• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Kod frenda u Baranji ima malo problema...
baranjapaprika.jpg

baranjapaprika2.jpg

baranjapaprika3.jpg

baranjapaprika4.jpg

Kiša, sunce, kiša, sunce, kiša...
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Re: paprika

Ja sam danas iskopao kanal od plastenika do nekog drugog kanala. Voda se malo povukla,a paprika mi izgleda sasvim dobro do sada.
Toliko dugo je voda bila u plast.,da se pohvatala ona zelena žabokrečina.
 

Prilozi

  • DSC00091.jpg
    DSC00091.jpg
    75.5 KB · Pregleda: 288
A

adis1103

Guest
Re: paprika

ove godine sam u plastenik zasadio papriku i paradajz 20.tog aprila...dali je moguce to odraditi negdje pocetkom aprila da vec sad imam urod i od cega to zavisi...da znam za slijedecu godinu
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

O je,samo si trebao to odraditi dvadeset do trideset dana ranije.:(mm):
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: paprika

ove godine sam u plastenik zasadio papriku i paradajz 20.tog aprila...dali je moguce to odraditi negdje pocetkom aprila da vec sad imam urod i od cega to zavisi...da znam za slijedecu godinu

Ako bi te iduća godina poslužila k'o 2007-ma i ako bi sijao negdje polovinom Januara, a sadio negdje u prvoj polovini Marta onda bi kako ti kažeš već sad imao urod :icon_mrgreen: Hipotetski, da je babi.....Šalu na stranu, da bi išao sa nekim ekstra rokovima moraš bar imati duplu foliju, po mogućnosti bar termogen da se možeš osigurati od bar jednog-dva mraza, pa sa tako smanjenim rizikom možeš planirati to što zamišljaš.

Edit: većina koji ovde okače sliku sa plodovima od 200g. prije kraja petog mijeseca kažu sve osim tih makro sitnica :icon_wink: pa onda ljudi koji imaju manje iskustva traže razlog na pogrešnom mijestu.
 
Posljednje uređivanje:
A

adis1103

Guest
Re: paprika

znaci treba se cuvati tog mraza
ali vidis johabica kaze da se moze pomjeriti na pocetak aprila sto bi po meni bilo idealno
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: paprika

znaci treba se cuvati tog mraza
ali vidis johabica kaze da se moze pomjeriti na pocetak aprila sto bi po meni bilo idealno

U našem klimatskom reonu sadnja ide 01.04 (koji dan ranije ili koji dan kasnije) s tim da ove godine, a vidiš kakva je, rijetko ko bere sad.
Druga mogućnost ti je da je rasad malo stariji, al' onda odma' ide u generativnu na štetu kasnijih berbi, dakle možeš pogurati jedno pola kile po biljci u prvim berbama, al' zato si kasnije donji.
U izuzetnim prilikama kad posluži godina zna se ovih dana i brati sa normalnim rokovima, al' onda beru svi pa ti dođe isto ako pucaš na cijenu.
Da bi sadio u prvoj polovini Marta i bez obzira na vremenske prilike brao sada, moraš se osigurati kao što sam rekao.
Možeš ti na svoju odgovornost saditi i 20.03 pa i 15.03 pa se daj Bože pogodi godina, al' sam pao, sam se ubio.
Brao sam ja i 15.05, al' brali su i drugi :icon_mrgreen:

edit: johabica ti kaže dobro za rok, al' ove godine s tim rokom, kao što sam rekao rijetko ko bere.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Re: paprika

Malo smo poslikali stanje u plasteniku.

Carma, malo kasnija ali krupnija :(y): , vidjet ćemo kako će se dalje pokazati.
img20130601192535.jpg


img20130601192522.jpg


img20130601192548.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Ispričavam se,uopče nisam razmišljala da neki imaju plastenike sa jednom folijom,u mene su svi sa dvostrukom.Ali rok o1.o4. ne bi rebao biti više rizičan na sa jednostrukom,bar kod mene,osim u izuzetnim slučajevima.
U prosjeku papriku sadim između 17. i 25. 03.Ove godine sam jedan plastenik sadila ranije,a jedan kasnije.Ovaj ranije sam grijala noću na minimalac-grijanje nije bilo u planu,ali se omakla luda godina.Sadnice za drugi plastenik su prerasle,posadila sam ih u prvom mogućem roku jer u trećem pklasteniku nemam termogen pa ne mogu intervenirati niti na minimalac.Dakle,sadila sam na uskrsnu subotu.Prva berba je bila 22.05.Malo,jedno šezdesetak kila.Pa u utorak se nabralo jedno sto kila.Govorim o petsto kvadrata.Sada bude se u utorak bralo jedno dvijesto kila.Hoću reći to da su biljke pobacale većinom sve iz rašlja i ponegdje čak i drugo koljeno.Ali dalje je sve ubrzano raslo,tako da mi u kilu ide u prosjeku pet paprika,ponegdje šest.Ali,prvi zasađeni plastenik je bio menta.U onoj prvoj berbi nisam imala šta brati.Tek u utorak sam u jednoj stazi od sedamdeset metara nabrala sto kila.Da sam tu stavila vedranu,brala bi se prije dvadesetog petog.Jedino što je dobro ispalo je cijena.Prodaje se po 25 kn,na malo.Kod mena nitko nema još papriku pa se dobro prodaje za sada.Bude li potrebe,podkraj tjedna bude se išlu u Zg,ali vjerujem da bude ipak to otišlo doma.


Samko,lijepa ti je paprika,ali ja tekvu ne mogu prodati.Možda nešto malo u Zg,ali ovdje doma ne.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Re: paprika

Ove godine nisam ni stavio baburu u plastenik, istru ću staviti malo van i gotovo. Ide dobro ovakav tip paprike, pošto sam ja ajmo reći jedini ozbiljni proizvođač u okolini navikao sam mušterije, npr. vedrana je dosta gorka paprika za svježu upotrebu i to su kupci prepoznali, a filovati se može i ova, čak je i preferiram.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: paprika


Izgled, boja, debljina, volumen i zdravstveno stanje lista govore trista jezika. Nema se šta dodati.


edit: ako ta paprika baci i jedan cvijet, a da nije svijetlost u pitanju, plaćam cijelom forumu pivu!

(ostavi joj ponegdje još koji list čisto da osiguram opkladu :icon_mrgreen:)
 
Posljednje uređivanje:

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Re: paprika

Paprika je prekrasna. Moja tek baca prvi cvijet. Lijepo molim iskusne paprikare da kažu da li je istru bolje voditi strogo dvije grane kao Samko svoju pariku ili se može grmoliko. Paprika je u plasteniku. Ako može malo detaljinje oko pinciranja. To mi baš ne ide,kao ono lijepa grana pa još i cvate, a da ostane, pa da. Rajčicu i krastavac sam svladala. Svi zaperci van i gotovo, ali paprika. ...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Re: paprika

Paprika je prekrasna. Moja tek baca prvi cvijet. Lijepo molim iskusne paprikare da kažu da li je istru bolje voditi strogo dvije grane kao Samko svoju pariku ili se može grmoliko. Paprika je u plasteniku. Ako može malo detaljinje oko pinciranja. To mi baš ne ide,kao ono lijepa grana pa još i cvate, a da ostane, pa da. Rajčicu i krastavac sam svladala. Svi zaperci van i gotovo, ali paprika. ...



Ja sam sadio istru u plasteniku i nisam ju vodio na grane ali sam obavezno zakidao zaperke i bila je izvrsna.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Re: paprika

Evo malo i mojih papričica

Prva Kais,
druga kaptur
treca Ekstaza
Četvrta Leskovačka dzinka
 

Prilozi

  • DSC00402.jpg
    DSC00402.jpg
    52.1 KB · Pregleda: 1,313
  • DSC00403.jpg
    DSC00403.jpg
    48.9 KB · Pregleda: 1,126
  • DSC00404.jpg
    DSC00404.jpg
    48.1 KB · Pregleda: 1,325
  • DSC00405.jpg
    DSC00405.jpg
    51.9 KB · Pregleda: 1,688
Posljednje uređivanje:

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: paprika

Rezano na 3-4 grane a kaptur na dvije grane

Pa, ako režeš onda ne možeš vezat' Španskim sistemom osim ako imaš dovoljno vremena da svaku granu uhvatiš vezicom ili špagom za horizontalnu špagu.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Re: paprika

Pa, ako režeš onda ne možeš vezat' Španskim sistemom osim ako imaš dovoljno vremena da svaku granu uhvatiš vezicom ili špagom za horizontalnu špagu.

Tačno ja nemam vremena ali supruga ima.

Hahahaa,šalim se .

Znam ali nisam uspio postaviti nosive stubove na vrijeme pa mi ovo nužna alternativa dok ne odradim to kako treba. :(wasntme):
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Odlično! Pogotovo kaptur. Jel išla prihrana kroz kap na kap? Hvala
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Re: paprika

Odlično! Pogotovo kaptur. Jel išla prihrana kroz kap na kap? Hvala

Prihrana je isla samo u kap po kap,preko lista još nisam radio nista,čekam malo ljepše vrijeme . :(handshake):
 
Na vrh