• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Re: paprika

Pozdrav svima! nov sam na ovom forumu,pa da se malo uključim....
bavim se proizvodnjom paprike već 3 godine (plastenici),pa me zanima da li je moguće da se na istom mjestu sadi paprika 4 ,pa i više godina,i šta treba da se radi da bi to bilo moguće. Hvala
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Po literaturi bolje ne. Osobnih iskustava s monokulturom što se tiče paprike nemam, al s kupusom da i ne valja. Bolest i štetnici napadaju. I sam razmišljam kad povečam površinu pod plastenicima što uvesti u plodored da se bar svake 3 godine sadi ista kultura. Neke ideje postoje, ali pitanje je rentabilnosti.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Re: paprika

Hvala na odgovoru. Ja imam 500 kvadrata plastenika.Ispočetka mi je to bio hobi,a sada od toga živim.
Ovo mi je četvrta godina...i posadio sam papriku na istom mjestu,jer nemam mogućnosti da sadim na drugom,tj. nemam prostora,pa šta bude da bude! Za sada izgledaju odlično (kuc,kuc).
OBILNO SAM NAĐUBRIO,i dodao jedan zemljišni insekticid.
(još ne znam da postavim slike....)
Sadim papriku vedranu i prošle godine sam imao 3.8 kg po biljci,a bila je treća godina na istom mjestu,a može puno bolje.
Vidjećemo šta će da bude....,možda ne bi bilo loše ako bi se zemlja dezinfikovala nečim,nemam pojma.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Re: paprika

Pročitao sam ja brdo literature,ali na terenu je sve drugačije,kao što znate.
mene zanimaju stvari iz iskustva.....
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Eee problem, opet ja :D Vidio sam negdje na pola plastenika da mi se javlja neka blaga zelena pojava (mahovina, alge nešto) na vrhu supstrata. Jel bi trebao ćim špricati? Vjerovatno mi je izmakla vlažnost jer mi se pokvario mjerač vlage. i što se desilo ovoj paprici u blizini te zelene mrlje da je zaostala u razvoju? Izgleda da sam riješio žute vrhove i sad dobio zelenu mahovinu :roll:

Evo slika bolje objašnjava.
paprika018medium.jpg


Ovo se desilo u plitici koja je bila na sobnoj temperaturi, taj jedan kontenjer se prilikom pretovara iz klijališta razletio po cesti pa smo ga unjeli u jednu topliju prostoriju. Taj rasad se vjerovatno zbog temperature izdužio...

paprika013medium.jpg
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Re: paprika

I meni se to pojavljivalo,ali mi nije štetilo. Meni su govorili samo da malo promiješam taj površinski sloj zemlje..i upalilo je. Vjerovatno zelene alge,nije strašno....previše vlage...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Bilo dobro dok nisam uveo rasprskivače u "plastenik", sad potroši kacu dok popušiš cigaru, kaca 350 litara. Inaće sam 2 i pol sata morao prskati sa blagom maglicom cijeli "plastenik". Kako ja isprskam tako se osuši dok se vrnem sa jednog kraja na drugi :lol:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Re: paprika

Previše ti to zaljevaš Kontam. Vidljivo je na fotkama da je supstrat prevlažan, moraš držati optimalnu vlagu(bolje da je suhlje). A to što ti opadaju biljčice vjerovatno se, zbog velike vlage, pojavila štetna gljiva Pythium što bi trebao zaliti sa Previcur-om ili Proplant-om(jeftiniji a ista aktivna tvar).Smanjiti vlagu(max) i povećati temperaturu u rasadniku(noćnu),po danu max. provjetravati rasadnik i tretiranje jednim od ovih pripravaka i biti će rezultata.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Petulla nije mi ništa otpalo niti poleglo samo ovako je ta biljka zaostala, u toj jednoj plitici. Da ja to sve preventivno poprskam? Bile su one nagle temperature u "plasteniku" mi je bilo oko 30. Isušivalo se jako, čak je i zemlja u rupi se stiskala i odvajala od stiropora, e onda sam počeo zalijevati sa rasprkivačima ali pala mi i temperatura. I još mi se pokvario vlagometar pa nisam znao kolika je valga, no pokušat ću opet Vašom pomoći i logikom nešto iskemijati. Hvala svima.
 
S

Suncokretica2

Guest
Re: paprika

ne znam gdje bi uopće postavila pitanje......imate li crnu mušicu i kako je se rješavate? a kad sam već tu :lol: , imam i još jedno pitanje :scratch : paprika (rasad) ima uvijene listove, kao da je suha a nije.....šta joj je :madmana: ?
 
S

Suncokretica2

Guest
Re: paprika

ma nema ušiju, znam njih jako dobro iz krizantema :))) pa sam i dalje zbunjena :))) ali, hvala svejedno :)))
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Re: paprika

Uvijeni listovi mogu nastati zbog fiziološkog poremećaja, što znači da je pretrpjela neki određeni šok(niska temp., poljevanje hladnom vodom, previše nekog hranjiva ili prevelika doza fungicida prilikom zaštite). Da bi se pomoglo biljci treba je poprskati nekim mikrobiološkim stimulatorom rasta (poput Goemar).
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Imam na jednoj rasadi žuticu, žuti listovi kao prezreli limun, ali čini mi se kao da kroz sredinu dobiva zelenkastu boju. Jel to višak vode pa se gušila ili? Inaće PetullaRZ pomogi si mi sa ovim odgovorom oko šoka, točno si dobro opisao što sma ja radio :cry: No učim se, već sad znam neke stvari bi drukčije odradio, ali valjda će sve ispasti dobro. Jel vi kad kažete stalna 2 lista to je zapravo 3 i 4 list, prva dva se ne boje kao listovi jel,ili? Dok su prva dva lažnjaka onda se ni ne prihranuje niti šprica,ili? Hvala svima na odgovorima.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Prva dva lista koji izlaze iz sjemena su kotiledoni, slijedeći par listova je prvi pravi par listova. Ja krećem sa prihranom kada su kotiledoni dobro razvijeni. Zaštita je potrebna kod nicanja u vidu zalijevanja, a kad se razviju svi kotiledoni nebi bilo zgorega napraviti laganu preventivnu zaštitu prskanjem s nekim kontaktnim fungicidom. Vrag nikad ne spava.
 
S

Suncokretica2

Guest
Re: paprika

PetullaRZ kaže:
Uvijeni listovi mogu nastati zbog fiziološkog poremećaja, što znači da je pretrpjela neki određeni šok(niska temp., poljevanje hladnom vodom, previše nekog hranjiva ili prevelika doza fungicida prilikom zaštite). Da bi se pomoglo biljci treba je poprskati nekim mikrobiološkim stimulatorom rasta (poput Goemar).

Hvala puno, bit će da je to u pitanju, sad....moguć je svaki od navedenih faktora. Ovo sa flancima mi baš i ne ide, zaista treba puno učiti, bolje će mi biti da se držim svojeg cvijeća :)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Evo, ovo je bilo 16. ovog mjeseca ali nikako da stavim. Sad je već lijepo pozelenila i počela cvast.
slika044.jpg
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Re: paprika

Vidim cabage da si odličan, pedantan i uredan proizvođač povrća i da ti je paprika na prvom mjestu kad je riječ o ljetnoj proizvodnji. Sadiš je u plasteniku i vani i zaista fotke sve govore. Predpostavljam da si unaprijed osigurao plasman i količine te na osnovu tih podataka ulaziš u proizvodnju. Važan čimbenik je i cijena koja je tržna i na nju nemožeš bitno utjecati.Zanima me kako si prošao(isplativost) sa paprikom prošle dvije sezone?
To te pitam jer kod nas u Istri ljudi smanjuju proizvodnju paprike jer je na rubu isplativosti. Cijena u vrijeme najveće berbe bila je 1,30kn i to brali su je za Podravku, a kada uzmemo u obzir da mi nemožemo postići dobru cijenu za ranu papriku(dalmatinci kreću prije nas), a vi dolazite kasnije sa paprikom na tržište Zagreba(nama jako bitno tržište za papriku) stvori se višak kojeg je teško plasirati. Zato se kod nas paprika više uopće ne stavlja u plastenike a vanjska se proizvodnja smanjuje. Ljudi koji su sadili 50-250 tisuća paprike smanjili su upola a oni koji su sadili 5-50tisuča čak prekidaju proizvodnju.
Tebi, iskreno, želim izvrsnu godinu za papriku u svim segmentima proizvodnje i prodaje.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Da budem iskren nikako ne mogu biti zadovoljan cijenom paprike u protekle dvije godine. Pretpostavljam da ni ove godine neće biti puno bolje, no isto tako moram reči da je to ipak kultura koja mi u prosjeku donese najviše novaca, tako da je ipak sadim. Ajvarice sadim više, no ona je osjetljivija i teža za kvalitetno proizvesti.
Pretprošle godine je prosječna cijena bila 3,23 kn za kg, a lani čak i koju lipu niža. To je za vanjsku papriku.
Lani sam imao prosječan prinos od 70 tona po ha pa je ispalo dobro u konačnici, al kad je loša godina i prinos slab i nema prevelikog računa.
Hvala na dobrim željama. Isto tako želim dobru i plodnu godinu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh