• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

E to ti je problem.Neke će krepati do kraja.Ako ništa ne učiniš sve ovakve će krepati do kraja za par dana.Odi ovako-Acribat u sistem kpk,i folijarno istovremeno. Folijarno minimalnu dozu.Možeš folijarno i Ridomil.Isto minimalac jer će biljka povući i preko korijena.Barem tako mislim.
Ridomil može i zemljišno,ali mankozeb djeluje depresivnio na korijen,ali za silu se to može tolerirati.Zato bih ja išla zemljišno Akrobatom.
Quadris,2,5 dcl na 1000 m/2 kpk,i e,ovo ti je skupo i preskupo,a možeš kupiti samo litru koja košta 2800 kn-Fonganil 1 dcl/1000 m/2 istovremeno. Fonganil je čisti metalaksil,bez mankozeba.Ta kombinacija pouzdano zaustavlja napad kod biljaka u početnoj fazi ,kod jače napadnutih će većina preživjeti i formirati korijenje iznad ogloganog dijela stabljike ako je dio zdravog dijela pokrito zemljom.Loše je to što tretman treba ponoviti za dva tjedna,a onda opet za jedno tri,a trebati će vjerojatno i kasnije,a još je lošije to što bi Fonganil smio ići u najviše dvije intervencije u jednoj godini.Pa zato ako ga i odlučiš kupiti,nakon dva tretmana nastavi sa Acrobatom i qadrisom samostalno.Acrobata na 1000 m/2 jedno osamdeset deka.Kada radiš zemljišno najprije pusti vode da se malo natopi zemlja.Ne previše,toliko da kada puštaš fungicid zemlja lijepo pije i raspoređuje suspenziju čim šire.Kod zavrpšetka ne čekaj na ispiranje cijevi,minuticu nakon kraja zatvori vodu.
Jesam li rekla-Fonganil je od Singente,da ne tražiš na krivom mjestu.Ja sam ga kupila u Sloveniji,ali ima i kod nas.Malo me čudi što je u tako "mladom" plasteniku već nastao takav problem,moji su stari deset,a treću godinu ratujem sa problemom.Onako,za pravo.Prije je bilo malo pomalo.
Nisam probala,ali sam razmišljala da bi možda bilo dobro ići zemljišno sa Kaptanom,i folijarno istovremeno sa Ridomilom ili Acrobatom.Jeftinije je.

Skoro pa zaboravih-u nadolazečim toplim danima,bez obzira na savjet struke plastenik zaljevaj predvečer.Kako bi se voda rasporedila do jutra na sve strane i kada se zemlja ugrije preko dana ne bude previše vlažno u zoni korijena.Topla prevlažna zemlja pogoduje razvoju gljivica i one se vodom šire na susjedne biljke.One koje procjeniš da će svakako krepati nakon tretmana čupaj.
 
Posljednje uređivanje:

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: paprika

@kiwano, nisam siguran kad bolje pogledam Sclerotinia mada sam korijen dijeluje kao Phytium, al to je vijerovatno zato što je gornji dio u fazi odumiranja.

Zalijevanje Captanom 0,2% pojedinačno uz kupanje zaraženog dijela napadnute biljke i 0,2% sve kroz sistem kpk.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Da je sklerotinija imala bi bijeli mašak,i to bi se onda rješavalo Kidanom ili Rovalom.Ali nije.
Kaptan bude riješio gljivice u zemlji,ali neće u biljci.Zato treba sistemik.Za kaptan je prekasno.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: paprika

sam0766i.jpg

Ova slika me bacila u razmišljanje.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Denise,sa ovim se ja mučim treću godinu,evo sam maločas uputila kolegu na jednog stručnjaka koji je predprošle godine zbog ovoga bio kod mene u plasteniku,Singentinog tehnologa i fitopatologa.Ja sam među prvima koristila njihov preparat,pokusno,a kasnije sam ga kupila.Budemo vidjeli šta će mu on savjetovati.Ja radim onako kako sam rekla,i za sada je više-manje ok.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: paprika

Denise,sa ovim se ja mučim treću godinu,evo sam maločas uputila kolegu na jednog stručnjaka koji je predprošle godine zbog ovoga bio kod mene u plasteniku,Singentinog tehnologa i fitopatologa.Ja sam među prvima koristila njihov preparat,pokusno,a kasnije sam ga kupila.Budemo vidjeli šta će mu on savjetovati.Ja radim onako kako sam rekla,i za sada je više-manje ok.

Ja sam ove godine imao srećom po koju papriku u ovakvom stanju. Namijerno nisam čupao ni jednu čisto zbog ogleda. Syngenti svaka čast jer imaju ekstra pesticide samo što nekad i jeftinija varijanta zna biti isto tako učinkovita. Baš ću sutra da slikam šta je Captan uradio ovakvoj paprici koju naravno nisam počupao. Kod mene je definitivno Phytium bio u pitanju, paprika je osmu godinu (i poslednju) na istom mijestu.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Re: paprika

Ovaj problem je najvjerovatnije krenuo još iz rasadnika koji bi trebao biti tretiran bar 2 puta sa previkurom i posle rasađivanja dva tretiranja sa Teldorom.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: paprika

Ovaj problem je najvjerovatnije krenuo još iz rasadnika koji bi trebao biti tretiran bar 2 puta sa previkurom i posle rasađivanja dva tretiranja sa Teldorom.

