• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarski i pastirski psi

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
20130309135448.jpg

Luna. 3 mj.
 
Posljednje uređivanje:

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
@borna, lijepa kujica.
@dominik, biće ona dobra, samo još malo uši da očisti. Kako se ponaša? Ja od ovih mojih ne mogu mrdniti da mi nisu za petama. Prodaću jednu, ne treba mi četiri komada, a obećo sam curi da ću uzeti i od nje jednu kujicu 7-8 mjeseci, oće njeni da je se rješe.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Kakav Hrvatski ovcar bijele boje to je nemoguce potrazi malo u kinologiji karakteristike ovcara bijeli ne postoje ..

To je neki mjesanac mozda sa madarskim kuvasom.

HRVATSKI OVČAR

Ovo je hrvatska autohtona pasmina i potječe od pasa koje su Hrvati doveli sa sobom migrirajući u ove krajeve. Ti se psi neprekidno uzgajaju u Hrvatskoj, najviše u plodonosnim ravnicama Slavonije, od tih dana do danas.
Hrvatski ovčar je pažljiv, radišan, žustar i inteligentan pas velike energije i sa snažnom potrebom za ljudskim društvom. Izdržljiv je, otporan na bolesti te skroman u pogledu hrane i držanja. Posjeduje dobro razvijen ovčarski nagon te je odličan pas čuvar.

Izgled

Ova pasmina je na donjoj granici srednje visine i osnovna boja joj je uvijek crna. Karakteristika joj je kratka dlaka na nogama i glavi, koja je ponešto nalik na lisičju. Dlaka na ostatku tijela je duža, valovita do kovrčava. Visina u grebenu u oba spola je između 40 i 50 cm, a duljina tijela premašuje visinu za oko 10%. Danas su neki psi i viši; možda zbog bolje ishrane i lakšeg života - narastu do svog punog genetskog potencijala.
Tradicionalno, rep se kupira vrlo kratko, a nekupiran, zavinut je, više ili manje, psu na leđa.
 
Posljednje uređivanje:

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Zeko - Da to je priznati tip HO, stvar je u tome da se ponekad u leglu i kod onih sa rodovnicama dogodi bijelo štene. Oni nisu kinološki priznati, dakle takva štenad ne može na izložbe i dalje u uzgoj, ali to ne znači da ne postoje i da nisu dobri ovčari. Oni imaju istu narav i ostalo kao crni.
Recimo samo da je na taj način nastala pasmina Zapadnoškotskog bijelog terijera, jer se u leglima škotskoh terijera koji su crni znalo zalomiti poneko bijelo štene, nekome se svidjelo imati ih bijele jer su lakše uočljivi u travi, grmlju i slično i odlučili pariti samo bijele kako bi dobili bijela legla, nakon nekog vremena su priznati kao posebna pasmina.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Hrvatski ovčar nije pas postojane crne boje, ta je boja produkt jednostrane selekcije po boji što se dade iščitati i iz Romićevog rada o hrvatskom ovčaru iz 1977. Gdje kaže da su korišteni u uzgoju sami psi crne boje ali je dozvoljavao i neke druge boje (osim „plave“ vjerojatno se susretao i s drugim „necrnim“ bojama poput smeđe, žute, bijele, . . ..

On se u seoskim sredinama nalazio u različitim bojama od kojih je crna bila najzastupljenija, upravo kao i kod njegovih srodnika/varijanti na istoku i sjeveru. I opet, nije crna boja jedina boja.

Mišljenja sam da se treba uvesti u standard i druge boje na način da se naglasi da se osim crne, pojavljuje hrvatski ovčar, uistinu porijetko, i u drugim bojama.

Obzirom da je navedeno da je pas ravnomjernog tona sjajne crne boje, slijedni nedostaci (iz prijedloga standardu dolje navedeni) bi se trebali prenijeti u nedostatke a po prijedlogu predlagatelja standarda

Preuzeto sa stranice HRVATSKI OVČAR - CANIS PASTORALIS CROATICUS
 
Z

zeleno zagorje

Guest
lijepi su vam ovi HO ja sam kupila kujicu staru 2,5 mjeseci u garešnici u četvrtak več se počela odlično prilagođavati , moja mala prijateljica , društvo joj osim mene prave kokoši mali janjci i ovce, moja mala jupi čini mi se pravi mali proždrljivac i lajavac
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
ja se ne sjecam kada sam moga bundasa nahranio najvise voli biti oko svinja a kod njih i jede .. supruga mu baci ostatke od jela a on nece jedino pokupi kosti a debel je i dobro uhranjen..
 

borna

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
34
Zeko... Iskreno i ja sam bio skeptican kad su roditelji od moje kujice bili mali međutim sad kad su odrasli po nicem se ne razlikuju od ostale ekipe crnih HO (cijeli ih je čopor)
Jedino što roditelji moje kujice imaju peti prst na zadnjim nogama,a ona nema.

Dominik...lijepo štene. Moja od kad se oštenila je cisto bijela nikada nije ovak žuta bila,a uši je digla s 2mj.
 
Posljednje uređivanje:

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Zeko... Iskreno i ja sam bio skeptican kad su roditelji od moje kujice bili mali međutim sad kad su odrasli po nicem se ne razlikuju od ostale ekipe crnih HO (cijeli ih je čopor)
Jedino što roditelji moje kujice imaju peti prst na zadnjim nogama,a ona nema.

Dominik...lijepo štene. Moja od kad se oštenila je cisto bijela nikada nije ovak žuta bila,a uši je digla s 2mj.

Kaže Daljac ( od njega je ) da će pobijeliti ali sumnjam. Na slici je malo prljava. U biti je prljavo bijele boje. Nije snježno bijele.

Da ne objašnjavam sada sve ponovo oko melanin pigmenta u dlaci. Osnovna boja je crvena. Crna je najveća koncentracija a bijela najrjeđa.
Ono što je Zibba reko je u potpunosti točno. Malo u početku budeš šokiran sa činjenicom ali kad bolje razmisliš to je to. Zašto Mudija ima u raznim bojama. Zato što su dozvolili. A to su ustvari isti psi. Panonski ovčarski psi.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
BOJA HRVATSKOG OVČARA MORA BITI DUBOKO CRNA BEZ PRIMJESA BILO KOJE DRUGE BOJE. BIJELE DLAKE SE MOGU DOZVOLITI, ALI SMANJUJU OCJENU. BIJELE OZNAKE DOVODE DO ISKLJUČENJA IZ UZGOJA. O tome, gdje i koliko se dozvoljava bijelih dlaka, treba se dogovoriti na zboru uzgajača. Međutim, u posljednje vrijeme pojavljuje se povremeno i hrvatski ovčar drugih boja, smeđi, žuti ili bijeli (to su sve varijacije crvene boje koje u ovisnosti od svoje gustoće daju crnu, smeđu-žutu ili bijelu boju, od kojih je crna boja s najvećom gustoćom melanin pigmenta - crvene boje.

Izvor: http://www.tornjak.net/hrvatskiovcar/hr/index.html

Ja moju Malu nisam vidio kad se oštenila, ali kad je došla kod mene sa nekih 3,5- 4 mjesca bila je prljavo bijele boje a kasnije pobijelila. Međutim bio sam kod čovjeka koji isto drži bijele HO ili puline šta su već, pa je njegov odrasli pas žućkasto-krem boje, ali on je prezadovoljan s njim. Evo moje Male zimus

fotografija4585.jpg


a ovo je Dominikova Luna,

fotografija4514.jpg


Moguće da je ona žućkasta zato što joj je otac crni.

@borna jel to dobro ili loše što nema peti prst?
 
Posljednje uređivanje:

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Ti bjeli albino hrvatski ovcari su onda pod nekom greskom kao oni albino crnci u africi sto ih svi zele utepati...........
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Sve je moguće, ali ja sam sasvim zadovoljan ovom mojom "albino" ženkom i ne bih je utepao zato što mi radi bolje nego tri crna zajedno, koja sam imao prije nje. A imam i njene mlađe sestre iz drugog legla koje su crne, kao što se vidi na prethodnoj slici, da ne budu baš sve defektne.
 
Posljednje uređivanje:

borna

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
34
Bolje je da nema 5 prst. Najcesce povrede su petog prsta i onda mora ici anputacija 5 prsta
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
ja sam koristio frontline, ali je preskup, na njuskalu lik prodaje ampule za buhe mislim da je za 3 mjeseca 150 kuna, stavis jednom mjesecno i nema brige.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
I ja ga isto ne koristim, baš iz istog razloga, malo mi je to skupo. Stalno imam nekakav ektoparazitik zbog ovaca pa onda s tim rješavam krpelje, a buve na selu jednostavno ne možeš iskorjeniti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh