• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Prvi put pišem pa želim da vam se zahvalim na mnogo korisnih stvari koje sam pročitao na forumu.
Imam 30 god. Zaposlen sam,a kao dodatnim poslom od ove godine pocinjem
da se bavim plasteničkom proizvodnjom paprike..Zasadio sam Bibic i Bobitu i imam sličan problem kao Jasmin..
Kada su mi vec poceli stizati prvi plodovi za berbu,bilje su počele masovno odbacivati cvjetove i zametnute male plodove..U startu sam prihranio sa 13 -40-13 zatim 19-6-20 a potom 12-12-36 i calcinit..Kolicinama oko 250-300g na 100 kvadrata na sedam dana..Da li sam negdje pogriješio?

Pozdrav, evo moje iskustvo sa paprikom, a trenutno ima baš bibicu na 150m2. Meni se također pokoji cvijet odbaci ali to je po meni do hibrida, a ovog definitivno neću sijati opet.

Što se tiče gnojidbe i ja sam prije sa polyfeedom išao sa 250gr kao što piše ali ništa od toga. Sada idem sa 1kg tjedno(100m2, 450 paprika, formulacija 10-5-26), i 1kg calcinita i jednom "ispirem" sistem čistom vodom.

Postavi nam sliku pa da vidimo bolje o čemu se radi.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
@kuzmo:
vidim da koristiš Yara kristalone i Calcinit - iste formulacije(žuti.plavi i crveni) koristim i ja samo što sam ja dodao KristaMg i KristaSop te mikroelemente TensoCoctail i dodatno folijarno Impulsive(morske alge,Mn,Mo i B).
Moraš povećati količinu kristalonana na 1,5-2g po biljci i koristiti mikroelemente posebice Bor a nije zanemarivo spomenuti i količinu vode koja je biljci potrebna u fazi plodonošenja, berbe i zametanja novih cvjetova i plodova. Moji tenziometri pokazuju vlagu u tlu u vrijednostima 30-20 (80%vodnog kapaciteta), a da to održavam moram kapiti 2L vode po biljci dnevno.
Osipanje tek zametnutih plodova nije ništa drugo nego stresno stanje biljke a uzroci su manjak vlage, nedostatak hranjivih elemenata, preopterećenost , bolest. a mi uistinu ne možemo stvoriti idealne uvjete u kojima će biljke rasti i razvijati se.
 

kuzmo

Novi član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
11
Puno vam hvala na savjetima..
To je ustvari ono što sam skužio u zadnjíh desetak dana..Pa kada sam im malo pojačao obrok i vodu stanje se polako popravlja..Skinuo sam i mrežicu za sijenčenje da bih povećao svjetlost..Mislim da je glavnu ulogu odigrala voda..i moje NEiskustvo.:icon_razz: Što se tiče bolesti za sada je sve uredu,s tim da je trips malo umiješao svoje prste,ali sam i ja umiješao Vertimek i Karate,pa je bar za sad odustao..
Slike ću kasnije okačiti dok se malo snadjem
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Prva slika je paprika made in China, morao sam ju pokolčiti jako je visoka plod bi trebao biti oko 25 cm tako je bar na pakiranju nažalost samo dvije su preživjele i zasađene.

Druga slika je ZKI.


 

Jasmin

Novi član
Tu od
24 Tra 2014
Poruka
3
Samo da se zahvalim svima koji su mi pomogli svojim savjetima..
:)

Pa dobro drug, ja napisah da sam novi u ovome :-(
Na zalost, izgleda da cu uciti na svojim greskama.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ja na vanjskoj paprici ne trgam zaperke, samo na plasteničkoj, ali nek i iskusni paprikari daju svoje mišljenje.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne,zaperci se ne kidaju.Na njima bude krasnih paprika kasnije koje povečavaju urod.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
shemo@; po stablu, do račve, ide preporuka za skidanje zaperaka, da ne uzmu snagu biljci, a poslije račve nema smisla.
Nego, imam problem na paprici(u plasteniku) - na par stabala primjetio sam anomaliju na plodovima - svaki plod na biljci je istočkan i nekako smežuran. Neka vrst oboljenja je ali s obzirom da nisam paprikar tražim vaše mišljenje jer vjerujem da ste se sa time susretali.
2m5ecdy.jpg

59y0pg.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A čuj,neznam sada tako,može biti siva pjegavost u pitanju,a može i smeđa pjegavost biti. Kakvi su ti listovi? Smeđa (colletotrichum nigrum) ima epileptične pjege,crvenkasto smeđe.Udubljene su,onako. na plodovima...unutar pjega ima male crne točke - plodna tijela.Ma cerkospora (siva pjegavost) vjerojatno nije,jer kod nje su simptomi na listovima,mislim da ih na plodovima nema.A vidi sada,pa sam ocijeni šta je.Ili se možda pojavi netko pametniji pa rekne točno što je.Možda cabage naleti.
 

kuzmo

Novi član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
11
shemo@; po stablu, do račve, ide preporuka za skidanje zaperaka, da ne uzmu snagu biljci, a poslije račve nema smisla.
Nego, imam problem na paprici(u plasteniku) - na par stabala primjetio sam anomaliju na plodovima - svaki plod na biljci je istočkan i nekako smežuran. Neka vrst oboljenja je ali s obzirom da nisam paprikar tražim vaše mišljenje jer vjerujem da ste se sa time susretali.
2m5ecdy.jpg

59y0pg.jpg

Kod mene se na nekoliko komada pojavile nekakve ljubičaste fleke,a ti plodovi i nisu baš čemu...Nemam pojma zbog čega se to desava. A zanima čim je najpametnije prihraniti u toku berbe,jer mi se čini da mi moje biljčice slabo cvjetaju?
 

manja

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
23
Imam veliki problem na paprici.Prvo su poceli opadati cvjetovi i mali plodovi,zatim trunjenje plodova od peteljke a na kraju trulez stabla na mjestima grdje su kidani zaperci.Paprika jednostavno vene posto se taj bolesni dio odrvenio i kada ga prebijem on je supalj.
U pitanju je paprika vedrana.
Molim vas da mi pomognete ako je moguce.
Hvala
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Trebao si staviti sliku,ali je vjerojatno u pitanju botriris.Reci dali je ispod mjesta truljenja stabljike ostali dio biljke u redu i normalno funkcionira.Vedrana inače nije baš osjetljiva na botritis,Menta ima sa njim puno veće probleme,ali ako ne prozračuješ dovoljno a vrijeme je vlažno i toplo,imaš sve uvjete za razvoj bolesti.
 

manja

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
23
Ovo su slike paprike.
 

Prilozi

  • IMG_7834.jpg
    IMG_7834.jpg
    54.6 KB · Pregleda: 231
  • IMG_7835.jpg
    IMG_7835.jpg
    57.9 KB · Pregleda: 241
  • IMG_7836.jpg
    IMG_7836.jpg
    35.8 KB · Pregleda: 239

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To bi bilo to.Uzmi botriticide - Teldor,Mithos,dobri su.Ili koji drugi.Neznam napamet karencu,ali ako ti je problem veliki,negledaj,zaštiti.
 

manja

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
23
Ja od botricida imam swich.Mogu li sa njm poprskati?
Ima li ikakve sanse da se spasi ista i da li je botritis prenosiv i od čega nastane?
Hvala
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
To ti je zarazna bolest putem spora,pojavljuje se u uvjetima velike vlage i veče temperature,mada je raspon temp za razvoj bolesti širok .Bolesno bi bilo najbolje izbaciti,zašto dalje riskirati.Preventiva je dobro prozracivanje i ne pregusti sklopovi.Pozdrav
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
To bi bilo to.Uzmi botriticide - Teldor,Mithos,dobri su.Ili koji drugi.Neznam napamet karencu,ali ako ti je problem veliki,negledaj,zaštiti.

Mislim da to nije uredu govoriti od proizvođača takve količine povrća, pa valjda je zdravlje ispred par sadnica paprike jebemu. Pogotovo ovome što ima svoj vrt, pa ako on neće sebi paziti na karencu bolje da ni ne radi, nek pusti korov.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
evo i moje papričoze. do sada ni traga ušima ili sličnim nametnicima,vjerovatno zbog češnjaka kojeg sam ove godine posadio oko cijelog plastenika unutra. ali zato imam na nekoliko mjesta oštečenja kao da je vjetar napravio tragove od listova ili je ipak trips,nemam pojma.
1404142971-1500-x-1125px-WP_20140618_001.jpg

1404143184-1500-x-1125px-WP_20140618_002.jpg
 
Na vrh