• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Evo opet malo svježih slika. Sad se već pitam kakva će biti dok bude išla na gredice.
slika017s.jpg

slika012r.jpg
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Cabage za što ti služi ona žica kod folije? Ja još nisam sadio papriku, jel kasnim? Sadilica radi punim kapacitetom, moj red u četvrtak.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Ta žica drži unutarnju foliju.

Ja ću rogu tek za vikend sijati. Nije kasno, ali je najbolje vrijeme upravo sada. Sijati u 2. mjesecu i onda brati krajem 7. teško je prodati u tom periodu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Ej Cabage da te još nešto pitam, prvo gnojivo koje se pušta u navodnjavanje je fosforno, jel tako? Da se bolje ukorjeni? To je i najskuplje.
 
R

rule

Guest
Re: paprika

Pozdrav ljudi,ja sam novi. Bavim se povrtarstvom na nekih 2 hektara van i 2000m plastenika.. Vidim ima vas hobista al ima i zestokih profica.Cabage presadnice su ti odlicne.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Hvala!

Gledaj što se tiče tog fosfora. Malo smo o tome sa stručnjacima razgovarali, ali ne sa onima koji prodaju ta gnojiva. U večini slučajeva to forsiranje fosforom nema apsolutno nikakvog efekta. Zemlju na analizu i večinom u tlu ima i više nego previše fosfora koji treba biljkama. Fosfor se od svih makroelemenata najmanje troši a konstantno se gnoji njime.
Ja nikad ne koristim fosforno gnojivo, NIKAD što se tiče prihrane na polju. Ove presadnice gnojim fosfornim gnojivom. Koristim scotts formulaciju 12-30-12 u količini od 1,5 grama na litru vode kod svakog ili svakog drugog zaljevanja rasada. Ovisi kolko se često zaljeva. Uglavnom jednom tjedno prihranjujem. I za sav ostali rasad, dakle kupusnjače koristim isključivo to gnojivo i sve izgleda super, ak se sve napravi pravovremeno. ;)
 
R

rule

Guest
Re: paprika

LJudi ja koristim fosforna samo u ranim kulturam gdje je vrijeme dospjeca jako bitno tj.samo kod rane proizvodnje gdje je bitno da presadnica odmah krene. Dvije prihrane u 10 dana i to je to
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Razumijem Vas obojicu, ali našao sam u par literatura da je fosfor dobar za cvijet? :shock: A da je kalij važan kod ukorjenjivanja, sad me to jako buni? Jer svi forsaju fosfor za ukrojenjivanje paprike, a kalij tek na kraju... :?:

K A L I J
-velike rezerve kalija u tlu (0,2-3%, neka tla i 7%)
-samo manji dio ukupnog K biljci pristupačan
-naša tla relativno dobro opskrbljena, a količina ovisi o
količini gline

- najveći dio K «fiksiran» u kristalnoj mreži – primarnih i
sekundarnih minerala (80 %), kao gnajs, granit, Si-K
feldšpat …ilit..vermikulit
- biljci postaje pristupačan nakon raspadanja minerala
- Sekundarni minerali građe (2:1) važan izvor K
- ilit i vermikulit (2:1) - najvažniji izvor K, zbog troslojne
građe
kaolinit - malo veže K (1:1)

Aha to je to. Rješen i taj misterij. Za ksilem korijena je važan kalij zato ona sadilica ima dodatak za Vermikulit. Fosfor je važan tek kad krene cvijet, sad ovisi samo koliko je transportabilan, a za to je važno navodnjavanje i ostali makro elemnti, znači 15:15:15 gnojiv ne bi bio loš izbor. Problem za rasadu je ako se kupi bogato opskrbljen supstrat fosforom, tad može doći do polijeganja.

Meni čovjek koji sadi nije znao objasniti za što služi Vermikulit, kaže to drži vlažnost to je skupo ne treba to :shock:
Stručnjaci što kažete? Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Još malo proučavanja i piše za korjen i generativnu produkciju važan fosofor. Što je je. Treba se toga držati, ali ne zaboraviti i kalij.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Jel trebam staviti taj tekstil u plastenik? Stavio sam na jednom djelu da vidim kako će se pokazati. Jer ga moram skidati preko dana? Vlažnost treba održavati od 65 - 85 posto jel? Došao sam do nove faze pa sada brdo pitanja :roll: Koliko litara vode po kontenjeru ide? Jel dovoljno 3-5 dcl?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Agril je dobar ako nemaš grijanje. Bolji je nego ništa. Ja sam agrilom u polju pokrio kupus i vidi se razlika između pokritog i onog koji nije.
Neka preporuka je kod zaljevanja 4 litre po kvadratu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Hvala Cabage. Nego jel pokrivam navečer, a ujutro skidam i zalijevam?
 
L

LIMA

Guest
Re: paprika

Pozdrav škvadro! Evo ja ne mogu dalje od supstrata. Jel tko koristio domoflor mix?
 
L

LIMA

Guest
Re: paprika

cabage kaže:
Agril je dobar ako nemaš grijanje. Bolji je nego ništa. Ja sam agrilom u polju pokrio kupus i vidi se razlika između pokritog i onog koji nije.
Neka preporuka je kod zaljevanja 4 litre po kvadratu.
Agril je dobar za vani, a u plastenicima za doklijavanje. Kasnije ga ne bih preporučio, bar ne sad kad je toplije vrijeme. Ja sam agrilom pokrio kelj i zelje a nisam ga preko dana skidao pa je prenaglo sve skupa buknulo. Tone lišća a stabiljka slaba pa je sve polegnulo. Morao sam ostavljati sve otvoreno da malo ojaća.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Cabage a kad se počne sa prihanom sadnica sa fosoforom. Kad ima dva lista ili kasnije? Nešto mi slabo niće paradajz paprika. Nema temperatura da krene...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

LIMA kaže:
cabage kaže:
Agril je dobar ako nemaš grijanje. Bolji je nego ništa. Ja sam agrilom u polju pokrio kupus i vidi se razlika između pokritog i onog koji nije.
Neka preporuka je kod zaljevanja 4 litre po kvadratu.
Agril je dobar za vani, a u plastenicima za doklijavanje. Kasnije ga ne bih preporučio, bar ne sad kad je toplije vrijeme. Ja sam agrilom pokrio kelj i zelje a nisam ga preko dana skidao pa je prenaglo sve skupa buknulo. Tone lišća a stabiljka slaba pa je sve polegnulo. Morao sam ostavljati sve otvoreno da malo ojaća.
Slažem se s tobom, nisam baš sve detaljno pisao. I mislio sam na klijanje i na vrijeme kad su temperature bliže nuli.

S prihranom flanaca krećem kad sve ponikne, svaki tjedan jednom, pred kraj i dva puta tjedno. Sve ovisi o tome kak izgledaju. Pazi da im ne fali vode. Meni se dogodi pa izgledaju malo listovi uvinuti prema gore. Dvije prihrane i redovito zalijevanje i sve je opet ok.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Hvala, a je skužio sma što ekipa može popiti vode :D Vidim da mi najbolje napreduju ovi u strech tunelima, jer nisam imao dosta "plastenika" za sve kontenjere pa sam rezao strech foliju i stavljao u tunele, tu im je toplo i brže rastu. A imam dosta listova prema gore i na vrhovima žuti, sad ne znam jer im je hladno, jer nema vode ili je to od sjemenke kad izađu? NVečina nema to, ali večina je i nikla ranije. U što sam se ja upustio :|
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Evo moj problem...

Ovako je izletila rajčica iz klijališta, kako je odstartala tako se prelomila, ona koja se nije prelomila ta se izdužila.
paradajzmedium.jpg


Ovo su žuti vrhovi iz nepoznatog razloga (fali vode?)
zutilistmedium.jpg


Ovakva je rasada koja je ranije nikla.

paprikamedium.jpg


To je plitica od ajvar paprike desno je paradajz paprika :|

Što mi je činiti? Više navodnjavati ili grijati? Ili jedno i drugo. Za sada nisam imao niže temperatur u plasteniku od 8 stupnjeva.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Re: paprika

To ti je u pitanju samo niska temp. Paprika zahtjeva temp.nicanja 25-28*C , a kada izniče nesmiješ spuštati ispod 20*C do pikiranja. Nakon što si je ispikirao možeš noćnu temp spustiti i do 15*C. To su optimalne temp. kako bi paprika rasla bez nekih stresova, njoj je svakako stres 8*C i zato je žućkasta i biti će dok joj ne povisiš temp.
Pomidor ti se izdužio zbog slabe dnevne svjetlosti. Ako je oblačan dan mi stavimo jake lampe i svjetle cijeli dan kako bi povećali svjetlost.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Hvala na extra brzom odgovoru. Pomidor je takav izletio iz klijališta, 3 dana i narastao toliko da je udario u susjedni kat plitica. Paprika je tek za tri dana pukla i pustila klicu, dok paradajz paprika nije ništa, ona je samo nabubrila. Poradit ću na temperaturi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh