• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

A

adis1103

Guest
Re: paprika

Uvijek imaš dvije glavne grane.i na svakoj glavnoj grani po jednu grančicu sa jednim pupoljkom i dva ili tri lista.Tri lista na grančici ćeš imati ovako-jedan će biti na koljenu iz kojega raste pupoljak.Drugi ćeš imati iz jednog produžetka grančice,a treći iz drugog produžetka grančice.I tako isto radiš i na drugoj glavnoj grani.
Ako ti nije jasno pitaj opet,pa ćemo isponova.:icon_razz:Ne brini,ni meni nije bilo ništa u početku jasno,samo ja nisam imala koga u ono vrijeme pitati.

A jel znaš barem kako ostaviti dvije glavne grane?

izvini ali izgleda da ja nisam dobro postavio pitanje
dakle ostavio sam dvije glavne grane za koje cekam da krenu rasti dalje
mene sad zanima sta raditi na tim granama
ako na jednoj glavnoj grani imamo u produzetku dvije nove grancice i pupoljak na koljenu s listom...
pupoljak i list na koljenu ostavljamo, jednu grancicu pustamo da dalje raste (bice da je to glavna), a drugu grancicu dali kidamo cijelu ili na njoj ostavljamo pupoljak i list? znaci zanima me iskljucivo sta radimo sa sporednom grancicom na svakom koljenu?

ovo bi mozda bilo lakse nacrtati nego objasniti hehe
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Ajd se strpi sat-dva,pa kad suprug dođe budemo poslikali u plasteniku i stavim ti sliku.Sve ti bude odmah jasno.
 
Posljednje uređivanje:
A

adis1103

Guest
Re: paprika

Ajd se strpi sat-dva,pa kad suprug dođe budemo poslikali u plasteniku i stavim ti sliku.Sve ti bude odmah jasno.

strpljen spasen :)

moze li jos jedno pitanje...posto zivim u bihacu zanima me koja je ponajbolja vrsta paprike za uzgoj u ovom podnevlju
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: paprika

strpljen spasen :)

moze li jos jedno pitanje...posto zivim u bihacu zanima me koja je ponajbolja vrsta paprike za uzgoj u ovom podnevlju

Najbolja ti je ona koja se najviše traži kod kupaca ako je uzgajaš u komercijalne svrhe. Ako je uzgajaš za lične potrebe, onda je najbolja ona koju ti najviše voliš. :icon_winkle:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika







Normalna grančica,pincirana na tri lista i pincirana na dva lista.Cijelu biljku ,pinciranu,ću ti poslati na PP navečer,a ako netko misli da mu treba,mogu je i ovdje staviti.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Ups,nešto je pošlo krivo,morati ću pričekati supruga da ispravi.

Ovo moram pobrisati a ne mogu.zašto?
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Ma taj post zanemari.Ne mogu ga obrisati.Naime,napisala sam ga samo zato što mi je prvu sliku izbacilo normalnu,a druge dvije ogroooomne,pa ih nisam znala smanjiti,a muža nije bilo_Onda je on došao i ispravio,ali post nismo mogli izbrisati pa je ostao.e,pa te zbunio.Ti si samo pogledaj grančicu,i to ti je to,to je zaperak koji izlazi iz glavne grane.Dakle,da ponovimo-iz glavne grane na svakom koljenu izlazi jedan list,jedan pup i jedan zaperak,koji kada ga spinciraš iliti optrgaš mora izgledati kao slika br 2. ili slika br 3.Nismo poslikali cijelu biljku,muž ima mob visoke tehnologije koji stalno nešto zaj,....,a moj stoji nekorišten već godinama.Budemo probali sutra ako ti treba,ako misliš da znaš,reci da si ne nabijamo grijehove dok ga častimo epitetima.
 
A

adis1103

Guest
Re: paprika

Ma taj post zanemari.Ne mogu ga obrisati.Naime,napisala sam ga samo zato što mi je prvu sliku izbacilo normalnu,a druge dvije ogroooomne,pa ih nisam znala smanjiti,a muža nije bilo_Onda je on došao i ispravio,ali post nismo mogli izbrisati pa je ostao.e,pa te zbunio.Ti si samo pogledaj grančicu,i to ti je to,to je zaperak koji izlazi iz glavne grane.Dakle,da ponovimo-iz glavne grane na svakom koljenu izlazi jedan list,jedan pup i jedan zaperak,koji kada ga spinciraš iliti optrgaš mora izgledati kao slika br 2. ili slika br 3.Nismo poslikali cijelu biljku,muž ima mob visoke tehnologije koji stalno nešto zaj,....,a moj stoji nekorišten već godinama.Budemo probali sutra ako ti treba,ako misliš da znaš,reci da si ne nabijamo grijehove dok ga častimo epitetima.

hvala na velikom trudu mislim da mi je jasno
dakle po ovome na glavnoj grani tj. na svakom koljenu od glavne grane se ostavlja pup s listom i zaperak s pupom i dva lista kao na trecoj slici?

meni buni to jer vidim da neki taj zaperak iz koljena skroz kidaju ne ostavljaju na njemu nista...dakle ostavljaju samo pup i list u koljenu pa sam zbog toga bio u dilemi kako da to radim
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Nitko ne radi potpuno isto ko drugi.Ako biljka ima dosta hrane može podnjeti veća opterećenja u plodonošenju.Listova je uvijek bolje više nego premalo.Naučiti ćeš s vremenom.Svi smo mi svašta isprobavali,radili greške.Nijedna greška nije nepopravljiva,osim kada zalomiš sve vehove,pa nema više šta dalje rasti.:icon_weed:Ko što je meni jedne godine radnik ,koji inače nije nikada to radio,jer pinciranje radim isključivo ja,ali me dečko htio prijatno iznenaditi,pa od polovice sedmoga mjeseca do polovice dvanaestoga na pedeset metara jednoga reda nismo ništa brali.Probaj raditi više načina na par biljaka,pa uspoređuj.Ako si pročitao ono što ti je Denis predočio,puno će ti toga biti jasnije. Tamo sam baš opisala kako radim.Šta ne bude,tu smo.
 
A

adis1103

Guest
Re: paprika

znaci uglavnom nista nije ni pogresno
po meni bilo bi mi draze da iz svakog koljena glavne grane ubirem dvije paprike nego jednu :)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: paprika

evo jedne slike da ne raspravljamo bez slika,ja sam to ovako napravio,na slici je jedna grana,druga se ne vidi (ova što držim rukom ),i na njoj se vidi svaki od zaperaka i po jedan plod i tri ili dva lista na svakom od njih plus nastavak grane za rast,i jedan mali vršni zaperak koji je još mali za pinciranje. Johabice jel će to valjati?


Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Tako Dane,tako ja radam.Ako želiš,onu treću granu ne moraš cijelu zalamati nego je možeš ostaviti na dva koljena sa dva pupa i onda zalomiti.Isto tako ja i prvi zaperak na dvije glavne grane koje se vode na špagu ostavljam na dva koljena,a drugi zaperak i sve ostale na jedno koljeno i jedan pup -tako kako si napravio.I još nešto-paprika ima dominantne i recesivne grane.Dominantna je jača-deblja.Uvijek tu deblju ostavljaj za glavnu granu,a tanja se zakida kao zaperak.

Kada se sve paprike na zalomljenoj trećij grani poberu,sve lomim tako da ostanu glavne grane u obliku slova V.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: paprika

Tako Dane,tako ja radam.Ako želiš,onu treću granu ne moraš cijelu zalamati nego je možeš ostaviti na dva koljena sa dva pupa i onda zalomiti.Isto tako ja i prvi zaperak na dvije glavne grane koje se vode na špagu ostavljam na dva koljena,a drugi zaperak i sve ostale na jedno koljeno i jedan pup -tako kako si napravio.I još nešto-paprika ima dominantne i recesivne grane.Dominantna je jača-deblja.Uvijek tu deblju ostavljaj za glavnu granu,a tanja se zakida kao zaperak.

Kada se sve paprike na zalomljenoj trećij grani poberu,sve lomim tako da ostanu glavne grane u obliku slova V.

misliš onu treću koju sam odlomio na početku kad sam formirao ove dvije glavne grane? nego ja sam ostavio prvi zaperak na dva koljena samo zbog lista,nisam gore ostavljao plodove,jel ti ostavljaš?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Da na tu mislim.
Da ,ostavljam.
To ne znači da i ti trebaš tako.Ja to radim zbog količine plodova u prvoj turi berbe kada su cujene još relativno visoke.to ima svoju cijenu jer dolazi do malog zastoja i jedno tjedan dana stagnacije berbe kada se to pobere,ili ima malo za berbu jer biljka ne uspije nakon toliko plodova obnoviti plodionošene.Dakle,ko što sam rekla-moraš znati što očekuješ od biljke.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: paprika

ljudi evo još jedna slika,ova nije mutna. sumnjao sam na tripsa ali ne izgleda mi to kao šteta koju radi trips,to meni djeluje kao da nešto probušilo plod i ušlo unutra,kao neki crv,kad otvorim nema ništa,šta bi to moglo biti?


Uploaded with ImageShack.us
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Trips definitivno nije.Rupicu ne vidim kako izgleda,Dali je rupica ili je nešto drugo.To izgleda kao piknidij.

Ovako,iako baš ne vidim predobro izgleda nešto fitopatološki.Ono okolo "rupice" je kao odumrlo tkivo.Štetnici to ne rade.Bar ne koje sam ja dosada susretala u praksi.Ima li puno takvih paprika?
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Meni čak izgleda kao simptom nedostatka vlage u tlu, tj povlaćenje kalcija iz ploda. To sam našao kod sebe jer sam do sada šparao na vodi da što bolje razvije korjenov sustav.
 

Najnoviji postovi

Na vrh