• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Što da ti tipkam, iskustvo :) No i leteće uši su žešće zeznuta kategorija. Ne obitavaju na ispaši ali eto ih predvečer :) Kad poprskaš navečer samo vidiš pomor ujutro na listu :) Trips će biti suzbijen sa vertimecom koji treba za grinju. Grinja pravi ona ispupćenja na listu ili uvrće list, deformiše, ma užas. Biljka zaostaje 14 dana za ne inficiranom od dana kad se ubije. Poz
 
A

adis1103

Guest
Re: paprika

treba li onda donje listove na paprikama kidati ili ne treba?
 
A

adis1103

Guest
Re: paprika

zbog cega se kida ili izbog cega se ostavljaju...sad mi nista nije jasno pa molim da mi neko pomogne ako je moguce
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

u plasteničkom uzgoju na špagu se kidaju zaperci a listovi ostavljaju .kada se pobere prvi val onda se mogu i listovi od rašlja do zemlje skinuti.ja ne skidam prije(zaperke skidam čim je moguče skinutu tako da neće opet rasti) jer ti listovi hrane stabljiku koja je u porastu i debljanju u donjem dijelu-znači,šire se provodni kanali čime je biljci omogućeno bolje uzimanje i kolanje hrane.eto.
 
A

adis1103

Guest
Re: paprika

u plasteničkom uzgoju na špagu se kidaju zaperci a listovi ostavljaju .kada se pobere prvi val onda se mogu i listovi od rašlja do zemlje skinuti.ja ne skidam prije(zaperke skidam čim je moguče skinutu tako da neće opet rasti) jer ti listovi hrane stabljiku koja je u porastu i debljanju u donjem dijelu-znači,šire se provodni kanali čime je biljci omogućeno bolje uzimanje i kolanje hrane.eto.

koliko sam shvatio onda uvijek ispod ploda koji raste mora biti listova?
a sta ako listove i nakon prvog vala branja ostavim nece li oni skoditi cemu?
i zbog cega je dobro da se oni poslije prvog branja kidaju...imaju li tu kakva odredjena pravila ili svako radi po svom? hvala
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: paprika

nije se nitko izjasnio što se tiče vezanja paprike,jel može špaga vodoravno pa privezati papriku za nju ili spuštati špagu kod svake?
 
A

adis1103

Guest
Re: paprika

uglavnom kad bolje procitam ako sam dobro shvatio da nakon prvog vala berbe listovi s osnovne stabljike nemaju vise tu funkciju da hrane stabljiku jer je ona dovoljno narasla i da su joj kanali dovoljno prosireni za dalje hranjenje ploda...jeli tako ako se ne varam :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Tako nekako.Možeš još neko vrijeme ostaviti,ali ne predugo jer kada poskidaš listove napravio si prozračnost,osigurao cirkulaciju zraka,bla bla bla.Nemoj nikada skidati listove do ispod prvoga slijedečeg ploda.paprika treba lisnu masu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

nije se nitko izjasnio što se tiče vezanja paprike,jel može špaga vodoravno pa privezati papriku za nju ili spuštati špagu kod svake?

dane,može se sve što se hoće.Samo je pitanje koliko će to biti dobro.Da ja tako napravim sa mentom koja ide do zadnje berbe na tri i pol metra,šro bi bilo.Sve bi se nagnulo na staze,zakrčili prohodi,izgubila svjetlost i more problema bi nastalo.Ali ako ti misliš imati papriku do visine metar i nekaj,e,ne znam može li tako.Možda može,ako se dobro fiksira.
 
A

adis1103

Guest
Re: paprika

Tako nekako.Možeš još neko vrijeme ostaviti,ali ne predugo jer kada poskidaš listove napravio si prozračnost,osigurao cirkulaciju zraka,bla bla bla.Nemoj nikada skidati listove do ispod prvoga slijedečeg ploda.paprika treba lisnu masu.

dobro ja to kontam hehe...mogu samo dodati to da sam sa svojim urodom prezadovoljan kako sam apsolutni pocetnik
onda cu i ja ostaviti te listove nakon prve berze da ojaca gornja lisna masa pa tek onda ih poskidati
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: paprika

dane,može se sve što se hoće.Samo je pitanje koliko će to biti dobro.Da ja tako napravim sa mentom koja ide do zadnje berbe na tri i pol metra,šro bi bilo.Sve bi se nagnulo na staze,zakrčili prohodi,izgubila svjetlost i more problema bi nastalo.Ali ako ti misliš imati papriku do visine metar i nekaj,e,ne znam može li tako.Možda može,ako se dobro fiksira.

Koliko Vedrana naraste i koliki prinos bi bilo normalno da ima? A za sistem vezanja cu vec nesto patentirati.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: paprika

dobro ja to kontam hehe...mogu samo dodati to da sam sa svojim urodom prezadovoljan kako sam apsolutni pocetnik
onda cu i ja ostaviti te listove nakon prve berze da ojaca gornja lisna masa pa tek onda ih poskidati

Adise, evo jedna lijepa sličica koju sam pokupio sa neta. Na toj slici vidš papriku vođenu na dvije grane, takođe se da i primjetiti da je već u drugoj polovini vegetacije što znači da su plodovi brani. Da li se primjetiti da nema donjih listova iako su plodovi pobrani?

dutch20pepper20plants.jpg
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: paprika

Evo i moje paprike u čišćenju iz plastenika.

im003441.jpg


im003442.jpg

Ovaj sam post stavio prije, al' eto da ne kopate po topicu, a ima i johabica što je stavila svoju Mentu. Ovo je Vedrana.
 
A

adis1103

Guest
Re: paprika

Adise, evo jedna lijepa sličica koju sam pokupio sa neta. Na toj slici vidš papriku vođenu na dvije grane, takođe se da i primjetiti da je već u drugoj polovini vegetacije što znači da su plodovi brani. Da li se primjetiti da nema donjih listova iako su plodovi pobrani?

dutch20pepper20plants.jpg

fina neka paprika :)
to me i najvise zanimalo necu li pogrijesiti ako ostavim i tu donju lisnu masu...
zapanjen sam gledajuci ovakve slike
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Pusti zapanjenost,razmišljaj kako beremo takvu papriku.Kada nekome rekneš da si pao sa ljestava dok si brao papriku misli da pričaš bedastoče.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Re: paprika

Pusti zapanjenost,razmišljaj kako beremo takvu papriku.Kada nekome rekneš da si pao sa ljestava dok si brao papriku misli da pričaš bedastoče.

To mi je nesto poznato ,a kako te tek gledaju,kao da si spao sa marsa :icon_e_biggrin:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: paprika

Denise jesi radio procjenu prinosa na tolikim paprikama,koliko si ubrao?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: paprika

Pusti zapanjenost,razmišljaj kako beremo takvu papriku.Kada nekome rekneš da si pao sa ljestava dok si brao papriku misli da pričaš bedastoče.

I dobro je da ljudi misle da smo blesavi...
 

Najnoviji postovi

Na vrh