Može i to. Za ovo oblačno i prohladno vrijeme Teldor bi bio jaka preventiva. Postoji i efikasna jeftinija varijanta sa potapanjem kontejnera kao što sam rekao i + Teldor i ne bi bilo zime.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Tri načina za rješavanje ovakove situacije ali u ranijoj fazi.
Prvo dok se primjeti u rasadi ili plasteniku kod tek rasađene paprike da korijenov vrat mjenja boju treba zaliti sa 0,2 captan + 20-20-20 (nisam siguran u formulaciju sa večim fosforom zbog ph).
Drugo rješenje kod večih površina je ridomil gold + bavistin fl i dobro oprskati da se slijeva niz vrat.
Treće i ne jeftino rješenje je previcur kroz sistem kap na kap i folijarno signum ili teldor, nakon 7 dana folicur kroz sistem kap na kap.

Ne pitajte kako znam sve sisteme :)

Inaće pored Captana cca 100 kn/kg i imati problema u plasteniku to je sramota.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Evo se sramimo.:(blush)::(blush)::(blush):

I nije nam svejedno :(sweat)::(sweat)::(sweat):

Ali smo borci i ne damo se :(punch)::(punch)::(punch):

Nema :icon_hang: dok u nam života ima.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Oprosti Johabice. Evo malo da se uvjerite koliko je Captan i ostali preparati dobri. U današnje vrijeme preparat mora koštati par tisuća kuna da bi valjao, ispod toga je smeće ;)

Sa ovim postom stavljam točku na kraj rečenice o ponavljanju zalijevanja sa Captanom. Tko ne vjeruje u kaptan kao djelatnu tvar neka kupi nešto high tech :)
sterilizacijatla.jpg


Inaće i meni su za to zalijevanje rekli dobri ljudi iz Starog Gradac, ne bi znao da mi nisu pomogli. Hvala im.
Ako obratite pažnju i fusarium ubija!!!! Za lubeničare...
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: paprika

Odlično Kontam!

I ja sam "prečešlj'o" sve moguće HighTech zahebancije i tako na jednom studijskom sajtu za stroge profesionalce nađem par dobrih riječi za Captan. Ono što me fasciniralo je to da se u milionskim obijektima baš on koristi za; dezinfekciju, intervenciju, preventivu i .....

,tako da ste me sad podsjetili da trebam ići uslikati onu papričicu što sam spomenuo sinoć.

Više ne vijerujem u ništa sve dok to nešto ne pokaže svoju djelotvornost na dijelu, nikakve reklame, supersvemirske cijene, blješteća pakovanja....
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: paprika

Evo slika:

130607102507.jpg


130607102311.jpg



Šteta što nisam slikao prije da se vidi kakva je bila.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Ma @kontam,nisam ja rekla da ne vjerujem u Kaptan,ajde malo odi na gornje postove pa ćeš vidjeti da sam napisala da razmišljam da bi bilo dobro pustiti u sistem kpk kaptan.Ali,ja ga ne bih puštala u ovoj fazi nego prije masovne pojave simptoma.Mislim da je sada već kasno.Rekla sam zašto.Ali,kada imaš tek naznake i početni alarm,u kaptan i ja vjerujem.Ja sam bila u situaciji da sam morala liječiti bolesnika pred smrt.I rekla sam iskreno što je pomoglo.Vjeruj de se veoma teško odlučujem potrošiti kunu gdje ne treba.Isuviše ju teško zarađujem.
Već sam više puta istakla svoje mišljenje-jedan problem ima uvijek više mogučih rješenja koja mogu biti jednako dobra i efikasna.Ja sam iznjela ono što je po mome mišljenju u trenutnoj situaciji najprimjerenije,a iz vlastitog iskustva i efikasno.Jer čovjek nije u situaciji da pokušava,pa ako ne uspije može pokušati nešto drugo.Njemu je vrijeme ograničavajuči faktor.I zato sam mislila da mora igrati na sigurno.A na svakome je osobno što će od savjeta izabrati.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Najjači su mi zaštitari kad kažu skupe su im registracije :) Što bi postojao univerzalni lijek za sve? Tko bi financirao farmaciju i vojnu industriju trovača? E da...
Ivan-x hvala na linku!
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: paprika

Najjači su mi zaštitari kad kažu skupe su im registracije :) Što bi postojao univerzalni lijek za sve? Tko bi financirao farmaciju i vojnu industriju trovača? E da...
Ivan-x hvala na linku!

Ne znam koji ovo fungicid iz tablice djeluje najuniverzalnije :icon_mrgreen::icon_mrgreen: a, da kad sam par postova prije spomenuo Sclerotiniu zaboraio sam naglasiti da je i ona pokrivena pomenutim fungicidom.

Što je najjače od svih fungicida Trichoderma je tolerantna samo na Captan. :icon_mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh