• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
530
Nemogu tvrdit ali mislim da je 8 mj.minimum .

Evo da dam rjesenje i odgovor na svoje pitanje....
clanak 35. zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju n.n. 92/10

"Premija se daje za rasplodne ovce i koze koje su se barem jednom ojanjile / ojarile ili za druga zenska grla starija od godine dana."
 
L

lovac00

Guest
:confused:
Ovo oko monila ne znam jel mit il nije...

ali iz osobnog iskustva znam da mi je bratic, koji je studiro i veterinu i farmaciju rekao da u Monilu ima supstanci koje smanjuju potenciju kod stoke.
I da ne dajem to ovnovima za rasplod nikako...janjcima za klaonicu moze...ali samo onima koje necu imati kasnije za rasplod...

sad mi je najcesce pitanje kad kupujem ovna za rasplod "Da li ste mu dali monil i koliko puta i kada???" Pa kad se frajer pohvali da mu je davao onda mu kazem u cemu je problem, pa me cudno gleda, neki cak i okrenu pricu da nisu monil davali nego nesto drugo..al s takvima onda nemam posla...



Nego...druga tema...

Podnio sam zahtjev za poticaj, za ovce...i lik mi u agenciji za placanja odbije 8 komada ovaca s popisa koje su markirane i unesene u sustav prije par dana a dosle su ne zivot u 10 i 11-tom mjesecu 2010, znaci sad imaju 6-7mjeseci...
Kaze lik da se poticaj moze dobit samo na ovce starije od 12mjeseci...a u zakonu to nigdje ne pise...

Jel on to izmislja po svom il sta????

Jel zna netko...bolje...

Čime ih očistit od trakavica isl. ako ne sa Monilom!
Monil sam već koristio i nije bilo problema.
Evo prije dva tjedna dao sam im monila za crijevne parazite,a od danas šišamo i cjepimo sa Fascovermom!
Iskreno ja se više bojim davat Valbazen,problem je u tome šta ne odvajam ovna od ovaca cjele godine pa neznam kad se koja natjerala.Tada ako daš u prvoj trećini graviteta sljedi, pobačaj ili kasnije uginuće janjadi!Tu sam školu kupio na vlastitom stadu!!!!!

A poticaja nema dok se ne ojanje,a dob tvojih šilježica to još ne dopušta!Morat ćeš sačekat iduću godinu!!!!!!
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
dobro vam jutro ovčari, nije me malo duže bilo jer je bilo posla za popijditi, nisam prelistavo temu u rikverc jer sam odmah našao zanimljivosti pa da podijelim svoje skromno iskustvo
Naime što se tiče monila 5%-nog ovo oko plodnosti sam sad pročitao po prvi put ali ja ga koristim več dugo dugo i moram priznati da uopče nisam primjetio problem oko plodnosti ovna ili ovaca, davam ga sad 3. ovnu i vidim da več udarnički radi svoj posao, imam u stadu nekoliko ženki koje nisu moje ali su dopeljane na sex party i ovome nikad dosta-eh kad bih i ja mogao tako sa svojom boljom polovicom:prayer:...ponajprije ovo pišem jer ja rezultate brojim u prodanoj janjadi u odnosu na broj odraslih ženki:!:
ostavio sam 3 cure kao podmladak pa mi sad muka odvajati ih od stada jer bude beke a i nije ih "puno" pa ču riskirati i ostaviti ih u stadu uz dodatnu prehranu i to je to, a vidim i poticaj se spominje (popidio sam-5 dana sam to riješavo)
ali što se tiče ovci sve bilo u redu-nešto razdužio nešto novo markiro i tako da sam za 1 ovcu napredniji:toimonster: ali koliko sam uspio čuti a vezano za poticaj na ovce da koliko ih prijaviš ove godine toliko če ti priznavati i iduče 2g bez obzira na markiranje jer ne mogu se sad sijetiti kako su točno nazvali taj period:madmana: uglavnom koliko sad prijaviš toliko če ti priznavati narednih 2-3 g. bez obzira na povečanje stada a zato savijet pošto se to još riješava ovaj tijedan samo markirajte što više jer malo veterinara zna odrediti koliko je ovca stara a isto tako i ekipa iz selekcije:butthead: , markice na sve što ostaje pa nek i mi maleni malo ukrademo državi ove godine jer su oni nas okrali več unaprijed 2-3 godine:!:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
... pa nek i mi maleni malo ukrademo državi ove godine jer su oni nas okrali več unaprijed 2-3 godine:!:


tipičan Hrvat...Tako svako po malo i ode nam država u :toimonster:
 
L

lovac00

Guest
Karabaja daj to malo pojasni sve što pomarkiraš ove godine da tako ostaje iduce tri!Evo primjerice ja sam markiram ostavio sam 9 šilježica starih oko 6mj. uredno ih pomarkiral i prijavio putem interneta u HPA.Jel te šilježice spadaju u taj sistem!
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
tipičan Hrvat...Tako svako po malo i ode nam država u :toimonster:

zato bolje "sam" jednom više i da se osigura tvoja porodica i država napreduje ,naravno kao što i vidimo:)
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
jedno pitanje,ojanjila mi se jedna ovca04.06,janje krupno i lijepo hoda za njom ,jučer navečer leži teže diše,došo jutros mrtvo,koji je to vrag,već 3 slučaj u 4mj.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Karabaja daj to malo pojasni sve što pomarkiraš ove godine da tako ostaje iduce tri!Evo primjerice ja sam markiram ostavio sam 9 šilježica starih oko 6mj. uredno ih pomarkiral i prijavio putem interneta u HPA.Jel te šilježice spadaju u taj sistem!

pod tim sam mislio da za koji češ broj ovaca ostvariti poticaj ove godine toliko če ti isplačivati idućih godina bez obzira na povečanje stada

PS-dao Bog da se to promijeni ali za sada je tako

e da za minimalan broj ovaca je nekad bilo 8 a sad pojma nemam
 
Posljednje uređivanje:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
jedno pitanje,ojanjila mi se jedna ovca04.06,janje krupno i lijepo hoda za njom ,jučer navečer leži teže diše,došo jutros mrtvo,koji je to vrag,već 3 slučaj u 4mj.

Vjerojatno nekakva upala dišnog sustava.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
broj ovaca za poticaj je najmanje 10-11 to sam danas malo pričo s susjedstvom
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Pozdrav za kolege ovčare!!!


Samo da javim da je u Vojvodini počela da se traži vuna. Trenutna cena je 0,55 eura za kg. Inače mi smo šišali u ponedeljak 146 komada, nas 5-orica, ručno od 08.00 do 15.30.Rasklopio sam se :rolleyess:
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Nije ni ovo neka para, ali ipak se desio neki pomak.I mi smo godinama unazad bacali vunu.Sada će biti oko 1.5-2 eura po ovci.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Ako imaš više od 50 runa čovek dolazi kući, tako da tu nema troška.
I što je najbitnije, keš odmah!!!!
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
e da sad sam se sijetio u vezi poticaja na ovce s ove strane dunava, taj period od 2-3g se zove "regresna godina"
a ovo s vunom je čist pogodak, evo kod mene u selu ima cca 1000 komada a možda i više!
i pretpostavljate čto se radi s vunom-baca se, kuda-po šumarcima:toimonster:, a radi se o jednom selu, da ne spominjem širu okolicu:prayer:, ma da netko da kg/kn samo da se ne baca ali nitko ju neče ni zabadava:madmana:
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Danas prodata vuna 480 kg (3,28 kg po ovci), prihod 260 evropljana.
Nije nešto,ali bolje nego je baciti,nadam se da će se neko opametiti i u Hrvatskoj i početi da otkupljuje.Koliko sam čuo ova vuna ide za Tursku, a to je ogromno tržište tako da se nadamo i boljoj ceni sledeće godine.:prayer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh