 drugih ljudi koji su u sezoni pomagali,jer ja nisam mogao.Upravo je to zadivljujuće,jer sam im uspio usaditi to da je čuvanje ovaca njihov posao,bez obzira jesam li ja s njima ili ne.Tko god je imao pastirski štap sa kukom za hvatanje ovaca i torbicu preko ramena,oni su išli s njim.
To je živa istina.
[/quote:3omoo5w9]

Ma to je sve u redu. To su sve njima poznati ljudi i poznate ovce. I što je nakvažnije tvoje ovce poznaju tvoje pse. Kod mene npr svinje su toliko naučile na određenje komande za pse da kada ja zviždnem svinje već znaju da psi idu na njih i same se vračaju, skreču a pasa nema ni na vidiku. Dali bi tvoji psi radili sa nekim drugim ovcama kod nekog drugog gazde 200 km daleko. Vjerojatno bi ili?? Ma ja ti želim reči da mene zovu ljudi u smislu kupujem izučenu kuju za rad sa ovcama. To se ne prodaje. Još da je spreman dati i novce nekakve al na žalost nije. Takva kuja ne košta manje od 300 E. Pravilo je uvije bilo da pas košta koliko ti košta najskuplje grlo na gospodarstvu. Ako ti nisi spreman dati za psa koji ti upravlja sa sto ili više stotina ovaca vrijednost jednog janjeta onda nemamo šta pričati. Problem je u ljudskim glavama.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Kuju Hrvatskog ovcara mi opalio neki pas lutalica.
Stari ih je skuzio,ali izgleda prekasno.
Ako je tocno,onda se oko 10.6. ocekuju potomci.

Stoga,ako je netko zainteresiran za stenad neki mi se javi u pp.
Kad se okote fotke stizu :mrgreen:

ovo je kuja:
dsc00189j.jpg
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Danas nije nista okusila,dosta vode je popila i nervozna je bila.
Tako da do jutra ce potomci valjda na svijet ;)
Kako sam pogodio u postu iznad da ce 10.6. se okotit
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Na prvi pogled izgleda kao Hrvatski ovcar,medutim trebao bi imati rudlavu (frckavu dlaku),valovitu a ne ovako ostru ravnu! To je prvo sto mozes primjetiti.
Ispod vrata ima bijelu pjegu,sto takoder moze ukazivati da nije Hrvatski ovcar,ali geni se ponekad poigraju :mrgreen:
Na prednjim nogama sa straznje strane,bi trebao imati onako malo duzu rudlavu dlaku sto vidim da ovaj majstor nema.
I stavom mi ne odgovara Hrvatskom ovcaru.
Oko 10% dulji ti treba biti nego u visini u grebenu,ako je Hrv.ovcar.
Oci nesmiju biti svijetle,nesmije imati potpuno usi koje vise ako je Hrv. ovcar!
Pogledaj dali su mu usnice izvana crno pigmentirane...
Ma joj ima toga,ali ovoga sam se sad na brzaka mogao sjetiti. Sve u svemu,cini mi se da nije Hrvatski ovcar!
Jbg,da si ranije rekao pario bi ja kuju pa bi se Vas 4-5 naslo za udomiti stence... steta.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
veli meni lik da je to čisti hr. ovčar i ne popušta...
on naime ima ženku, pa kaže da ju je dao pariti sa mužjakom hr. ovčara, da je bilo 5 komada i da su svi ostali bili normalni, sa rudlavom dlakom i svim što si i ti rekao, a da je ovaj jedini ispao ovako, sa ravnom oštrom dlakom... :scratch :scratch
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Kazem ti,geni se ponekad poigraju. Ali imao sam dosta okota Hrv.ovcara i takvog nisam imao nikada.
Ali ako su pareni cistokrvni muzjak i zenka onda tu nema govora,tip sta ti je rekao je istina.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
drmr kaže:
Kazem ti,geni se ponekad poigraju. Ali imao sam dosta okota Hrv.ovcara i takvog nisam imao nikada.
Ali ako su pareni cistokrvni muzjak i zenka onda tu nema govora,tip sta ti je rekao je istina.

ok, hvala!
Inače, kod mene je već dva mjeseca, i priviknuo se na novoga gazdu i kuću, čuva je ko lud.. :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh