• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nemam pojma šta ti je to?On je radio superior šorokšari...... strava je bila već par godina...

kako to misliš strava u lošem ili dobrom smislu.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
kako to misliš strava u lošem ili dobrom smislu.

Što se tiče vanjske proizvodnje ja na hibridima nemam takvu rodnost kao on na jeftinim sjemenima.Prošle godine je imao isto nekakvu Mađarsku rog papriku(žuta kao babura s jednim špicem) to je bilo nevjerovatno kako je to rodilo.Samo je problem što taj lik ne otkriva ama baš ništa o proizvodnji šteta što nisam imao fotoaparat kod sebe.....
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Što se tiče vanjske proizvodnje ja na hibridima nemam takvu rodnost kao on na jeftinim sjemenima.Prošle godine je imao isto nekakvu Mađarsku rog papriku(žuta kao babura s jednim špicem) to je bilo nevjerovatno kako je to rodilo.Samo je problem što taj lik ne otkriva ama baš ništa o proizvodnji šteta što nisam imao fotoaparat kod sebe.....


:icon_lol:Šta ti misliš da ovdje netko iskreno hoće otkrit tajne svoje proizvodnje. Svaka čast pojedincima ima i takvih. Ja da sam na njegovu mjestu ni ja nebi nikom ništa otkrivao.
 

mariosokol

Član
Tu od
11 Sij 2013
Poruka
33
da li mi netko može rec u kojem omjeru da napravim otopinu previcura za zaljevanje rasada,oko 50 kontejnera ili bolje da potapam kontejnere?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
plamenjače paprike (Phytophthora capsici), u količini od 2 l/ha (200 mL na 1000 m2): prva aplikacija nakon presađivanja, u koncentraciji 0,2 % i to zalijevanjem 2 L otopine na 1 m2, 7-10 dana nakon prve aplikacije primjeniti folijarno 2 l/ha (200 ml na 1000 m2), treća aplikacija prema potrebi folijarno u preporučenoj dozi od 2 l/ha ( 200 ml na 1000 m2).

50 kontejnera ti je cca 9 m2, ako računaš cca 6 u malo jači kvadrat. Cca 20 lit vode 40 ml sredstva.
 

mariosokol

Član
Tu od
11 Sij 2013
Poruka
33
plamenjače paprike (Phytophthora capsici), u količini od 2 l/ha (200 mL na 1000 m2): prva aplikacija nakon presađivanja, u koncentraciji 0,2 % i to zalijevanjem 2 L otopine na 1 m2, 7-10 dana nakon prve aplikacije primjeniti folijarno 2 l/ha (200 ml na 1000 m2), treća aplikacija prema potrebi folijarno u preporučenoj dozi od 2 l/ha ( 200 ml na 1000 m2).

50 kontejnera ti je cca 9 m2, ako računaš cca 6 u malo jači kvadrat. Cca 20 lit vode 40 ml sredstva.

a jel da zalijem rasad ili da potapam kontejnere
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja bih to ovako-ako već ima problema-30 ml na deset litara vode i zaliti deset kontejnera tako da procuri.ako još nema problema 25 ml na deset litara vode tako da procuri.
Ekološkije je namakeati kontejnere,ali ti onda neće biti dosta deset litara vode za deset kontejnera,ovisno koliko je suhi substrat,pije puno više.Onda ti se automatski i koncentracija Previkura povečava u substratu.Dakle-ne kompliciraj,zaljevaj,i bude dobro.Ako još nema problema,ne trebaš ponavljati.Ako ima,možeš kroz pet dana.
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Upit

Jedno pitanje za sve Vas "stare" povrčare, inače se bavim uzgojem lješnjaka ove sam godine, odlučio zasaditi po ugovoru "začinski papriku", paprika je stavljena u kontejnere, te kontejneri u priručne plastenike "tunele" ajmo reći rađeni su na jednu "vodu" jedna strana visine 0,8 metara a druga 0,5 metara radi pada zbog vode, trenutno me zanima kolika bi trebala biti optimalna tj. minimalna ili maxsimalna temperatura u rasadu, jer mi se događa da kad se sunce malo više pojavi dakle vani 15-15 stupnjeva u rasadu se temperatura diže do čak 45 i više stupnjeva, a što zasada rješavam provjetravanjem, te dali je to dobro eventualno zbog isušivanja supstrata.Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovorima i savijetima.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nikako nije dobro jer će ti se dogoditi,ako još njie proklijalo da niti neće.Na 40 i više stupnjeva sjemenka ulazi u stadij dormantnosti,i treba proteći vrijeme u optimalnim uvjetima da se vrati u fazu klijavosti.Ako je klijanje započelo,klica će se skuhati i propasti.Već niknule biljke će patiti od stresa i imati slabi porast,a mogu i propasti ako je dulje vremena(sati) takva temperatura.Moraš voditi računa da na vrijeme otvoriš i zračiš.Najbolje ti je unutra staviti jedan termometar i pratiti temperaturu i reagirati.Ja imam plastenike sa proizvodnjom,pa ovih dana po nekoliko puta dižem i spuštam boćne stranice,otvaram,zatvaram prozore.Čim se sunce skrije,idem provjeriti šta se u plastenicima događa.Tako ti je to.Kada se vrijeme ustabili,dovoljno je ujutro otvoriti i navečer zatvoriti,ali za sada-moraš biti svaki čas kod plastenika.Ja tih prvih jedno tri tjedna ne odlazim od kuće dalje nego do dučana do predvečer kada se sve ne pozatvara.
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Hvala na odgovoru. Nadam se da se nije dogodilo ništa loše jer je sijano, u petak i subotu (5. i 6. 04.), pa vjerojatno nije počelo klijati, ili možda je šta Vi mislite. Od sada ću redovito provijetravat, pa ćemo vidjeti rezultat. Kroz koliko bi se dana mogla vidjeti klijavost, tj. nicanje.?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Obzirom da je sada već relativno toplo,ako noću ne griješ prostr,klijanje će vjerojatno započeti kroz koji dan.Da je i noćna temperatura bar dvadesetak stupnjeva,sada bi već klica lagano krenula prema vrhu,i za koji dan bi sve niklo_Ovako će se nicanje dogoditi najvjerojatnije deset do patnaest dana nakon sjetve,ovisi o temperaturi.Po danu možeš održavati na 25-28,ako dođe i na 30 nije strašno,ali preko trideset je rizično.Noću bi trebalo biti bar petnaest,iako bi bilo idealno da može biti 20-22,ali,ako nije,nije-odužiti će se izlazak klice na vrh substrata.Nemoj dozvoliti da se substrat isušuje,pojaviti će ti se niknule sjemenke sa ovojnicom na kotiledonima,a ona se odmah isuši i stvrdne,tako da je ta sjemenka zapravo izgubljena iako je nikla.Malo vlažniji supstrat do početka nicanja,i umjereno vlažan kada nicanje počne,i biti će dobro.Izvadi jednu sjemenku,stisni je među prstima da se raspukne i vidjeti ćeš jeli se klica spremila na put.
 

ivicakrc

Član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
35
pozdrav, pojavili se problemi sa rasadom paprike... pa ako netko prepoznaje o čemu se radi i kako se boriti protiv toga bio bih zahvalan na pomoći.

prije par dana pikirana iz 209 u 60 i jedno i drugo brill 4.

na desetak biljaka ovako...

 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
kupi pužomor i pospi oko kontenera tako da puž golać mora preko njega, ali ne na kontener.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ove godine puževa masa... Pa kad krenu grinje, p alisne uši, pa skakavci... i to sve u rasadi, e onda izađeš van pa krenu pipe, sovice, kukuruzni baja x 2... al ćemo prskati ove godine...
 

ivicakrc

Član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
35
kupi pužomor i pospi oko kontenera tako da puž golać mora preko njega, ali ne na kontener.

Hvala!

I bio je prvoosumnjičeni ali me zbunjivalo što ga nisam uhvatio na dijelu! Tako je mali brz :icon_lol:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hvala!

I bio je prvoosumnjičeni ali me zbunjivalo što ga nisam uhvatio na dijelu! Tako je mali brz :icon_lol:

želiš li uhvatiti puža,kasno predvečer prije mraka obiđi i vidi i rano izjutra,oko pet-šest sati imaju gozbu.Najbolje potrovati.Ako je u pitanju samo taj jedan digni kontejner i pogledaj sa stražnje strane u rupicama u zemlji.Tu se zavlače preko dana jer je zemlja vlažna.Ako dobro pogledaš,budeš ga našao.

Kada ga nađeš dobro bi bilo da mu zaprijetiš,recimo-no,no,još jednom ovako i triput slično,i onda si gotov.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Domaće je domaće...
domacapaprika.jpg

domacapaprika2.jpg

Pitam suprugu kad misli to pikirat, a ona pokupila od mene sad ću :)
Daš paprici puno prostora a ona te hoće te neće, ovdje borba za svijetlom i vidi 4 lista prava, a nije ni mlitava kako bi se mislilio da je. Još malo i može van, kako joj čvrsta stabljika ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Poslao kolega mms, pita što je ovo?
mmsimg226238884.jpg

Nije bilo sa nićim tretirano, sad je sa kraftom. Imao je grinje u krastavcu i na nekoj probnoj paprici. Jer moguće ovo da su grinje ili nešto drugo? Hvala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh